| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22203 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #45 -: 16 Октомври, 2015, 20:48:17 »
Eто че доказахме и вредата от пушенето! ???   Ориго, колкото и да философстваме, ако човекът е решил да си слуша радиото, ще вземе мерки да го слуша човешки! УКВ-то вече е преработено, така че и всяка следваща интервенция аз я приемам като оздравяваща! Стига сме си затваряли очите пред всяко недоразумение, излязло преди години от заводите ни! Казах вече-ако това радио ще стои на някой рафт в нечия колекция- ОК! Да бъде в оригинален вид. Ама някой да вземе да го слуша с всичките му шумове, девиации, нестабилност и податливост на всякакви изненади -за мен това ще е мазохизъм! Я само си спомнете как се облизвахме като котараци в и пред КОРЕКОМ-ите! Хич даже изобщо по никакъв начин не се сещахме за върховните постижения на родната промишленост! Нека бъдем честни пред себе си поне!
И ето и следващото:

"..........формират капацитивен делител на напрежение, като на шасито ти се установява променлива съставка равна на половината на мрежовото напрежение. Когато заземиш шасито ти даваш този потенциал на маса и виждаш искричка. Тока естествено е силно ограничен и този потенциал не може да убие човек, същевременно не би трябвало и да доведе до повреда на транзистор в УКВ тунера, но не е изключено все пак да си отпукал УВЧ съдейки по симптомите.........."
Човече, ти мА убииииииииии  :---??? ???   Спри се!
« Последна редакция: 16 Октомври, 2015, 20:56:10 от ditronix »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #46 -: 16 Октомври, 2015, 20:59:24 »
Лъчо каза, че ще го плзва само за усилвател. Значи начинанието е с научна и образователна цел.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #47 -: 16 Октомври, 2015, 22:02:23 »
ГТ313Б става като възможен заместител,но не е аналог по корпус.Някой тунери от типа ИТК21 за увч и осцилатор ползват BF509.В руските метрови тунери СКМ-24 за Електрон380 и подобни има ГТ346 или КТ3126 които са подходящи.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #48 -: 17 Октомври, 2015, 20:40:39 »
С107 беше опрял на маса.
Ето обещаното клипче

Волтметъра е свързан със сигнал-индикатора, обхвата е в mV, като крайното отклонение на стрелката на индикатора е при 100mV
Само на силните станции не шуми на стерео.
Вижда се, че се влияе от положението на ръката ми.
В края на обхвата се губи хетеродина.
Разбрах защо не се превключват бутоните. Когато скалата се натегне, бутоните се изкривяват на долу. Разхлабих леко скалата сега включва без проблеми
Радиото е затворено и готово за предаване.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #49 -: 17 Октомври, 2015, 21:19:46 »
Браво! Много добре работи, единствено ужасната акустична система на клипа пречи да се добие добра представа, но свири качествено според мен. Това с вградената антена ли е? Нормално е да се влияе от положението както на ръката така и на обектите из стаята. Ясно ли е до колко мегахерца стига точно преди да изгасне хетеродина? Гасненето вероятно е поради големи загуби в осцилаторния трептящ кръг при напълно вкарани ядра на вариометъра. Може да се коригира с увеличаване на коефициента на обратна връзка на самоосцилиращият смесител C112 дето по схема е 3 пикофарада. Не те карам сега да разглобяваш радиото за това разбира се, може с увеличаването на стойността да последват други проблеми, просто от информативна гледна точка го споменавам. На слабите станции е нормално да шуми ужасно на стерео, имай предвид че на съвременните радиа стереото изобщо не се включва на слаб сигнал, тук се включва ръчно и е естествено да чуваш доста неприятен звук на слабите станции. И е естествено чувствителността на радиото да не е като на съвременен приемник, просто по онова време в соц страните са били други стандартите за чувствителност на УКВ. Много добре се е получило, така вече имам вдъхновение да се захвана и с моята Рапсодия  :good:
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #50 -: 17 Октомври, 2015, 22:39:43 »
Да с неговата антена е.
Ако се ограничи хода на сърцевините няма да го има проблема на края,  иначе си стига до 108.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #51 -: 17 Октомври, 2015, 23:22:24 »
Супер! А без увеличаване на хода на сърцевините изобщо, само с поставянето на медните ядра колко беше щирината на покривания обхват? Ако помниш де. И хетеродина в момента с горна или долна настройка е т.е. приеманата честота -10.7 или +10.7?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #52 -: 18 Октомври, 2015, 00:37:12 »
Цитат
А без увеличаване на хода на сърцевините изобщо, само с поставянето на медните ядра колко беше щирината на покривания обхват? Ако помниш де
Не помня.
Цитат
И хетеродина в момента с горна или долна настройка е т.е. приеманата честота -10.7 или +10.7?
Цитат
Върнах отново трита джъмпера за настройка на честотомера за FM на маса"0" което според таблицата за LC7265 e +10,7Mhz.
и не съм променял настройките

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #53 -: 18 Октомври, 2015, 13:16:13 »
Благодаря ти за отговорите  :good:. Да се надяваме скоро да захвана и моята Рапсодия която е в неизвестно състояние.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #54 -: 18 Октомври, 2015, 22:42:17 »
                Твоята Рапсодия няма да проработи, освен само крушките на скалата :lol: и късите вълни.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #55 -: 18 Октомври, 2015, 23:21:28 »
 :D кой знае пък, може чудо да се случи и да вземе да проработи  :rofl: пък ако се е опекъл мрежовия траф може и крушките на скалата да не светнат  ;)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #56 -: 19 Октомври, 2015, 11:31:25 »
Eто че доказахме и вредата от пушенето! ???   Ориго, колкото и да философстваме, ако човекът е решил да си слуша радиото, ще вземе мерки да го слуша човешки! УКВ-то вече е преработено, така че и всяка следваща интервенция аз я приемам като оздравяваща! Стига сме си затваряли очите пред всяко недоразумение, излязло преди години от заводите ни! Казах вече-ако това радио ще стои на някой рафт в нечия колекция- ОК! Да бъде в оригинален вид. Ама някой да вземе да го слуша с всичките му шумове, девиации, нестабилност и податливост на всякакви изненади -за мен това ще е мазохизъм! Я само си спомнете как се облизвахме като котараци в и пред КОРЕКОМ-ите! Хич даже изобщо по никакъв начин не се сещахме за върховните постижения на родната промишленост! Нека бъдем честни пред себе си поне!
И ето и следващото:

"..........формират капацитивен делител на напрежение, като на шасито ти се установява променлива съставка равна на половината на мрежовото напрежение. Когато заземиш шасито ти даваш този потенциал на маса и виждаш искричка. Тока естествено е силно ограничен и този потенциал не може да убие човек, същевременно не би трябвало и да доведе до повреда на транзистор в УКВ тунера, но не е изключено все пак да си отпукал УВЧ съдейки по симптомите.........."
Човече, ти мА убииииииииии  :---??? ???   Спри се!
//ОФФТОПИК
Донякъде си прав, но не съвсем. Аз също не понасям да се говори колко било хубаво през соца, а гнилият капитализъм как за нищо не ставал, но тук акцентът е по-друг - а именно как от лоши условия за развитие и пестене българските инжинери все пак са намерили начин да създадат нещо интересно - стерео декодер с минимално кол-во дискретни елементи. Това мисля е смисъла. Извинявам се за оффтопика.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #57 -: 19 Октомври, 2015, 12:34:02 »
Eто че доказахме и вредата от пушенето! ???   Ориго, колкото и да философстваме, ако човекът е решил да си слуша радиото, ще вземе мерки да го слуша човешки! УКВ-то вече е преработено, така че и всяка следваща интервенция аз я приемам като оздравяваща! Стига сме си затваряли очите пред всяко недоразумение, излязло преди години от заводите ни! Казах вече-ако това радио ще стои на някой рафт в нечия колекция- ОК! Да бъде в оригинален вид. Ама някой да вземе да го слуша с всичките му шумове, девиации, нестабилност и податливост на всякакви изненади -за мен това ще е мазохизъм! Я само си спомнете как се облизвахме като котараци в и пред КОРЕКОМ-ите! Хич даже изобщо по никакъв начин не се сещахме за върховните постижения на родната промишленост! Нека бъдем честни пред себе си поне!
И ето и следващото:

"..........формират капацитивен делител на напрежение, като на шасито ти се установява променлива съставка равна на половината на мрежовото напрежение. Когато заземиш шасито ти даваш този потенциал на маса и виждаш искричка. Тока естествено е силно ограничен и този потенциал не може да убие човек, същевременно не би трябвало и да доведе до повреда на транзистор в УКВ тунера, но не е изключено все пак да си отпукал УВЧ съдейки по симптомите.........."
Човече, ти мА убииииииииии  :---??? ???   Спри се!
         
             Напълно съм съгласен с колегата - радиото ми е за слушане, не за възхищение от едни меко казано спорни технически решения. Соц промишлеността се развиваше при липса на конкуренция и за това резултатите са такива - като се притегне скалата, спират да работят бутоните и какво ли не още. Не съм сигурен че и техническите решения са оригинални нашенски, кой знае от къде са некадърно копирани.
             В заключение искам да кажа, че за мен соц производството е символ за нещо скъпо и некачествено.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #58 -: 19 Октомври, 2015, 13:12:35 »
Значи моите извинения Лъчо но не си за тоя форум. На теб просто ти убягва идеята на цялата концепция на българският форум за стара електроника. Има хора които се кефят точно на тези технически решения макар и не идеални. Твоят случай е друг ти искаш да ползваш радиото като НЧУ, не защото му се кефиш а защото очевидно просто нямаш друго НЧУ и това те удовлетворява за нуждите ти. Аз като (ако) си поправя Рапсодията щу си я слушам точно за кефа че е български приемник с интересно схемно решение (не твърдя че е автентично българско) но и не мисля че трябва да бъде наричано некадърно копирано - мисля че си е много добре повторено със съответните изменения и едва ли е работило по-зле от оригиналното такова решение. И въобще тая мания да се казва „то всичко е копирано“ не ми харесва - добре де като огромна част от колите ползват двигател с вътрешно горене с 4 цилиндъра и горен разпределителен вал казваме ли че те всички са копирани от първия двигател с това техническо решение? Техническите решения е естествено да бъдат сходни, няма да „откриваме топлата вода“, важното е целия продукт като такъв каква съвкупност от технически решения е. Това че като се стегнела скалата и се получавала някаква деформация на конкретния екземпляр и бутоните започвал да не ловят не е повод да заклеймим цялото ни родно производство. Истината е че машините не са лъскави като японските в Кореком, истина е че параметрите им не са толкова високи, но също така е истина че не са правени с проектен експлоатационен срок (между 5 и 10 години) след който да се скапват почти закономерно. Тези машини дори след 30 години някои от тях работят без намеса. И ако не беше смяната на стандарта на УКВ (която за съжаление се случи) тези радиа до ден днешен щяха да работят отлично без пренастройки и мнението за тях щеше да е друго.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #59 -: 19 Октомври, 2015, 14:15:34 »
Освен една анкета да пунем: за и против рапсодията. :spam:
Уважавайте се и не се обиждайте.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |