| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Филипс лсд телевизор включва, но няма картина - решение  (Прочетена 14329 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Здравейте. Днес купих от битака 2 телевизорчета, които не работят.
Симптомите на Филипса са следните:
- Диода долу в дясно свети в червено в стенд бай режим
-При включване на телевизора от дистанционното, диода светва в син цвят
-Звук има
-Картина няма /екрана е тъмен (черен), не става нито син, нито друг цвят, все едно е изключен
-Никакви индикации по дисплея /нито меню, нито настройки на усилване, нищо
- Свелина от лампите никаква / backlights/.

Решение:
Честно казано, с Филипс лсд тв-тата ми омръзна, този ми е третия неработещ и ми стана криво, може би защото го купих за работещ, а на битака няма къде да се тества, никой не дава ток. Телевизорът е взет от някакъв оказион от Франция, има лепенка отзаде на панела с 6 месеца гаранция. Първо да си призная ми мина през акъла, че инвертора се е скапал, с което ми стана и и на мен скапано. После се замислих, за лампите, но пък отпадат като вариант, защото въобще няма индикация от тях, което ме караше да мисля, че нещо ги спъва. Както и да е, проблема се оказа:


--- На инвертора (платката), отдолу има един smd предпазител F1 (маркиран с буквата ''P''), той е прекъснал. Сервизно не намерих, предполагм е 2 или 3 ампера, Елимекс гледам ги имат за по 1 лев, но днес нямам път  към тях и реших да го побългаря, макар, че е против моите правила. Сложих жичка, честно казано, според мен е дебела и то доста, но нямах по тънка. Телевизорът работи, вече около 80 мин напълно нормално. Неразбрах едно само, защо предпазителят е прекъснал, винаги търся причината, но тук не я намерих, всичко е читаво... Дано на някой да му е полезно решението. Не правете като мен с жичка, защото е много тъпо. В понеделник ще взема един предпазител

Моделът на телевизорът е Philips 22 инча/5403

JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, наистина е интересно защо е изгорял предпазителя, но то ще си покаже. Може да окъсява от време на време изходния трансформатор на инвертора като позагрее (случва се често). Може някой неполярен кондензатор (резонансния в първичната страна на инвертора например или резонансния последователно на тръбата) да окъсява също. По-странното е защо предпазителя е успял да оварди полупроводниците които обикновено имат навика да гърмят първи. И не го дръж включен с жичката, предпазителите са специални - от сплави с по-ниска температура на топене и по-малка проводимост от медта, и съм правил опит - най-тънката медна жичка която имам (косъмче от многожичен китайски кабел) прекъсва при 2-3 ампера ток като преди това свети червено дълго време. Та не си мисли че това което в момента си сложил има някаква предпазваща функция, затова го смени. Че ако се прояви отново причината за изгарянето му ще е хубаво да не изгори с него захранването на телевизора или нещо друго по инвертора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Още в понеделник ще го закупя. Благодаря за инфото.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Временно може да се постави бързодействащ
предпазител в стъклен корпус от широко
разпространените. Разбира се, ако мястото
позволява. Все ще е по-добре от това на снимката.
А иначе поздравления за успешният ремонт!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |