| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M  (Прочетена 6359 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Здравейте, както бях обещал тук ще публикувам схеми, снимки и история на проектирането и идеята за моя часовник с газоразрядни индикаторни лампи. Макар че най-лесно в днешно време е часовника да бъде изпълнен с микроконтролер, аз имах желание да го изпълня със логически схеми, така по-автентично от старата школа. Използвах CMOS интегрални схеми основно от серия 4000.
Тъй като имах желание часовника да е с по-висока прецизност и точност от съвременните стандартни часовници цялата разработка започна с тестване на различни кварцови резонатори и съответните схемни решения. Първо тествах часовниковите кварцове на 32768 херца тъй като с тях най-лесно ще стане делението на честотата. За съжаление обаче се оказа че тези кварцове имат доста лоша стабилност на честотата от температурата и затова реших да заложа на друг тип кварцове, по-високочестотни.
Изкопах руски и немски вакуумни кварцове в стъклен балон - 200к, 576к (Narva) и 10М. Тествах ги за температурна стабилност и всички се оказаха доста зависими от температурата, като Нарва-та беше най-добре но и тя не беше задоволителна.
Реших да тествам кварц който имах от новите, китайските в метален корпус 4MHz на производителя SJK. Резултатите ме изненадаха много приятно - кварца имаше поне 3 пъти по-малка температурна нестабилност от Нарва-та и поне 10 пъти по-добра от руските. Разбрах че очевидно през всички тези години кварцовете са се развили доста и че моя кварц ще бъде от съвременните, но дойде въпроса за делението. 4 мегахерца не се делят лесно - т.е. трябват много интегрални схеми десетични броячи. Добра новина е наличието на интегрална схема HEF4521 която с кварц 4.194304 Мегахерца има изход който дава точно 1 херц. На всичко отгоре в интегралната схема има вграден инвертор за реализиране на осцилатор на Пирс, по този начин целия тактов генератор се заключава в една интегрална схема и един кварц. Да, но не би! Явно не е било писано да стане както трябва - оказа се че 4.194304 мегахерцовите кварцове са с по-ниска температурна стабилност па макар и на същия производител (обяснявам си го само с това че е друга партида, по-стара) Ок не се отказвам толкова лесно - може би във Фарнел ще се намери кварц с тази честота който има също толкова магически добра температурна стабилност както прословутия 4 мегахерцов - не! Няма, все едно и също, едни по-зле, зреги МНОООГО зле но така или иначе всички бягат поне 3 пъти повече от 4 мегахерцовия. Е, примирих се че в името на точността ще правя генератора по трудния начин, ама то нали в същност това е целта на хобито, самото занимание и проектирането.
Та по този начин се роди и пълната схема на часовника, която се извинявам но все още не съм начертал на компютъра, затова прилагам снимки от работната тетрадка :):

64677-0  64679-1

Първата схема е генератора на Пирс и делителя на честота, заедно с логиката за премахване на ефекта от „притрепване“ на контактите на бутоните за настройка, както и осъществяване на постоянно увеличаване на стойността при задържане на бутона.
Втората схема е каскадата от десетични броячи с дешифрирани изходи които директно управляват транзисторите в катодите на газоразрядните индикатори.
Както се разбира имах желание да направя по-сложно логическо управление около бутоните, така че да реализирам функции подобни на всички стандартни часовници при задържане на бутончето да започва увеличаване на стойността постоянно с честота 5 херца. Да го наречем желание за демонстрация на възможности за проектиране на логически схеми :).
Другата част от схемата с броячите е относително стандартна, поставил съм RS тригери за нулирането, така че сигнала ресет да се задържа в рамките на половин такт на честотата 1 херц. Това е за да се осигури стабилна и надеждна работа на съкрътените броячи, както се препоръчва от производителя на чиповете, а не че не работи и при по-простото директно подаване на съответния изход към ресет входа на брояча, но там вече нещата стават много „асинхронни“ и крактото време за активиране на ресет сигнала има някакви шансове да не нулира брояча а да го остави в някакво неразрешено състояние.
И така цялата схема наброява 19 интегрални схеми с обща консумация 4.5милиампера (така че при използване на CMOS логика няма смисъл от притеснения относно консумацията).
Печатните платки проектирах в Sprint Layout като основната платка се наложи да бъде двустранна за по-стабилна маса, и респективно по-стабилна и надеждна работа на схемата. Ръчното опроводяване на тази логическа схема с разхвърляни логически елементи от един чип на различни места в схемата си беше направо кошмар, ето в такива случаи наистина има полза да се използва автоматично опроводяване. Но мисля че в крайна сметка опроводяването се получи много добре, и най-важното без никакви грешки и платката си заработи безпроблемно още от първия път:

64681-2  64683-3

Захранващата платка съдържа умножител и стабилизатор за анодното напрежение на газоразрядните лампи, изработваща 200 волта, заряден регулатор за оловен акумулатор 6V/1.3Ah, стабилизатор на напрежение с нисък пад за получаване на 5 волта за логическата схема и схема за изключване на акумулатора напълно от схемата при спадане на напрежението му под 5.3 волта.
Всичко гореописано можеше да бъде реализирано с някакви интегрални схеми специализирани за съответната цел, но изборе беше направен да стане почти изцяло с дискретни елементи. Само два TL431 има в схемата за задаване на няколко напрежения с по-малка температурна зависимост.
Собствена консумация на схемата при работа от акумулатора (3.5 милиампера) и пълна липса на консумация от акумулатора при достигане на долния праг на напрежението. Последното е реализирано с CMOS транзистор като ключ и веднъж изключен от схемата акумулатора повече не се включва до подаване на захранващо напрежение от ел мрежата.
Схемата е разхвърляна по тетрадката на отделни части и все още цялата не съм я начертал на едно място и затова не я прилагам но в скоро бъдеще ще я. И снимка на готовата платка за съжаление не намерих, в бързината при сглабянето на кутията не съм снимал. В скоро време ще отворя кутията и ще наснимам каквото не съм.
Ето снимки и на платките в процеса на изработка, преди ецването:

64685-4  64687-5

64689-6

Ето и платката на часовника вече наситена с повечето неща:

64691-7  64693-8

И поради достигане на ограниченията продължавам с още снимки в следващото мнение :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #1 -: 14 Януари, 2017, 12:09:29 »
Към администраторите: Докато качвах снимки в първото мнение от темата възникна тази грешка, ресайзвах, компресирах и т.н. и кто че се излъга и ги качи, сега обаче същото и вече не се излъгва, излиза ми това:
64715-0
Файловете са JPG с резолюция 2136х1424 и обем под 1 мегабайт всеки, опитвам да кача в случая 6 файла защо излиза това съобщение и какво точно не му харесва???????????!!!!!!!!!?!?!!!!??!!!??!!?!
« Последна редакция: 14 Януари, 2017, 12:14:44 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #2 -: 14 Януари, 2017, 12:18:19 »
Прилагам снимките на часовника в по-завършен вид включително и работещ.
64738-0  64740-1

64744-2  64746-3

64748-4  64750-5

Скоро в същата тема ще публикувам и снимки на часовника монтиран вече в кутията. Не се гордея с дизайна който се получи на тази класика вкарана в пластмасова кутия, но какво да се прави, един ден може да му измисля и нещо по-подходящо.
Прилагам като прикачен файл и RAR архив с печатните платки в LAY формат.
« Последна редакция: 14 Януари, 2017, 12:25:05 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #3 -: 14 Януари, 2017, 12:34:51 »
                  :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен ian

Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #4 -: 14 Януари, 2017, 12:44:19 »
Браво, Митко! Много труд си положил, но резултата е чудесен, поздравления! :hi:

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #5 -: 14 Януари, 2017, 16:10:01 »
Към администраторите: Докато качвах снимки в първото мнение от темата възникна тази грешка, ресайзвах, компресирах и т.н. и кто че се излъга и ги качи, сега обаче същото и вече не се излъгва, излиза ми това:
(Връзка към прикаченият файл)
Файловете са JPG с резолюция 2136х1424 и обем под 1 мегабайт всеки, опитвам да кача в случая 6 файла защо излиза това съобщение и какво точно не му харесва???????????!!!!!!!!!?!?!!!!??!!!??!!?!

2048х1024 е максималния размер, който форума приема. И дори той е доста голям.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #6 -: 14 Януари, 2017, 16:21:43 »
Ясно, е тогава как съм качил всички останали снимки които се виждат и в момента? Само един от файловете направи проблем. Явно в същност бъга е в това че са се качили :) ще имам предвид за резолюцията следващия път.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #7 -: 15 Януари, 2017, 00:11:54 »
Този часовник заслужава  плексигласова , та да се вижда чудесната платка вътре.  :bravo:

Страхотен е , даже точковите индикатори са подравнени   :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #8 -: 15 Януари, 2017, 00:22:50 »
Ейй супер е ! Амбицирам се и аз да си направя .  :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #9 -: 25 Януари, 2017, 20:08:41 »
Това с глим лампите ми хареса,ако ми се наложеше сам нямаше да се сетя,смятам че това е най уникалното в схемата.
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #10 -: 25 Януари, 2017, 20:47:02 »
За глимките за двуеточията ли говориш? Попринцип мисля че всички които правят часовници с газоразрядни индикатори слагат глимки за двуеточия, така или иначе самите лампи са си едни глимки, близко до ума е и за точки да се използват глимки. Някак не върви да туриш светодиоди за точки в такъв часовник ако не друго то никак няма да се вържат по цвят с лампите :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #11 -: 28 Януари, 2017, 23:33:33 »
Страхотна изработка , с внимание в детайлите. Браво ! За изработка на платката ползва метода на тонер трансфера ли  ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с газоразрядни индикаторни лампи Z570M
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2017, 14:41:42 »
Не, тонер трансфера е голям таралеж и не става добре с нови принтери. Доста години работих с него но резултатите никога не бяха на ниво. Последния проблем беше недостатъчна плътност на тонера от моя принтер Canon LBP3010.
Сега ги правя по технология с негативен сух фоторезист, тук съм я описал надлежно (последното мнение от темата):
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4979.msg34318#msg34318
Всичко е предвидимо и резултатите са постоянно добри. Писти с ширина 0.3мм не са никакъв проблем за тази технология. Резултатите в отношение на качеството на фините делайли са недостижими от тонер трансфера.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Здравейте господа,  реших тази зима и аз да се позабавлявам с един нов часовник с цифрови лампи .Последната ми заигравка бе преди повече от 10г, може да я видите в темата на колегата Fisher.
 Отдавна ми залежават няколко бройки ИН8-2. Реших да ползвам готова схема и един братушка руснак ми препоръча с atmega8 ...  Е, пипнах я малко да си я "побългаря" и...... ето :

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
 :hi:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1033 Прегледи
Последна публикация 29 Януари, 2014, 04:42:21
от stareca

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |