| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция в автомобила (СБ) защо в БГ толкова малко хора ги ползват ?  (Прочетена 7222 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
едно време бакшишите бяха с такива станции и в София, Варна, Пловдив някои ползваха и усилватели за по-голям обхват. Диспечерите гарантирано работеха с поне 100W и свестни антени.

за другите градове не знам , но във Варна никога не са биле на 27 Мхз бакшишите ...бяха с  ЛЕН-ове на 50 и няколко Мхц
в някой градове може и да е имало на СБ диапазона от такива фирми които искат да спестят такси за честота

ако бяха на СБ , щеше след тях да е останало голямо "наследство" от станции ... които да се продават на безценица сега .... , а в случая Леновете сдадоха багажа и отидоха повечето за скрап ...
« Последна редакция: 04 Май, 2017, 18:20:02 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Във Варна до около 1995-98 бяха на 27 мхц и на разнесени 27 и 50 мхц до към 2000-2005 година.Бившите държавни бяха на 50 мхц,но бързо приключиха като дейност,конкуренцията ги изяде.После нещата се промениха,таблети,интерент онлине и т.н.При мен в тоя период беше навалица от бакшиши за ремонт и монтаж на станций.Имахме си наша аматерска мрежа на 19-ти канал която просъществува няколко години.После и мина модата.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Да се отпишем.
В Полша всяка 3 кола,да некажа 2 е със СВ радио.Но не че си говорят а се предупреждават на определена честота къде има полицаи.Повярвайте ми,масово навсякъде се продават сб антени и станции.По цена с около 30 процента по евтини от тука.Колите са с малки антенки но напълно достатъчни за 1-3 км да се чуят.
73!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
И аз съм с малка антена, чувам се на 8-10км

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Повечето ми познати ми се смеят заради антената ...какво съм щял да ловя с нея ... А когато ги "агитирам" да си вземат - ми отговарят "нали имам телефон, за какво ми е" , което няма нищо общо.

Съвсем искренно питам - какво наистина ще я правя една такава станция ако си я купя.
Защото за момента не се сещам за смислено приложение, при условие че имам телефон. Мои познати пътувайки две коли, бяха си взели "уоки-токи" с което държаха връзка между колите по време на пътуване...и до там. после ги захвърлиха някъде...
Та и аз питам - за какво ми е???
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Съвсем искренно питам - какво наистина ще я правя една такава станция ако си я купя.
Защото за момента не се сещам за смислено приложение, при условие че имам телефон. Мои познати пътувайки две коли, бяха си взели "уоки-токи" с което държаха връзка между колите по време на пътуване...и до там. после ги захвърлиха някъде...
Та и аз питам - за какво ми е???

Щом си задаваш този въпрос значи не ти трябва.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Съвсем искренно питам - какво наистина ще я правя една такава станция ако си я купя.
Защото за момента не се сещам за смислено приложение, при условие че имам телефон. Мои познати пътувайки две коли, бяха си взели "уоки-токи" с което държаха връзка между колите по време на пътуване...и до там. после ги захвърлиха някъде...
Та и аз питам - за какво ми е???
Блаженни са невежите :),има една златна приказка между радиолюбителите на този въпрос,а ако има един хубав трус...какво ще си правиш с телефона(България е земетръсна зона)?.Недай боже но може един път да потрябва.Друга работа е че на СБ 9 канал се прослушва от служба за спасение в европа и повечето свят.Никой нормален чьовек не би си пуснал този канал да си говори по него.Бъди сигурен че ако в България има 10 000 като теб със СБ та по колите,много бързо ще и се намери приложение.
73!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Щом си задаваш този въпрос значи не ти трябва.

Това е очевидно. Ама я ме светнете и мен, пък може да станем с един повече.
Че до тук - само предположения АКО стане земетресение...
Доводи от типа - "да те предупредят за полицай" са меко казано неуместни.
 
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Това е очевидно. Ама я ме светнете и мен, пък може да станем с един повече.
Че до тук - само предположения АКО стане земетресение...
Доводи от типа - "да те предупредят за полицай" са меко казано неуместни.
С такъв скептицизм,пределено не ви трябва да откривате нови хоризонти.
Но ако опитате може и да разберете.Дори нашите полицаи поискаха да четат и ходят на изпита за тепето.
Аз си задавах същия въпрос ЗА КАКВО ИМ Е ТОЧНО НА ТЯХ?Краста е,докато не се заразиш няма да разбереш каквито и аргументи да чуеш.
Радиолюбителството е скъпо хоби,ако нямаш средства не се хващай!
73!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Радиолюбител явно няма да стана. И не заради скъпо или евтино, а заради липса на интерес в мен към подобно начинание.
Има други неща в електрониката които са ми по душа.
ОБАЧЕ - не се учудвам, че някой не споделя моето мнение...та ми се струва, че не бива и вие /радиолюбителите/ да се учудвате защо са малко радиостанциите в колите.
Същото е както с предавателите на СВ. И аз искам да ги има - свикнал съм да слушам радио от радиоприемник, а не на компютъра по мрежата.
Но, явно голямата част от населението не им пука за това...така и с радиостанциите.

ПП изразявам личното си скромно мнение. Моля никой да не се засяга. Не ми е целта заяждане!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Въпреки, че разрешително не се иска, една огромна част от народа няма идея за тоя банд и за какво може да послужи, особенно в мобилно приложение. Всички цъкат фейсче и звънкат по джиесемчетата, така са научени и подковани - че друго няма, че е само това метода за общуване и че се плаща всеки месец чинно за него. Айде направете едно предаване по темата и кажете 10-тина пъти "безплатно" и ще видите какво ще стане... Въпреки че като не ти е в джоба, не е "готино". Нищо, че "готиното" ти съсипва тестисите/яйчниците...
А радиолюбителите си имаме немалко радиа в колата, но на 144Мхц - там е нашия клюкарник, имаме си рипитри за целта и никой не се занимава със СВ, не само защото с 5 вата говориш със всички, но и антените са по-малки.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Радиолюбител явно няма да стана. И не заради скъпо или евтино, а заради липса на интерес ...
тук идеята е не да станеш радиолбител ....     

А радиолюбителите си имаме немалко радиа в колата, но на 144Мхц - там е нашия клюкарник....
и това не е същото .... защото покрива само част от "задачите" на СБ радиото ...

идеята според мен е да имаш връзка с хората около теб (около автомобила ти) които се намират на няколко км
и да можеш  да бъдеш предупреден или ти да предупредиш някой , да потърсиш помощ или помогнеш ... , да можеш да пътуваш в група без да търсиш "укитокита" всеки път когат решиш да го правиш

за тези които карат само на кратки разстояния , най вероятно въобще не е интересно
не знам как но някакси ... защтото всичко по магазините ни е 2или 3 пъти по скъпо от реалната му цена .. или по други причини , СБ радиостанциите не са намерили широко приложение в БГ и така като е тръгнало ..... вече не може да убедиш хората че това им е нужно
и колкото по малко хора го ползват е по малко ефективно  това СБ радио .... 
ако всяка втора (трета) кола имаше станция .... много хора щяха и те да си купят .... но сега и да си вземеш .. ще "чуеш" само мен или mano и не е интересно :)
 :morning1:
Та мисълта ми беше че не трябва да си радиолюбител , за да имаш радиостанция в колата
това не е хоби а просто допълнение което може да улесни живота .... 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен dobriq313

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Благоевград
тук идеята е не да станеш радиолбител ....     
и това не е същото .... защото покрива само част от "задачите" на СБ радиото ...

идеята според мен е да имаш връзка с хората около теб (около автомобила ти) които се намират на няколко км
и да можеш  да бъдеш предупреден или ти да предупредиш някой , да потърсиш помощ или помогнеш ... , да можеш да пътуваш в група без да търсиш "укитокита" всеки път когат решиш да го правиш

за тези които карат само на кратки разстояния , най вероятно въобще не е интересно
не знам как но някакси ... защтото всичко по магазините ни е 2или 3 пъти по скъпо от реалната му цена .. или по други причини , СБ радиостанциите не са намерили широко приложение в БГ и така като е тръгнало ..... вече не може да убедиш хората че това им е нужно
и колкото по малко хора го ползват е по малко ефективно  това СБ радио .... 
ако всяка втора (трета) кола имаше станция .... много хора щяха и те да си купят .... но сега и да си вземеш .. ще "чуеш" само мен или mano и не е интересно :)
 :morning1:
Та мисълта ми беше че не трябва да си радиолюбител , за да имаш радиостанция в колата
това не е хоби а просто допълнение което може да улесни живота ....
Здравейте,
искам да попитам от къде купувате качествен 50 омов коаксиал. Днес се свързах с фирмения магазин на "Гамакабел", попитах за RG213 и RG58. Нямат наличен, пуска се поръчка при дължина над 3км.
Благодаря

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Интегра-А имат хубави кабели и конектори .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |