| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята сбирка. Колекцията на Лъчо Минков  (Прочетена 46477 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Моята сбирка
« Отговор #30 -: 17 Юли, 2013, 22:41:50 »
Модела с хоризонталното шаси си струва,чист Екселсиор.За жалост не така добре направен.Звука обаче е добър въпреки тенекиената кутия :) Тоя с вертикалния монтаж наистина е ширпотреба и масов.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Моята сбирка
« Отговор #31 -: 17 Юли, 2013, 23:02:11 »
Асене не е ли обратното, модела с вертикалното шаси е като Екселсиор, а с хоризонталното шаси е "ИШ" т.е. изделие ширпотреба  :unknown:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Моята сбирка
« Отговор #32 -: 17 Юли, 2013, 23:17:10 »
Виж,и Екселсиорите и Звездите имат и двата вида шаси.Просто когато товариш Хрушчов го е харесал и наредил да се копира са изкопирали и двата вида като Звезда и Звезда 54.
Само че в първите серий са правени изключително качественно.По нататък са започнали с компромисите с качеството.Модела с хоризонталното шаси се доближава най пълно до френския оригинал по качество.Пък е и първообраза :) Въпреки че е било много по сложно за изработка.
 Цитирам "B третьем квартале 1954 года - радиоприёмник был модернизирован. Модерниза
ция каснулась шасси модели, которое стало вертикальным,  для облегчения технологических процессов"

http://rw6ase.narod.ru/000/rpl_s/zwezda54.html

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Моята сбирка
« Отговор #33 -: 18 Юли, 2013, 11:09:14 »
Товарищ Хрушчов сделал очень хороший вьiбор  :) .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка
« Отговор #34 -: 11 Декември, 2013, 00:07:51 »
         Ето нещо ново и при мен - Орион 233. Радиото работи, има много добра селективност, даже в момента слушам някаква испанска станция на къси вълни. Антената е около метър и половина и е закачена на полюлея, а той свети с ония, модерните крушки. Скоро ще кача снимки.
         Станцията била китайска!!!
         
« Последна редакция: 11 Декември, 2013, 00:19:05 от Лъчо Минков »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка
« Отговор #35 -: 11 Декември, 2013, 17:59:22 »

Неактивен ubl1

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 58
  • Населено място: пловдив
Re: Моята сбирка
« Отговор #36 -: 11 Декември, 2013, 21:06:36 »
Честито

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Моята сбирка
« Отговор #37 -: 12 Декември, 2013, 00:32:28 »
И аз имам този орион, но му няма врътките, а те са малко специфични. Снимките ти нещо много дребни.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка
« Отговор #38 -: 12 Декември, 2013, 01:07:19 »
Ми той лесно може да ти нарави матрици на врътките с пластелин, сега е студено ще ти пристигнат даже втвърдени по еконт... и после да си ги отлееш от епоксидна смола или някаква друга смола..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка
« Отговор #39 -: 12 Декември, 2013, 11:45:18 »
      Не знам защо снимките не се увеличават.  :unknown:
Мога да направя отпечатък на врътките, от някаква книжарница купих нещо като глина, има червена и бяла, бавно съхне, но след това става много твърда.
      Вътрешната врътка е много сложна, няма да стане наведнъж.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Моята сбирка
« Отговор #40 -: 12 Декември, 2013, 11:56:44 »
Правил съм отпечатък на копче върху пластелин. После съм заливал с епоксидна смола, по-точно използвах едно по-малко копче, слагах го във формата и го обливах със смолата. Пластелина обаче не е много удачен за тази работа, много трудно се отделя от смолата после, а и в процеса на съхнене, смолата отделя топлина и калъпа се деформира. Предполагам, че тази глина ще е по-подходяща.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка
« Отговор #41 -: 12 Декември, 2013, 13:37:52 »
             Най-добре става със двукомпонентен зъболекарски силикон, има го в санитарните магазини, той не се влияе от температурата, не залепва към врътката, лесно се отделя и може да се използва многократно - това го видях в един руски сайт.
             Аз не съм го пробвал, въпреки че сина ми е зъболекар, ние с него правихме гипсова отливка на малките врътки на една Латвия, но не се получи добре- имаше мехурчета. В гипсовата отливка натъпках от гореспоменатата глина, доста чаках да се втвърди и много трудно я извадих, въпреки че бях мазал формата с вазелин, явно гипса го е попил.
             Правил съм експерименти с гипс - ако във водата се добави малко лепило С - 200 и много добре се разбърка, гипса става здрав като камък и много бавно се втвърдява. Така може да си направиш врътки само от гипс и да ги боядисаш подходящо.
             Преди време в едно магазинче намерих врътки, почти същите като на Латвията, само че бяха черни и с това завърших реставрацията.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка. Колекцията на Лъчо Минков
« Отговор #42 -: 25 Май, 2014, 22:13:38 »
       Нещо ново и при мен "Тесла Хармония" и три малки бакелитови Филипса. Май имам най-много модели на Тесла, а Филипсите са за преработка - нямат връти и ВГ, шасита и лампи си стоят.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка. Колекцията на Лъчо Минков
« Отговор #43 -: 05 Юли, 2014, 23:02:09 »
                         Здравейте, днес ми остана време да наснимам това радио, което мислех , че е Хамериканско. Колегата PDM може би ще ни каже схемата на какъв апарат е използвана.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята сбирка. Колекцията на Лъчо Минков
« Отговор #44 -: 05 Юли, 2014, 23:06:00 »
 Ето още снимки.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |