| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Часовник с Z574M  (Прочетена 13046 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #30 -: 09 Ноември, 2017, 22:49:21 »
Може да си харесате нещо от тук:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4225.msg28732#msg28732

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #31 -: 10 Ноември, 2017, 00:27:21 »
Направо го почвай , аз така му се каня сигурно от поне 2 години .
     Ха ха ха, аз нямам нито знанията,нито ината  че и времето за да сътворя тази мечта и понеже мързела е двигател на прогреса, то ще помоля някой колега да го сътвори електрониката. Кутията ще е мое дело. Може да присадим и Блаупункта. Утре ще кача снимки на лампите и панела.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #32 -: 17 Ноември, 2017, 11:40:28 »
Масите на 5 V и 180 V  трябва ли да са разделени ?

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #33 -: 17 Ноември, 2017, 12:15:00 »
Не трябва да са разделени. Погледни как е захранването от 23 пост, третата схема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #34 -: 17 Ноември, 2017, 14:23:53 »
Не би трябвало да са разделени, К155ИД1 SN74141 са с отворен колектор.Емитерите на изходните транзистори са свързани с общата маса.Трябва да са свързани и двата минуса с общата маса.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #35 -: 17 Ноември, 2017, 15:17:59 »
Двете маси са общи по причините които са ти описали колегите, а и няма смисъл от разделяне по принцип. Аз захранването за лампите го правих с едно 48V 6VA трафче от Комет за печатен монтаж, последвано от умножител на напрежение х4 и линеен стабилизатор. Много колеги ми казват че е излишна стабилизацията, но за мен е важно режима на лампите да не варира с мрежовото напрежение. Съвсем възможно е да се реализира и изцяло безтрансформаторно захранване за лампите, но тогава ще трябва цялата схема да е напълно изолирана от околния свят което не е нито трудно нито затруднително, но в твоя случай с TTL логика консумацията ще е твърде голяма и ще трябва трансформаторче поне за ниското напрежение, пък като ще имаш трафче защо да не са две? :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #36 -: 18 Ноември, 2017, 19:39:42 »
Ще си позволя да дам една идея за получаване на стабилизирано високоволтовото захранване директно от ниското напрежение - с помощта на дросел, транзистор, диод и един прост шим контролер, примерно UC3843

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #37 -: 18 Ноември, 2017, 20:34:44 »
Да, възможно е разбира се! Аз обаче страня от такива импулсни преобразуватели за щяло и нещяло. Все пак колегата е радио любител и сигурно и той не иска излишни щракалки из уредите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #38 -: 18 Ноември, 2017, 21:25:16 »
Интересно, аз съм от другата страна на барикадата и обичам импулсните захранвани и доста се ровя в тях. Не съм се замислял, че може да пречат до толкова на радиолюбителите. Това не е ли малко пресилено? Примерно, само крушки с нажежаема жичка ли използвате вкъщи?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #39 -: 18 Ноември, 2017, 21:44:01 »
MC34063 + MOSFET работи много добре  :)

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #40 -: 19 Ноември, 2017, 10:43:38 »
Потвърждавам казаното от колегата, ето от тази схема захранването  съм го правил няколко пъти...работи супер

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #41 -: 19 Ноември, 2017, 11:08:44 »
И аз за същото нещо говоря. То е ясно, че ще работи идеално, въпросът е до колко ще смущава ефира и дали на практика ще пречи на радиолюбител в близост

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #42 -: 19 Ноември, 2017, 12:04:25 »
Има и друг вариант, когато не искаме да смущаваме от импулсни замърсявания. При положение ,че трябва да се прави захранващ трансформатор с вторична за 180V и ни затруднява. Има готови малки трансформатори, като вторичната се свързва на обратно, и от първичната изваждаме високо напрежение. Регулаторът ,който е на схемата съм го правил и работи. Чрез резистора R5-3 ома , се определя защитата на схемата. С 3 ома, ограничението е 120 ma, но зависи и от усилването на транзистора Q-2. С потенциометъра VR-1 се регулира изходното напрежение. Транзисторът Q-1 се поставя на радиатор.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #43 -: 19 Ноември, 2017, 19:27:13 »
Май ще убиваме комара с топ! :)
Не им трябва стабилизатор на тия лампи. Това с повишаващо малко трафче ми се струва изпълнимо, но най-добре си е основния траф да си има отделна намотка.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #44 -: 19 Ноември, 2017, 19:34:22 »
Аз трябва да имам някъде траф от "нещото" от което беше и едната платка с лампи . И се надявам той да ми свърши работа на първо време . Помня само че имаше много намотки и тогава не ми се занимаваше да го изпробвам , а и май не знаех коя е първичната . Ще трябва да го изровя .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |