| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с потопяема помпа  (Прочетена 7980 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Проблем с потопяема помпа
« -: 01 Май, 2013, 12:33:41 »
Здравейте в деня на труда. Днес реших да пусна помпата да поливам малко и останах неприятно изненадан  :o : помпата не щеше да работи. Последно я използвах есента и нямаше проблем, тази година става на 5 години откакто е монтирана. Става въпрос за потопяема помпа ТМ10М, ето като тази:
http://www.acquaspring.com/articledetails.php?ArticleID=53
Трябва да кажа, че ел.захранване достига до нея и се вижда как кушката премигва когато я включа, но не ще да върти  :-[ . Някой да се е занимавал с такива помпи, разглобявал ли е, какво им е устройството. Може ли да е от кондензатора и който е някъде вътре вграден? Споделете опит, знания... Благодаря предварително.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #1 -: 01 Май, 2013, 12:42:19 »
Размърдай двигателя (ротора) такова нещо ми се е случвало с помпата на чистачките на един вардбург .

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #2 -: 01 Май, 2013, 22:11:13 »
Мисля че проблема е профилактика-есента си я прибрал мокра и е клеясала.сработва някаква защита-затова премигва лампата.Разглобяваш и почистваш.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #3 -: 01 Май, 2013, 22:40:41 »
Извади помпата и пробвай с отвертка да я раздвижиш. Това се случва на почти всички помпи за камина, преди всяко ползване през зимата, трябва да се развърти защото клеясва. Предполагам че и при тази е нещо подобно. Между другото аз съм се насочил към една помпа от подобен род, но на друга марка. Wilo-Sub TWU 4-0409 EM. От каква дълбочина вадиш вода ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #4 -: 02 Май, 2013, 08:27:03 »
По принцип тези помпи си стоят в сондажа, рядко се вадят. Вчера я извадих и я разглобих, турбинката наистина не се въртеше, раздвижих я, почистих я. Без да я пробвам обаче, отново я сложих в сондажа, включих я и пак не ще да тръгва  ??? , днес ще я вадя пак  :-[ . Иначе при нас вода излиза много на плитко, близо съм до р. Дунав и в зависимост от сезона водата е на около 4-5 метра дълбочина. Сондажа ми е около 16 метра, а помпата е потопена на около 8 метра. Много са удобни обаче този тип помпи, само пускам тока и водата веднага тръгва, няма обезвъздушане и т.н.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #5 -: 02 Май, 2013, 09:13:23 »
Вместо да я пускаш и вадиш всеки път, напълни един бидон с вода и си прави експериментите в него :) Кладенеца ми е 18 метра дълбок на 1.5м диаметър. Водата ми почва на около 12-13 метра надолу.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Re: Проблем с потопяема помпа
« Отговор #6 -: 02 Май, 2013, 11:01:03 »
 :) :) :) , направих я, проблема си беше от турбинката  :blush: . Отначало като беше затегнала, издърпах с по-малко от милиметър турбинката нагоре (която е всъщност метална и прилича на зъбно колело), но пък е опирала с горната част на помпата и е затягала пак. Чукнах я пак малко надолу и я включвах така извън сондажа за проба, чак тогава я пуснах отново. Това е, благодаря за помощта  :drinks: , иначе диаметъра на сондажа ми е 160 мм оранжеви тръби, не е кладенец. 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |