| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И български транзисторчета  (Прочетена 2423 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #15 -: 27 Май, 2021, 21:36:30 »
Пак благодаря Любо! Но и аз се бях добрал до някаква документация. Но сега пиша по друг въпрос, донякъде във връзка с темата. За да не отварям нова тема, имам въпрос, пак свързан с "кинкалерия". Става въпрос за чехословашката Tesla t2800 (t58) към който имам сантимент, но то си е за отделна тема. Става въпрос за месинговия пръстен на копчето за вълните. Ако някой го има, дори чялото копче (врътка) да ми предложи оферта?! Тези приемници са внасяни у нас, според мен, някъде 1960-62г.?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #16 -: 01 Юни, 2021, 23:08:01 »
"Последно повикване"! Пак благодаря на Любо, но ми се искаше, ако някой има "В.Търново" с добре запазени надписи на копчето да го снима в по-едър план? Иначе, ще импровизираме и ще стане, но няма да е съвсем оригинал. Пък ако "се скваси морето" ще има безплатно от мен за всички с такъв приемник!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #17 -: 06 Юни, 2021, 16:55:42 »
Ако някой го интересува, накратко. Моят чертеж за табелка на копчето е в печатницата. Ще почакам за резултата, защото човека ми каза само да не бързам...
Относно другото копче, на Тесла-та, въпросът е решен благодарение на моя комшия и майстор-факир Ицо!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #18 -: 15 Юли, 2021, 14:23:29 »
Е, вече може да се каже, че приключих и с тази колекция! Понеже тези от вас, които са следили темата са разбрали, че в края на крайщата се събраха два броя В.Търново, в не много здрав вид, мислех да събера от тях един свестен? Обаче, след анализ на фактите си дадох сметка, че е по-добре да възстановя и двата, по-добре да останат повече читави, защото наистина са на изчезване. Вярно, струваше ми доста труд, а и пари, затова реших единия да го предложа в разните продавалници за да покрия някои разходи. Вярно е и това, че оставям за себе си "по-истинския", не че е с SFT (другият е с Тесла транзистори). Така и не намерих калъф и оригинален държач на батериите.
Ако, все пак някой колега проявява интерес за единия да ми се обади, може да има лека корекция.
И друго, дето обещах, ако на някой му трябва табелка, също да се обади, останаха 2-3 бройки (подарък).
Също се замислям, дали няма да е лошо да прибавя и един Турист, нищо, че е лампов транзистор :D. Приемам оферти!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #19 -: 18 Септември, 2022, 17:46:08 »
Здравейте!
Май дойде време да приключа с темата, т.е. колекцията? Преди повече от година при последното ми включване по темата споменах, че не е лошо да включа в колекцията и първият наш преносим лампов транзистор Турист? Просто не вървеше да имам първите транзисторни, а да нямам баш първия преносим, макар и лампов (е, има и някакви следващи, но някак си, за сега се въздържам, дори да ги коментирам). И зачаках да се появи от някъде, вкл. и от ваша страна, но все няма.. Докато преди 2-3 месеца се появи един, в общо взето прилично състояние, но на неприлична цена. Продавачът пишеше, че само шуми, но не хваща станции, което си беше търговско твърдение. След месец и нещо, като явно никой не му предложи исканите 200 лв.склони на моята оферта. Както и да е, купих го.
На първо четене, още от снимките се виждаше, че му липсва месинговия пръстен на голямото копче. После, при вътрешния оглед, се видя, че иначе е комплектен, нямаше следи от груби намеси, но осите и на пр. кондензатор и на потенциометъра почти не се въртяха, така смазката беше засъхнала. След раздвижването им се оказа, че пластините на кондензатора задират и се наложи свалянето му и съответнитв операции. Но, ако изправянето им ми отне 2-3 часа, то възстановяването на клавишния превключвател ми отне толкова дни, защото едната плъзгаща плочка (за КВI) беше счупена. След тези операции не бързах с включването му и започнах проверки на кондензаторите. Най изненадващо, поне за мен, асфалтовите бяха добре, но електролитните (родни) зле, напрао бяха "изсъхнали"? Смених ги с близки стойности (отде да диря 16 mF?) и все пак, първо през лампа, го включих и той заработи, все едно сега съм го донесъл от магазина!!!
Може би някои ми се подсмихват, но така го чувствам, може би, защото този път не ползвах жокери... Пропуснах да спомена, че освен външно, още при отварянето му поразително ми заприлича на клавишните ми грундици от 54-57-ма година, с които ви занимавах в другата ми тема. Явно приликата не е случайна, но ме радва, че е копирано както трябва! Дори и като схема!
Накрая да кажа, че изработката на месинговия пръстен не беше лека задача, но благодарение на моя майстр-факир Ицо, за който също съм споменавал, се получи сполучливо копие.
С няколко снимки ще ви потвърдя написаното:   
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #20 -: 18 Септември, 2022, 17:49:32 »
Още малко снимки:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #21 -: 18 Септември, 2022, 17:52:33 »
А снощи направих и 3 клипчета:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #22 -: 18 Септември, 2022, 17:57:21 »
Понеже не се сещам как да ги пусна едно след друго, ще бъде така:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И български транзисторчета
« Отговор #23 -: 18 Септември, 2022, 17:58:56 »
И третото:
0888981645, 072365106

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И български транзисторчета
« Отговор #24 -: 18 Септември, 2022, 18:14:29 »
Ехаа , преносимо лампово радио - Българско , даже не бях чувал  :) Страхотно е , но сигурно са доста редки , щом не съм виждал до сега ... Адмирации

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |