| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ново попълнение на сектора дръжкофони  (Прочетена 6445 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #15 -: 09 Януари, 2017, 22:10:41 »
Ремъчната шайба е с фиксиращ винт. Притеснява ме липсата на ел.верига,но винаги може нещо да се приспособи.

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #16 -: 10 Януари, 2017, 00:53:42 »
WD40 или спринцовка нафта на втулките


Никога не ползвайте нафта при подобни плъзгащи лагери! Влиза в порите на бронза  и пречи на маслото (греста)после да проникне! В случая нафтата не става за смазване  и е задължително пълното и премахване ,ако била употребявана такава.


Този мотор не е с центробежен а с електронен регулатор.

Ще ти подаря  един подобен дръжкофон ,ако си прав  8)
« Последна редакция: 10 Януари, 2017, 01:01:33 от mityooo »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #17 -: 10 Януари, 2017, 10:41:18 »
WD40 също не е смазващ материал ,използва се за разтваряне на засъхналата смазка ,която затруднява въртенето. Разбиването на бронзовите втулки се дължи на продължителното въздействие на изключително твърдата повърхност на оста макар и да е полирана. Моторите и превключвателите са двете слаби места на японската техника- имам събрани поне 100-200 мотора през времето в което съм ремонтирал подобни изделия. Могат да се видят в темата ми " Някой се е занимавал с ремонт на касетофони" - доколкото си спомням - отпреди няколко години.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #18 -: 10 Януари, 2017, 12:33:39 »
Колеги,не спорете-регулатора е центробежен.
Отворих го-изгорели намотки.Единственното ,което ще ползувам от него е ремъчната втулка.
Направи ми впечатление ,че месинговите втулки са сферични,самоцентриращи се.От тях е възникнал проблема,въпреки че моторчето е много добре защитено от прах.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #19 -: 10 Януари, 2017, 13:30:44 »
Те на всички такива моторчета са самоцентриращи се, но обикновено само задната втулка от към четките е самоцентрираща се а предната е стационарна. А проблема не е възникнал от втулките а от лошите условия на експлоатация които са довели до блокиране на втулките :).
А относно ресането на кучето - ще попитам Митьо виждал ли е мотори от уолкмен и че там и двете четки идват от едната страна т.е. винаги едната четка се „реше“ „срещу косъма“. Така че не винаги посоката е дефинирана от това от къде идват четките. Но както мисля и двамата постигнахме консенсус спора е излишен, всеки може да прави каквото смята за най-добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #20 -: 11 Януари, 2017, 08:23:55 »
Димитър е прав, на тези моторчета, които се намират и сега, четките са разположени срещуположно. Така че каквото и да се направи, не се нарушава работата на мотора. Вариантите са два за смяна на посоката- единият е със завъртане на платката, но тогава има механична намеса- рязане на издадената част от нея. Последно бях започнал да прерязвам пистите към четките и с проводници да ги свързвам там където е необходимо.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #21 -: 12 Януари, 2017, 06:28:10 »

А относно ресането на кучето - ще попитам Митьо виждал ли е мотори от уолкмен и че там и двете четки идват от едната страна т.е. винаги едната четка се „реше“ „срещу косъма“. Така че не винаги посоката е дефинирана от това от къде идват четките.
Понеже лично теб те уважавам много имам едно питане. Замисли се коя четка какъв потенциал ( + или –) има в зависимост от посоката на въртене . И било то на тази по "косъма" или другата променя ли се някога?!Сам ще се сетиш каква е идеята им!

Димитър е прав, на тези моторчета, които се намират и сега, четките са разположени срещуположно. Така че каквото и да се направи, не се нарушава работата на мотора. Вариантите са два за смяна на посоката- единият е със завъртане на платката, но тогава има механична намеса- рязане на издадената част от нея. Последно бях започнал да прерязвам пистите към четките и с проводници да ги свързвам там където е необходимо.

Понеже ти разполагаш с време  на теб ще ти изпратя две чисто нови моторчета ,като едното ще е  обърнато по някой от методите ти и ще те помоля да постнеш след 500 часа работа снимки на колекторите и четките им. Между другото може да се позабавляваш като замериш смущенията вкарвани в захранването им. На заводското и на това  обърнатото поотделно! На дръжкофон едва ли ще се чуе нещо ,но на сериозен касетен дек ... Не питай!

Най лесния и  оптимален вариант за смяна на посоката на съвременно моторче за мен си остава преместването на четките по този начин: За старите от времето на този дръжкофон не важи ,защото там има истински медно графитни четки,а и цетробежния регулатор няма как  да обърнем!

Дадох линк на човека ,от къде за 5 лева може да си закупи чисто ново подходящо за случая. Дали ще пийнат по едно с gruyo или ще си закупи ново си е лично негов избора ,а ни най малко съм искал да ви поучавам тук !! Всички си имате и акъл и опит! :drinks:
« Последна редакция: 12 Януари, 2017, 07:10:25 от mityooo »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #22 -: 12 Януари, 2017, 08:15:25 »
Тия неща ги правех навремето, когато виждах и когато имаше "пазар". По магазините все още стоката беше кът и купувах моторчета, каквито има. Посоката се обръщаше, ако се налага. Никой не ми е предявявал претенции. Правил съм го и по двата описани начина, не си спомням точно защо понякога съм завъртал платката с регулатора на обороти вместо да прекъсна пистите и ги кръстосам с проводници. Моторчета и аз вероятно имам някъде из архивите останали, както имам доста крайни стъпала, 1-2 механики- чисто нови, ремъци и кой знае още какво- дето съм се запасявал, защото стоката пазарях от Варна. Дори по едно време бях купил от Млад Техник едни стъпкови моторчета заедно с контролерите, които по габарити се вместваха на мястото на старите. Понеже тия моторчета имаха вграден тахогенератор ,който се ползваше като датчик за оборотите, регулирането им беше изключително стабилно. Такива моторчета по спомени вложих в няколко дека, пазех ги именно за такава сериозна работа. Не си струваше да се хабят за евтинии. Доколкото знам, поне единият от дековете си работи все още безпроблемно. Доколкото помня единственият проблем беше различният диаметър на валчето, заради което ремъчните шайби минаваха през мой приятел за леко разширяване на отвора. Неволята на какво ли не ни учи.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #23 -: 11 Март, 2017, 21:45:16 »
Още един мъник от серията RQ-5,или по точно RQ-517DS.Как се кипри самодоволно:

68294-0

Но когато застане до батко си RQ-554LDS свива перките и стои хрисимо:

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #24 -: 15 Юни, 2017, 22:38:02 »
Тези дни в един курник/сайсант намерих този дръжкофон:

75007-0

Или по точно Hitachi TRK 902E.Отзад надпис "Сделано в Сингапуре"
Състоянието е видно от снимките:
75011-1

75009-2
След като направих пълно сервизиране се получи това:
75013-3
75015-4
След като свири почти половин час каза "ПУК" и спря.Изгоря първична на трансформатора.Та в тази връзка ако някой разполага със схема /мануел/ моля да помага .Знам че всеки трансформатор от порядъка на 15 вата ще свърши работа ,но друго си е първо да прочетеш.Защо ли са сложили предпазителя на вторичната?

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #25 -: 16 Юни, 2017, 06:47:48 »
Добро утро !
Прикачам пълното сервизно на модела под поста си !
Успех във възстановяването му !

 :good:

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #26 -: 16 Юни, 2017, 08:13:55 »
Благодаря :drinks:

Неактивен paulwhite

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Търново
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #27 -: 16 Юни, 2017, 09:27:19 »
Още един мъник от серията RQ-5,или по точно RQ-517DS.Как се кипри самодоволно:

(Връзка към прикаченият файл)

Но когато застане до батко си RQ-554LDS свива перките и стои хрисимо:

Имах такъв 554 - страхотно качество! Беше закупен от Кореком за 520 долара, но може и да бъркам сумата след толкова години. Доколкото си спомням елементите бяха фиксирани към платката с парафин (или нещо подобно), така ли е?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 347
  • Населено място: София
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #28 -: 16 Юни, 2017, 10:01:52 »
...
След като свири почти половин час каза "ПУК" и спря.Изгоря първична на трансформатора.Та в тази връзка ако някой разполага със схема /мануел/ моля да помага .Знам че всеки трансформатор от порядъка на 15 вата ще свърши работа ,но друго си е първо да прочетеш.Защо ли са сложили предпазителя на вторичната?

Росене, виж дали първичната на трафчето има термопредпазител, може той да е изгорял.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Ново попълнение на сектора дръжкофони
« Отговор #29 -: 16 Юни, 2017, 14:45:56 »
Можеш ли да сложиш една нормална-четяща се снимка- на етикета на мотора?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |