| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!  (Прочетена 14089 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Здравейте, разбирачи! Проблемът ми е следният:

Купих си един един стар касетофон Sharp GF-8686Z. Имам малка колекция от такива машини - някаква носталгия по ученическите години 1980 - 1985. Та касетофончето излезе много читаво - изключително запазено на външен вид, всички копчета и капачето за батериите са си на него, оригиналната антена и дори захранващият кабел си е неговият (Kawasaki)... При теста се оказа, че върти и свири касетите, записва от радиото и от микрофоните без проблеми,също свири чудесно с външен сигнал. Но няма пълно щастие...

Има някакъв проблем с радиото, само на FM (УКВ). Не "хваща" добре станциите, дори и най-силните локални такива. Има някакво шумене и станцията се чува много слабо, сякаш от оня свят... Има и разминаване с индикатора за тунинга - при "пълен" индикатор (уж най-силен сигнал?) не се чува нищо, а някакъв звук (слаб и със смущения) се появява когато няма почти нищо на индикатора. Веднъж нагласена, станцията скоро "се губи" и сигналът много се влияе като се движа из стаята. Дори забелязах, че направо мога да "угася" радиото, ако застана на определено място покрай касетофона. Светодиодът за FM stereo изобщо не светва, дори и на най-силните (местни) станции.

Закарах машината при един познат майстор. Той го погледна и се учуди колко просто е радиото - помислих си: ОК, значи по-лесно ще се оправи. После той го гледа и се усъмни в някаква интегрална схема ТА7303Р. Намерих я и купих две нови такива, но пак - греда, нищо не става... Моят майстор ми обясни, че "стерео - декодерът работел нормално", но "след междинния усилвател сигналът се губел" (ако съм го разбрал правилно)... Имало там някакъв филтър (?!?), който не можел да се провери дали работи правилно (?!?). С две думи - не успя да го оправи. Това е много странно, защото същият човек ремонтира телевизори колко вратата на хола ми, а сам каза, че това радио е много просто - чудна работа... Схема точно на този модел не успях да намеря из мрежата, но намерих за GF-8585, който (поне на външен вид) е много подобен.

Та се обръщам с молба за помощ - препоръчайте човек из Северопада, който да ми оправи радиото ...  :flag_of_truce: :flag_of_truce:! Плащам си за труда и времето, разбира се.  Касетофонът не беше отварян, откакто е сглобен в Япония преди 35 години, никакви махленски майстори не са ръчали из него. Все си мисля, че проблемът не може да е толкова голям, радиото е на отделна платка и според моя познат не е сложно, така че работата едва ли много за човек, който знае къде да пипне и как. Ще бъда много признателен, ако някой реши да се заеме с този проблем, защото наистина не познавам други спецове по електрониката и не знам към кого да се обърна. Благодаря ви предварително.

 
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #1 -: 06 Юни, 2016, 18:01:24 »
Наистина е проста работа но трябва да знае човек. Както и да има необходимата апаратура за настройка. Както казваш най вероятно е разтроено по междинна честота, или детекторния контур се дъни. Може и в кварцов филтър да е проблема. Но всичко това се мери и оправя много лесно. Дано намериш някой около тебе с подходяща техника да ти го оправи. Освен това щом е с интегрална схема то по името и в нета има бол схеми, за да се ориентира човек какво що. Но явно въпросния чиляк не разбира от този тип техника.
 "Не става само с гнясане и клец, требе и акъл" Тъй да му предадеш на твоя чиляк:D Успех в ремонта!
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #2 -: 06 Юни, 2016, 18:15:44 »
Какво е състоянието на електролитните кондензатори?
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2016, 07:24:32 »
Ммммм... електролитни кондензатори... нямам никаква идея, честно. Нали живеем в строго специализиран свят - всеки е някакъв професионалист / специалист / майстор в своята област. Та не е срамно да признаеш, че не разбираш от нещо, както в случая - аз от електроника... Затова казвам, че съм готов да си платя на съответния специалист. По професия съм стоителен конструктор и горе - долу се оправям със всякаква механика, например сам си обслужвам и ремонтирам колата и мотора. Но с електроника никога не съм се занимавал, а на 50 години ми е вече късно да започвам...
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #4 -: 10 Юни, 2016, 18:52:46 »
Ето малко нагледен материал - ако може да подскажете някакви насоки... Това е платката на радиото от предната страна:
54227-0

54229-1

Тук съм я снимал отгоре, въпреки, че тази (горната) платка май нямам никакво отношение към радиото:
54231-2

И тук е платката от задната страна:
54233-3

54235-4
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #5 -: 10 Юни, 2016, 18:58:35 »
Това е интегралната схема, която сменихме, но без положителен ефект:
54237-0

54239-1

54241-2

Понеже купих две резервни, сега имам три от тези. На последната снимка едната трябва да е оригиналната на касетофона, а новата е от тези, които купих.

Ето я още веднъж платката на радиото, на три по-едри изгледа:
54243-3

54245-4

54247-5

Ами това е... Трябва да оправя радиото, не мога да сглобя машината иначе...
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3534
  • Населено място: Варна
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #6 -: 10 Юни, 2016, 20:00:11 »
Това си е междинночестотен усилвател с чм детектор,освен нея има още маса други детайли на платката.Така не става,посочваш един детайл решаваш че той е виновен и го сменяш.Никъде не пише нещо да е мерено по платката,примерно на 9 краче трябва да има някакво напрежение да го захранва.Те там изводите не са много.Взимаш сигнал генератор и го включваш на 1-во краче и гледаш 3-то краче изменя ли се нещо без и със сигнал на входа.Дискриминаторния кръг между 6-то и 7-мо здрав ли е,настроен ли е на честотата.На 4 краче има сигнал MUTE,има ли нещо там,няма ли...............да не говорим че повредата въобще може да не е там.Освен това на платката има много съпротивления от типа черна боя на платката.Намираш схема на радиото и мериш да няма прекъснало,тия прекъсват при невнимателно отношение.Надраскване или напукване на платката.Така с показване на снимки и сменяне на набедени детайли не става тая работа.

http://www.e-ele.net/DataSheet/TA7303P.pdf

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #7 -: 10 Юни, 2016, 21:13:40 »
Моля,колеги не караѝте човека да мери!Тоѝ е строителен конструктор и си разбира от неговата работа,не от радиотехника.Ако някоѝ иска да помогне-да помага.Иначе радиото на мене ми харесва,личи си старото производство-100 процента японско.Надявам се радиото някога да свирне нормално.Успех на набора от Северозапада!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #8 -: 10 Юни, 2016, 21:37:13 »
....Успех на набора от Северозапада!

 :hi: :hi:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3534
  • Населено място: Варна
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #9 -: 10 Юни, 2016, 21:46:05 »
Професията тук няма особено голямо значение,добре е да е технически профил обаче не е задължително.Аз примерно познавам човек който е автомонтьор и на почти 60 се научи да борави с мултицет.Сега е на 67 и сам може да си намери дефекта в лампов радиоапарат,е не особено сложен апарат разбира се.Така че никога не е късно.Въпроса е в желанието  и кефа който последва при успех.Тука някой беше писал че кефа цена няма.Колегата Bushman няма защо да се сърди,той ремонта така се прави,ако имаш схема мериш напрежения и разсъждаваш кое как е.Ако нямаш на базата на предишен опит пак мериш и разсъждаваш :) И аз пожелавам успех в ремонта :drinks:

п.п. Към за огледа на платката го написах сериозно,вземи лупа и внимателно ги разгледай.Прекъсват :)

dakata.radio

  • Гост
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #10 -: 10 Юни, 2016, 22:30:16 »
На първо място е важно желанието. И аз, например, все още се обучавам и не съм специалист. Това ми е хоби едва от няколко месеца, а на колегите тук - от много години. Нито образованието ми е такова, нито професията. Просто хоби. Ограмотявам се в тази насока чрез четене на литература, комуникиране със специалисти и практика (вече си имам собственоръчно изработени детекторен приемник и прост средновълнов предавател).
И на 5, и на 50, никога не е късно! Както казах, важно е да имаш желание и да правиш нещата с кеф, време има. Това хоби си иска много време опит и знания. Не става още от веднага! Това важи както за теб, мен, така и за всички други начинаещи. Всеки тук е минал през този голям път, докато е станал специалист. Никой не се е родил образован! Така че, колега, чети, практикувай и се кефи на хобито! Така действай с години! :)

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re:
« Отговор #11 -: 10 Юни, 2016, 23:47:33 »
Основен, стареещ елемент са електролитните кондензатори (синьо-жълто-черно-сивите „хлебарки").

Струват буквално „стотинки".

Предлагам да ги смениш и да видиш резултата.

Успех!
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #12 -: 11 Юни, 2016, 11:26:36 »
Аз бих проверил първо печатните резистори! С времето настъпват деформации, платката е гетинаксова и нищо чудно нейде някой от тези резистори да се пропукал! Имал съм подобни случаи преди години. Отделно от това, тия ИС които човекът е купил за мен със сигурност са ментета. Едва ли ще се намерят оригинални след толкова години. Така че оригиналната схема според мен трябва да се пази. Лошото е, че по платката печатните резистори са маркирани само с номера, а не със стойности. Трябва да се намери схема, да се проверят тия резистори. Аз поне бих постъпил така! Електролитите бих оставил за по-нататък.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 353
  • Населено място: София
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #13 -: 11 Юни, 2016, 12:52:18 »
Имал съм няколко случая с подобни апарати и с подобни симптоми, и причината бе във ВЧ транзистора на входното стъпало на УКВ-блока. При това положение, като подам антената директно на колектора му, приема по-силно, отколкото когато е подадена на базата му.
Разбира се може и друго да е, но трябва да го види човек, който е наясно.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Колеги, помогнете за един Sharp GF-8686Z!
« Отговор #14 -: 26 Октомври, 2017, 22:55:30 »
Колеги, още съм в изходна позиция, вече повече от година... Успях да намеря много подробна схема, точно за този модел. Ако кача някъде снимките на платката и схемата, може ли някой да ме насочи какво да измеря и евентуално - да сменя? Разбирате, че ако имах друг вариант - не бих ви занимавал с глупости. Но нямам - касетофонът стои разглобен в гаража... Иначе е много запазен, няма драскотина, но това проклето радио... На никой не му се занимава, ходих при няколко майстори в града ни и... никой не иска дори да го погледне.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
30 Отговора
9137 Прегледи
Последна публикация 09 Юли, 2014, 16:09:34
от Петър Демирев
8 Отговора
5588 Прегледи
Последна публикация 23 Януари, 2015, 18:54:14
от mis94
32 Отговора
10288 Прегледи
Последна публикация 31 Март, 2015, 23:24:19
от pana
4 Отговора
1889 Прегледи
Последна публикация 21 Април, 2017, 22:07:38
от Rambo123
3 Отговора
2075 Прегледи
Последна публикация 05 Май, 2017, 22:03:01
от ivcho1996

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |