| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Хитачи TRK 720E  (Прочетена 5441 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #15 -: 18 Ноември, 2019, 09:31:50 »
Отдавна гледам тая тема, ама позачаках да видя какво ще кажат колегите... рядко пиша.
Добре де, щом безусловно стигнахте до тоя потенциометър, е, за какъв Ви е схема?!!! Съжалявам, че нямам строшено Хитачи с тоя модел да сваля да Ви дам, ама... Потенциометърът е от тенеке - толкоз ли е проблем да го свалите от платката, и да го отворите със едни клещи и да се види как е организиран отвътре. Обикновено ги правят погледнато откъм врътката: 1 и 2 начало на Р и Л, 3 и 4 -ротор на потенциометъра, 5 двата други края на едно. Тия рядко се скапват, че са с графит, ама какво пречи като го свалите да се измие с обезмаслител "Меглио", и да се провери какво му е дереджето на импровизиран генератор и да се прецени има ли нужда да се сменя или не. При мен обикновено след измиване и смазване са тръгвали повечето. И така ...
п.п. Почти съм сигурен, че при Микова има такова нещо или анало или на "Пиротска" под колоните. Просто трябва да се потърси.
Успех с реставрацията!
Омраз!

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #16 -: 18 Ноември, 2019, 09:41:52 »
Съгласен съм с вас за отварянето и почистването. Това го направих и тръгна доста по добре от преди, макар с леко пращене на моменти, но мисля за най сигурно да го сменя или с обикновен или със същия. При още едно отваряне ламаринките незнам дали ще издържат. А по въпроса за схемата искам новия, който е с шест крачета да го запоя с кабелчета и да имам максимално точна информация как е на схемата запоен усилватела и връзките му.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #17 -: 18 Ноември, 2019, 18:22:14 »
Схемата е тук, и две снимки във вразка с потенциометъра. regreed, не е така както го приказваш. Този потенциометър е поръчков на Хитачи, има и номенклатурен номер. Не се среща често. Точно тук е "заровено кучето" защото, както колегата NHB, написа при въртене на усилването, се приповдигат честотите на тон коректора. Трябва търсене за ново производство със същата организация на изводите. И схема си трябва, защо да се лутаме в тъмното с вързани очи.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #18 -: 19 Ноември, 2019, 09:06:12 »
Благодаря. Ще се поръчва същия потенциометър явно. Приятен ден на всички.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #19 -: 19 Ноември, 2019, 10:59:11 »
Излезе и нещо друго. Единия канал го нямаше. Измерих усилватела на единия изход нямаше нищо. Смених го, работи на радио, но като включа външен източник едната колона работи, а другата през един брум се чува и много по слабо от другата. Има по едно съпротивление 470 килоома и един кондензатор 150 пико на всеки от каналите. Може ли да е някое от двете съпротивления?
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 11:06:42 от petarkolev »

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #20 -: 19 Ноември, 2019, 11:09:55 »
Стана ясно всичко. Превключватела от сд, радио и касетофон. Трябва да се почисти.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #21 -: 19 Ноември, 2019, 22:14:58 »
Благодаря. Ще се поръчва същия потенциометър явно. Приятен ден на всички.

Пак ти казвам, ако успееш да монтираш механично друг двоен потенциометър, ще може да си работи нормално, естествено без физиологичната корекция, което едва ли някой ще усети. Ако не ти е ясно как да го свържеш, ще ти кажем, то и без схема си е ясно, а като има схема - още по-лесно...

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #22 -: 20 Ноември, 2019, 18:11:41 »
В отговор на съфорумника didov-не си позволявам да го именувам колега за да не се обиди от ниската ми квалификация-нека бъде така добър да разгледа следващите снимки и ми обясни какво представляват елементите запечатани там.Тези отляво оприличавам на обикновенни стереотенциометри.Вдясно намиращите се обаче имат по шест извода всеки-за какво ли могат да се използват? Да не би за препъни камъка прокламиран в неговите писания-НЕИЗБЕЖНАТА тонкорекция при промяна на усилването? Тя е особенно задължителна когато се е слушало радио на средни вълни с лента от 4 Кхц.Тонът е бил вълшебен както пише в една реклама на радио от 30-те години.
Обещавам си за последно да следя само обявите от търговски отдел и да не се намесвам в мерене на п..ки.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #23 -: 20 Ноември, 2019, 21:15:41 »
В отговор на съфорумника didov-не си позволявам да го именувам колега за да не се обиди от ниската ми квалификация-нека бъде така добър да разгледа следващите снимки и ми обясни какво представляват елементите запечатани там.Тези отляво оприличавам на обикновенни стереотенциометри.Вдясно намиращите се обаче имат по шест извода всеки-за какво ли могат да се използват? Да не би за препъни камъка прокламиран в неговите писания-НЕИЗБЕЖНАТА тонкорекция при промяна на усилването? Тя е особенно задължителна когато се е слушало радио на средни вълни с лента от 4 Кхц.Тонът е бил вълшебен както пише в една реклама на радио от 30-те години.
Обещавам си за последно да следя само обявите от търговски отдел и да не се намесвам в мерене на п..ки.

Всеки има мнение по въпросът и е радостно, че се споделя. Така, че занапред търговския отдел го остави за последен. Като помислим реално, има два отговора. Дали искаме да въстановим касетофона в оригинален работещ вид, или да направим корекция с някаква модификация. На всеки му се иска да стане както е оригинално - нали? В темите, които четем за реставрация, въстановяване всеки търси оригинални части, елементи и др. Вече ако не може да се намери, варианта е заместител. Още от началото на темата, origo написа много правилно какво да се прави. Предлагаш стерео потенциометри, които стават за заменяне, има и много други такива. Проблема не е в тях, те ще станат. Отдалечаваме се от фабричното изпълнение на Хитачи. Понеже се разрових по подробно във връзка с потенциометъра, сегашно ново производство с този рамер и разположение на изводите няма. Този потенциометър се води 16мм. Сегашните са 14мм. Вътрешните им връзки не отговарят на стария. Най приблизителни връзки са като на снимката - схема H141KT. Оригинален чисто нов потенциометър намерих в САЩ, и в алиеекпрес. При китайците не е точно 10к. Човек има някакви, било то носталгични чувства към тези касетофони. Свързани или със семейството, или с други премеждия. И ако намери точния модел касетофон, или радио, е щастлив вътре в душата си. И ако свирне както е оригинално е.........Та с две думи ето и откъде могат да се купят, цената е друг въпрос.
http://www.bestronusa.com/detail/index.cfm?nPID=8002

https://ru.aliexpress.com/item/32882664012.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.355d19e72cNROB&algo_pvid=a2f52285-7866-4094-894f-44b0829a176f&algo_expid=a2f52285-7866-4094-894f-44b0829a176f-0&btsid=47f76e16-bc11-4b1c-b2dd-54640f784593&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_55

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #24 -: 21 Ноември, 2019, 08:09:03 »
Ще ми се да напиша нещо за оригиналността...
Аз се занимавам с реставрация на старинни часовници - 200-300 годишни. При производството на часовници взаимозаменяемостта на частите започва да се появява исторически малко преди 1900г. и на практика всеки старинен часовник е уникален, за него няма нито резервни части, нито донори. Когато трябва нещо да се смени, то трябва да се изработи наново, и най-добре по старите технологии, за да се постигне същия вид...
Та в тази светлина, възстановяването в оригиналния вид на пластмасов касетофон ми е малко в повече... И още, той оригиналният потенциометър вече не работи, с каквото и да го заменим, няма вече да е оригинално. Най-много да работи по същия начин... А за честотната корекция и вълшебния звук - вервайте ми, нищо вълшебно няма, вълшебството е само в главата на слушащия... Вижте само тонкоректорът какъв е, и усилвателят като цяло.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #25 -: 21 Ноември, 2019, 19:16:14 »
didov остана в предишния му пост само да ме напсува, сега е свалил гарда.Още отначало ставаше въпрос само за подкарване на радиото, затова не само аз предложихме замяна.След това насочих питащия към подходящ заместител, който може да купи на добра цена.За да се смени потенциометър или друг чарк обаче освен да четеш какво ти се пише вероятно трябва да знаеш от коя страна се държи поялника. Преди време един друг начинаещ колега питаше как да оправи биенето на диска на грамофон на Даугава-писах му че трябва да подложи сачма в основата на лагеруването, той предпочете да слуша един многознайко, който го научи да блъска с чук оста, сега случая е подобен за това писах за търговския отдел.Там очаквам сравнително новопоявилия се фараончето да се появи с предложения.

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #26 -: 22 Ноември, 2019, 11:18:02 »
Добре, съгласен съм колеги как да свържа един стерео потенциометър (неоригинален, който ще го наместя някакси), използвайки схемата, която колегата Didov предостави.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #27 -: 22 Ноември, 2019, 19:06:32 »
Погледни снимката, в червено е потенциометъра разделен за двата канала. Ляв и десен, като връзките ги правиш в най близките точки на платката. В зелено, е другата част от потенциометъра, която няма да ползваш. Която стана дума за тонкоректора. Или ограденото в зелено не го правиш. Получава се стерео потенциометъра, разделен на две. Не знаем ти какъв потенциометър имаш с 6 извода?

Неактивен petarkolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: гр. София
Re: Ремонт на Хитачи TRK 720E
« Отговор #28 -: 25 Ноември, 2019, 09:30:52 »
Благодаря, ще пиша как се е получило и ми е интересно дали ще има промяна в звука.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |