| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II  (Прочетена 1161 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« -: 16 Януари, 2022, 22:29:46 »
Преди време колегата CVT беше споменал за подобна платка от ebay и тогава си припомних, че имах подобна идея със статус "на трупчета" :)
Та идеята набързо бе претворена в платчица, наситена и тествана, но само с уред, осцилоскоп или пробник няма какво толкова да се види. Затова спретнах и едно допълнение с гръмкото име 8-bit Port Data Monitor или по просто казано светодиодчета с драйвер 74LS240 или 74LS241 за да не товаря изходите на PPI-то 8255. Драйверите ги избрах такива, че ми се намират под ръка и се чудех къде мога да ги ползвам,а и е по-малко запояване сравнено с транзистори. Написах една малка тестова програмка на Бейсик и мониторната платка замига като циганска каруца на селски събор  :lol:


Както се вижда от снимките има незапоени елементи, че липсваха някои неща, а исках да видя крайният резултат. Платката се управлява много лесно с PEEK и POKE команди, PPI-то 8255 предоставя три 8-битови порта, които могат да се настройват като входове, изходи или вход-изходи. На който му е интересно трябва да разгледа по-подробно PDF-а на схемата 8255. Първоначално бях сложил руския аналог К580ВВ55, който естествено не пожела да работи (реших, че съм омазал нещо при проектирането) но след поставянето на по-нормален чип всичко си дойде на мястото. После пробвах още един К580ВВ55, но и с него не се получиха нещата, та или по закона на Мърфи съм улучил два дефектни чипа (нищо, че са нови) или има някакъв проблем с времената.
Толкова за днес, като ми остане малко време ще допълвам с информация и ще пусна тема в търговския раздел.

Приятна вечер на всички колеги  :drinks:

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #1 -: 16 Януари, 2022, 23:54:13 »
32-ката е да развържеш /RW и  /WR , ама не разбрах 04-ката какво прави ;) .

К580ВВ55 е по-бавен и има разлика в времената на достъп , може затова да не работи .

Може да сложиш в следващата ревизия  ( ако не си )  джъмпери за да се избира PCXX да се свързва към NMI/IRQ.  Така може да организираш и прекъсвания и удоволствието ще е пълно .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #2 -: 17 Януари, 2022, 09:45:00 »
По-скоро обратното '04 е за формиране на /r и /w, а '32-ката за адресният дешифратор.
https://vintageapple.org/apple_ii/pdf/Hardware_Interfacing_With_The_Apple_II_Plus_1983.pdf
около 60-та страница.


Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #3 -: 17 Януари, 2022, 13:27:21 »
Мда , реално може да стане само с един инвертор .

Но так е като по учебник ! ;) .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен aleksk

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #4 -: 17 Януари, 2022, 14:43:22 »
Хубава идея. Преди години (15-20) и аз имах намерение да си направя някакви контролери за правеца с Интел 82ХХ. Имам различни от един ИЗОТ (от тези дето дори процесорния блок е на отделна платка и се включват през шина) 8250, 8251, 8255 и т.н. Лесни са за управление и нямат нужда от допълнителни елементи покрай тях. Най-накрая си прибрах правците (8А/8С) и вече и аз мога да се захвана с някакви джаджи. Сега поне по-лесно може да се поръчват платки.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #5 -: 18 Януари, 2022, 09:38:58 »
Цитат
Мда , реално може да стане само с един инвертор.

То за ставането - става, но нямаше да е пълен адресния дешифратор  :) За супер минималистичен вариант съм издялкал една карта с MC6821, а макси версията е с 2 броя 6522 с възможност за обработка на IRQ-та, но няма време в момента за тях  ???

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: I/O карта с 8255 за Правец82/Apple II
« Отговор #6 -: 20 Януари, 2022, 10:25:50 »
Преди време колегата CVT беше споменал за подобна платка от ebay...
...
Платката се управлява много лесно с PEEK и POKE команди, PPI-то 8255 предоставя три 8-битови порта...
...

Много интересна карта! Ще споделя един проблем който срещнах на моята I/O карта от иБей, като се надявам че при твоята няма да го няма.

Когато се изпращат данни посредством POKE към някакъв микроконтролер (ESP32 в моя случай) трябва да може да се генерира прекъсване в микроконтролера. Главния проблем на моята карта беше че нямаше отделен пин за това прекъсване когато нещо се запише на определен порт. Затова ако исках да изпратя 8 бита по Порт 0, бях принуден да използвам един бит от Порт 1 само за тази цел. Това обаче много забавя нещата от Бейсик, даже и когато кода се компилира с Айнщайн.

Например ако искам да изпратя 16-битовото число 0x2d2d от Бейсик трябваше да напиша:

POKE P0ARD, 2D$ : POKE P1ARD, 0 : POKE P1ARD, 1 : POKE P0ARD, 2D$ : POKE P1ARD, 0 : POKE P1ARD, 1

Ако обаче има отделен пин за прекъсването, кода става поне 3-пъти по-бърз, тъй като викаме POKE само два пъти:

POKE P0ARD, 2D$ : POKE P0ARD, 2D$

Затова направих тази модификация, която де факто изкарва чип-селекта от адресния дешифратор директно към бит 0 на Порт 1, което ми позволи да оставя само 3 чипа на картата за бърза двустранна 8-битова комуникация.
« Последна редакция: 20 Януари, 2022, 10:36:36 от CVT »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
9040 Прегледи
Последна публикация 02 Юни, 2013, 20:54:10
от Pichaga933
0 Отговора
1470 Прегледи
Последна публикация 12 Септември, 2013, 21:27:20
от Pichaga933
8 Отговора
5957 Прегледи
Последна публикация 16 Април, 2021, 01:43:11
от Gabo
3 Отговора
1807 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2018, 13:25:42
от Vaklin
7 Отговора
2697 Прегледи
Последна публикация 15 Април, 2021, 15:46:14
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |