| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио 86рк  (Прочетена 12604 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #30 -: 27 Декември, 2016, 22:54:37 »
8080, както и клонингите му са много капризни към захранването и по-специално към отрицателното 5V. Провери захранванията за всеки случай :)
Забравих да пиша за захранването,инвертира се с два чипа.От тези в суича за интернет.Има го на снимката горе.
Подавам +5 и излизат -5  +12
Ето схемата и платката в архива,не съм го измислил аз,създадено е специално за радио86 и работи.
 
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #31 -: 31 Декември, 2016, 13:23:50 »
Компютъра е сглобен,микросхемите(без две памети) са производство на СССР.Платката е проверена за къси съединения и прекъсвания по пистите.Резултата:неработи.Подмених повечето схеми,пробвах с различни версии на знакогенератора и програмата "монитор",смених захранването.
Всъщност в момента в който натисна бутона "Сброс" тактовия генератор захапва и пс то оживява, но само няколко такта и след това замлъква.
Осцилоскопа показва много странна картинка на сигналите между процесора и видеочипа.Все едно че едновременно единия работи при високо ниво,другия при ниско и има паразитни смущения(или от рода на аналогов сигнал смесен с цифров с изкривявания).Това което виждам немога да го изтълкувам,запърви път виждам подобно нещо.По късно ще публикувам снимки.
Сменях процесора,видеочипа,логиката.Все пак има разлика в несинхронизираната картина при включен чип на знакогенератора.
Реших да следвам стъпките за проверка на компа.Има две статии в списание Радио където стъпка по стъпка е дадено как се проверява на работоспособност.
Накратко,включва се външен генератор с бутон за импулси,програмира се специален епром и стъпка постъпка е описано в таблица къде и какво трябва да се покаже на осцилоскопа и мултицета.

Мислех при работещо пс да публикувам помогналите в проекта,но ще го направя сега.Все пак е сглобен както исках,подкарването предстои.

imagination - процесор КР580ИК80А,епроми и логика.
miroton  - к573РФ5
ONZI - кр565РУ5
Иван Иванов - к140УД6
NKK - кр580ВГ75
lager и joro - отказани от мен елементи които вече имах в наличност(няма да злоупотребявам).

Мисля че не съм забравил някой. :drinks:

Работата по проекта ще продължи след като ми мине грипа :)
« Последна редакция: 31 Декември, 2016, 13:29:39 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #32 -: 31 Декември, 2016, 18:42:00 »
Това е първата версия по която се търсят проблемите по компа,но тя не е "задоволителна".Схемата на генератора е вътре,след това при търсене се ползва по късното издание от 88 година(в горния пост).Форума не ми позволи качаването заради надвишен лимит.В този рар е само статията.
73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Радио 86рк
« Отговор #33 -: 31 Декември, 2016, 18:48:48 »
Колко е голямо,прати ми го на пощата да го кача или го разбий на по малки парчета.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #34 -: 01 Януари, 2017, 11:03:34 »
Колко е голямо,прати ми го на пощата да го кача или го разбий на по малки парчета.
Мерси неможах да кача цялото списание,обаче намерих начин да измъкна само статията и тя е в архива.

Вчера правих нова схема с ТТЛ ки.Тя работи на честота от 100 кхц,осцилоскопа показа същите изкривявания като и в ради86рк.Следва извода че проблема вероятно е в осцилоскопа(или китайските сонди) и той неработи добре при ниски честоти.
Интересното че в схемата на ПС то след деление от тактовия генератор(16мгхц) следва 1,7мгхц тактова честота на процесора и видеопроцесора(Оригинално процесора работи на 2,5мгхц но заради синхронизацията на видеосигнала и опростяване на конструкцията,честотата е намалена).Третото и четвъртото деление е вече при 666 кхц и 444 кхц.Осцилоскопа тях ги прихваща добре но под тях почват проблемите.
Нямах представа че е дефектирал,винаги съм го ползвал при честоти над 3 мгхц но това не е проблем,просто ще пусна втория осцилоскоп.
« Последна редакция: 01 Януари, 2017, 11:28:58 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #35 -: 02 Януари, 2017, 19:33:40 »
Проблема не е в осцилоскопа,вероятно в сондите макар че и това е под въпрос.
Мисля че целия проблем е в дъното,по точно в неговата изработка и липса на маска.
12 волтовия сигнал на тактогенератора бие на близките писти и там се получава потенциал от 0,5в с импулси при включени ис.Това е картинката от осцилоскопа и двете ми машини показват едно и също.Сигнали които се наслагват един върху друг.Филтрирането недаде резултат обаче два конденсатора служещи за задържане на сигнали си свършиха работата.Дъното вече пали за повече от минута и се появява мигащия курсор на програмата МОНИТОР.Обаче за да го постигна промених вертикалната синхронизация на едно мониторче за видеонаблюдение от 85 г.Почти улучих нещата.На снимката горе в ляво се вижда курсора малко под сгънатата синхронизация.След добявяне на конденсаторите за задръжка на импулсите,почти при всяко включване курсора се показва и мига.При натискане на СБРОС дъното се оживява и работи повече от минута със сигнали показани на осцилоскопа.Подобни сигнали са по цялата шина основно между процесорите и паметта.
Знакогенератора служеш за буквеното исписване неработи,обаче ми се струва че все пак понякога изписва "РАДИО86РК" но това е точно върху сгъната синхронизация.Точно там трябва да е надписа.
Както вече писах,настройката на неработещи 86 е доста трудна!Има много забалежки по схемата и доработки.Основно са за достъп до паметта.За да ми заработи нормално трябва първо програмата монитор да се запише в паметта и после да се прочете от видеочипа.В момента точно това не се случва.
И тука е най големия проблем,основно всички пишат за проблеми с достъпа към паметите.

Почвам да се замислям дали да не си поръчам готова фабрична платка и всичко с доработките да пренеса на нея?
Загубих доста време,дори изоставих трансивъра и другите проекти.Чудя се какво да правя.
Щах да забравя,нещата се промениха и се появи курсора след смяна на ИД7.Чисто нов чип се оказа дефектен,цялата малка логика я смених с серията 74LS но ефект никакъв.Затова върнах руските.
 
« Последна редакция: 02 Януари, 2017, 19:49:52 от lz1tka »
73!

Неактивен judje79

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Варна
Re: Радио 86рк
« Отговор #36 -: 02 Януари, 2017, 20:24:06 »
Добър вечер,

Ще пуснеш ли линк към готовите платки да им видя цената

Лека вечер

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #37 -: 02 Януари, 2017, 23:26:53 »
Добър вечер,

Ще пуснеш ли линк към готовите платки да им видя цената

Лека вечер
Трябва някъде да се поръчат няколко бройки.Колкото повече толкова по евтино...
Мога да преговарям и с китайците.Обаче ще отнеме време за доставка.
Предпочитам някъде в България,обаче имам горчив опит с подобни фирми.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #38 -: 03 Януари, 2017, 23:07:20 »
Честита нова година, момци, !  8) с нетърпение чакам, да го видим как работи това чудо  :hi: :master2:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Радио 86рк
« Отговор #39 -: 04 Януари, 2017, 00:21:04 »
Трябва някъде да се поръчат няколко бройки.Колкото повече толкова по евтино...
Мога да преговарям и с китайците.Обаче ще отнеме време за доставка.
Предпочитам някъде в България,обаче имам горчив опит с подобни фирми.

Поръчвал съм тук патки.Бяха добри.
http://www.selectrapcb.com/

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #40 -: 04 Януари, 2017, 12:43:13 »
Поръчвал съм тук патки.Бяха добри.
http://www.selectrapcb.com/
Непишат за метализация на отворите.Точно тука е голямата мъка.Иначе цената е приемлива за 5 броя.
Трябва да се нанесат няколко доработки по платката която съм дал.
73!

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #41 -: 04 Януари, 2017, 19:01:12 »
Непишат за метализация на отворите.Точно тука е голямата мъка.Иначе цената е приемлива за 5 броя.
Трябва да се нанесат няколко доработки по платката която съм дал.

Разбира се, че са с метализация  отворите, как иначе за двуслойна платка, несериозно е. Дали са с колко се стесняват отворите, че пробиват с по-голямо свредло именно заради метализацията и т.н. Малко са им скъпички фотошаблоните, но платките са по-евтини, поне от фирмите с които съм работил.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #42 -: 04 Януари, 2017, 21:00:12 »
Разбира се, че са с метализация  отворите, как иначе за двуслойна платка, несериозно е. Дали са с колко се стесняват отворите, че пробиват с по-голямо свредло именно заради метализацията и т.н. Малко са им скъпички фотошаблоните, но платките са по-евтини, поне от фирмите с които съм работил.
Ако има металицазияи то цената е приемлива.Още не съм подкарал моята платка но отново видях разминаване в оригиналната схема и тази която ползвам.При проверка се оказа че тази доработка не е описана закакво служи.Може и да е заради 32 кб памет,ще разбера.
Аз бих си поръчал 5  броя платки но само ако съм сигурен че всичко работи.Докато неподкарам тази или поне разбера защо небачка неискам да рискувам.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #43 -: 04 Януари, 2017, 21:15:04 »
Днес проверих цялата платка под микроскоп,имаше забележки но принципно връзките бяха ок.Махнах цоклите на дребната логика,добавих имитация на клавиатурата завсеки случай.Промяна няма.Ще потърся още някоя версия на програмата монитор.До дни  се заемам с пълния тест на абсолютно всичко(ще падне четене и игра),импулс по импулс,само това остана.Завсеки случай намерих някой аналози за руските схеми,утре ще пристигнат.
73!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радио 86рк
« Отговор #44 -: 04 Януари, 2017, 23:35:34 »
Аз все пак да питам, ти това чудо с какво го захранваш? Колко е стабилизиран?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |