| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт  (Прочетена 3140 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #30 -: 01 Октомври, 2023, 23:45:32 »
И аз мисля, че 920 е наред
А би ли споделил как реши проблема със синхронизацията на монитора?
И каква беше съществената промяна в търсения резултат, ако не е тайна?
 
Смеинх чипа и има съществена промяна в търсения резултат! :drinks:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #31 -: 01 Октомври, 2023, 23:57:12 »
Когато сложих новия чип картината вече не беше изместена силно надясно, а в рамките на екрана, макар че искаше още изместване наляво. Но поради незнанието ми, че с магнитите може да се нагласи и позицията, реших, че чипът нещо не е наред. Сега съм 99% сигурен, че и със стария чип плюс настройка ще стане работата.

Иначе синхронизацията се настрои с въртене на RP02. Понеже потенциометърът е многооборотен, а аз такова животно не бях виждал преди, си мислех че като завъртя на половин оборот е много. С достатъчно обороти се стигна до синхронизация.

Това е първият аналогов уред, с който се захващам. Имам още много да уча ако имам време. Желание не ми липсва :)

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #32 -: 02 Октомври, 2023, 00:17:43 »
Сега съм 99% сигурен, че и със стария чип плюс настройка ще стане работата.
Аз съм 100% сигурен, че синхронизацията няма да стане със стария чип.
Хващаме ли се на бас?

След упорито въртене на RP02 успях да изкарам образ, но е изместен надясно. Ако продължа да въртя много бавно RP02 образът започва да се центрира, но започва и да трепери наляво-надясно и в крайна сметка пак губи синхронизация.
« Последна редакция: 02 Октомври, 2023, 00:26:58 от vladimirstanoev »

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #33 -: 02 Октомври, 2023, 00:18:17 »
...

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #34 -: 02 Октомври, 2023, 09:22:25 »
Не искам да отварям монитора отново и да пробвам, защото вече му намерих нов собственик, но мога да кажа следното. Преди да направя настройката с магнитите сложих стария чип и си изкара картина, но пак изместена на дясно и аз реших, че чипът е дефектен. После обаче като развъртях големите кръгли магнити видях, че картината може доста да се придвижи наляво. И с новия чип ми беше нужно това придвижване наляво, но по-малко. Та заради това си мисля, че може и да стане със стария чип, но може и да не се получи. Пазя стария чип и няма да го хвърлям - може да му излезе късметът в някой от следващите ремонти.

Мисля си, че първо трябваше да сменя кондензатора от кръга на 5-та хармонична заради голямото отклонение в капацитета. Заради него през L01 течеше по-голям ток и това може би е нанесло някаква вреда на TBA920S. Но също така мисля, че някой преди мен беше въртял големите магнити, защото червената маркировка не съвпадаше с тази по ОС и заради това като изкарах някаква картина със стария чип тя беше силно изместена на дясно.

Но това са все мисли от сегашна гледна точка :) Беше интересно и образователно :good:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #35 -: 02 Октомври, 2023, 10:55:26 »
С магнитите можеш да местиш растера. Растерът е траекторията, по която се движи лъчът по екрана. С магнитите трябва да направиш така, че растерът да е симетрично разположен спрямо екрана. Изместването на картината, което постигна със смяната на 920, се дължи на нормализиране на фазата на синхронизацията на картината - това е положението на картината спрямо растера. Картината трябваше да се премести наляво за да дойде на мястото си, но ако я беше преместил още надясно (не с растера, а с фазата на синхронизацията), дясната част на картината щеше да се види в лявата част на екрана и между лявата и дясната половина щеше да има черна вертикална ивица, която е 'гасящият импулс' във видеосигнала. Фазата се регулира с RP01 по схемата, след като е регулирана вече честотата чрез RP02. Честотата се регулира при липса на синхронизация - чрез окъсяване примерно на синхроимпулсите на входа на 920, както ти казах да направиш още в началото, и регулиране с RP02 така, че честотата да стане колкото трябва (15.625). Когато е подаден видеосигнал, но синхронизацията е забранена чрез окъсяване на синхроимпулсите, картината изглежда като 'черга', съставена от светли и тъмни ивици с някакъв наклон. При въртене на тримера за честота се променя наклонът на ивиците и когато станат почти напълно верикални, се вижда нормална картина, която се движи бавно наляво или надясно.  Точно това е положението, при което тримерът за честотата е настроен както трябва. След това се възстановява подаването на синхроимпулсите - картината вече трябва да е стабилно синхронизирана. Ако е изместена наляво или надясно, коригира се чрез фазата на синхронизация с RP01.
Сега, не знам дали смяната на 920 доведе до радикална промяна на фазата или пък просто успя да я накараш някак да даде нормална картина, въпреки че все пак е останала някаква причина, която измества фазата и с която старата 920 не успяваше да се справи, а новата можа. Напълно е възможно и старата да е дефектирала, но както казах, това е някакъв рядък дефект.
« Последна редакция: 02 Октомври, 2023, 11:06:39 от NHB »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #36 -: 02 Октомври, 2023, 11:32:23 »
Със старата 920 корекцията с RP01 далеч не беше достатъчна. С новата 920 картината се събра на екрана, но RP01 отново не успя да я центрира - с магнитите успях.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #37 -: 02 Октомври, 2023, 13:52:55 »
Мисля че за в бъдеще когато се говори за центриране ще е добре да се уточнява дали става дума за растера или за картината (това което видеосигнала рисува върху растера). Картината не може да съществува извън растера, както растера не може да съществува извън кинескопа. При михайловградските монохромни монитори растера може да се покаже много лесно, като се изключи видео входа и след това се намали контраста и се увеличи яркостта. При опрени нива на контраста и яркостта, могат да се видят и картината и растера, както се вижда на втората снимка.

(Първата снимката е от Нета.)
« Последна редакция: 02 Октомври, 2023, 14:21:10 от CVT »

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #38 -: 02 Октомври, 2023, 16:01:24 »
с магнитите успях.
Магнитите нямат нищо общо със синхронизацията.

кучето е заровено някъде другаде .
Кучето е заровено на две от осцилограмите в предишната тема.
Качеството и на двете е много лошо и на практика няма да вършат работа на други колеги.
Ще се опитам по-късно да покажа кучето върху осцилограмата на CVT.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #39 -: 03 Октомври, 2023, 22:46:02 »
За да се вижда пост. напрежение и 0 волта на осцилограмата, лявата стрелка трябва да сочи надясно, а не надолу, както на горните две осцилограми.
Ако сочи надолу или нагоре, това означава че пост. напрежение е извън обхвата на осцилоскопа.
За сравнение лявата стрелка на CVT показва точно къде е нулата, както и останалите напрежения, които съм добавил.
ТВА920 за да "вижда" синхроимпулса от ТХО-то, постоянното напр. на 5кр. трябва да бъде под 1 волт.
Ако пост. напрежение е по-голямо от 2 волта, чипа реално не го "вижда" и трябва да се смени.
Ето измерванията на пиновете на TBA920S[/b]:
5 - 3.48V, 0.6V според книгата
С тези 3.48 волта чипа е 100% за гюма.

При стандартната диагностика на ВММ3102, София31 и др. синхронизацията се "лекува" с 3-4 измервания:
8кр. на ТВА920 -> 2кр. на ТВА920 -> драйвера -> ТХО-то -> 5кр. на ТВА920
Осцилограмите, които са нарисувани по схемите вършат работа за локализиране на дефекта.
Тази на 5кр. не е нарисувана и затова осцилограмата на CVT свърши чудесна работа при диагностиката.
Към digi2577 пусни си една тема за осцилоскопа или прочети лекциите на NHB.
Трябва да разбереш защо на всички осцилограми с амплитуда под 2Vp-p правите линии са "накъдрени" ?  :drinks:
« Последна редакция: 03 Октомври, 2023, 22:58:19 от vladimirstanoev »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #40 -: 05 Октомври, 2023, 00:51:45 »
Добре, ама първо трябва да се види откъде идва това постоянно напрежение на 5 крак на 920. Напълно е възможно да има замърсяване по платката или някаква друга причина вън от самата интегрална схема. Освен това, синхронизацията все пак работи и със старата схема, макар и фазата да е грешна. Тоест - схемата все пак 'вижда' импулса на обратния ход. Достоверността на самата осцилограма е съмнителна за да се правят заключения...

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #41 -: 05 Октомври, 2023, 16:11:20 »
Ами на първата картинка в другата тема се вижда че сме "лекували" синхронизацията, а не фазата:

Аз имам същия монитор със същия проблем.
171495-0

Освен това за фазата е написано, че проблемът се е решил след смяната на чипа:

Когато сложих новия чип картината вече не беше изместена силно надясно, а в рамките на екрана

Съгласен съм, че проблемът на 5кр. може да се дължи на външна утечка по платката.
Утечката обаче явно и тя е изчезнала след смяната на чипа.
На последната осцилограма (като се абстрахираш от "накъдрените" линии) ясно се вижда, че постоянното напр. вече не е 3.48, а е под 1 волт:

171497-1

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1778 Прегледи
Последна публикация 28 Ноември, 2016, 00:34:57
от Moss
4 Отговора
1169 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2018, 16:14:09
от asasas
133 Отговора
8814 Прегледи
Последна публикация 26 Септември, 2023, 17:51:38
от NKK
2 Отговора
1000 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2023, 11:40:51
от NKK
9 Отговора
1128 Прегледи
Последна публикация 14 Август, 2023, 10:23:02
от -JonnS-

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |