| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Бюджетно зарядно устройство за автомобилен акумулатор  (Прочетена 18352 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Последния проблем са пулсациите на трифазния мостов изправител схема Ларионов. Те са „незначителни“ от гледна точка на акумулатора. Действително реле регулатора работи на ключов принцип, не само при електромеханичните, а и електронните с които аз съм запознат също работят ключово. Мисля, че лабораториите отдавна са се произнесли по въпроса със сулфатизацията в зависимост от формата на тока за зареждане. Естествено винаги ще има проучвания, в които се търсят евентуални предимства при заряд с пулсиращ ток и какви ли не работи. Естествено, всеки е свободен да зарежда по най-щадящия за него начин акумулатора. Ако той съвпада (или поне не противоречи) с процесите в акумулатора, то той ще му служи дълго.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Имаш си хубав траф, изхвърляш цялата тази електроника и слагаш тиристор.
 Справка - 110 тиристорни схеми Р. Марстън е автора.
Разгледай...има какво да се види по темата с траф.

ПП аз ги правя импулсни CC-CV режим. Ако те интересува  :)
Това е решението за зарядно. Акумулатор се зарежда с източник на ток. Стабилизатор на напрежение не е подходящ за зареждане, защото оловния акумулатор има вътрешно съпротивление клонящо към нула и няма кой да ограничи зарядния ток освен защитата, ако я има!
Най-простото решение  е, траф с вторично напрежение 17-20В, грец, и подходящо по стойност и мощност съпротивление последователно във веригата за да се осигури желания заряден ток. Напрежението на акумулатора трябва да се следи, за да не се презареди, от зареждащия или от допълнителна електроника.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, но е хубаво зарядното след фазата с поддържане на постоянен ток (било то чрез резистор или други схемотехники), да минава в режим на поддържане на напрежение например 14.2 волта или 14.7 (в зависимост от поведението на акумулатора и желанието на потребителя). Тогава започва фазата на зареждане с константно напрежение, когато се чака тока през акумулатора да спадне до някаква стойност. Тази зарядна фаза е много важна, защото през нея става „насищане“ - запълват се последните 20 - 30% от капацитета на акумулатора. Та най-доброто решение си е импулсен преобразувател с тази функционалност. Не по-зле става и с лабораторен източник на напрежение с ограничение по ток, но там заради линейната регулация, ще има по-големи загуби като топлина.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Моите уважения към колегата направил много зарядни, обаче да ми цитира някое мащабно изследване където "гладкост" не е препоръчителна.
Мнения от форуми не се приемат за аргумент!
Цитирах майстора . Под гладкост се разбира добре филтрирано  изправено напрежение .
А че сулфатизира от " гладкост " е неоспорим факт .

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Да драсна и аз два реда!
 Баща ми преди доста години ги правеше по най-простата схема: траф с изводи през 2v , селен , ампер и волтмер. Само че така са смятали първичната на трафовете , че след като се свърже лампа 300W последователно в нея тока и напрежението да се саморегулира от акумулатора и температурния "дрейв" на лампата. Схема няма , било е някога и вече нищо не се помни. До ден днешен имам такова зарядно в мазето , но лампи от 300W вече няма та съм свързал 3 по 100W  в паралел. Грубо по кубатура трафа е около 500W . Случвало се да вазстановява , вече свършил акумулатор за още две зими напред. Няма филтриращ кондензатор , но е със селенов грец ! Тук вече изникват доста въпроси ,на които аз не мога да отговоря , но факта си е факт !!!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом

До преди десетина годи
ни нямаше НИТО един промишлено произвеждан   уред от този тип - с филтров кондер .  Когато учех ТЗУ , при  коментари на  " зареждачка" , учителя - инж., изрично ни казваше да не филтрираме . Иде реч за оловно киселинни акумолатори .,

Активен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
 Зареждането със прав пулсиращ ток е по добро, особено при течен електролит. Зареждането предизвиква отделяне на мехурчита  кислород и имено пулсиращия ток освобождава по лесно кислорода от плочите, това е предимството. При по новите модели гелови акумулатори във плочите се добавят вещества които поглъщат този кислород и този проблем не е толкова важен. Автоматиката на съвременните зарядни компенсира този проблем. Устройство което може да определи капацита на батерията, степен на разреждане,променлив във времето заряден ток и напрежение е задължителна особенно при високоволтовите тягови батерии за промишлени цели и там кондензатори няма. При битовите съвремени батерии този проблем не е толкова важен, нали трябва да има оборот на акумулатори.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Понеже се коментира, че "реле-регулаторът" или електронното управление на алтернатора работят в импулсен режим...
Да, това е точно така, но те регулират директно възбудителната намотка на генератора, като тя има индуктивност, нали все пак е бобина. Напрежението върху нея е или 0 или В+, но токът й не се изменя много - нартаства почти линейно при В+ и спада пак така при 0. С други думи - има постоянна съставна и трионообразна съставна, и амплитудата на трионообразната зависи от индуктивността и от честотата на регулиране, но принципно не е голяма. А именно токът на възбуждането регулира напрежението на генератора.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Зареждането със прав пулсиращ ток е по добро, особено при течен електролит. Зареждането предизвиква отделяне на мехурчита  кислород и имено пулсиращия ток освобождава по лесно кислорода от плочите, това е предимството.
.......................
Отделя се и водород, който при определено съотношение с кислорода /2:1/, образува "гърмяща смес"! Само очилата ми спасиха очите, при две взривявания на 160 Ah-ви акумулатори... Никога не откачайте зарядни щипки , при включен изправител и "врящ" електролит! Евентуалните искри взривяват сместа! Винаги имайте , в бутилка, концентриран разтвор на сода бикарбонат /хлябна сода/, за да измиете веднага лицето. Сярната киселина разяжда кожата..., бавно, но сигурно! За очите не ми се мисли дори!

.
« Последна редакция: 13 Декември, 2018, 07:50:54 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
че сулфатизира от " гладкост " е неоспорим факт .

На Луната живеят пеперуди - неоспорим факт!

Колега - не сме в бгмама :D
Несериозно е...и спирам до тук.
Ориго даде материал за четене, /а има много стига да иска човек/ обясниха принципа на действие на автомобилния генератор, ама..."факти" казваш ???
« Последна редакция: 13 Декември, 2018, 09:49:02 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Не съм коментирал автомобилния генератор - динамото . Ама изобщо не съм споменавал  за динамо , даже и в бг - мама . Там тока е НАКЪСАН .  :unknown: Писах за мрежов токоизправител за зареждане на оловни акумолатори .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Естествено е, че никой в такъв изправител няма да сложи филтров кондензатор, защото последния просто е излишен а струва пари! Но при импулсен преобразувател, получаващ изправено и филтрирано мрежово на входа, няма да тръгнем умишлено да „накъсваме“ изходния ток, за да гоним мехурчетата. Аз казах вече, че подритвам акумулаторите с течен електролит по време на заряд. Това е важно. Но постоянния ток да сулфатизира, ще може да го наречем факт, след съответните изследвания с последващо разглобяване на акумулатора, или намиране на меродавно научно проучване, в което е направен подобен тест. Иначе са си приказки просто. Но както казах, всеки е свободен да живее със заблудите си които го карат да се чувства щастлив.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Преди месец време и на мен спешно ми потрябва зарядно за акумулатори. Задачата беше да се направи зарядно за 12В/11Ач гелев акумулатор. Това едно и второ заданието беше да се ползват наличните боклуци и за възможно най-малко време да се сглоби зарядно, което да върши добра работа, да има ограничение по ток и напрежение.

Беше налична lm317 и веднага беше взето решение да се използва.
Схема: http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/101-200TrCcts.html#84B
/>
За захранване съм ползвал старо зарядно от лаптоп 19В/4А.
За букса е ползвана захр. букса от компютърно захранване.
Радиатора е от процесор на компютър някакъв. (Грее до 40 градуса при тази установка, проверено с китайски ИР термометър)
Резистори, кондензатори и прочее е взето от торбата с платките
Всичко е монтирано на експериментална печ. платка.
За кутия е взета прозрачна кутия от някакви бонбони  8)

След около месец ежедневна експлоатация устройството показа отлични резултати.
За индикатор на зарядния процес ползвам и самия радиатор. Грее - процес на заряд. Не грее - АКБ е заредена. Грее слабо - АКБ почти заредена.

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
 :crazy:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Чудесно!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |