| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Грамофон Siemens RW 777 Въпроси по електромагнитния лифт  (Прочетена 26284 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Въпросния грамофон, Дойде при мен реално заради няколко механични проблема основния видим от които беше блокажа на Автостарта, но с които няма да ви отегчавам. В общи линии бяха предизвиквани от навъртените годинки и в следствие изсъхнала грес- няколко блокирали детайла + умора на някои еластични пластини.

Та след като тези проблемчета ги реших, се показа и електрическия проблем, заради който пускам темата.

Грамофона има Авропуск/стоп с подаване на рамото до 1 ва песен на плочата и прибиране след последната, който е мехнаизаиран, и вече работи идеално.

Устройството, няма ръчно повдигане на рамото с лостче , ами е изпълнено елетромеханично със конткат бутон на предния панел и соленоид (CUE)- електромагнитна система избутваща лост, който повдига рамото.

И схемата на тази система, ако работи ОК, би трябвало да повдига рамото от долна до пълна горна позиция ПЛАВНО.

В случая проблема е, че това плавно НЕ съществува. Като се натисне бутона , соленоида избутва рамото С голяма сила от долна до горна позиция, което предизвиква подскачането му от стойката. Тоест В момента функцията на 3-те инетграли и няколко транзистора, която изпълняват е все едно обикновенно Ц/ка ключе.... А не трябва да е така...
Мерих соленоида да видя какво се случва: Почти моментално получава напрежение 18.5 в при натискане на бутона, При повторно натискане напрежението моментално пада на 0, което довежда до подскачане на рамото по плочата ...
( захранващото по схема трябва да го взима от 20,8в, ама не съм мерил захранването а и електролитите са оригинал, предполагам и там има нещо)

Разстоянията на механиката са регулирани по книга. Та проблема не е в механиката

Показвам схемата по която работя. Единствения електролит C12 който е по тази част го замених с нов , нищо не промени.

Не мисля че по силовата част IC10 и Q8/Q9 има проблем, понеже силовата работа се извършва на 100%.

Набедил съм за сега IC7 и IC2, от които предполагам, че идва регулирането и плавността на пускане/вдигане.

Някой ще опровергае ли или потвърди съмненията ми ?

Или къде да търся проблема?
27619-0
+
подробно сервизно / грамофона е същия Siemens777/Sanyo q50
* ve_sanyo_plus_q50_service.pdf (436.27 kB - свалено 600 пъти.)
« Последна редакция: 09 Април, 2015, 21:21:23 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Мисля че интегралите изпълняват логическите функции по пускане на мотора, позициониране на рамото, спиране, като е нормално според мен соленоида да получава напрежението си ключово а не плавно. Просто реакцията на соленоида няма да бъде пропорционална на тока през намотката за да си мислим че е възможно да е реализирана някаква плавност от там. Според мен соленоида служи за удържане на рамото в долно положение, а когато стигне края на плочата се спира тока през него и пружината вдига рамото обратно. Като това вдигане е било постигнато плавно със специална силиконова смазка (не знам как точно се води) осигуряваща съпротивление на въртящите се части. Почиствайки механизма от спечена грес си почистил и тая смазка и затова не е плавно. Това е моята версия на нещата, разбира се възможно е и да греша, все пак не съм запознат с конкретната механика на конкретния грамофон, но 90 процента съм сигурен че не може плавността да се осигурява от електрониката. Т.е. електрониката ти си работи отлично според мен и именно в ключов режим (включено/изключено) трябва да работи тоя соленоид.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Точно тебе чаках да  пишеш.

Соленоида служи за ВДИГАНЕ на рамото в механиката на този уред.

Механично се управлява  целия грамофон, включаю подаване на рамо връщане и тн- соленоида не играе никаква роля там.

Соленоида НЕ е само в ключов режим, щото ако беше щеше да сложат един ключ или контактор  и да се свърши.

Соленоида Не работи и при автоматичнот подаване на рамото към плочата където същия лост повдига рамото( лесно се доказва- отпоен от схемат соленоид) - и за това автоматичното подаване и прибиране след намесата ми по механиката вече работят перфектно.

Под схемата съм копирал блокова схема за управление САМО на соленоида. Който НЯМА никава друга механична връзка освен бутане на рамото нагоре от един лост и после плавното му пускане.
В схемата съм оградил с червено участващите в управлението на соленоида IC-та. По пътя от бутона до соленоида.


ДА безумно е за един соленоид със само една функция толкова ИЦ-та да  хвърлят, но е факт. До блоковата схема има описание на английски как работи схемата на соленоида

Ориго, ако не вярваш, ела ми на гости, да се убедиш с очите си.

Ровя грамофона от 3 дни, механиката му я знам на изуст, соленоида САМо повдига и то при натискане на бутона. Всичко останало е механично и с предавки и лостове.

Накрая съм прикачил и сервизното от където е вадена схмата и описанието.




« Последна редакция: 08 Април, 2015, 00:33:30 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
+1 за гъстата силиконова смазка. Не може котвата на соленоид да я движиш плавно, то дори и по схемата силовия транзистор се управлява от логически елемент. Прегледай пак механиката и виж къде може да е била гъстата грес, с такава грес са пълни и мебелните механизми за плавно затваряне.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Пробвах с грес,  стана толкова твърдо че автостарта се затормози яко, но лифта съвсеееем малко му се намали усилието и пак си подскочи от него.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
То и в описанието е написано че се подава цялото захранващо напрежение върху електромагнита за включване чрез отпушване на дарлингтоновата двойка, и след като вече е включен се подава напрежението през резистор през отпушения транзистор вътрешен за ИС, това осигурява по-малък ток необходим за удържане на котвата след като вече е включил електромагнита така пестят енергия и греене на електромагнита, но със сигурност никаква плавност не се осигурява от тоя електромагнит и няма как да се осигурява. Не знам къде е проблема и как е реализирана механиката, но плавността почти сигурно трябва да е осигурена по механичен път. Може би някъде другаде трябва да е тая гъста грес а не там където ти си я сложил.
« Последна редакция: 08 Април, 2015, 10:16:25 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Освен да я натъпча в буталото на  електромагнита няма къде на друго място... А не виждам вътре оригинално да е имало, поне няма следи външно...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не, не трябва да е в буталото на ел магнита, слагай само на място където си чистил. Поразгледай механиката и как трябва да се осъществи това, дали тоя ел магнит избутва директно самото рамо, или през някаква механична система, та един вид да има разлика къде да се приложи тая грес.... не знам, не твърдя че става дума изобщо за грес или каквото и да било, но със сигурност резкостта в работата не ще да се дължи на електрониката. Не съм запознат с механиката и начина й на функциониране така че всичко са само догадки. Да не би да има някаква лостово пружинна система чрез която ел магнита задейства, избутва някакъв лост който през пружина започва да въздейства на микролифта в посока повдигане, там гъстата смазка да води до постепенно издигане.... защото от това кщоето пише ми се струва че се подава пълната мощност на електромагнита за 9 секунди и после вече през резистор, първо измери дали наистина е такова поведението на схемата т.е. дали след натискане на cue се подава пълно захранване което след 9 секунди да намалява на някаква стойност. Та така или иначе тия 9 секунди ме навеждат на мисълта че тоя електромагнит ще среща по-голямо усилие по време на тия 9 секунди (докато трае плавното издигане на рамото) и после вече след като се е приключил тоя процес може да остане на понижена мощност само за удържане. Т.е. това потвърждава тезата за неободимост на наличие на такава тегава грес някъде в механизма, но така или иначе трябва да има и пружина между електромагнита и задвижвания „тегав“ механизъм. Виж къде е и дали не си я притегнал та да няма свобода от там.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
На това клипче


гледам бая мазно и плавно се плъзга рамото. (4:43 сек)

Качих в Библиотека Сандъците два файла с PDF описание, в което доколкото видях, пише как се настройва рамото (два файла са, щото така са дадени за теглене, не пускам линк директно съм сайта, щото Nod32 орева всичко като се опитах да отворя директно сайта, та теглих под Linux :) )
Siemens_RW-777_TT_BDA-SLP това мисля, че е което ще ти свърши работа.



Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Загледай се в механизма на вратичката на някой декове и виж как е направено плавното отваряне.
Я пусни някви снимки на механиката и електромагнита пък може нещо да открием, пък ако качиш и клипче на работата й ще е още по-добре.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
@  Gabo

Този грамофон който си дал на твоя клип е  с ръчен Лифт- Лостчето отгоре  се вижда.  На този при мене , НЯМА лост а само бутон+ електроника и соленоид.

И на моя и на тоя от клипа има Автоматично пускане и спране, ТО ползва механика, и при мене работи също мазно и перфектно, щото соленоида не се ползва в автостарта.

Соленоида при мене , колкот и да е извратено се ползва само за ръчен старт или повдигане на рамото ако искаш да смениш песента( да прескочиш някоя примерно). Ако не искаш да се намесваш в плейбека, соленоида изобщо не се използва от механиката.

Схемата, която си качил в  библиотеката(по-подробната) я имам още по- подробна и съм я прикачил в 1-вото мнение най-накрая. + че имам още 2 не толкова подробни схеми на същия.

Всички настройки на рамото по книга съм ги правил, и всичките работят чудесно, но никоя от тях не е свързана със соленоида.

Как работи соленоида тук , най-просто обяснено, после ще приложа и снимки и видео:

Ето снимка и видео как работи Лифта със соленоид

27710-0

Лостовете на соленоида са оградени с червено 3 броя, Между последния лост и палеца има пружинка( оградена със син цвят) , с цел да не се счупи рамото ако се задейства соленоида от копче и рамото отгоре е забравено закачено с кукичката.

Ето и видео с обяснения на механиката:
И
Видео отгоре , за автостарт/стоп и ръчния повдигач със соленоид, какво прави.




« Последна редакция: 09 Април, 2015, 00:58:21 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Значи според мен тегавата силиконова смазка трябва да е в „шилото на повдигача“ както го наричаш. Там като се сложи пружината на лостовата система която предпазва от авария при повдигане на „заключено“ рамо ще поеме функциите си и ще приложи постоянно усилие на шилото на повдигача което поради гъстата смазка с която е смазано ще се повдигне плавно нагоре, същото ще се отнася и за спускането. Лично според мен така трябва да бъде и няма как иначе да е. Виж дали ще можеш да нанесеш смазката така директно или ще се наложи да разглобиш шилото и да го намажеш отвътре отвора и после да го пъхнеш, виж как ще стане. Освен това ти имаш ли такава специална силиконова смазка за такива механизми, която е специално направена за осъществяване на плавност на движение, или просто смазваш с някаква гъста грес? Защото има сериозна разлика, гъстата грес си служи да намалява триенето и да улеснява движението докато тази има за цел именно да забави движението. Айде успех, и кажи какви са резултатите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Такава смазка нямам.  :(

Добре е, че се изясни от къде е  проблема и, че е консуматив в крайна с/ка  :)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Ако не намериш мисля че ще мога да ти осигуря малко лепкава грес.

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Намерих лепкавата грес.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
48 Отговора
25596 Прегледи
Последна публикация 26 Декември, 2012, 21:11:10
от lz2xl
2 Отговора
1534 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
3 Отговора
2368 Прегледи
Последна публикация 13 Декември, 2015, 16:12:57
от nikp
97 Отговора
21225 Прегледи
Последна публикация 09 Януари, 2016, 07:35:33
от ftest
4 Отговора
2180 Прегледи
Последна публикация 15 Септември, 2017, 21:24:29
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |