| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22208 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #60 -: 19 Октомври, 2015, 14:58:48 »
             Форума е за да се споделят мнения, а дали съм за този форум, това могат да преценят само администраторите.
             Мнението на Ориго / истина от последна инстанция/ за мен ме интересува точно толкова, колкото и нивото на реката Дунав в сантиметри, въпреки че го разказват по радиото.
             
             
« Последна редакция: 19 Октомври, 2015, 15:06:20 от Лъчо Минков »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #61 -: 19 Октомври, 2015, 15:27:27 »
Коментиращите в тази тема , очевидно им е мястото в този форум.

На някои ако не му е мястото тук, нарушава правилата достатъчно брои пъти и системата сама го изхвърля.

Относно Западната и БГ- стара техника, ми се струва смешно да се формират агидки в продкрепа на едното и другото, понеже не сме ритнитопковци, да не се обиждат ритнитопковците.

Лъчо Минков очевидно притежава стари БГ Приемници и си ги ремонтира като влага пари време усилия и кеф- свои и на колеги от форума в този процес. Това ако не е любов към Старата БГ Електроника, не знам кое е.

Ориго от своя страна е доста крайно пристрастен към БГ Техниката и си я обича с всичките и недомислици и дефекти такава каквато е , просто защото си е наше производство и е вложен неимоверен труд в ония години за да я има , а днес даже  и толкова не се прави в БГ.

Аз от своя страна както и горе  препиращите се 2-ма колеги и приятели, имам  стара техника и БГ  производство и Чуждо производство.

Както аз така и те 2-мата знаят, че не всеки апарат е проектиран идеално или даже близко до приемливото. Има Немски приемници по- ремонтите, на които съм хвърлил толкова майни колкото бакшиш за целия си стаж.  Има БГ приемници и то от сполучливите модели като Ботев, Мелодия, Акорд  и тн, които са отнасяли същите пожелания от мен и от колегите.

Мисля, че и 2-мата сте разумни хора.  Не си губете времето и нервите в безсмислени препирни.

Единия си обича нашенското, няма значение какво му е качеството. Другия Предпочита чуждото щото е марково. В СЛУЧАЯ, и двамата не сте честни към себе си, щото имате апарати  и от нашето и от чуждото производство и си ги държите и поправяте понеже ви ХАРЕСВАТ.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #62 -: 22 Юни, 2016, 21:23:30 »
На някой да са му останали SFT213, че след газ до дупка и няколко бири  :drinks: :master2:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #63 -: 22 Юни, 2016, 21:38:57 »
На някой са му останали :) Какво и четирите ли опука?Има останали няколко от едно време :drinks:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #64 -: 22 Юни, 2016, 22:33:29 »
Изтощи ми се батерията на уреда.
Засега е май само един, но е добре да имам резерва.
Утре ще докладвам по подробно. Лошото е че няма никакъв по мощен германиев за проба. Ще го мисля. Освен да взема от здравия канал.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #65 -: 23 Юни, 2016, 10:32:20 »
Не, не прехвърляй от здравия канал, ако има и друго изпукано може да изгориш и здравите. По-добре тествай с мощен силициев PNP транзистор на негово място да видиш първо дали в най-общи линии всичко е наред. Няма да излезе режима естествено, тока на покой ако изобщо тече такъв ще е нищожен и сигурно стъпалото ще криви при ниски нива, но като цяло е редно ако това е краен транзистор да извади звук до колкото да разбереш дали има и друго да се оправя. (все пак зависи от конкретната схема дали от такава замяна би имало диагностична полза).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #66 -: 23 Юни, 2016, 17:08:30 »
Изтощи ми се батерията на уреда.
Засега е май само един, но е добре да имам резерва.
Утре ще докладвам по подробно. Лошото е че няма никакъв по мощен германиев за проба. Ще го мисля. Освен да взема от здравия канал.
Имам два чифта SFT213 ,нови в смисъл незапоявани.Плащаш си Еконта ако ти трябват и толкова.Аз няма къде да ги слагам.Пиши на лични къде и за кого.Успех.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #67 -: 23 Юни, 2016, 17:22:49 »
Провери захранването, ако не си го направил досега. Най-слабото звено в цялото радио е то. Винаги съм изхвърлял тъпия стабилизатор, вместо двата диода слагах грец, естествено след като прекомутирам трафа и след това- стабилизатор с LM350. Или със 7824 в корпус TO3. Преработено по тоя начин радио повече при мен не се е връщало!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #68 -: 23 Юни, 2016, 21:13:03 »
Равносметката е 2бр. SFT213 :master2:
Успях да изровя два средномощни германиви. Проверих всичко боднах ги и засвири.
А за преработката, нека Лъчо се изкаже , все пак радиото е негово.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #69 -: 23 Юни, 2016, 22:16:44 »
                Дааа, мога да кажа, че бирите бяха точно 30 кенчета, прекрасно изстудени и споделени с добра компания. Рапсодията направи много за доброто настроение, нека бъде преработена така, да може да издържа най-малко 50 кенчета. А ако успееш да я направиш някак си да може да ходи  за цигари....
              Шегата на страна, нека Рапсодията да бъде преработена с нов изправител и силициеви транзистори. Много ме кефи този апарат, скалата му свети някак си весело и ни връща в  онези безгрижни години, когато парите си бяха пари, а Москвича си беше кола.
« Последна редакция: 23 Юни, 2016, 22:37:25 от Лъчо Минков »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #70 -: 24 Юни, 2016, 08:27:59 »
Добре.
Може ли ditronix да опише по подробно преработката?
54928-0
Как с 7824 се прави -24В -8В?
Цитат
естествено след като прекомутирам трафа
С това какво искаш да кажеш?

Цитат
силициеви транзистори
Някой знае ли как се прави такава преработка?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #71 -: 24 Юни, 2016, 10:19:05 »
Честно казано не виждам смисъл да се прави преработка. Радиото си е направено да си работи така. Всички елементи са намираеми ( в моите запаси има достатъчно), само селена може да се подмени с диоди и резистор.  :(
Предлагам елементи каквито са нужни!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #72 -: 24 Юни, 2016, 10:26:13 »
И аз съм за запазване на оригиналния вид, поне докато има части. И без това ще е по лесно да сменя само два транзистора и да настроят тока на покой.

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #73 -: 24 Юни, 2016, 10:49:34 »
Елементарно:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #74 -: 24 Юни, 2016, 12:20:27 »
Да, Владо показва единият от начините. Аз правех друго. Изводи 3,4 и 5 от вторичната се ползват за захранване на крайните стъпала. Извод 4 всъщност обединява два извода на двете вторични. Разделях тези два извода и свързвах двете вторични паралелно. Германиевите диоди  отиваха в коша, на тяхно място грец и стабилизатор- 7824 корпус ТО 3 или LM317.  Захранването става бетон и повече проблеми от там няма как да се получат. Замяната на германиевите крайни със силициеви не е добра идея. Това са излишни главоболия. Доколкото си спомням голяма част от тези радиа излизаха с кр крайни ASZ 1017, които са изключително добри транзистори. Както и SFT 350. Toве, което правех. Да, имах и една преработка с абсолютно ново крайно стъпало със силициеви транзистори. Изхвърлих оригиналната платка, но имаше големи заигравки с общата маса и по спомени малко трудно се нагласиха нещата. Но клиентът искаше мощност от порядъка на 50W на канал, затова и се захванах да правя това. И с ИС MDA 2020 съм го правил радиото, по подобен начин.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |