| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: РОБКО 01  (Прочетена 3567 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
РОБКО 01
« -: 16 Юли, 2020, 01:43:45 »
Здравейте, сдобих се с РОБКО от един приятел, намерил го в някакво мазе и му го подарили :)
Козметично изглежда ок ,ако изключим деформацията дето има. Прекарал доста време отвънка в двор на атмосферни условия :( Като го почистя ще заблести  ::) , проблемът е с тия метални корди , има една откъсната и ако го разглобя да го почистя и смажа, нямам идея как да го сглобя обратно както трябва да бъде всичките тия въжета и неща , някой има ли опит  :help: :flag_of_truce:  :) Пък подкарването по-натам (за жалост нямам Правец 8 знам че с него се връзва)  :)

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #1 -: 16 Юли, 2020, 10:14:15 »
Здравейте, тук https://github.com/orlin369/Robko01/tree/master/OrlinDimitrov?fbclid=IwAR2Da01keGpFOR1FZwDkwfu_xIHCdcHW2jfBsmZ65Ey0EYcCpYJmI4rSiAI в това репо има немалко неща как да се подкара и със съвременен компютър. Всичко е open source. Прикачвам и документацията на робота ако е нямате. Миналата година на TuxCon в Пловдив също имаше много интересна лекция относно новите неща, за Робко 01.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #2 -: 16 Юли, 2020, 14:22:16 »
Благодаря, :) аз съм още на етап разглобяване и почистване, махнах и изчистих платката и видях , че има поражения по нея. Иначе сега се чудя как да махна конекторите от моторчетата че да продължа с разглобяването, нещат да излезнат . А с металните въжета не ми се мисли . :nea:

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #3 -: 16 Юли, 2020, 15:35:36 »
Можеш да откачиш буксата на която са запоени всички кабели на моторите от основната платка. Ако искаш да махаш мотор по мотор, мисля, че трябва да му разпойш кабелите от буксата, но преди това запомни точните им места на нея. За кордите немога да помогна особенно, в документацията има коя от къде минава. Мога да ти снимам на моя робот по-подробно как са свързани.
Видях, че има и отлепени писти, също и стабилизатора 12/5в ми е съмнителен, ако може да го тестваш или да го смениш най добре.
За да се отлепи баш тая захранващата е минал голям ток. Възможно е някъде да има късо или някой да се е пробвал да го включва на 220в.
« Последна редакция: 16 Юли, 2020, 15:41:28 от Koceto8_5 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #4 -: 16 Юли, 2020, 23:23:04 »
Здравей, благодаря, аз го откачих това още в самото начало да измия платката , значи казваш от моторите не могат да се разкачат, трябва да разпоявам от страната на конектора ли :( лошо . За одлепената и скъсана писта, това е минуса, явно е дало на късо . Ако имаш някаква документация с упътване кое как се навива, щото е голяма каша нищо не мога да им разбера на тия жила. Че ми се ще да го разглобя на парчета и да го потистя и смажа :)  :reader:

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #5 -: 30 Юли, 2020, 22:25:28 »
Малко неправилно може да е, но за по-лесно, може да издърпаш металните контакти от пластмасовата част на конектора, вместо да ги разпояваш.

Кордите са описани в упътването от тук: http://kn34pc.com/sch/index_device.html

Също може да се наложат малки корекции по ставите, за да се намалят луфтовете.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #6 -: 10 Август, 2020, 22:04:45 »
Здравейте , да споделя прогреса до къде е с разглобяването и чистенето :)
ето малко фотоси  :master2:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #7 -: 10 Август, 2020, 22:06:31 »
ето и малко фотоси "преди" и  "сега"

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #8 -: 10 Август, 2020, 22:09:27 »
Ето я и щипката , за жалот ми се скъса нейната корда и се изпотрошиха и поизгубиха половината тия металните като шайби дето държат осите. Някой идея от къде да се набавят нови?
 :flag_of_truce:
Елементите от щипката поплуваха в ръждопреобразувател :)

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: РОБКО 01
« Отговор #9 -: 11 Август, 2020, 09:27:33 »
Ето я и щипката , за жалот ми се скъса нейната корда и се изпотрошиха и поизгубиха половината тия металните като шайби дето държат осите. Някой идея от къде да се набавят нови?

Размера на осите какъв е? По принцип се водят зегерки за вал е образни, напр. като тези;
https://krepej.eu/category/650/din6799-zeger-za-val-e-obrazna-zn-bl-inox.html?page=1
https://markita.net/zegerki.html
Ето тук се виждат размерите с какъв диаметър е вала или оста, и канала където ляга зегерката.
http://fastenersbg.com/bg/view-technical-information/6799/216.html

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #10 -: 11 Август, 2020, 10:34:09 »
Аз съм си взимал точно такива зегерки от Вик и Ват в Пловдив.
Ако искаш мога да ти пратя една такава корда.
А ако си от Пловдив още по-добре.
Мисля, че е добре преди да е зглобиш щипката да е пръснеш с един черен спрей иначе пак ще започне да ръждясва.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #11 -: 11 Август, 2020, 12:30:38 »
Здравей,
Може ли да пуснеш няколко снимки на механизма с микроключето което се задейства при затваряне на щипката. Може и някакви размери да дадеш. При мен този механизъм липсва и искам да го възстановя.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #12 -: 11 Август, 2020, 13:15:29 »
Това е от моето робко, но трудно мога да мушна шублера.
Ще се опитам тея дни да го разглобя леко и да взема размер.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: РОБКО 01
« Отговор #13 -: 11 Август, 2020, 21:21:34 »
Благодаря, мисля че и така е добре, и ще мога да го повторя. Има ли някаква пружина отдолу или се разчита само на съпротивлението което оказва ключето?

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: РОБКО 01
« Отговор #14 -: 12 Август, 2020, 10:25:58 »
Благодаря, мисля че и така е добре, и ще мога да го повторя. Има ли някаква пружина отдолу или се разчита само на съпротивлението което оказва ключето?
Да има пружина, намира се между ключето и хващача, служи като амортисьор. Ще е снимам довечера щом се пребера.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |