| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малка колекция куфарни лампови радиоприемници Radione  (Прочетена 975 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги.
Честит празник 3-ти март
След приключване на работата по Radione R25T реших да споделя инфрмация за скромната ми колекция .
1.Radione R2 от 1942г.Лампов състав EF13,ЕСН11,EF12,EBC11,EDD11,EZ11.Радиото го придобих преди 10г. при едно пътуване из делиормана в разградските села.По информация от продавача е донесено от фронта.Радиото бе ремонтирано от Съби Мезински.
2.Radione R15 от 1953.Лампов състав  DAF41,DK92,DAF41,DAF41,DL94.Липсваше една лампа  DAF41,но с помоща на колегата PDM лампата беше закупена от EBAY,за което отново му благодаря.
3.Radione R25T от 1956.Хибридно радио.Височестотна част изпълнена на радиолампи  DF97,DK96,DF96,DF96, DF96, нискочестотна на транзистори OC71, OC71, OC72, OC72, OC72, OC72.Радиоприемника има вграден NiCd акумулатор 1,4в и транзисторен инвертор за анодното напрежение.Тази част от схемата не е изпробвана,тъй като акумулатора е негоден.Радиото има УКВ обхват и мрежово захранване от отделен трансформатор и изправителна селенова група , която е много интересно изпълнение,но е закрита мужду вътрешната стена на кутията и шасито. На вчерашните снимки ,които изтрих имаше подробности.   
      
      
« Последна редакция: 03 Март, 2021, 15:38:59 от dragan »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
 Ако кажа "браво" нали няма да ги изтриеш? :D

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Благодаря Лъчо
няма да изтривам нищо

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Здравей, Драго,
Радиоприемници, които всеки тук би се радвал да има (особено първия - R2). Благодаря!
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Браво Драгане! Това вече си е колекция от екзотични, за нашите ширини, машини! И изглеждат много добре!
Само нещо ме притесни от обяснението ти относно акумулатора? Поне при моите грундици от същите години този акумулатор не е само за отоплението в батериен режим, а и буфер на отоплителния ток при мрежово захранване, което е особено важно за батериините лампи. Освен това е противобрумов филтър. А такива акумулатори на пазара има. Слагал съм и NiMH и вършат същата работа. Е, не знам дали при твоите е така, ама да кажа?
Извинявам се, ако не съм се изразил точно. Знаете, не съм специалист.
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
На тази снимка от интернет под скалната лампата се вижда  как изглежда акумулатора

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Ами да, това е акумулатор DEAC, най вероятно D35, като този от снимките дето съм го свалил и запазил от моите грундици (другите се бяха много разкапали). Из нета съм виждал и по-малки, но явно в онези години много са ползвани в такива приемници.
Та, какво му се чудиш? Купуваш един модерен около 3 Ah, освен NiCd може и NiMH, върши същата работа. Поне при мен няма проблеми.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1091 Прегледи
Последна публикация 18 Август, 2016, 10:25:59
от Здравко
5 Отговора
867 Прегледи
Последна публикация 13 Февруари, 2019, 13:23:20
от argonavt
12 Отговора
1006 Прегледи
Последна публикация 03 Март, 2021, 20:13:20
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |