| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87041 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Здравейте колеги, искам да споделя моите съкровища с вас. който е погледнал часовника от вчера е видял двата приемника които си държа в къщи и от време на време си ги пускам- един Хр. Ботев и Опта-Льове 2540. Останалите ми сандъци са в службата че в къщи няма място. Повечето са български след 56та г., единственото старо е това което не можах да разбера Херц ли е или Ирафон от преди 44та г. Последната седмица обаче с тия почивни дни и ходене до битака се сдобих с още 2 нови попълнения. Мелодия 2 за 10лв липсват капаците но иначе е съвсем запазена, а днес се изръсих доста за Олимпията цели 50лв. Сега обаче не съжалявам защото не беше отваряна, поне не наскоро, не се вижда да е сменяно нищо. Предпазителя беше изгорял, смених ги и светна, а след това и бръмна! :)
Ето вижте:
« Последна редакция: 03 Май, 2014, 12:45:58 от Pichaga933 »

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция
« Отговор #1 -: 03 Май, 2014, 12:36:26 »
много добре,особенно Олемпията!
Колега,в едно не си прав-бедността или богатството на една колекция не се определя от бройката радиоапарати.За мене мен лично богатството се състои в МЕРАКА с който са събирани тези апарати и с желанието и труда вложени в тях за тяхното съживяване.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #2 -: 03 Май, 2014, 13:25:52 »
Чудесни са приемниците  :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #3 -: 03 Май, 2014, 13:29:34 »
Както и колегата по-горе каза, важно е да ти носи удоволствие събирането и реставрирането. Браво  :good: .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #4 -: 03 Май, 2014, 16:56:26 »
Хубави апарати , Опта-та ми харесва много  :)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #5 -: 03 Май, 2014, 19:55:41 »
Не можах да изтърпя и започнах да човъркам Олимпията. Първо смених електролитите, и двата бяха от 53та година, единия с изолиран минус. Спря да бръмчи, ама и не просвири :) Само в  режим грамофон лекичко пука като му докосвам входа. След това забелязах че е сменен кенотрона. В основата на старата AZ11 е вкарана 5Ц4С, но толкова прецизно че отначало не можах да забележа замяната. Утре продължавам, разпечатах си схемата, ще започвам да меря! :)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #6 -: 06 Май, 2014, 19:14:54 »
 :hi: Ето как напредна Олимпията тези дни. Вече е лакирана, тапета и тензуха - изпрани, утре сглобявам и вече...  ще трябва да помагате че нещо не иска да издава звуци!  :) :) :)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #7 -: 06 Май, 2014, 19:16:16 »
това е:

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #8 -: 08 Май, 2014, 04:50:32 »
Поздравления за апаратите :bravo:!Олимпията е много готина(не ,че другите не са :hi:),като я пребориш ще кажеш как е като звук и чувствителност.На Льовето скалата оригинална ли е,или ти я направи синя(само Левски  :blum1:)?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #9 -: 08 Май, 2014, 20:35:30 »
Олимпията е излъскана и събрана, сега следва трудната част...
Едно ново попълнение от днес, Пионерче в отлично състояние, ако се съди по щепсела не е включвано последните 25-30г. И вътре изглежда да не е пипано, само изправителната лампа е глътнала въздух. :) Ако не намеря такава ще я заменя с резистори и полупроводников диод.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #10 -: 04 Юни, 2014, 19:29:57 »
Няколко дни се занимавах с Олимпията. Смених руския кенотрон с оригиналната AZ11 и елктролитните кондензатори. Радиото дърпаше доста по-голям ток, над 100ма, и режимите бяха много извън норми(крайната лампа е ЕСL11, катода е общ за триода и пентода и преднапреженията се получават за сметка на общия ток). смених всички кондензатори в НЧ и тока падна, а режима заспа! :) сложих кабелче за антена и радиото показа живот. УКВто е направо страхотно, чувствително и селективно, но обхвата е изместен. Мисля да спра до тук защото нямам никаква апаратура за високите честоти а и не съм много подготвен. Ето вижте:


Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #11 -: 04 Юни, 2014, 19:42:54 »
Ето и новите ми попълнения от края на миналия месец и вчера. Общо взето се оказаха разочарования, но аз ги харесвам. Вече има работа до края на годината! :)
Орфея се оказа без УКВ, днес намерих сред моите донори, един блок който прилича на оригиналния по това което съм виждал като снимки, но сега пък няма ги механичните елементи, разни макарички и не знам с кое колело ще става настройката като всички са заети!
Телефункена се оказа тотално преработен с лампи ...11, при това не много професионално.
Христо Ботев е с U-серия лампи но е бил в някаква кухня, защото е ужасно мръсен и мирише още по-ужасно.
Така че ще пада доста работа, а ме чака и едно Пионерче от преди! :)
Ето Съкровищата:

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #12 -: 04 Юни, 2014, 19:54:18 »
Поздравления Иване!!!Олимпията е станала бижу!!!  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #13 -: 04 Юни, 2014, 19:56:30 »
Орфея ти е без УКВ фабрично, не на всички са монтирани серийно. Ако държиш монтирай. Относно копчето за настройка, настройва се от същото от което и Дълги Средни Къси. Затова трябва да правиш наново кордата което силно усложнява нещата, аз съм правил, но не успях да направя тая врътка с прикачането на кордата с обтягащата пружинка към макарите на променливия кондензатор и на УКВ блока. То си има специална последователност по която трябва да се прекара и направи кордата, но тя на мен не е известна. Резултата е че след определен брой минавания от единия до другия край на скалата постепенно се натрупва грешка и настройката на УКВ се разминава от тази на ДСК. Стига де накрая дотам че трябва да се бара защото няма да ходи от край до край показалеца от едната страна ще си до упор на УКВ от другата до упор на ДСК. Това е общо взето. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #14 -: 04 Юни, 2014, 20:04:51 »
По начало кордата на Орфея е скъсана и няма идея как ще я наглася, освен това говорителя беше изтръгнат заедно с клемната плочка на изх. тр-тор. Абе вандали!!!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4900 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |