| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство  (Прочетена 29612 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #75 -: 15 Януари, 2017, 22:29:20 »
Пробвах с лампите на "Кьортинг"-а, AK2 и AF3 (при него вместо AF3 е сменета с AF7), може би имаше някаква разлика. Все пак смених кондензаторите и екранирах МЧУ-то с алуминиево фолио. Стана, работи доста добре  :) , сега вече мисля, че всичко е както трябва. Иначе първо опитах да екранирам с медно фолио, нямаше ефект, а с алуминиевото направо заспа. Е, това е може би края на реставрацията на "Матадор"-а, много ме кефи това радио. Благодаря на всички колеги които ми помагаха  :drinks: :

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #76 -: 16 Януари, 2017, 00:04:02 »
 :bravo:

Щом е тръгнал с неговите си лампи и само кондензаторите и екрана са били проблем. :bravo:

 :hi:

Темите ти са като сериал, който следя с нетърпение, честно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #77 -: 16 Януари, 2017, 14:37:41 »
Благодаря  :drinks: . Ето тук едно клипче със снимките от реставрацията:
https://www.vbox7.com/play:56ba8fec44

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #79 -: 25 Януари, 2017, 14:30:19 »
Хм, интересно според снимката оригинално намотките са 4, а Лампата е екранирана, пак с алуминиево фолио  :D

Ами супер, вече си имаш приемник за 750$

Но забележи че крайната лампа на Нчу не е побеляла... Все си мисля, че трябва да е чисто стъклото и това е глътка въздух.  И на мен са ми попадали побелели лампи, не е много читава работата при тях. Работят де ама...

65410-0
« Последна редакция: 25 Януари, 2017, 14:39:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #80 -: 25 Януари, 2017, 14:36:33 »
Да, на някои модели МЧУ-тата са със секционирани бобини, т.е. общо 4 броя. Моето е със две бобини, другото отигинално МЧУ си е с две бобини.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #81 -: 25 Януари, 2017, 14:40:28 »
Онзи синия електролит долу в дясно от снимките на предната страница, скри ли го и него в корпусите на някоя от Хидрите?

Може ключа от бараката срещу екраниране да е в секционираните бобини.  Въпреки, че с тази Лампа увита във фолио, явно този блок си е проблемен заради хоризонталната позиция на лампата и вътре стават някакви проблеми от това.

Абе, чудесен е приемника, реставрацията дето му направи е супер направо.

Даже и кенотрона ти е оригиналния с красив балон.

Тоз от обявата с  преходения кенотрон от друг цокъл и даже прехода направен през 2 цокъла вместо да му сменят основата, абе грозна история... и стези електролити  на Тесла ...
« Последна редакция: 25 Януари, 2017, 14:53:28 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #82 -: 25 Януари, 2017, 14:52:49 »
Синьото електролитче го няма вече, махнах го. На него място сложих друго, с алуминиев корпус, което не бие така на очи. Не съм го слагал в корпусите на Хидрите, там са само филтровите кондензатори. Когато имам време ще направя една снимка. Иначе кенотрона едва ли е оригинален, сигурно е сменян, този е "RFT", но другите лампи сякаш са си от "онова" време.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #83 -: 25 Януари, 2017, 14:58:07 »
Интересно ми е този електролит "синия" дето си го сменил, доработка на схемата ли е или си го има в нея?, щото така оставен отвън на монтажа, предполагм трябва да е аксиален ако го има оригинално, пък на другите снимки не го виждам?

Като погледнах схемата, само 2 филтрови има и толкоз, няма други електролити. Този да не би да е сложен паралелно на катодния резистор на крайната лампа. Като тоя факт обяснява необходимостта му, поради това, че лампата е побеляла. Но си е ремонтно решение не по схема, тоест става излишен ако намериш читава лампа или тази я оправиш.

Кенотрона си е АZ1, което е 100% оригиналност, пък даже и лампата да е сменена с резервна,  защото си отговаря по модел.

« Последна редакция: 25 Януари, 2017, 15:07:20 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #84 -: 25 Януари, 2017, 15:06:54 »
Да, кенотрона си е AZ1, имах впредвид, че производител е "RFT". Иначе схемата не е доработвана, в третата страница от темата го обсъждахме този кондензатор, там съм постнал и схемата. Това е С41, иначе има една доработка, сложено е едно електрoлитно кондензаторче от няколко микрофарада паралелно на съпротивлението в катода на крайната "AL4". По добре свири с него, оставих го.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #85 -: 25 Януари, 2017, 15:15:48 »
Иначе AL4, си е така според мен, с бяло вътрешно покритие. Ето тук една такава NOS лампа, пак същата е:
http://www.ebay.de/itm/AL4-Telefunken-NOS-41mA-36mA-100-9127-/322097572782

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #86 -: 25 Януари, 2017, 15:26:47 »
Пред това да вярвам на този търговец, бих повярвал на това което виждам със собствените си очи.

Може да счупиш една новална масова лампа на пример и ще видиш как побелява от вътре заради кислорода- точно по същия начин.

Тези старите с големите балони миже да им се случи да глътнат въздух, работят си ама не баш... имах няколко, усилването пада.

Повторно гетериране  му е решението, не съм пробвал щото нямам индукционен котлон, ама ако имаш повечеко бройки побелели, на тази с най-ниския ток може да се пробваш, пък туко-виж изчистила и после естествено вадене от основата и мазане на стъклото където излизат жиците от балона с термо-силикон, за да няма пак същия ефект след време, после пак монтиране в основата .  Иначе: ето ти и такива в перфектно състояние на вакума:

Иначе, NOS Телефинкени AL4 глътнали въздух има бол, но това си го приемам като дефект в серията. Със сигурност не са излезли от завода по този начин.

Ако седнеш да го ползваш този приемник по-често, ще видиш как бързо ще и падне усилването и ще замине.

« Последна редакция: 25 Януари, 2017, 15:37:43 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #87 -: 25 Януари, 2017, 15:36:32 »
Имам още една AL4 от друго радио, да прозрачна е, но силата на звука и на двете е почти еднаква. Не знам, може и да е глътнала въздух, но като я оглеждах, ми се стори, че умишено е покрита с нещо матово-бяло отвътре. Както и да е, работи добре "Матадор"-а с нея, когато съм в работилницата го слушам свързан към един тунер. Захранващият траф не се товари, температурата му е нормална (сигурно не по-вече от 40 градуса). 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #88 -: 25 Януари, 2017, 15:48:14 »
Да бялото става много равномерно все едно е покритие, но си е признак за некачествен вакум. Мисля че живота им е доста по-кратък от предвиденото, но както казах има фикс, та може и станцийка да си направиш. Гледах един клип как Французина дето ги изработва ръчно ги гетерира а електромагнитно поле и там на клипа се вижда как ги вкарва за малко лампите в една спирала от меден проводник която се нагрява до червено и хвърля страшно електро-магнитно поле.  НО за теста дали ще изчисти, миля и един котлон индукционен е достатъчен, той е на същия принцип а и са сравнително евтини , пък може и да се използва за база за разработка на станцийка за гетериране.

По, жичките може да го познаеш, които излизат от балона, ако не е пропуснал  въздух са наситено червени, ако е пропуснала, стават със цвета на останалия проводник.
« Последна редакция: 25 Януари, 2017, 15:58:04 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: "PHILIPS MATADOR II", сериозно предизвикателство
« Отговор #89 -: 25 Януари, 2017, 16:40:26 »
Ако в балона на лампата има кислород отоплителната жица прегаря мигновенно.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1868 Прегледи
Последна публикация 13 Март, 2016, 23:40:50
от Ricarq
5 Отговора
1043 Прегледи
Последна публикация 12 Април, 2019, 08:19:45
от azop_v
"Philips PHILETTA" BD254U

Започната от Валери « 1 2 3 4 » Колекции

54 Отговора
5018 Прегледи
Последна публикация 06 Април, 2024, 09:16:57
от radostin.kolev
54 Отговора
5517 Прегледи
Последна публикация 06 Март, 2021, 20:04:38
от Валери
13 Отговора
1948 Прегледи
Последна публикация 07 Март, 2021, 00:38:49
от Лъчо Минков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |