| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И български транзисторчета  (Прочетена 2422 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
И български транзисторчета
« -: 11 Май, 2021, 18:23:04 »
Здравейте!
Искам да покажа каква колекцийка събрах. Този път става въпрос за първите български преносими транзисторни приемници. И както се досещате става въпрос за "Прогрес", "Ехо" и "Ехо 2". "Губи" ми се "В. Търново", но нямаа?..Е, ако някой колега може да помогне насреща съм за пазарлък?!
С Ехо2 ви занимавах преди време. Доста време търсих читав Ехо. Най-трудно намерих Прогреса и то, в лошо състояние (за повече информация се обърнете към styrshel :D). Много работа отиде по кутията и не можах да я докарам оригинал, но поне според мен, доби приемлив вид. И пак, ако някой има запазени части от кутията, калъф, държач на батериите, приемам оферти и за тях!
Разбира се, вече са и работещи. И по една картинка:
0888981645, 072365106

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И български транзисторчета
« Отговор #1 -: 11 Май, 2021, 18:46:17 »
Еее , даже не съм виждал такива  :)  Честито , уникални са - а и са чисто нови .  :drinks:

Да попитам нещо , имам юбилей 25 - джобното радио . Те също ли са ранно производство ?

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Re: И български транзисторчета
« Отговор #2 -: 11 Май, 2021, 19:15:37 »
Слави,има и Велико Търново бре ама доста соленко.

https://balkan.auction/bg/auction/3916360

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #3 -: 11 Май, 2021, 23:33:03 »
Благодаря kortex, но чак като нови не са!? Двете Ехо донякъде, но Прорес-а, не. Е, в сравнение както го получх, да. Май съм запазил някоя снимка?
Иначе, мисля че си спомням какво имаше на пазара, но за Юбилей25 нямам спомен? Според името, трябва да е около 1969-та? Ако можеш, покажи го, пък дано зацепя?
Младенов благодаря, видях обявата, но е солена и неприлична, та чак нагарча?! За нашия пазар, де. Да е барем наполовина , иди-дойди?..
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #4 -: 11 Май, 2021, 23:46:45 »
И някои разлики:
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: И български транзисторчета
« Отговор #5 -: 12 Май, 2021, 00:32:17 »
Прогреса , не ми е попадал да ремонтирам . Ехо , да . За него мога да кажа , че работи доста прилично , и е конструирано  от мераклии . .
Прогреса , много ми харесва . Слави , честито придобивка .

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: И български транзисторчета
« Отговор #6 -: 12 Май, 2021, 08:48:29 »
Браво Слави, чудесни са станали транзисторчетата.
 :good:

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: И български транзисторчета
« Отговор #7 -: 12 Май, 2021, 14:18:44 »
Слави, завиждам благородно  8)
Доколкото може да се завижда благородно. :D
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #8 -: 12 Май, 2021, 17:29:54 »
Колеги, благодаря за отзивите!
И наистина чакам оферти, а по-срамежливите може да пишат и на лични.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #9 -: 20 Май, 2021, 21:36:00 »
Здравейте!
Благодарение на Любо Божков вече съм собственик и на В.Търново, за което му изказвам благодарност пред строя (това май го знаят само служилите в БНА)! :D Та, по онзи ден колегата ми се обади рано сутринта, че е видял обява и аз веднага се задействах. Видях обявата, цената беше прилична, но състоянието доста неприлично! Оказа се младеж 84-ти набор, който продаваше приемника останал от дядо му. Не ми хареса много, ами хич?! Та от два дни вече е при мен. От снимките ще разберете, че ще има много работа, но такова ни е хобито... За краен резултат ще почакате, че още се боря с недовършени "проекти"?..
Впрочем, ако някой има вповече чаркове, както писах за Прогрес-а, също за в случая, на първо четене оригинално копче за пр. кондензатор? Или поне снимка на лицето му за възпроизвеждане на цифричките?
« Последна редакция: 20 Май, 2021, 21:44:04 от slavi »
0888981645, 072365106

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: И български транзисторчета
« Отговор #10 -: 20 Май, 2021, 21:56:03 »
Честито slavi , наистина са рядко срещани "транзистори" . Амбицираш ме събота да разровя да видя аз кои имах .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #11 -: 27 Май, 2021, 00:05:06 »
Благодаря за отзивите! Но конкретно, колегата Димитър Балджиев направо ме застреля с офертата си?! Просто ми предложи още един цял В. Търново, като си каза, че не е в добро състояние. Прати ми го, основно като очаквах копчето за пр. кондензатор, но се оказа, че и то е от Прогрес! То е само с чертичка (стрелка), докато на В.Търново е с цифри (съкратени стойности на честотите на СВ). Така че проблема остава. Ако някой не разполага със свободно копче, поне да ми го снима в по-едър план на който добре да се виждат цифрите?
Иначе двете радиа са горе-долу на едно дередже. В интерес на истината ще окомплектовам едно по-свястно, пък каквото остане ще го харижа на друг мераклия да се бори..Заслужава си, защото тези приемници май са рядкост, нищо че са наши?
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: И български транзисторчета
« Отговор #12 -: 27 Май, 2021, 09:56:41 »
Разтърсих се из моите архиви. Оказа се, че имам два приемника "В.Търново" в не много добро състояние, единият с френски, а другият с чешки транзистори. И на двата обаче копчетата за вълните са със стрелки, без надписи. Явно в самото начало в търновския завод за малки приемници не е имало още ситопечат. Намерих обаче една снимка за илюстрация:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #13 -: 27 Май, 2021, 10:50:34 »
Благодаря Любо! Макар да не е идеална, снимката май ще свърши работа? Явно са печатани върху копчетата на Прогрес-а, защото ясно личи браздата за стрелката.
Все пак, молбата остава. Дано още някой колега се разрови и да имам късмет? Пък ако не стане, ще минавам на вариант Б.
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: И български транзисторчета
« Отговор #14 -: 27 Май, 2021, 12:02:04 »
Ето и малко документация, която съм събрал за него:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |