| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Инвертор 12/24 на 220 волта пълна синусуида тип "направи си сам"  (Прочетена 1687 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,
 искам да си направя инвертор 12/24  на 220  волта пълна синусуида, че ми омръзна да ми горят компресорите на хладилника с разни скъпи и калпави фабрични инвертори на които пише пълна синусуида ама като я погледнеш на осцилоскопа е боза.
Та идеята ми е следната /на една от работите  ми имаше подобен инвертор/: Задаващ генератор двуполярен на 50 Hz  на специализирана ИС - направен работи ,ама по нататъка ми трябва схема на мощен нискочестотен трансформаторен усилвател с мощност около  250 Вата
Моля помагайте.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Ако държиш да захранваш непременно хладилник или друго компресорно устройство, инверторът трябва да е МНОГО презапасен. Правили сме опити с хладилник и синусоидален инвертор и се оказа, че пусковият режим на класически хладилен компресор е много тежък. Почти сигурно е, че ще се наложи да ползваш батерия поне 24 волта. При 12 волта нещата ще се получат доста по-трудно...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Извинявам се, направих опит да кача PDF на Microchip от дисковете, които навремето ги даваха безплатно в Комет. Не знам дали се е получило. Тук са само схемите, но в оригиналния диск има описание и програма за управление.
« Последна редакция: 12 Януари, 2023, 15:04:00 от ikarlo »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
ahedproductions   и туй чудо го правих резултат- :master2:

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Здравейте,
 искам да си направя инвертор 12/24  на 220  волта пълна синусуида, че ми омръзна да ми горят компресорите на хладилника с разни скъпи и калпави фабрични инвертори на които пише пълна синусуида ама като я погледнеш на осцилоскопа е боза.
Та идеята ми е следната /на една от работите  ми имаше подобен инвертор/: Задаващ генератор двуполярен на 50 Hz  на специализирана ИС - направен работи ,ама по нататъка ми трябва схема на мощен нискочестотен трансформаторен усилвател с мощност около  250 Вата
Моля помагайте.

Ще помагаме, ама дай инфо.Иска да го правиш с траф на 50 херца или високочестотно получаване на 380 волта и после от него с мост да правиш синусоида. Кое от двете

Тези от китайските сайтове са МНОГО надценени като параметри. От опит... :D не стават или поне не за тази мошност която се рекламират
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Здравейте,
 искам да си направя инвертор 12/24  на 220  волта пълна синусуида, че ми омръзна да ми горят компресорите на хладилника с разни скъпи и калпави фабрични инвертори на които пише пълна синусуида ама като я погледнеш на осцилоскопа е боза.
Та идеята ми е следната /на една от работите  ми имаше подобен инвертор/: Задаващ генератор двуполярен на 50 Hz  на специализирана ИС - направен работи ,ама по нататъка ми трябва схема на мощен нискочестотен трансформаторен усилвател с мощност около  250 Вата
Моля помагайте.
Не се занимавай с глупости, много по-евтино и сигурно ще стане ако си купиш готов UPS APC1000-1500 има на чиста синусоида. Аз имам такъв на помпата за вода 650 вата хидрофорна и работи без грешка, има такъв и на помпите за парното там е 900 вата. Ся съм приготвил още един АРС1500 за халдилника и фризера но все още не съм го свързал да пробвам, по простата причина че няма място до уредите и ще трябва да тегля жици до подходящо място.
Пък ако искаш да се пробваш що да чакаш китайците те ти тука само за 24лв
https://bazar.bg/obiava-38532845/modul-za-sinusoidalen-invertor-egs002-spwm-driver-lcd
само ти трябва траф и една шепа транзистори.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
има такъв и на помпите за парното там е 900 вата.

Помпа на парно 900 вата????? Или УПС на 900 вата?  за помпа на парното.....И двете са абсурдни :(

А за модула съм за. За тези пари е ОК. Като има малко уточняване.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
UPS-а е 900 вата помпите са 2х100 вата и 2х75 вата има и една 75 вата но тя работи само ако водата мине 70 градуса и пълни буфера а това рядко става та за това не я слагам в сметките.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
ahedproductions   и туй чудо го правих резултат- :master2:
Брях! Че защо? Какво стана?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Брях! Че защо? Какво стана?

Форма на импулса правоъгълник и върху него квадрат

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Цитат
Ще помагаме, ама дай инфо.Иска да го правиш с траф на 50 херца или високочестотно получаване на 380 волта и после от него с мост да правиш синусоида. Кое от двете

Тези от китайските сайтове са МНОГО надценени като параметри. От опит... :D не стават или поне не за тази мошност която се рекламират
Идеята ми е с трансформатор на 50 Херца демек нещо като мощен нискочестотен усилвател.Имахме на работата подобни

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Ако се използва НЧУ клас D, захранван от еднополярно напрежение, може да се получат нещата. Виждал съм подобно нещо в планината, където нямаше ток. За съжаление не си спомням марката. Устройството беше 500-600 вата и захранваше хладилник. Беше се повредило и менте за 2000 вата не можеше да го замени напълно. Имаше впечатляващ тороиден трансформатор. За съжаление при сегашните цени на металите, вероятно цената му ще е доста висока...

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
164272-0
само това като схема намерих не е синус и не е 900 вата май а преди имах цяла папка с такива схеми (
Обаче за да стане синус предлагам прост LC филтър на 50 херца на изхода да се добави като дросела е последователно на изходната намотка 220 волта а след него паралелно кондензатора и са пресметнати като нискочестотен филтър на 50 херца, а на 4 то краче на чипа TL494 се подава 50 херца синус модулация от сигнал генератор с мах038 или друг подходящ аналогов чип там нивото е няколко волта което управлява модулацията 50 херца на изхода се филтрират с едностъпален LC НЧФ дросела е с голяма индуктивност поне няколко милихенри във съвременните PFC компютърни захранавния имах едно такова "евтино" фортрон с такъв дросел масивен и след него кондензатор LC филтър.
Идеята е да се преработи схемата, като се модулира с 50 херца синус 2-4 волта амплитуда на 4 управляващо краче на чипа TL494 и на изхода да се добави НЧФ LC от първи род . Това мисля си, че ще стане синусов инвертор така, но не съм пробвал за да знам със 100% сигурност.

Ако е само за хладилник има такова видео-клипче правени, вече бях пускал:
/>Хитрое подключение холодильника к альтернативным источникам энергии🌞 Сокращаем расходы📉 Лайфхак ✅

Обаче ако искате по-голяма икономия например, нашия малък хладилник 73L+8L STARLIGHT FTTV-81A+ го пишат А+ енергиен клас 122kWh на година. По голяма технология е да се ползва малък хоризонтален фризер, който се отваря като ракла отгоре, като схема се включва и изключва с термостат от хладилник неговия на фризера не се бута без никакви корекции просто на захранващия кабел или разклонителя се слага хладилен термостат за 5-6 градуса и той управлява включва/изключва мощния компресор на фризера който понеже е по мощен като агрегат се включва в пъти по рядко и понеже фризера е хоризонтален като отворите вратата не излиза студения въздух си седи вътре и на негово място не идва топъл въздух от помещението и да трябва отново да се охлажда след всяко отваряне на вратичката. другото е че фризерите са с по дебела т.е. по добра термоизолация и в нещатен режим, като хладилник на 6 градуса се налага да се включва мноого рядко.
« Последна редакция: 13 Януари, 2023, 17:39:52 от hris »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Успях да открия дисковете на Microchip и ви предлагам pdf с описанието. Отделно има зипирани платките и софтуера.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4438 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18272 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4322 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6407 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
2 Отговора
3301 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |