| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИС СМ751 техническа документация  (Прочетена 1929 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #15 -: 19 Май, 2023, 10:44:59 »
Отвори се дискусия за приложението на СМ751 съвместно с ПК: от описанието й следва, че ИС е предназначена за направа на мултимери и използва десетична бройна система, а изходите са дешифратори за седемсегментни индикатори. Това я прави слабо пригодена да се връзва към шина данни на ПК. Просто навремето това е първата българска разработка на АЦП и от нямаме на друга възможност Калчеви са се захванали да "натъкмят" СМ751 към "Правеца". Представяте ли си каква "софтуерна грижа" е да върнеш седемсегментния код обратно в хекс, при това от динамична индикация?!
По-късните СМ757 и СМ758 (едното ЦАП, а другото АЦП) са специално за съвместно използване с ПК. От тях пък не можеш лесно да изведеш информацията без микрокомпютър или микроконтролер.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #16 -: 19 Май, 2023, 11:08:13 »
Преобразуването на 7-сегментния 7-битов код на хекс софтуерно изобщо не е проблем и става супер лесно и бързо в реално време с помощта на LUT масив.

Хардуерно също става много лесно и още по-бързо с един ПРОМ.
« Последна редакция: 19 Май, 2023, 11:20:26 от CVT »

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #17 -: 19 Май, 2023, 11:59:33 »
Представяте ли си каква "софтуерна грижа" е да върнеш седемсегментния код обратно в хекс...

Както CVT казва, прави се с таблица и не е особен проблем.
В случая обаче СМ751 изкарава също и BCD такаче не се налага "обработка":

167705-0

Има и друго: в различните документации се срещат разлики в номерацията и описанието на някои пинове, може би идва от общия им брой дали са 42 или 40...

Хм, и както събрахме с общи усилия документацията, а и като има все още налични бройки, взе да ми се върти една идея ...  защо ми пуснахте мухата ???

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #18 -: 19 Май, 2023, 13:40:38 »
Както CVT казва, прави се с таблица и не е особен проблем.
В случая обаче СМ751 изкарава също и BCD такаче не се налага "обработка":

(Връзка към прикаченият файл)

Има и друго: в различните документации се срещат разлики в номерацията и описанието на някои пинове, може би идва от общия им брой дали са 42 или 40...

Хм, и както събрахме с общи усилия документацията, а и като има все още налични бройки, взе да ми се върти една идея ...  защо ми пуснахте мухата ???

8Д Мултиметър  :)

То на мен ми се върти от 6 години същата ама ....

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #19 -: 20 Май, 2023, 00:40:22 »
За мухите и други проблеми си имa RAID:D
Няколко набързо уловени мухи (мисли) за реализацията на "... мощно измервателно средство с широк спектър на приложение".
Както колегата отбелязва, има разминаване в описанието на някои изводи. За мен най-полезна е информацията в РТЕ 6/1988, която съответства на тази в "Справочник по ПППИС" - том 3. Още повече, че във въпросния брой на РТЕ (стр.24/фиг.2) е показано автоматичното управление на обхвата. Галваничното разделяне е почти задължително, но тези закъснения във всеки канал са нещо, над което бих се замислил. Комбинационната логика може доста да се оптимизира, например каква е ползата от ОК елементи точно на това място? Или някой просто си пада по строени в редици МЛТ 0.250 mW резистори. Обърнете внимание и на формирането на два сигнала УД. За целта може да се използва инвертирания изход на тригера. Отделено е и известно внимание на софтуера. Като се има в предвид, че не говорим за обработване на асинхронно събития като прекъсване, а за следене и интерпретация на резултата, то валидните данни във всички регистри би следвало да са налични при спадащия фронт на М5. Тази и още много мухи витаят наоколо, но май е време за BI-RAID  :D

Неактивен mvnaudio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
  • Населено място: гр.София
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #20 -: 20 Май, 2023, 11:24:12 »
Ровейки се още по старите списания, намерих и схема на цивров волтметър със СМ751.
РТЕ 1992 бр.2

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #21 -: 20 Май, 2023, 15:16:34 »
Ровейки се още по старите списания, намерих и схема на цивров волтметър със СМ751.
РТЕ 1992 бр.2
Предполагам, че е станала някаква грешка, защото прикаченият по-горе файл е МК 2/1992.
Извадил съм необходимото от РТЕ 2/1992, стр.8-11.

Неактивен mvnaudio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
  • Населено място: гр.София
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #22 -: 20 Май, 2023, 16:43:36 »
Да грешка е

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #23 -: 25 Май, 2023, 11:22:36 »
Най-накрая ми остана малко време, сложих новата 751 и всичко тръгна като по чудо. Опитах се да го калибрирам, но това се оказа доста гадаене. Тримерите на платката са 4, по схемата 3. Няма солдер маска за тях. С доста ръчкане успях да го докарам да показва вярно, но каквото и да направя винаги има офсет от около 0.8 в. Захранващите напрежения са добре, така че предполагам че е нещо с ценерите за опорните напрежения. В момента нямам времето да се задълбая, но важното е че показанието вече работи. Нещо друго, което ми направи впечатление е че всичко грее, дори индикаторите започват да парят след около 10 мин работа. Ще трябва да се измисли нещо да им намаля тока по-нататък. Още веднъж искам да благодаря на всички отзовали се колеги за полезната информация.  :drinks:

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #24 -: 25 Май, 2023, 14:22:17 »
Поздравления!
На снимката обаче се вижда, че СМ751 не е много добре легнала в цокъла.
Може да си го видял, но все пак да си кажа :).

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #25 -: 25 Май, 2023, 14:50:06 »
Видях, но ако натисна повече ще счупя платката, та като я смъкна да меря ценерите ще я сложа както трябва. Доста неремонтно пригодна работа…

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Самоков
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #26 -: 25 Май, 2023, 15:05:23 »
Цитат
ако натисна повече ще счупя платката...
В "Справочник по ПППИС", публикуван по-горе е посочено, че цокъла на СМ751 е със стъпка 2.5мм а най-вероятно цанговия който си монтирал е със стъпка 2.54мм.
Провери, ако е така, ще е добре да смениш цанговия цокъл с обикновен, така ще може да се компенсира разликата.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #27 -: 25 Май, 2023, 15:33:11 »
Цокълът не съм го слагал аз, беше запоен оригинално. Именно той е причината някой “рециклиращ”, от малцинствата да вземе оригиналната ис. Но предполагам, че е възможно по-ранните ис (понеже е произведен 82-ра, а новата 751 е от 88-ма) да са били с различна стъпка.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Самоков
Re: ИС СМ751 техническа документация
« Отговор #28 -: 25 Май, 2023, 16:21:11 »
На твоята снимка забелязах, че има леко подгънат един извод. /възможно е да има и други/
Може това да е причината да не се включва до "дъно".
С извод от цангова рейка провери всички пинове на твоя цокъл да няма някакъв "остатък" вътре.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |