| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с правец 8м  (Прочетена 3093 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Проблем с правец 8м
« -: 27 Октомври, 2023, 11:41:46 »
Здравейте , наскоро се сдобих с правец 8м купен от олх така да се каже на сляпо , има следния проблем . При включване на екрана се показва това: и не се чува никакъв звук , не може да се извършва никаква операция с компютъра . Разглобих го и го почистих , разгледах всички теми тук и малко съм объркан.  Всичко си е на мястото , реших да проверя захранването ( за12в би трябвало да е синия и жълтия кабел) и що да видя 7.89V :unknown: До колкото знам трябва да са 12в също така по някаква причина чипа на позиция DE 4 грее много! Епромите изглеждат добре , поставени са правилно и EJ е на правилната позиция когато има 2 чипа. Интересно ми е дали 7.8 волта са достатъчни за правеца да тръгне ? А ако е заради това дали като сменя кондензаторите в захранването нещата ще се променят? ???
ПС снимката е още от обявата в олх защото "реновирам" малко монитора :)

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #1 -: 27 Октомври, 2023, 11:58:25 »
12V не са ти нужни за да тръгне Правеца. Най-важни са му 5V. На прима виста проблемът е в паметите и/или буферите на данновата и адресната шини. Но пак казвам на прима виста. Трябва да провериш с осцилоскоп или поне с логически пробник.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #2 -: 27 Октомври, 2023, 12:13:11 »
12V не са ти нужни за да тръгне Правеца. Най-важни са му 5V. На прима виста проблемът е в паметите и/или буферите на данновата и адресната шини. Но пак казвам на прима виста. Трябва да провериш с осцилоскоп или поне с логически пробник.
Хмм интересно а да знаеш защо чипа de4 грее толкова много ? Да не е проблемен

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #3 -: 27 Октомври, 2023, 12:21:50 »
12V не са ти нужни за да тръгне Правеца. Най-важни са му 5V. На прима виста проблемът е в паметите и/или буферите на данновата и адресната шини. Но пак казвам на прима виста. Трябва да провериш с осцилоскоп или поне с логически пробник.
това е напрежението което измерих , отгоре са стойностите които трябва да са а от долу са реалните измерени стойности (ако съм направил грешка моля някой да не поправи :D)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #4 -: 27 Октомври, 2023, 12:36:04 »
Имаш проблем с отрицателните напрежения, а без тях Правеца няма да тръгне. Мери всички напрежения спрямо масата. Иначе ако ги мериш така, между -5V и +5V трябва да имаш +10V, а между -12V и +12V трябва да имаш +24V.

Какви напрежения имаш когато изключиш захранването от дъното?

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #5 -: 27 Октомври, 2023, 13:10:47 »
Имаш проблем с отрицателните напрежения, а без тях Правеца няма да тръгне. Мери всички напрежения спрямо масата. Иначе ако ги мериш така, между -5V и +5V трябва да имаш +10V, а между -12V и +12V трябва да имаш +24V.

Какви напрежения имаш когато изключиш захранването от дъното?
като изключа захранването от компютъра и го оставя да работи 5 секунди се чува "цък цък цък" в почти равен интервал , и докато меря напрежението то расте до определен волтаж и след това почва да цъка и волтажа се променя постоянно и не мога да го измеря? Доста странно  :master2:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #6 -: 27 Октомври, 2023, 13:13:22 »
Импулсните захранвания трябва малко да се натоварят за да работят. Тези на Епъл са натоварени чрез вътрешни резистори, но не знам с българските каква е ситуацията. Можеш да пробваш да го натовариш със да кажем 100-омови резистори. Тогава ако е изправно всички напрежения трябва да се появят.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #7 -: 27 Октомври, 2023, 13:18:41 »
Имаш проблем с отрицателните напрежения, а без тях Правеца няма да тръгне. Мери всички напрежения спрямо масата. Иначе ако ги мериш така, между -5V и +5V трябва да имаш +10V, а между -12V и +12V трябва да имаш +24V.

Какви напрежения имаш когато изключиш захранването от дъното?
като използвам фазата измерих колко волта е докато захранването не е включено в компютъра. Когато включа захранването напрежението стига до 14в и докава почва да цъка а там където трябва да е 5в е 6 волта (докато не е включен в компютъра)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #8 -: 27 Октомври, 2023, 13:25:01 »
Не включвай импулсното към дъното докато не си сигурен че е изправно, защото може да прецака един куп чипове. Даже и липса на отрицателните напрежения може да повреди паметите. Просто сложи четири 100-омови резистори между всяко едно от четирите напрежения и масата и виж с волтметъра дали имаш 12V, 5V, -5V и -12V спрямо маса.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #9 -: 27 Октомври, 2023, 13:26:38 »
Импулсните захранвания трябва малко да се натоварят за да работят. Тези на Епъл са натоварени чрез вътрешни резистори, но не знам с българските каква е ситуацията. Можеш да пробваш да го натовариш със да кажем 100-омови резистори. Тогава ако е изправно всички напрежения трябва да се появят.

Такаа , измерих напреженията какви са като захранването е включено към компютъра
12,7 В и 5.6 В
Би трябвало захранването да е добре

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #10 -: 27 Октомври, 2023, 13:27:57 »
А отрицателните колко са?

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #11 -: 27 Октомври, 2023, 13:28:13 »
Не включвай импулсното към дъното докато не си сигурен че е изправно, защото може да прецака един куп чипове. Даже и липса на отрицателните напрежения може да повреди паметите.
Човека от който го взех го беше вече включил за да го пробва , така. не го оставям да работи за известно време

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #12 -: 27 Октомври, 2023, 13:29:14 »
А отрицателните колко са?
Как да ги измеря ?
Благодаря, че ми помагате :)
Не съм много запознат със захранвания

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #13 -: 27 Октомври, 2023, 13:31:09 »
Трябва да имаш общо 4 различни напрежения спрямо масата по различните кабели които идват от захранването:

1. 12V
2: 5V
3: -5V
4: -12V

Просто мериш всеки кабел спрямо масата.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Проблем с правец 8м
« Отговор #14 -: 27 Октомври, 2023, 13:39:58 »
Трябва да имаш общо 4 различни напрежения спрямо масата по различните кабели които идват от захранването:

1. 12V
2: 5V
3: -5V
4: -12V

Просто мериш всеки кабел спрямо масата.
Благодаря ви
5те волта имам
+5 и -5
Нооо за 12волта имам само +12
Тамкъдето трябва да е -12 ми показва страшно малка сума  :unknown:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |