| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87294 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #15 -: 04 Юни, 2014, 20:12:14 »
Орфейския УКВ блок е спесифичен,най-вече от към механика,така че присаждане ат друго радио е кауза "пер дута"
За сметка на това пък идеално се вгражда цифровия УКВ модул он Елемекс.
Ако не се справиш с високоговорителя-ще ти изпратя един от Орфей.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #16 -: 04 Юни, 2014, 20:13:29 »
Мисля че на всички от тая фамилия са такива УКВ блоковете. При печатните вече е друг. Пък и всичко е възможно, стига да има желание. По-сериозните проблеми ще са с оживяването и пренастройката на УКВ-то.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #17 -: 04 Юни, 2014, 20:17:47 »
Имам УКВ блок от друго радио, но изглежда по същия начин и колелото е отстрани а не отдолу, така че ще е проблем единствено да закрепя 2 макарички да обърнат движението на кордата на 90грд. Говорители имам много ама са все елиптични а този е кръгъл, нов не ми се слага че са много ниско ефективни.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #18 -: 05 Юни, 2014, 08:35:32 »
Би трябвало тези макарички да си ги има, долу вдясно на шасито.
Преди много години, имахме радио Акорд 2 - същото шаси като Орфей, имаше си УКВ блок, но незнайно защо, не беше вързан с кордата, тоест, не се настройваше с копчето. Но с малко упоритост, му сложих тогава корда, която върти както ДСК, така и УКВ, и досега си е още така, не съм имал проблеми нито с приплъзвания, нито с заплитане. А за проблема, дето казва Ориго, че се приплъзва колелото на УКВ, мисля, че го избягнах, като прокарах косо една от навивките на кордата през колелото на УКВ блока през съответните прорези.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #19 -: 05 Юни, 2014, 09:31:52 »
Ето схемата на кордата + още малко подробности за приемника:
« Последна редакция: 05 Юни, 2014, 09:41:36 от Любо Божков »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #20 -: 05 Юни, 2014, 09:35:57 »
Да, това е кинематичната схема (само че е обърнато изображението). Трябва да кажа, че почти винаги съм оправял кордите на моите приемници (които по принцип често бяха изядени от мишки  8) ), за целта употребявам капрон, никога не ми се е случвало да приплъзва корда. Може да приплъзват навивките на вала самото копче, но това не е проблем защото стрелката си остава на същото място. 

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #21 -: 05 Юни, 2014, 11:50:33 »
Когато стигнеш до ремонта на "Ботевчето", може ли да провериш дали долната схема има нещо общо с истината?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #22 -: 05 Юни, 2014, 12:59:43 »
Абе то и при мен не приплъзва толкова яко, но да речем след 5 години експлоатация и велоятно десетки минавания от край до край на скалата се забелязва около сантиметър избягване на показалеца. Затова е редно да се прокара както е предвидено с възел и пружинка да се закачи за центъра на колелото. Не мога много добре да го обясня но предполагам всеки се сеща фабрично как е реализирано. Проблема е че не знам как да го осъществя физически, кое първо къде се връзва, после кое, има си някаква последователност на прекарването и връзването ама не я знам. Кинематичната схема е само част от пъзела, трябваше да има и описание на последователността на действията при прокарване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #23 -: 05 Юни, 2014, 13:00:43 »
Благодаря за информацията, сега вече няма как да не се справя! :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #24 -: 05 Юни, 2014, 14:06:34 »
Пружинката е задължителна и кордата минава през центъра на колелото на променливия кондензатор. На колелото на УКВ-блока само премятам кордата два-дри оборота и това е.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #25 -: 05 Юни, 2014, 15:06:09 »
Когато не знаеш предварително каква да е дължината на кордата по заводски данни или по парчетата от старата е добре да ползваш месингови скобички, които смачкваш и държат конеца. С тях е по лесно, отколкото с възел защото си набелязваш докъде трябва да е и мачкаш.
За последователност препоръчвам да започнеш от твърдия край(този без пружина), като прокарваш и същевременно опъваш. След като си прекарал и си стигнал до края напъваш малко пружинката и закачаш за ушенцето.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #26 -: 05 Юни, 2014, 17:27:08 »
               Здравейте, приплъзващите корди аз ги оправям, като ги натъркам с нещо като восък, който се намира на обвивката на някои видове топено сирене. Резултатът винаги е добър - ем конеца се импрегнира, ем се повишава триенето. Това последното не мога да си го обясня - восъка би трябвало да намали триенето, а не да го увеличи.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #27 -: 06 Юни, 2014, 18:20:43 »
Орфейчето ми вече си има УКВ!!! Очарован съм колко добре свири! Бях започнал да чета за пренастройка на другия обхват, ама не виждам смисъл. Тук във Варна се хващат много станции с много добро качество: Фокус, Енерджи, Радио 1, БГ радио, Вероника, Сити и още 2-3 по слабички! Остава да вържа кордата и на оригиналните снимки в левия ъгъл се вижда един електролит, който не виждам на схемата, ама явно не е необходим щом работи без него.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #28 -: 06 Юни, 2014, 21:18:38 »
Хм, от какво радио взе УКВ-блока, щом казваш, че хваща добре, значи не е по огледална честота  :unknown: . Четох, че сме изнасяли за ФРГ мисля "Симфония" със западен стандарт на УКВ-то, да не би твоят блок да е такъв  :unknown: . Иначе, браво  :good: .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #29 -: 06 Юни, 2014, 21:25:03 »
Тези станции не са ли на соц. обхвата? Не знам какво е шасито от което го свалих, нищо не пише, пък и трябваше да хвана Хоризонт на 100,9, тук се хваща много силно???

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4901 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |