| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВКН 1221 във ОТГ 1-02  (Прочетена 3977 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« -: 16 Февруари, 2022, 18:57:14 »
Здравейте на всички. Най после дойде ред и взех оригиналните колони на Студиото. Абе паднаха пазарлъци ама така е като не ги взех когато копувах студиото човека ми ги предлага ама аз дебела глава, не ги исках.
Както и да е вече са мои, дори ми подари и оригиналните хи фи слушалки от комплекта :drinks: :---

Днес ги пробвах тонколоните свирят но единия говорител сякаш са му притегнали яко болчето и се е смачкала леко гофрата, има ли начин как да се оправи  :reader: :flag_of_truce: :---

Другия въпрос е да запазя ли оригиналния цвят на решетките на говорителите или някакъв по бесен да им сложа? И дали ще е възможно да намеря отнякъде табелките на респром ОТГ 1-02 и самите значки които стоят централно на предпазните решетки
« Последна редакция: 16 Февруари, 2022, 19:03:05 от Valiosport »

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #1 -: 20 Февруари, 2022, 13:24:27 »
Моето мнение е да не пипаш нищо по тези ОТ. Така както са изглеждат брутално. Всяка "модернизация" ще те кефи няколко дена/ седмици след което ще почнат да приличат на цигански тунинг.

Относно говорителите - също те съветвам да НЕ слагаш други. Колкото гофрите са по-меки, толкова по-добре. Тези ОТ рабоятат на принципа на акустичното окачване - затвореният обем изпълнява ролята на гофра. Дори говорителят да стърже извън обема, вероятно няма да го прави докато е в ОТ-то. Ако все пак го прави, може и без разлепяне - регулира се магнита.
Новите ВКН12211 дето се водят 100 вата са с много по-твърди гофри и според мен не стават за ОТ1-01/02.

Другото, което малко хора знаят / правят - е че тези говорители (ВКН1221) често са леко размагнитени заради свойствата на алнико магнитите в тях. Такова размагнитване може да се случи от удар или от претоварване. Хубавото е, че се свалят и могат да се занесат за намагнитване. Аз имам двойка ВКШ3013А и единият беше с отслабнал магнит, занесох го за намагнетизиране и сега е като другия.

*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #2 -: 20 Февруари, 2022, 20:32:37 »
Моето мнение е да не пипаш нищо по тези ОТ. Така както са изглеждат брутално. Всяка "модернизация" ще те кефи няколко дена/ седмици след което ще почнат да приличат на цигански тунинг.

Относно говорителите - също те съветвам да НЕ слагаш други
Благодаря колега. Аз не искам да правя никакви подобрения и тунинзи. Плата трябва да се замени защото е опръскан с кафе и едва ли ще се изпере, мисълта ми беше дали пак такъв цвят акустичен плат или черен цвят. Поръчал съм на човек да ми изработи емблемите респром които стоят централно на капаците и табелките ОТГ 1-02 отзад. Отказах се да сменям трептящата част понеже вече няма да е ВКН1221 а ВКН12211.
По мощни говорители не са нужни, Усилватела е Студио 2 2х35w и тонколоните са си направени за него, почти докрай го усилвам и тонколоните свирят кристално чисто, към края вече изкривява но това е нормално.
Между другото тези Алнико ли са или не?
Единия високочестотен е сменян с нов 1980 и някоя си година

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #3 -: 10 Април, 2022, 21:39:33 »
Сдобих се с още един комплект ОТГ 1-02. Тонколоните са били в някакво читалище. Говорителите са оригиналните и са перфектни, но има забележки по кутиите, едната е за смяна на фурнир и плата на решетките е скъсан.  :reader: Намерил съм си и Студио 1 чисто ново в кашон и тунер Студио 2 с ФМ диапазона, само чакам момчето да ги изрови къде са и ще ги взема. Същия този човек има и Респром Гама ОТ45, които са по големи от ОТГ, но още не сме стигнали до тях. Разкарах се до София да ги взема лично и не съжалявам, нагледах се на респроми, направо ми се напълни душицата :P

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #4 -: 18 Април, 2022, 17:43:28 »
Гама-та ОТ-45 е точно колкото ОТГ-тата. Вече Делта - ОТ-51 е по-голяма и трилентова.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #5 -: 07 Май, 2022, 12:00:02 »
 :master2: по големи са с 2 сантиметра. Тонколоната е готова.
Чудя се дали да не преправя единия комплект да бъдат с хорните ВЛД 40, само че най вероятно ще има разлика във филтъра, понеже в ОТГ 1-01 ВЛД40 е 4 ома, а в ОТГ 1-02 се използват два високочестотни по 4 ома свързани последователно (8 ома). Ако намеря ВЛД 40 8 ома няма да има нужда да се преработва филтъра според мен :master2:

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #6 -: 07 Май, 2022, 12:22:43 »
Някой колега ако може да извади схема на филтъра в ОТГ 1-01 или ако направо ми свали целия филтър да го занеса на моя майстор да сравним двата ше съм му благодарен и ше му го върна в изрядно състояние  :reader:

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #7 -: 09 Май, 2022, 16:24:48 »
Напротив, ще има разлика дори да намериш ВЛД40-8, защото ВЧ филтърът за ВЛД-то е (трябва да е) от трети ред, а за куполните е от втори. Не че няма да свири, но вероятно резултатът няма да е оптимален и може да скъсиш занчително живота на лентичката. Освен това аз поне не бих преправял толкова запазени кутии.
Другото интересно е защо е проектирано ОТГ1-02? За да има повече "сила" от ОТГ1-01 (имаше наскоро статия по темата в sandacite.bg). Т.е. ако фен на по-високите СПЛ-и, ВЛД-то ще е по-скоро даунгрейд.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #8 -: 16 Май, 2022, 11:02:14 »
Купих ВЛД 40-4,точно каквито са били в ОТГ 1-01. Човека ме увери че това са най-добрия чифт ВЛД в България, не че изобщо има други на пазара, лентичките са здрави, като подарък имам чифт резервни ленти. Кутиите не са толкова запазени колега, дъното е оправяно доколкото можа на едната и е боядисана с байц. Да паспортната мощност е 40 вата, но баса и при двата модела е Вкн1221, високите са две пищялки по 20 вата, влд-то е 40 вата.
Другият вариант е нови кутии, само че пък баси нямам

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #9 -: 16 Май, 2022, 12:39:34 »
Това са изключителни тонколони , при условие че се работи с тях внимателно ! Мощността им е напълно достатъчна за малко помещение . Стига изискванията да са вярно възпроизвеждане а не за "гюрлунтия"

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #10 -: 06 Ноември, 2023, 23:30:28 »
Здравейте. Имам проблем с лентата на ВЛД40-8 и не мога да намеря никъде да се продават резервни ленти.  Опитах да се свържа дори със завода в Благоевград но телефоните и имейла им не отговарят. От един магазинер разбрах че завода не работи в момента. Много харесвам звука на ВЛД-40 и искам да си възстановя говорителя.  Повредата на лентата стана заради банално прекъсване на масата на входа на усилвател и лентата пострада. Ако някой може да помогне с информация от къде мога да купя лента или как да си направя лента или ако някой може да ремонтира говорителя в София.
Поздрави

Неактивен nickolaycho

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: село Владая
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #11 -: 07 Ноември, 2023, 08:20:10 »
Лентички правехме навремето от обикновен станиол, естествено с подходяща дебелина. Трябва лекичко и внимателно да се нагъне като хармоника - това се прави на гребенче за коса, като се нагъва през зъбите! Играчка е, но си заслужава, опитайте...Иначе такива ленти вече отдавна не се произвеждат никъде! На оригиналните долната повърхност беше изолирана, така че внимавайте в двата края как ще я запоите, успех и търпение!
Реставрирани и налични: Мелодия, Мелодия 2, Мелодия10, Мелодия 14-стерео-3 бр,  Мелодия11, Хармония1, Хармония 20-2 бр, Симфония, Концерт, Пионер-2 бр, Акорд102 - 3 бр, Октава, Латвия, Ригонда102, ВЕФ-радио-2 бр, Сакта, Люкс2, Еделвайс, Концертино, Чайка,

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #12 -: 07 Ноември, 2023, 10:19:22 »
Здравейте. Имам проблем с лентата на ВЛД40-8 и не мога да намеря никъде да се продават резервни ленти. 
Здравей, ето тук я има лентата пише, че е налична.
https://pepina.org/elementi.php?grup=0&c=200&p=0&t=%E2%EB%E4

Неактивен nickolaycho

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: село Владая
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #13 -: 07 Ноември, 2023, 16:03:53 »
В този магазин ги няма от 5 години!
Реставрирани и налични: Мелодия, Мелодия 2, Мелодия10, Мелодия 14-стерео-3 бр,  Мелодия11, Хармония1, Хармония 20-2 бр, Симфония, Концерт, Пионер-2 бр, Акорд102 - 3 бр, Октава, Латвия, Ригонда102, ВЕФ-радио-2 бр, Сакта, Люкс2, Еделвайс, Концертино, Чайка,

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #14 -: 07 Ноември, 2023, 17:40:54 »
Пращах човек да търси нещо което уж го има в спецификациите на този магазин. Оказа се че той няма работно време, няма колектив както е написано а само един собственик стар и болен. Той е и магазинер, магазина бил в апартамент и съседите му недоволстват от звънеца и от влизане-излизане. Така че не разчитайте много на Пепина.Не приемайте написаното като антиреклама, искам да ви спестя време и нерви.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
756 Прегледи
Последна публикация 05 Юни, 2018, 22:22:42
от sawow

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |