Форум за любителите на Стара електроника

НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: help40 в 08 Юни, 2017, 05:00:55

Титла: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: help40 в 08 Юни, 2017, 05:00:55
Здравейте, знам , че ще ми се карате , но да питам аз ...

въпроса ми е относно много евтини китайски дози за по $1-$2от сорта на тази https://www.aliexpress.com/item/1/32742678581.html
на тях трябва ли им РИАА коректор или направо може да се включи в усилвател?

Specifications:
Phonograph needle (for most devices)
Frequency response: 20 - 20k Hz
Channel balance: 1.5dB
Channel separation: more than 15 dB (dB at 1kHz / 10kHz)
Main Material: Plastic
Color: Black and red
Stylus type: Ceramic Needle
Stylus lifestyle: More than 300 hours.

пише че е керамична ....   това колко "лошо" е ?
нали най-хубавите биле динамичните ... , има и "кристални" някакви  ...   , тази къде се намира в таблицата за "лошотия" в ТОП-а ли ? 
(и това е бонус въпрос ... ако им трябнва , кажете най простия RIAA който мога да си сглобя ? )

:)
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: silver_bolt в 08 Юни, 2017, 15:22:21
За цената си може и да е добра, не знам, не съм пробвал. Просто имай предвид ако я взимаш, че ще си играеш с китайски продукт за 1-2 долара. Качеството ще е на съответното ниво.

Малко бъркаш понятията. "Кристална" и "динамична" са свързани с активния елемент вътре в самата доза - съответно пиезо-кристал или електромагнит. Вторите са принципно по-добри (те имат нужда и от специален предусилвател). Тая която си показал е със сигурност кристална. Няма нужда от RIAA ... можеш директно да я сложиш на някой Акорд или Респром и да засвири.

В случая, "керамично" се използва за самата игличка, връхчето ѝ, което контактува с плочата и което ми се струва доста зле. Писали са ѝ 300 часа живот - смятай че като изслушаш 300 плочи (груба сметка), трябва да я сменяш. Диамантените имат около 1000 часа. Но пък тук идва на ход ниската цена. Ако продават отделни иглички, купуваш 20 резервни и си готов.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: ditronix в 08 Юни, 2017, 18:39:56
И защо няма нужда от RIAA?  Да обясним, моля. Според мен нужда има и още как!
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Fisher в 08 Юни, 2017, 19:54:53
И аз съм си поръчал няколко бройки, гледам  отзивите, основно руснаците  ги хвалят  като цена за  качество.
Дали може да се ползват без РИИА , ами според тех. х-ки дават Output Voltage около 4  миливолта.
За Акорд-ски, руски  и чешки грамофонни шасита и други вградени в радия вероятно стават,но  ако се вържат  директно от по новите модели шаси към усилвател .....зависи от чувствителността на грамофонния вход на усилвателя. Ако се свърже със съвременен усилвател с чувствителност по входовете над 150мв , вероятно ще се чува мнооого слабо и Хелпчо без РИИА няма да мине.
Аз имам от по старите модели усилватели с чувствителност на  phono входа около 1 миливолт е ги пробвам присаждайки ги на няколкото грамофона без иглички  дето ми попаднаха, да видим как ще свирнат , гледам че параметър
Channel separation (at 1kHz): more than 15 dB име доста под 25-30дб на скъпите дози ,  което ще се отрази на качеството на стереото , но пък и цената е поносима .
Впрочем ползвам случая да попитам ако някой знае къде продават дози на поносими цени да подскаже , че имам няколко добри шасита и ми се иска да не ги окитайчвам :hi:
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: радиото в 08 Юни, 2017, 20:47:35
Кристалната доза има достатъчно висок изходен сигнал . И може да работи на всякакв  усилвач .
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 08 Юни, 2017, 21:23:20
RIAA е система която се прилага при записа на грамофонни плочи с оглед на това да се получи горе-долу една и съща амлитуда на отклонение на браздата както за ниските честоти така и за високите. Тази корекция де факто коригира характера на електромагнитната записваща глава чиято амплитуда на отклонение зависи от честотата на сигнала. При просвирване с магнитна или динамична доза при която амплитудата на изходния сигнал е пропорционална на скоростта на тангенциално отклонение на иглата а не на амплитудата на отклонение се налага да се направи обратната корекция защото високите честоти излизат с много по-висока амплитуда.
Кристалните дози (понякога използват пиезокристал, но по-новите използват керамични елементи с магнитострикционни свойства по спомен) изработват на изхода си сигнал пропорционален на амплитудата на тангенциалното отместване на иглата а не на скоростта на отместване. При което в идеалния случай би следвало корекция да трябва съвсем малко. Тук обаче е важно с какъв импеданс е натоварен изхода на кристалната доза. Обикновено трябва да е натоварен с около 1 мегаом при което има най-равна АЧХ и трябва най-малко корекция. При тези условия и изходното ниво на сигнала е от порядъка на 500 до 700 миливолта. С натоварване с по-ниско съпротивление спада изх. ниво и се накланя характеристиката и става по-подобна на магнитна доза и има начин дозата да се натовари примерно с някакво ниско съпротивление 3 - 7 килоома и да се забоде директно във входа на RIAA предусилвател за магнитна доза. Така че ако се направи високоомен предусилвател, корекция ще трябва съвсем леко само за повдигане леко на ниските честоти, но в никакъв случай не стандартна RIAA. Ето от този пред за кристална доза съм доволен, представя се доста добре:

[attach=1]

Иначе точно таз доза не съм слушал, но съм слушал качествени пиезо дози Panasonic EPC-09STAD и мога да кажа че звучат прекрасно. Така чи сигурно си заслужава парите тази дозичка за целите на реставрацията на стари уреди. Но имай предвид че работи с конична игла и натиск около 3 грама, което неминуемо в дългосрочен план ще нанесе повреди по плочите, но нищо по-лошо от старите пиезо дози, така че пробвай. Но ако чакаш качествено възпроизвеждане - забрави. Макар че на някои плочи в плачевно състояние такива дози се представят по-добре от магнитните.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: styrshel в 08 Юни, 2017, 21:32:58
Дали тази доза е кристална?
В това което е постнал Fisher, се споменава подвижен магнит, и напрежението на изхода 4 мв!!!
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: stoi в 09 Юни, 2017, 09:21:15
С една дума не си струва да спестяваш пари от доза, при положение, че ако е керамична ти скъсява живота на плочите. Т.е ще спестиш едни пари от доза, но тези пари ще ти излязат на гърба на плочите, които ще похабиш много по-бързо. И като теглиш накрая чертата евтиното ще ти излезе пре скъпо !  И при положение, че и най-смотания усилвател да си купиш от , 80-те или 90-те, има вход за грамофон с RIAA корекции, подходящ за новите тип MM и MC дози, какъв е смисъла да се занимаваш с керамични и то още повече китайски ?
Като им знам манталитета на работа на китайците за евтините неща, съм сигурен и че дадените характеристики за дозата която си показал са пълна измислица и ако в някоя лаборатория и се направи тест на тази доза, нещата в цифри ще са съвсем други и много плачевни !
Тенденцията през тези съвременни времена, е когато решиш да слушаш от плоча да извлечеш максимум от насладата ! Ако целта ти е просто да дрънне нещо , vbox7 и youtube е  по-правилния избор. 
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 09 Юни, 2017, 13:36:33
С една дума не си струва да спестяваш пари от доза, при положение, че ако е керамична ти скъсява живота на плочите. ....

Сигурно си прав... особенно за себе си , но при моя случай  -  искам да поправя "Акорд"-а на  баба ми (80 годишна).

Обаче нито съм присаждал ... тоест не знам какъв ще е резултата, така че ако искам да стане както трябва сигурно трябва да го дам да го направят .....
Мисля че си струва риска да пробвам дали ще стане ... а и тя няма да го слуша по цял ден ако тръгне :))

Той може Акорда и да има РИАА, не знам .... ако трябва да бъда честен , но за целта взех едно грамофонно шаси , на което ще се пробвам преди да се захвана с истинския пациент , Имам и 5 плочи които никога не съм слушал защото съм нямал грамофон .... :))  Ааа да излъгах имам сигурно и 10 плочи от списание Колобок, едни такива сини   :)
Ще видим , като засвири , може и да ми хареса и да си намеря нещо по хубаво след това

Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: GRIDLIC в 09 Юни, 2017, 16:33:46
Здравейте тези плочи не са ли едни такива сини прозрачни много тънки направени са от тънки листове пластмаса огъваща се.Аз имам такива ще трябва да ги снимам ако не са виждали колегите такива плочи.Имам и картонена плоча "Картичка" със снимка на нея на "Балкантон".Ако ползвате такива плочи ще трябва да сложите една нормална плоча под нея защото са толкова тънки че игличката няма натиск и прескача.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 09 Юни, 2017, 17:34:02
А бе колеги, що толкова писане и коментари, а още не ми е ясно на момчето какъв му е проблема? Защо ще приспособява китайска доза към грамофона на баба си? Хелпчо, защо не напишеш какъв модел е грамофона в Акорда, най-добре щракни една снимка, пък тогава ще видиме с какво да помогнем?! Иначе, цялата преписка е полезна с образователна цел, особено за новите в старата техника.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Любо Божков в 09 Юни, 2017, 18:04:22
А бе колеги, що толкова писане и коментари, а още не ми е ясно на момчето какъв му е проблема? Защо ще приспособява китайска доза към грамофона на баба си? Хелпчо, защо не напишеш какъв модел е грамофона в Акорда, най-добре щракни една снимка, пък тогава ще видиме с какво да помогнем?! Иначе, цялата преписка е полезна с образователна цел, особено за новите в старата техника.
олду :good:
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 09 Юни, 2017, 20:05:21
Ще отговоря вместо него! За реставрация на стар грамофон е неизбежно. Не става дума за пестене на пари от доза. Не може на акорд или супрафон от 57-ма да сложиш магнитна доза ако щеш да искаш. Просто MM дозите са предвидени за малък натиск (90% от моделите работят с под 2 грама) а рамената на тези грамофон са толкова груби и тежки че не са в състояние на следват браздите адекватно с такъв малък натиск. Да не говорим че при монтаж на магнитна на мястото на кристална или керамична ще се наложи да се преработват и предусилвателните стъпала и то много. Така че за реставрация остава единствения вариант да се постави отново кристална, не е въпрос на пестене, нито е за качествено слушане. Ако става въпрос за всекидневно слушане - абсолютно забравете за такива дози - съсипват плочите. Но за старите вече съсипани плочи не виждам проблем.
И не, няма какво да му предложите за Акорд-а. Да, цилиндричните моно дози все още са читави и може ако е с такава да се замести, но качеството на звукоизвличане при тях не е завидно. Та дори в такъв случай ако се присади китайската ще е по-добре.
А относно характеристиките че пишело магнит някакъв и някакви си 4 миливолта - няма такова нещо. Това са си кристални дози 100% и като каквито и да бъдат представяни, това не променя тяхната същност.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Pichaga933 в 09 Юни, 2017, 23:01:54
дозата е керамична, иглата варира от диамант до сапфир в зависимост от производителя

Оригинала, чиито клонинги са тези дози е с наименование: cz800 ceramic phono cartridge

Ето и едно видео ревю

за 3-5 грама натиск.

произвеждат 150-300mv

Идеални за масовите шасита от 60-те години, всъщност от тогава е и оригиналната доза.

Иска коректор за керамична доза.

Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 10 Юни, 2017, 01:17:58
оо мерси за многото информация а за подробностите за "акорд"-а  на баба ми ...  тя е дълга история
Тя бабата не е моя , а на жена ми , и не живее тук .... а далече и там ходя рядко  ??? , даже не си спомням какъв е модела , но предния път като бях там търсих в интернет къде да купя игличка защото тя имаше (за разлика от мен) много стари плочи ... и с тъга говореше че не работи грамофона когато е бях питал.
Да си призная че не разбирам от грамофони ... кристални , динамични ... но миналата година когато се разтърсих за доза четох в интернет, че всичките оригинални дози които се продавали биле "разтекли" или "изтекли" .. тоест развалени . Не знам до колко е вярно .

Тогава го бях отписал.  Сега настана пак време да ходя до .... бабата (след месец -два)  и  случайно попаднах на тези дози в алиекспрес. Случайно ... колко да е случайно, сетих се за грамомфона и търсех заместител някакъв  не може всички да си изхвърлят старите грамофони , а и тук гледам че хората си поправят стари радиота и грамофони ...

И така ... поръчах си две дози , които още не са дошли , сдобих се с едно шаси на грамофон , на което ще експерементирам като дойдат ... 

За жалост няма таква тема от сорта .... "как лесно" или "как евтино" или въобще "как да си вдъхне нов живот на такъв стар грамофон". Може за повечето от вас това да е ясно.

А този РИАА коректор който е показан по горе от origo става ли за такава доза  ?
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 10 Юни, 2017, 12:35:53
От написаното до тук, разбирам, че Хелпчо иска да замени оригиналната доза с друга, защото оригиналните, ако ги намери, са протекли. Предполагам, че тук става въпрос за масовите съветски моно шасита, които се вграждаха в нашата техника? Поне от моя опит, виждал съм грамофони с такива "омокрени" дози, че все пак свирят. Е, не е съвсем както трябва, но смятам, че баба му ще се зарадва и на този звук. Мога да му изровя 1-2 поомокрени, но не ползвани, подарък, поне за експеримента, за да не си играе с присаждане.
Иначе, вече така и така е поръчал китайските, нека прояви творчество за механичното и закрпване към държача, като се стреми констукцията да е максимално лека, за да не товари и без това "претоварената" плоча с този тип грамофони. А относно предусилвател и коректор RIAA, въобще няма да са необходими.
Хелпчо, успех в "тунинга", пък ако искаш и другия експеримент, пиши!
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: stoi в 10 Юни, 2017, 12:51:06
Сигурно си прав... особенно за себе си , но при моя случай  -  искам да поправя "Акорд"-а на  баба ми (80 годишна).

Обаче нито съм присаждал ... тоест не знам какъв ще е резултата, така че ако искам да стане както трябва сигурно трябва да го дам да го направят .....
Мисля че си струва риска да пробвам дали ще стане ... а и тя няма да го слуша по цял ден ако тръгне :))

Той може Акорда и да има РИАА, не знам .... ако трябва да бъда честен , но за целта взех едно грамофонно шаси , на което ще се пробвам преди да се захвана с истинския пациент , Имам и 5 плочи които никога не съм слушал защото съм нямал грамофон .... :))  Ааа да излъгах имам сигурно и 10 плочи от списание Колобок, едни такива сини   :)
Ще видим , като засвири , може и да ми хареса и да си намеря нещо по хубаво след това

Е, кажи че това е била целта. Пиши ми на лично да се разберем, ще ти подаря и изпратя работещо шаси и с няколко резервни дози да си имаш !
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: lager в 10 Юни, 2017, 13:24:16
NEEDLE -ИГЛА , не доза , няма диаманти и хората са го написали. Пиезокристалните звукоотнематели не се нуждаят от корекции , евентуално един кондензатор паралелно на дозата-нанофараден.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Pichaga933 в 10 Юни, 2017, 14:43:18
Що си правя труда да публикувам, човека в клипа от предишното ми мнение е направил много добро ревю?

Естествено, че има нужда от коректор и усилвател за високо импедансни дози, ето една такава схемка:

(http://schei.tk/classa/jlhmodprefig4.gif)
http://schei.tk/classa/jlhmodpre.htm

Закрепването ще е предизвикателство, трябва да си изобретателен, за да си барнеш преходник.

Тая доза какви плочи ще свири?

45/33 оборота се плейват с един тип игла 78 оборотните не могат да се просвирват със същата игла не пасва на каналите, изистват друга форма на иглата...

Старите кристални дози бяха с 2  игли за 2 та стандарта.

Шеллаковите плочи на 60-80 оборота са съвсем различна работа.

РАзглежданата доза е с 2 типа върхове на иглата Сапфир и диамант, като диамантчето е доста малко и тр микроскоп за да го видиш. носача му е метален.

Дай снимка/ модел на грамофона и на плочите, които ще свирят.

ПП : Балкантонски плочи с доволно количество прахоляк по каналите си просят 3грама натиск за да изкараш добър звук от тях без зериозно почистване.



Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 10 Юни, 2017, 15:49:36
Той ремонтира грамофон който е бил с кристална доза, т.е. не му трябва да пипа нищо по електрониката, защото тя е предвидена за същия тип доза и всичко каквото трябва е направено. Ако иска да си направи предусилвател с цел да преслуша просто дозата докато си експериментира - схемата която съм му публикувал е идеална за целта и съм я тествал лично, тази на Оги (Пичага) също трябва да става, но не съм я нито тествал, нито симулирал, но изглежда добре.
Относно присаждането - да закрепването трябва да бъде осъществено максимално леко, но така или иначе тези рамена си имат пружина отзад за баланс, така че колкото и да натежи отпред е редно да се направи корекция с пружината така че да не превишава натиска 4 грама. Но за целта трябва везна, и нещата отиват доста далеч за help.
Относно разтичащите се дози - да, такива са съветските стерео дози, няма неразтечена вече, към 2000-та година още се намираха неразтечени, но вече край, дори по магазините са ги изхвърлили заради това. Това че може да се ползва разтечена - не съм съгласен защото продължава да прокапва и да цапа както грамофона, така и плочите.
Относно МОНО съветските дози, които представляват едно цилиндърче, те не се разтичат и все още работят, така че нека снима рамото help и да качи снимки за по-нататъшни съвети.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 10 Юни, 2017, 17:42:44
Да origo, точно за съветските моно дози става въпрос, цилиндричните, както казваш, но и те много добре се разтичат. Направих си труда да издиря една такава (просто не помнех къде съм ги заврял). Това е нова, неразпечатвана доза и на приложената снимка се виждат петната в прозрачното пликче. Та, предложението ми беше да изпратя една такава на Help40 и да пробва. Почти съм сигурен, че ще зарадва баба си, без много да се мъчи.
Иначе, пак казвам, нека си поиграе с окачването на китайската, като вече я е поръчал и ако спази препоръките, сигурно резултата ще е и по-добър, все пак е "прясна". Но, доколкото знам, керамичните и кристалните са съвместими, в смисъл, че не им трябват корекции и предусилване, както в случая с нашия Акорд.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 10 Юни, 2017, 19:03:14
Точно тези цилиндърчета имам 2 нови в пликчета като твоите и още няколко на грамофони и нито една не е дала признаци на протичане, така че мисля че или тази твоята е от друга партида в която са използвали от разтичащите се демпфери или тези пета не са от разтичане на самата доза а нещо друго. Та, може да му я пратиш, те си работят тези дози, звука им не е бил добър никога - едно като скрибуцане се чува на някои места, но няма как това са възможностите. Ако грамофона работи с такава доза задължително да се подмени със същата вместо да се вкарва във филми да присажда.
Напомням - изважда се като лостчето за смяна на иглата за шеллакови и микроплочи се извърти надолу така че да стърчи перпендикулярно отдолу на хедшела и дозата се издърпва напред. По обратния ред се вкарва новата. Задължително всички плочи на 33 и 45 оборота се прослушват в положение на иглата червена стрелка, а само шеллаковите на 78 оборота се просвирват в другото положение - зелен квадрат със 78 написано в него.
Присадката не е лош вариант, ако грамофона използва стерео доза защото те вече наистина са тотално разтечени до една и не стават за нищо. За присадката със сигурност ще се наложи (необратима) модификация на хедшела така че е добре да се прибягва до нея в краен случай.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: arni13 в 10 Юни, 2017, 21:14:15
/>В Русия правят така. :good:
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 10 Юни, 2017, 22:27:17
Грамофона мисля че е стерео модел  Аккорд  Стерео или Аккорд-201-стерео (като го гледам по снимките в интернет ... )  с глава гзку-631р 
Днес се разтърсих за модела , звънях и да питам какъв е точно ,но бабата въпреки че е възрастна е отишла на "дачата" да си гледа градината .
Но дори и да имам иглата ...  самата доза беше с следи от неуспешен ремонт ...
По думите на жена ми грамфона работил когато била малка :)
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 11 Юни, 2017, 01:21:24
Преди да лягам, погледнах и какво излиза, "не били компютри, а компоти", като в оня виц. Аз, пък и Origo и други пишеме и размишляваме за РАДИОГРАМОФОНА на бабата, а пък то, май излиза, че това ще е стерео грамофон с шаси Акорд..!? Нерде Ямбол, нерде Стамбул, въпреки, че принципно не са кой знае какви разликите. Но, все пак, не са и малки, но до сега си мислех "баба на село със стерео грамофон" е несъвместимо в онова време! Извинявам се, и аз не съм много по-млад....
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 11 Юни, 2017, 01:33:43
P.S. Пропуснах Origo, пликчетата не са разпечатвани от сигурно 30-35 години, така че мазните петна не са влезли отвън, имах 30-40 броя, но 4-5 протекоха в пликчетата и затова не съм ги предлагал за продажба. Но като видях, че някои още си ги ползват, ми дожаля да ги изхвърля. А сега ги подарявам, стига някой да им се радва.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 11 Юни, 2017, 04:08:59
но до сега си мислех "баба на село със стерео грамофон" е несъвместимо в онова време!

Ми тя от Москва е бабата , от голямо село е . Но явно освен нея от родата няма друг който да го интересуват плочи , а и тя няма да си вземе друг грамофон най-вероятно..   Внуците и пра-внуците ги интересуват само смартфоните явно , на никой не му е до бабата
Пак не съм 100 процента сигурен че е точно този модел , визуално така ми изглежда... , ще и звъннем пак тез дни да я питам какъе е.
Но всъщност разбрах и се "успокоих" че може да се сложи тази китайската доза ....
Чакам да дойдат и ще тествам на това шаси дето го имам ... хем ще си чуя плочите които никога не съм слушал  :crazy:
(А ако се запаля ще питам пак какъв вариант на добър грамофон да си търся  )
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 11 Юни, 2017, 11:59:18
За можене - може да се присади китайската доза, и е единствения вариант попринцип, защото от тези стерео съветски дози няма нито една неразтечена и използваема в момента. Така че това е изхода. Аз лично бих опитал с горещ силикон да я монтирам директно в хедшела като се старая да се запази работната височина на иглата спрямо шела както на старата доза, а изходите да се запоят с кабели направо на клемите преди „дупките“ за оригиналната доза. Не знам до колко имаш опит с такива механични преработки, но с малко повече сръчност ще стане неразличим от оригинален и още по-добре от нов ще свири.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 11 Юни, 2017, 19:04:16
Ориго, съгласен съм с извода, че друг вариант няма и твоите препоръки, но и аз да се изкажа. Относно силикона Хелпчо да внимава с количеството, сигурно капки ще са достатъчни, но най-добре, според мен е да премери разликата в теглата на руската и китайската доза (сигурен съм, че първата е по-тежка) за да види с какъв"лимит" от тегло разполага. Това може да стане и с "истинска" електронна домакинска везна. Другото, което ме притеснява е запояването към щифтовете, има опасност от прегряване на дозата, трябва сръчност и майсторлък, а и подходящ поялник. Може би, по-добре, да се помисли за "студен" контакт?
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 11 Юни, 2017, 20:27:09
Да, определено запояване към щифтовете на дозата е твърде рисковано, и имайки предвид че са от скапано тенеке няма да е лесно без да се повреди. Така че най-добре спойката да е към рамото, а към дозата да има „обувка“ в която да влиза щифтчето, както попринцип е предвидено.
Относно теглото - няма да се размине с много малко силикон защото вероятно ще трябва да запълни луфта между страните на хедшела и дозата със силикон, така или иначе както казах е добре натиска след монтаж да се „калибрира“ посредством пружината с една прецизна везна. Вече китайците произвеждат много евтини такива, та не е проблем да се сдобие с една и да си я използва в последствие и за други цели:
https://www.olx.bg/ad/pretsizna-dzhobna-vezna-tip-bizhuterska-do-200-gr-0-01-gr-ID2OviB.html#b6bb3c8cd7;promoted (https://www.olx.bg/ad/pretsizna-dzhobna-vezna-tip-bizhuterska-do-200-gr-0-01-gr-ID2OviB.html#b6bb3c8cd7;promoted)
Имам подобна и са изключително точни, имат си и точност и повтаряемост на измерването сравнявал съм я с професионални аналитични везни.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 12 Юни, 2017, 11:27:09
Разгеле, Origo ме подсети, за един друг проблем. Във връзка с горното, при такива замервания е по-удобно да разполагаме със силомер, измерващ сила на опън. Не само за натиска на дозата с рамото върху плочата, а и при настройките опъна на лентата при ролковите магнетофони. Прилагам една снимка на една такава моя примитивна "установка", която върши работа, но този силомер го взимам от една фирма, но става само в събота или неделя и то, не винаги е възможно. Да, това е професионален силомер и струва повече от магнетофона, например. Та, въпросът ми е дали се намира да си закупя нещо подобно, работещо на опън, с обхват не повече от 10-20 грама, но достатъчно точно и с цена, да кажем от порядъка на тази на електронните битови везни?
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 12 Юни, 2017, 11:40:24
Който бърза бърка, исках да напиша 100-200 грама.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2017, 12:11:25
Попринцип това което ми идва на ума е че може силата на опън да се измерва със електронна везна, импровизирано. Закрепяш лентата или това което мериш на опън към блюдото на везната. Нагласяш везната в положението в което ще мериш и я пускаш (или тарираш). Везната показна 0. Пускаш това дето опъва и ще получиш стойността за опън в - грамове. Повечето везни си имат динамичен диапазон и в + и в -. Сега каква ще бъде точността мога да гадая само, но е добро поле за експеримент. Иначе дали може да намериш евтин силомер - ами може да потърсиш в гугъл. Но както казах, датчика е същия, дори може да модифицираш една такава прецизна везна като и демонтираш блюдото и на негово място монтираш нещо за закачане на измервания обект. Поне си струва да се опита - в най-лошия случай загубата ще е в рамките на до 20лв. колкото е цената на везната.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 12 Юни, 2017, 12:45:00
Благодаря за съвета, но с един приятел минахме по подобен път. Само, с нещо, да го наречем лостова система, за да бъде кантарчето в хоризонтално положение. Но системата стана "тромава" и бавна, да не говоря какво ни се случи, като жената видя какво правиме с везната и...
А бе, не е болка за умиране, но реших да попитам.










Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 12 Юни, 2017, 12:56:03
..... дори може да модифицираш една такава прецизна везна като и демонтираш блюдото и на негово място монтираш нещо за закачане на измервания обект....
не е ли по лесно с "висящ" кантар  , които са 2-3 долара, но за жалост с най-малката погрешност с която видях е 5 гр (поне така е заявено)
като този  https://www.aliexpress.com/item/1/32279619848.html

иначе наистина са скъпи , най евтиния "Digital Dynamometer" е от порядъка на 100 долара

но си струва да се вземе такова кантарче за 3 долара ... и да се сравни с показанията на този точния уред .... тогава точно ще знаеш лъже ли и в каква посока .... ако не лъже или "лъжата" е все една и съща а не случайна ще е супер

(трябва да се експерементира , не знам тези кантарчета дали закръглят накяк си показанията ...  ако се прочете с ардуино данните дали ще има някаква разлика , но работата се усложнява )
ето тук на това видео примерно показват че постигат много по голяма точност ....
/>но трябва да се подбере подходящ датчик ... или примерно да се изкара от такова кантарче.. ама знам ли го какво са сложили вътре :) може да е празно  :D
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 12 Юни, 2017, 14:35:54
може би със същия 0-100g сензор от видеото само че вертикално и хванто лостче за него ....   

то си има дупки където може да си завиеш кукичка ... или каквото там ти е захващането .... 

ето още едно видео

Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Fisher в 12 Юни, 2017, 16:10:28
дозата  ми дойде , пасна  чудесно на едно Akai100C,фиксирах я с топъл силикон ...но при фиксацията ми се стори че иглата има  малък крен спрямо хоризонталността на дозата и в опитите се да го поправя имах  глупостта да прекърша иглата на първата доза ,  но с втория опит стана, та така смятам да се запася с евтини дози, щот гледам в базара вече ги продават с дебела надценка, може да ги изкупят от китай   бг меринджеите дге :hi:
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: slavi в 12 Юни, 2017, 16:48:03
То явно темата се заплете, преплете, както искаш го кажи, от къде тръгна, къде стигна. Но то, май това му е чара на нашето хоби.
Колеги, просто попитах, да не би нещо да съм пропуснал в информационния и рекламен поток. Видя се, че се произвеждат "истински" силомери за нашите нужди, но не и за нашия джоб. Пък и не е оправдана такава инвестиция, особено в моя случай, да го ползвам 3-4 пъти в годината. Да, има електрнни кантарчета, които мерят на опън, но виждате, че най-вече точността им въобще не върши работа. Просто при запитването ми пропуснах този важен за нас параметър, точността трябва да бъде макс.1 грам.Как ще мериме истинския натиск на иглата на един качествен грамофон, като трябва да е например 1,5 гр.? Хайде, при магнетофоните и старите грмофони с пружини порядъка е друг и в по-широк толеранс, но ми се искаше нещо 2 в 1 и винаги да ми е под ръка. Да, може да се правят и такива установки, като в клипа, но и това не си струва в моя случай. Да сме живи и здрави, за сега има от къде да взимам, макар и по-сложно за организиране. Надявам се и че "нашите китайски другари" скоро ще предложат нещо като за нас?!   
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2017, 17:05:03
Еми както казах, вече е предложено във вид на кантарчета с отлична точност, точно оформено като силомер обаче няма вероятно защото не се търси, ако се търсеше щяха да са го оформили. Така че не виждам проблем да се модифицира механично една везна, ама щом не ти се занимава...
А иронията на Фишер не разбирам в каква връзка е? Тук говорим за Акорд а не за Акай, макар че започват с еднакви две букви си има разлика :). Или предлагаш на Акорд да сложим Ortofon 2M RED?
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 13 Юни, 2017, 21:11:48
дойде и моята доза  , за жалост шасито дето го имам за тест  "супрафон hc 07" ... не му тръгна мотора, но ще намеря друго някакво
тамън си мислих как да я наместя в  4 дупки дето има там на мястото за старата доза ....  но не бях го пробвал дали му върви моторчето ... 
но в същност  дупките там са разположени в квадрат ... а на новата доза трапецовидно .... ,  за това мислих да "разширя" долните за да може да влезе  ...

както и да е де . няма значение , защото няма да го правя това , като не му върти мотора ...  ще чакам да отида при "Аккорд"-а  :)

Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 14 Юни, 2017, 11:25:10
Мотора няма причини да не го подкараш.
1. Увери се че самия мотор не върти, а не че примерно има механичен проблем с фрикционната ролка
2. Виж дали ротора не е блокирал от спечена смазка - най-вероятно е това, палиативно може да го оправиш като без да разглобяваш мотора накапеш някакъв разтворител по втулките и раздвижиш ротора, а после го смажеш след пълното изпаряване на разтворителя (при това внимаваш по фрикционната ролка и намотките да не отива разтворител и масло). Другия вариант с малко повече играчка е да разглобиш мотора и да почистиш втулките от спечената смазка и да нанесеш нова.
3. Ако ротора е свободен а не е спечен, значи има електрически проблем по веригата - провери под диска сигурно има превключвател на напрежението - виж дали не е окислен и да не контактува. Със сигурност има и ключ за изключване на мотора когато рамото стигне до края, при по-старите модели на Супрафон след като изключи, включването става с издърпване на рамото още по-надясно от стойката му. Все пак да се провери дали се затваря електрическата верига щепсел - намотки на мотора и да се види ако не се, на кое място е прекъсването. Виж също така дали няма някъде предпазител (обикновено няма). Така че няма начин да не тръгне попринцип. Вероятността мотора да е опечен е минимална.
Относно присадката на дозата - разбирам че ти сега искаш да вкараш щифтовете на тая доза в дупките от старата - това с разширяването няма да стане, защото вътре си има метални пластинки които да контактуват. Свързването трябва да стане с проводници, както ти описвах по-нагоре, а механическото фиксиране на дозата или с нагъната хартия от двете страни (звучи тъпо но съм го правил и е ефективно), или с някакъв вид силикон. Успех!
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: help40 в 14 Юни, 2017, 13:43:30
aaa знам аз че има метални пластинки на 3-те средните ... 
аз да я вкарам в дупките искам (исках)  за да се държи там , за да не я лепя ,.,.а кабелчетата ще ги опрвя ...
благодаря за съветите, ще погледна моторчето дали мога да му побая нещо  ....  :crazy:
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: arni13 в 14 Юни, 2017, 21:34:33
Точно този модел доза пасва идеално на Супрафона,само разглабяш старата доза,оставяш горната и част за да може да влезе в рамото.Залепваш с минутно лепило,каквото и да е новата доза.Пасва си перфектно,правил съм го,но грамофонът е далеч от мен,за да го снимам.Малко търпение и внимание,сваля се рамото,намираш подходящи кабелни обувки,маха се тройката от рамото и запояваш кабелните обувки.И така можеш вече да сменяш дозата когато решиш.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: aksf в 20 Юни, 2017, 17:47:54
За пиезо дозите трябва да знаеш някои основни неща. Те работят на принципа на пиезо ефекта - електрическия сигнал от механичното движение на иглата се създава чрез елементи, които при механичното им огъване генерират електричество. Такъв елемент е т.нар. Rochelle salt - кристал, който "расте" много бързо и лесно, може да се създаде и в домашни условия. Това са т.нар. "кристални" дози - те съдържат вътре един или два (в зависимост дали дозата е моно или стерео) кристала. Тези кристали обаче не са много стабилни, влажността и температурата им влияят и в крайна сметка се разграждат (това се случва с "изтеклите" пиезо дози). Затова е разработен керамичен пиезо елемент, който е изключително стабилен и дълготраен - обикновено в дозите това е бариев титанат или оловно-циркониев титанат. Това са вече "керамичните" дози.
Кристалните и керамичните дози можеш да ги различиш и по нивото на електрическия сигнал, който могат да генерират. Кристалните често имат много високо изходно ниво, някои стигат до над 10 волта, докато керамичните рядко надвишават 2 волта. Електрическият сигнал е правопорционален на огъването на кристала/керамичния елемент, оттам идва и необходимостта от по-голям натиск, макар че има керамични дози с натиск съизмерим с магнитните дози с висока еластичност - 1-2 гр. - но и съответно ниско изходно ниво.
Пиезо дозата е много просто устроена, лесна е за производство и затова е много евтина. В нея има само една (моно) или две керамични пръчки, разположени под ъгъл от 45 градуса (стерео), свързани от единия край с иглата чрез елемент, който предава вибрациите от иглата (т.нар. "пантограф" при стерео дозите) - често еластомер, който освен да предава вярно вибрациите, е изчислен и да предизвиква определени загуби - той е много съществен и от конструкцията, материала и разположението му зависи в много голяма степен нивото на сигнала, равномерността на честотната характеристика, разделянето на каналите и т.н. - а от другия край пиезо елемента е свързан с пластичен проводник директно за изходните клеми. При по-добрите пиезо дози има допълнително демпващ материал вътре.
Въпреки че пиезо дозите са много прости конструктивно, функционалният им модел на механичните взаимовръзки е изключително сложен, много по-сложен от този на магнитните дози и практически разработката им е продукт на предимни емпирични методи и практики.
Повечето пиезо дози, поради начина си на работа, практически автоматично "изработват" RIAA корекцията си, с повече или по-малко отклонения от стандарта, като цяло не се нуждаят от RIAA предусилватели, но някои дози изискват специални допълнителни коригиращи звена - това обикновено изрично е указано.
Пиезо дозата има изключително капацитивен характер, явява се много малък капацитет, затова трябва да е натоварена с голямо съпротивление на входа, за да няма голам спад в ниските - обикновено от порядъка на 1 до 3 мегаома.
Има изключително качествени керамични дози, с много равна АЧХ - примерно 30Hz-20kHz при +-3 dB неравномерност. Проблемите със звука обикновено идват до голяма степен от резонансите на керамичните елементи и корпуса. В най-добрите пиезо дози е обърнато специално внимание на това и се ползват демпващи материали, заливки и т.н.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: origo в 20 Юни, 2017, 21:06:07
Евала за това обяснение! Няма как по-кратко точно и ясно да се опише конструкцията и принципа на работата на керамичните и пиезокристалните дози  :good:. Един от качествените представители на керамичните дози е EPC-09STAD на Panasonic. Имам известно количество такива бива ги за цената им от 4лв на която ги взех.
Само за съветските дози не мисля че там текат кристалите, там до колкото знам се разтича един блок от демпферен материал който е около пиезоелементите, а те са във формата на тръбички, но дали са кристални или керамични, подозирам керамични защото във високоомен вход отдават около 1 волт. Това че не са плоски предполагам че влошава стереоразделянето значително.
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: радиото в 12 Октомври, 2018, 22:06:45
Поставих една такава , китайска доза на моя грамофон  ,  И сега наблюдавам следното явление . Понякога се получава микрофония , ама ужасна .  И като чукна по шасито се чува в колоните .
Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: slavi в 12 Октомври, 2018, 22:48:32
Здравей origo, извинявам се за късния час, ама радиото ни вкара в една стара тема. Разбирам, че си имал в повече керамични дози Панасоник, та ако е останала някоя ще може ли да се спазарим?
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: Pichaga933 в 13 Октомври, 2018, 15:52:29
Поставих една такава , китайска доза на моя грамофон  ,  И сега наблюдавам следното явление . Понякога се получава микрофония , ама ужасна .  И като чукна по шасито се чува в колоните .

Твоя грамофон усилвател за сигнала от дозата има ли в него? Щото микрофонията е проблем на усилвателите принципно. Той някакъв респром май беше, мисля че го мернах в търговския раздел...
Титла: Re: Китайска доза и приложението и
Публикувано от: радиото в 13 Октомври, 2018, 18:11:23
Твоя грамофон усилвател за сигнала от дозата има ли в него? Щото микрофонията е проблем на усилвателите принципно. Той някакъв респром май беше, мисля че го мернах в търговския раздел...
Респрома е за продажба , да . Моя , дето ми е към уредбите е Унитра - студио 2 , с магнитна доза . И понеже се счупи иглата , опитах да приспособя една китайска .  Имам и предусилвател - отделно в кутия , но  в двата случая не се получи .   Аз си купих оригинална доза и сега си работи , но не мога да разбера защо е тоя ефект на микрофонията , с китайската . Иначе свири добре , но дори и като ходя покрай него , генерира някакви ниски честоти ,... като фон .
Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: Pichaga933 в 14 Октомври, 2018, 02:02:34
Хм, да не си попаднал на  тия с пластмасовия червен кантиливър дето е отлят в самия носач, който държи кристала- щото това е пълен отврат и не ме учудва че усеща стъпките :

[attach=1]


Това е по-добрия вариант с истински алуминиев кантиливър гумено демпване, абе цялата игла е каквато трябва да бъде

[attach=2]

Те и само игли се продават по-качествени, ама при тая цена на дозата, просто гледай да уцелиш някоя, която е с алуминиевия. Пък може и самата доза да е дефектна, то за тия пари.
Но ако попаднеш на читава и имаш правилен предусилвател за нея, както по нагоре в клипчетата показва човека, си свирука доста приятно.

Щом с оригиналната доза нямаш ядове значи е супер.  ;)

Само тоя Гаден надпис Phillips да го махнеш, че само загрозява хубавата българска техника. :D






Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: радиото в 14 Октомври, 2018, 09:55:40
Значи , си видял " филипса" ...  Това ми е стария семеен грамофон , и преди години щерка ми го "ъпдейтва " , с тоя надпис .  И тя техник се пишеше в тоя период .   :blum1:
Аз от форума видях тия дози , и за сефте работих с такава . Вероятно е била дефектна .
Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: origo в 14 Октомври, 2018, 18:37:35
Ако си свързал нейния изход във входа за магнитна доза е обяснимо защо наблюдаваш тези ефекти. Тази доза дава ДОСТА по-високо ниво на сигнала от стандартната магнитна доза. Та ти си получил МНОГО висока чувствителност и от това е и самовъзбуждането.
Но на въпроса как е коректно да се свърже пиезо (керамична) доза към вход за магнитна - товари се паралелно на входа със съпротивление от 3к до 10к (точната стойност се подбира на слух). Амплитудно-честотната характеристика става много подобна на магнитната доза и нивото спада достатъчно за да не се получават такива ефекти. Друг път ако ти се наложи подобно нещо - пробвай! Сигурен съм, че ще си доволен!
Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: радиото в 14 Октомври, 2018, 19:33:47
Ако си свързал нейния изход във входа за магнитна доза е обяснимо защо наблюдаваш тези ефекти. Тази доза дава ДОСТА по-високо ниво на сигнала от стандартната магнитна доза. Та ти си получил МНОГО висока чувствителност и от това е и самовъзбуждането.
Но на въпроса как е коректно да се свърже пиезо (керамична) доза към вход за магнитна - товари се паралелно на входа със съпротивление от 3к до 10к (точната стойност се подбира на слух). Амплитудно-честотната характеристика става много подобна на магнитната доза и нивото спада достатъчно за да не се получават такива ефекти. Друг път ако ти се наложи подобно нещо - пробвай! Сигурен съм, че ще си доволен!
Резистори не съм слагал . Ще опитам .
Ориго , корекцията ми е отвън в отделна кутия . Когато пробвах с пиезото го пуснах  директно към ампа .  Аз от продавалника я купих дозата с иглата , може би е била калпава .,
Титла: Re: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и
Публикувано от: origo в 14 Октомври, 2018, 19:53:36
Възможно е, но е по-вероятно да е от неправилното съгласуване с входа на усилвателя. Пробвай с резисторите, мисля че ще се оправи! Хем ще намалее амплитудата на сигнала, хем ще се смачкат ниските честоти (тези от които виждаш стъпките в стаята) при директно свързване са усилени много повече от необходимото поради различния характер на двата вида дози.