| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Commodore Amiga 500  (Прочетена 2171 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Commodore Amiga 500
« -: 27 Януари, 2020, 16:44:32 »
Има ли някой с Commodore Amiga 500 ? Не видях да се споменава въобще във форума
взех една но е все още в неизвестно състояние .. 
няма го и едното копче, но ще търся за 1-во време да приспособя нещо че 30 лв не ми се дават за 1 копче ...

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #1 -: 27 Януари, 2020, 18:59:34 »
Купих преди около 15 г. един от местния битак, така и не успях да го подкарам, седи на рафта и чака .... по спомени имаше даже нещо като допълнителна памет, която се превключваше с ключе. По меренето и гледането (и питането в един тогавашен немски IRC канал а ровене по оскъдната тогава документация, стигнах до извода, че е някой от големите чипове - всички са проектирани специално за Комодор Амига и имаха собствени галени имена.
Но пак казвам, беше мнооого отдавна, та карам по спомени. Иначе имах и мишка и външно флопи.
И захранващият блок беше особен, външен с +12 +5 V бая ампери. Нещо ми се върти в главата, че от някъде бях докопал още един такъв захранващ блок.
А пък на теб копчето ти е последната грижа, стига да работи :)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #2 -: 27 Януари, 2020, 19:06:13 »
Да да , последната е , аз за това не бързам с купуване на копчета ... 
Но аз нямам захранване ... ще приспособявам от ПЦ
утре ще гледам да го пусна (да се пробвам да го пусна), купил съм го за работещ уж ... да видим ,  би трябвало да работи   
дано да имам късмет . ето и  платката вътре

да всички чипове имат имена :)

дъното ми е  rev 6A
« Последна редакция: 27 Януари, 2020, 19:27:05 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #3 -: 27 Януари, 2020, 19:37:17 »
Прегледай внимателно пак захранванията. Сега ме мързи да ровя по рафтовете в гаража за захранването, той куплунга е с една особена форма и внимателно премери пак кое къде отива, да не опукаш платката. Пък как са разбрали, че е 'работещ' без захранването е друга тема  :lol:
(далече си, иначе можеше да ти дам моето за пробата)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #4 -: 27 Януари, 2020, 19:49:52 »
бас държа че това чудо можеш, да го подкараш на само на 5 волта поне за пробвата, стига да имаш поне 2 ампера ток . Аз така установих че можеш да подкарваш х86 съвместими машини, само на 5 волта :)   :master2:

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #5 -: 27 Януари, 2020, 19:57:20 »
няма смисъл да се пробват такива работи , има стотици снимки на разпиновката

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #6 -: 27 Януари, 2020, 20:00:59 »
Възможно е да се пригоди стандартно ATX захранване, но конекторът е шашав Амига-вски и може да се намери само през ebay или други чуждестранни сайтове. Вземат се +5В и +/-12В, а PS_ON линията на захранването се връзва постоянно към GND. Така задното копче на захранването се ползва за включване и изключване на компютъра. Тук е описано по-подробно:

http://www.ianstedman.co.uk/test/Amiga/amiga_hacks/Amiga_PSU/amiga_psu.html



Свързването на дисплей също не е особено просто - или трябва да се търси модулатор А520, който да изкара композитен сигнал или да се направи преходник от Амига-вския DB23 конектор към RGB SCART:

http://www.amigalog.com/amiga-rgb-to-scart-cable/

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #7 -: 27 Януари, 2020, 20:13:17 »
няма смисъл да се пробват такива работи , има стотици снимки на разпиновката

Това ясно, ама само за пробва да видиш ще изгрее ли. По-лесно да му вкараш 5 волта да видиш работи ли като за начало :) Ако пробвачка, можеш да му пригодиш вътре едно Pico ATX  и за захранваш машината с зарядно от лаптоп примерно  :master2:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #8 -: 16 Януари, 2023, 12:03:34 »
Тръгна ли тази Амига?

И аз имам една такава, която тръгва, но флопито не успява да разчете дискетата. И други са имали подобно поведение и казват, че след смяна на два електролитни кондензатора нещата се оправят. Аз смених само единия, не ми остава време за другия, че е на много неудобно място.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #9 -: 16 Януари, 2023, 14:18:42 »
Тръгна ли тази Амига?

И аз имам една такава, която тръгва, но флопито не успява да разчете дискетата. И други са имали подобно поведение и казват, че след смяна на два електролитни кондензатора нещата се оправят. Аз смених само единия, не ми остава време за другия, че е на много неудобно място.

Каква точно ти е Amiga-та!?
Аз имам 2 броя 1200 и една 600 - мога да хелпна с модване на нормално флопи - ако разбира се твойто е здало багажа!
Работи на 6 всичко с леко преправяне на 2 хард усича и 2 писти по платката...! Тествано!
Бъй-Дъ-Уей - все още се чудя, да се сберем фенове на Commodore/Amiga в някоя групичка в Телеграма, че да си помагаме...
Аз за мойте съм налял едни пари в ъпгрейди, дето са меко-казано смущаващи - @Help40 знае!   ??? 8) :crazy:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #10 -: 16 Януари, 2023, 14:30:39 »
Каква точно ти е Amiga-та!?
Аз имам 2 броя 1200 и една 600 - мога да хелпна с модване на нормално флопи - ако разбира се твойто е здало багажа!
Работи на 6 всичко с леко преправяне на 2 хард усича и 2 писти по платката...! Тествано!
Бъй-Дъ-Уей - все още се чудя, да се сберем фенове на Commodore/Amiga в някоя групичка в Телеграма, че да си помагаме...
Аз за мойте съм налял едни пари в ъпгрейди, дето са меко-казано смущаващи - @Help40 знае!   ??? 8) :crazy:

Да не говорим за пари, че ще стане страшно  :D

Моята е A500 със скандинавска клавиатура - купих я от един датчанин - и дойде с оригинално захранване, RF модулатор и разширителна карта 512k, на която батерията беше текнала и кварцът се разпадна, но мисля, че успях да я спася. За преправянето на нормално флопи видях и ще го пробвам при първа възможност понеже сега съм далеч от дома.

Аз нямам никакъв опит с Commodore и от сравнително скоро имам един C64C и A500, но ще се радвам ако се направи такава група и ще се присъединя.

* IMG_0443.jpg (2870.98 kB - свалено 52 пъти.)

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Commodore Amiga 500
« Отговор #11 -: 16 Януари, 2023, 15:11:57 »
Да не говорим за пари, че ще стане страшно  :D

Моята е A500 със скандинавска клавиатура - купих я от един датчанин - и дойде с оригинално захранване, RF модулатор и разширителна карта 512k, на която батерията беше текнала и кварцът се разпадна, но мисля, че успях да я спася. За преправянето на нормално флопи видях и ще го пробвам при първа възможност понеже сега съм далеч от дома.

Аз нямам никакъв опит с Commodore и от сравнително скоро имам един C64C и A500, но ще се радвам ако се направи такава група и ще се присъединя.

(Връзка към прикаченият файл)

Линк за групичката в профила ми! - всеки фен е добре дошъл!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1037 Прегледи
Последна публикация 21 Май, 2016, 12:34:17
от bogdanoff
2 Отговора
1047 Прегледи
Последна публикация 17 Юни, 2017, 11:35:52
от bogdanoff
4 Отговора
2461 Прегледи
Последна публикация 16 Март, 2018, 19:22:31
от FlyingToasters
12 Отговора
1804 Прегледи
Последна публикация 06 Юли, 2023, 22:29:54
от lopesbroko
2 Отговора
843 Прегледи
Последна публикация 02 Април, 2023, 10:59:39
от Concord

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |