Форум за любителите на Стара електроника

Нови технологии => Микроелектроника, инструменти, Направи сам => Темата е започната от: kolev в 02 Октомври, 2017, 11:18:03

Титла: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 02 Октомври, 2017, 11:18:03
Здравейте. Решил съм да понавлезна малко в темата микроконтролери. Мисля да взема някой чип от семейството PIC16..... и да се упражнявам с различни устройства (за начало мисля да направя часовник). Схеми из нета има бол и на устройства и на програматори. Притеснява ме обаче нещо и точно за това искам да попитам дали ще стане или да търся други варианти. Нямам сериен порт на лаптопа, а повечето програматори са именно с такъв. Има и с ЮСБ разбира се, но са скъпи и като за начало мисля, че ще е по-добре за мен да започна с нещо евтино. Ползвам на лаптопа един кабел-преходник от USB към сериен порт и за редица фабрични устройства въпросния преходник работи много добре. Та това ми е въпроса - ще мога ли с този кабел-преходник да програмирам микроконтролери ако си купя или направя програматор със сериен порт? Естествено всякакви други съвети биха ми били от полза. Благодаря предварително.  :)
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 02 Октомври, 2017, 11:41:07
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6902
 :drinks:
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 02 Октомври, 2017, 19:23:23
Бях ги забравил тези хубави клипчета. Намерих отговора във втората част. Не става с преходния кабел. Ще взимам май от споменатия програматор Picit3 само че го намирам с много голяма разлика в цените от 30 до 100 лева.:o
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: origo в 02 Октомври, 2017, 20:40:47
Имам работещ клонинг на Пик Кит 2, трябва да потърся схемата, и платка съм му разработил, мога да ти услужа и с програмиран микроконролер който влиза в състава му. Пиши ми ако имаш интерес.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 03 Октомври, 2017, 19:40:08
Kolev, може да си вземеш първоначално китайската версия на PICKIT v3. При мен със закупуването реших два въпроса:
1. възможността за поддръжка на многообразие от възможни микроконтролери, които ще попаднат за експерименти
2. желанието ми да се "оттърва" точно от COM-порта на PC.

Така "захвърлих" няколко самоделни JDM програматорчета от миналото.

С китайкия клонинг не намерих начин да запиша/чета EEPROM от серията 24CXX. Би трябвало PICKIT v3 да ги поддържа, но на моята китайска версия просто липсваха наредени компоненти. Не е пропуск това за мен всъщност, вземах си после доп. програматор и за EEPROM, а и с няколко реда към Ардуино после и този програматор за EEPROM се обезмисли :)

Заниманията с микроконтролери са интересни. Заслужава си според мен усърдието в разучването.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 03 Октомври, 2017, 21:04:42
Бях ги забравил тези хубави клипчета. Намерих отговора във втората част. Не става с преходния кабел. Ще взимам май от споменатия програматор Picit3 само че го намирам с много голяма разлика в цените от 30 до 100 лева.:o
Тъй, релакс!
Харно нещо е 3-ката, но не е необходимо в началото. Ако сте забелязал ползам бутлоадер. С най-обикновен JDM някакъв на някой сериен порт си програмирате няколко 16Ф88 и после само през USB-TTL джаджата препрограмирате с Colt. Иначе е ужас все с програматор, ужасно е бавно, само се превключва. Colt може да програмира няколко разични процесора -http://mdubuc.freeshell.org/Colt/. Не купувайте клонингите, повечето имат проблеми с таймингите. Оригинла е тук - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8705/#e30%3D, за да работи извън проклетия MPLab му трябва device file и самостоятелна програмка, които мога да ви дам.
Гледайте по-лежерно на нещата, супер лесно се започва. Ако имате нужда да Ви програмирам чипове с бутлоадер ми ги пратете и ще ги Ви ги върна изпечени.
 :drinks:
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 03 Октомври, 2017, 21:26:27
Благодаря за съветите. На мен идеята ми е да си взема някакъв USB програматор и един два чипа, да намеря някакви прости схемички из нета съответно с готови написани програмки и смело да изпробвам няколко схемички. Пък после вече да задълбавам постепенно по-надълбоко. И понеже нищо не можах да намеря за PIC, коета да е на USB, въпросния PicKit3 ми се струва доста добро нещо с което да започна.
П.П. Нямам от къде да ползвам серийни и паралелни портове  освен с по-горе споменатия преходник-кабел. За програмиране на радиостанции и разни други битови апаратури става, но за чипове както се казва в клипчето не става, защото му липсват някои важни напрежения.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: stoi в 04 Октомври, 2017, 09:00:13
Едни съвет от мен. За първи стъпки много подходящи са микропроцесорите PICAXE . Те всъщност са си PIC но с друга прошивка. Програмират се без програматор а директно по сериен порт. Пише се много удобно и лесно на модифициран BASIC .  С тях и дете може да реализира проект. Аз лично ги ползвам много често и за какво ли не.  http://www.picaxe.com/
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ditronix в 04 Октомври, 2017, 09:54:21
И аз съм за РIC KIT 3 варианта! Китайски такъв имам и отпаднаха всички проблеми с другите сакати програматори. Не е скъп, справя се с всичко. Ако колегата се увлече в заниманието и мине към по- сериозни неща, така или иначе ще стигне до тук. Ей това ползвам аз:    http://www.ebay.com/itm/PICkit3-PIC-KIT-3-5-PIC-Debugger-Programmer-Emulator-ICSP-for-FLASH-ROM-EEPROM-/192046175744?hash=item2cb6d81600:g:~4gAAOSwz-5Zfw~U    ,даже по- стара версия и досега имам нула проблеми. Двдесетина лева, какво да се занимава с платки....
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: origo в 04 Октомври, 2017, 10:13:51
На тази цена наистина е най-доброто което може да се купи. Препоръчвам! Както казах използвам самоделен клонинг на Pic Kit 2 и нямам никакви проблеми с него. Не виждам причини и с този да има проблеми. Не върви с новите версии на MPLAB, но използвах някаква външна програма с която записвах .hex файловете безпроблемно. Никакви забавяния не съм имал. За част от контролерите Pic Kit 3 следва да работи и като дебъгер т.е. да даде възможност за постъпково изпълнение на програмата, следене на стойностите на регистрите на процесора и т.н. което е изключително полезно при разработката на софтуер. Със сигурност е по-добро от всички варианти със сериен порт и други негови алтернативи.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ditronix в 04 Октомври, 2017, 19:40:25
Точно! Трябва да работи и като дебъгър, въпреки че аз не съм го ползвал като такъв! Имах клонинг на PIC KIT 2,  правеше проблеми с по-новите процесори, дърпах плъгини, а бе беше забавление. Тоя ги познава всичките!
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 05 Октомври, 2017, 10:51:02
Минах на нещо като компромисен вариант като за начало. Мисля, че за първи стъпки е добре, а след това ако се запаля и започна да дълбая надълбоко имам поле за надграждане. Намерих къде да използвам сериен порт и за това реших да си направя така наречения JDM програматор. Самата схема е с 5 чарка на кръст и повече от 5 лева не вярвам да излезе да си я направя. Схемата ще взема оттук:

http://scopionz.blogspot.com/2012/08/jdm-simple-pic-programmer.html

След това за овладяване на материята съм решил да направя един прост часовник с PIC16f628. Схемата му взех от тук:

http://radioshem.net/index.php?newsid=172

Също има много малко части и на една експериментална платка ще се получи много добре. Малко се притеснявам за свързването на лед индикаторите, защото до сега не съм правил такова нещо, но като дойде време пак ще питам  :)
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 05 Октомври, 2017, 11:07:00
По-добре вариант Б! http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=60
Аз бях с него години - бомба е, може да се изведе и ICSP от него, но трябва да се винмава да няма захранване таргет платката и да няма обща земя с компютъра
НО НА ТОЗИ МУ ТРЯБВА ИСТИНСКИ СЕРИЕН ПОРТ С +/- 10В СИГНАЛИ, че се захранва от тях.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 05 Октомври, 2017, 11:17:35
За истински порт говоря - такъв на дънната платка, не за конвертор. Не е лоша и втората схема, също е с малко части. Оставам обаче на вариант А заради простата схемичка и минималното количество части. Надявам се да работи. Като напредна в материала няма да е проблем да изпробвам и втората схема на програматор.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 05 Октомври, 2017, 12:25:16
Причината за създаването на този вариант е значима - на много ПИК-чета им тръгва програмата вендага след запускане и не могат да се препрограмират след първия път. Допълнитения транзистор задържа ПИК-а спрян, докато не тръгне програматора и софтуера. Аз имах А ама имах проблеми с няколко чипа заради това. Така че направете Б вариант, не бих казал, че е нещо особенно по-сложен.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 05 Октомври, 2017, 13:51:22
Всъщност абсолютно нищо не ми пречи да направя втория програматор - така или иначе частите са същите и ги имам. Само този мосфет в зелено не мога да разбера задължително ли е с него, защото ми се струва като някаква допълнителна опция. Ама така или иначе в магазина го нямаха и съответно и аз го нямам. Трябва да го поръчвам по интернет и става една дълга и широка. Същевременно аз си закупих необходимите части за програматора и за часовника и самия микроконтролер. Цялата работа ми дойде 14.90, като цената включва и билета за градски транспорт  :), което според мен е добра и ниска цена като за начало - така да се каже с учебна цел. Като се има и впредвид, че дребните части съм взимал по повече бройки отгоре, дето се казва да има. Естествено най-голяма тежест в цената има микропроцесорът.

[attach=1]

Индикаторите за бъдещия часовник са зелени с общ катод. Има някакви надписи на тях, като им наближи времето ще се опитам да им намеря даташийт и да мисля за свързването им. Ами това е за сега. Остава да имам свободно време да започна да се занимавам, защото поне един ден ще отиде само да направя програматора и да отида да програмирам чипа, отделно после и самия часовник и така. Но всичко с времето си. Естествено темата е отворена за съвети и обсъждания.  :)
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 05 Октомври, 2017, 14:37:41
Въпреки странността на въпроса Ви, точно този транзистор върши работата - с него се гаси захранването на процесора, използва се като ключ. Как може една част от схема да е "незадължителна"? Всеки компонент има функция и правилната работа на останалите компоненти и схемата като цяло зависи от него, в повечето случаи. Ако не го сложите, все едно имате версия А на схемата. Не е лошо да почетете малко. Свалете си апликейшъна на Майкрочип за програмирането, там ще разберете как се случват нещата и ще разберете как работи програматора Ви.
2N7000 го има в Елимекс на кило, много е евтин, аз го позлвах в АМ предавателчетата. Това е "универсалния" малък полевак, какъвто е 2N2222 за биполярните транзистори.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 05 Октомври, 2017, 16:10:19
Kolev, всъщност ти искаш:

1. да повториш готово устройство с микроконтролер (където заниманието ще ти е да програмираш hex файла в микроконтролера, като примерния ти линк към "Очень простые часы на PIC-контроллере")

или

2. да напишеш програма за управление за собствено устройство, по твой си алгоритъм на работа, да запишеш компилирания файл в микроконтролера и да изработиш хардуера (в случая: часовник)?

( нещо такова за часовник на български език ще е:

ако секундите са = 60, то
минутите да са минути + 1;
секундите да са 00;

ако минутите са = 60, то
часовете да са часове + 1,
минутите да са 00 ...

и т.н. )

Аз останах с убеждение, че искаш вариант 2 (по който заниманията са много-много по-интересни от вариант 1 :dance:).
Вариант 1 си е просто повторение на устройство, което някой е замислил и предоставил за повторение. С несподелен програмен код практически начинът на работа не може да се допълни, измени и ти остава да се съгласиш с начина на функциониране с това на автора.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 05 Октомври, 2017, 19:34:02
Зачудих се за мосфета защото са го дали в зелено и със странно свързване към схемата - криви линии. Еми ще видя из бурканите с части, ако намеря някой ще го направя, ако не пак съм на първия вариант. Не ме притеснява, че като запиша програмата ще тръгне да я изпълнява. Повече ще ме притесни ако не тръгне:). Ако ми се получи ще мина на по-сериозен програматор.
Искам да повторя готова схема с готов файл. Аз и да искам да си напиша програмата сам не мога.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 05 Октомври, 2017, 19:38:35
... Аз и да искам да си напиша програмата сам не мога.

Мислиш си, че не можеш, а можеш  ;) Я опитай! Предлагам обаче друга платформа (ИС, микроконтролер: напр. с Arduino). Ни програматор ще ти трябва (само един USB кабел), ни сериозни програми (всичко е свободно за теглене и използване), но изборът е твой, разбира се.
Реално демо-часовникът съдържа кода:
  if (ss > 59) {
    ss = 0;
    mm++;
  }
  if (mm > 59) {
    mm = 0;
    hh++;
  }
  if (hh > 23) {
    hh = 0;
  }
Мисля си, че математиката е видна и по-просто не може и да бъде.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 05 Октомври, 2017, 20:43:00
Не ме притеснява, че като запиша програмата ще тръгне да я изпълнява...
Явно не сте разбрали казаното от мен. Не е проблема, че ще тръгне след програмирането. Проблемът е, че като тръгне, не може да влезе в програмен режим. Т.е. първото програмиране ще мине, а после - край. На JDM нанизвате процесора на програматора ПЪРВО и ПОСЛЕ го бодвате на порта. Такъв е реда. Обаче на програматора и на софтуера Ви за програмиране им трябва малко време, първия да зареди умножителя от порта, че да вдигне около 13 волта на MCLR крака и да вкара ПИК-а в програмен режим, а на софтуера да осъзнае, че на порта има програматор, което обикновенно се случва след цъкване на бутонче на програмата. За това време кода Ви е тръгнал да работи, и не само че нямате как да рестартирате процесора, че да има шанс да влезе в програмен режим, но и е възможно да стане беля, например да ви дойде напрежение на програматора на някой от краката, а според кода Ви този крак да трябва да седи в "0". Тогава като нямате резистор последователно, транзистора в ПИК-а, който е към маса ще се изпраи за миг и край с крачето.
Не подхождайте толкова повърхностно, малко попрочетете и осъзнайте, защото ви чакат бая разочарования. Няма нужда да задълбавате, просто подходете с основни знания.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: origo в 05 Октомври, 2017, 21:07:49
Слушай Билян! Право ти казва! Само с изпаряващия се извод няма да се съглася - на ПИК всички изводи конфигурирани в режим изход имат защита по ток на 25 милиампера и при изходящ и при входящ ток. Това се ползва и в схемата която е постнал колегата на часовника, няма кьорав токоограничителен резистор за индикацията. До колко е добре да се товари така процесора - не е добре, но става. Виж ако напрежението е над захранващото и отпуши диода към подложка тогава вече верно може да има изпарявания :).
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 05 Октомври, 2017, 21:40:18
Почнах пак да се замислям за един китайски PicKit 3 :D Не ми се ще да опукам контролерчето за няма нищо. Все пак то е най-скъпо от всичко което взех днес. Доверявам ви се, все пак вие сте правили такива работи а аз тепърва започвам.
Относно кода на програмата, така като го гледам написан не изглежда сложно. Казва се на контролера да отброява секундите до 59, след което да започне от 0 и да прибави към минутите една. Така е и с минутите - брои до 59, занулява и прибавя към часа единица.

 
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 05 Октомври, 2017, 22:05:55
... така като го гледам написан не изглежда сложно.
Разбира се, трябват и подробности около основната идея: да взема от точен генератор сигнал и той да определели точен отчет по време (напр. от 16 MHz / нещо си = 1 сек), да пратя текущото време на някакъв индикатор (LCD, LED, TFT ... интернет ... избери си къде да е), да го "сверявам" някак си този часовник (ръчно: бутони, автоматично: по радио-канал, по интернет канал и др.) и това да го напишеш на подходящ за микроконтролера език (Assembler, Basic, C ...).

Започни с: "разбий" сложните действия на прости, които могат да се изразят математически, "преведи" ги на подходящ език за машинката/микроконтролера, подреди ги по реда, по който си решил да работи, сглоби опитен образец на устройството, тествай, отстрани грешките, след време добави "екстри" и се радвай на изпълнението си. След това може да споделиш с други творението си и те да го ползват, усъвършенстват и се радват :yes:
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: lz2lx в 05 Октомври, 2017, 22:07:44
  Понеже по-евтино нямаше. Този модел от този продавач върши работа. Други не съм пробвал.           https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lot-PIC-K150-ICSP-Programmer-USB-Automatic-Programming-Develop-Microcontroller-USB-ICSP-cable/32766238396.html?spm=2114.10010108.1000014.5.7d6de524ExFpFU&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=34b0a3ce-332f-4bc1-9df3-dc72272b7ec6&tpp=1 (https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lot-PIC-K150-ICSP-Programmer-USB-Automatic-Programming-Develop-Microcontroller-USB-ICSP-cable/32766238396.html?spm=2114.10010108.1000014.5.7d6de524ExFpFU&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=34b0a3ce-332f-4bc1-9df3-dc72272b7ec6&tpp=1)
Титла: Микроконтролери и програматори - първи стъпки
Публикувано от: kolev в 07 Октомври, 2017, 11:13:58
Такаа, готов съм да овладявам основите на програмирането. Взех си едно PicKit3, от евтините. Гледам вътре чиповете са на "Microchip". Дано да нямам проблеми с него. На ICSP платката и преместих джъмперите за DIP18, инсталирах си MPLAB. Сега мисля да пробвам да заредя hex файла на часовника в чипчето да видим какво ще стане. Гледах доста клипове и четох малко из книгите за да видя как долу горе става номера. Само че колкото повече чета толкова повече ми става ясно че трябваше да взема друг микроконтролер. За PIC16f628 не намирам много схеми за него из нета. Трябваше да взема PIC16f628А той е по често срещан, както из книгите, така и из нета. На този с А накрая не съм му чел даташийта и не мога да кажа каква му е разликата с другия.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: origo в 07 Октомври, 2017, 12:30:17
Разликите са минимални, и особено като навлезеш няма да ти бъде голям проблем да преработваш кода за да се прехвърля на всеки произволен контролер от 16-та серия. Естествено ти трябва сорса, ако разполагаш само с hex файл тази работа няма да я бъде.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 07 Октомври, 2017, 15:10:25
Пробвах да запиша hex файла на чипа и всичко мина добре. Наех се да правя часовника на експериментална платка, но като видях колко много кабелчета ще ми трябват да навържа дисплеите се отказах. Днес няма да го бъде часовника. Притеснявах се дали програматора ще подава 5 волта към чипа, защото като четох из нета се оказа, че най-голямата болежка на неоригиналните програматори е точно тази и като най-просто решение дават да се отреже USB кабела и от там да се пусне една "перемичка" от +5-те волта към чипчето за да може да се захрани.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 07 Октомври, 2017, 18:07:30
Kolev, вземи си такава "пластмасова платка" с отвори (breadboard), която мисля ще ти спести много време в безкрайните експерименти с микроконтролери и цифрови схеми. С помощта на къси проводници (добре е да са с щифтови накрайници) си правиш връзките, като можеш скоростно да променяш конфигурацията на връзките между компонентите в бъдещата принципна схема.

Мисля, че е още по-добре свързващите проводници да са самоделни. Аз изхвърлих един комплект готови китайски проводничета (много лошокачествени), друг запазих (на втората снимка), а още два комплекта с разноцветни проводници (50-100 бр.) си направих с контактни щифтове от комп. платки и термошлаух.

Признавам си: преди време подценявах този вид монтаж (вероятно заради възможните лоши контакти, паразитни капацитети, индуктивности ..., въобще на пръв поглед: "паешки" монтаж  ::) ). Мой приятел казваше: "Пробвай! Става за тестове." Аз не, та не ... Сега монтажът ми е любим и за някои конструкции схемата "престоява" "нахвърляна" там седмици, месеци ... (и повече :crazy: ) докато я прехвъря (с вече работеща принципна схема) на платка. Дори за мое изумление прости ВЧ генератори на 4-20 MHz "тръгват" там.

С връзките "по редове" и "по колони" се свиква бързо.

Това изделие не е скъпо и мисля няма да ти е излишно в домашната "лаборатория".
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 07 Октомври, 2017, 20:28:17
Имам такава платка, всъщност я поръчах заедно с програматора, но в по-предния ми пост не споменах просто. Ами пак са доста кабелчета. Нека някой ме поправи ако греша, но поне час разучавах въпросните седем сегментни лед дисплеи. Намерих даташийт за моите които взех - те са с общ катод на 13 и 14 краче. Имам два двойни индикатора, значи четири общи катода - те не са проблем отиват си директно на крачетата на процесора. Обаче остават още 32 крачета (A B C D E F G Dp умножено по 4 = 32) А на първата цифра на първия индикатор трябва да се свърже с А на първата цифра на втория индикатор, А на втората цифра на първия индикатор трябва да се свърже с А на втората цифра на втория индикатор и така на татък докато се свържат всички букви. И вече така общо свързани трябва да се свържат към микроконтролера. Много ми се видяха, а и ме заболя гърба и се отказах. По добре като съм в кондиция да го почна на чисто.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: NKK в 07 Октомври, 2017, 20:59:21
За да не губиш време за всички тези връзки си вземи индикатор за динамична индикация (връзките между едноименните сегменти са изградени вътрешно). Има такива 2-ки и 4-ки. И една забележка - не мисля че е добра идея общите аноди/катоди да ги връзваш директно към изводите на процесора. Китайците го правят доста често но е тъпо, освен ако дисплея не с много ниска консумация.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: origo в 08 Октомври, 2017, 11:30:15
В схемата се използва индикатор с общ анод а ти имаш с общ катод. Няма шанс да тръгне ако не инвертираш нивата на всички изходи към дисплея. Инвертирането ще стане много лесно в софтуера, давай сорса да даваме идеи за модификация.
Да, не е добре да е направо към процесора, и определено така ще има и промяна на яркостта на цифрите в зависимост от броя светещи сегменти, защото общия аноден (катоден) ток ще се ограничава от вътрешното токоограничение на контролера 25 милиампера, и вече ще се разпределя между различен брой активни сегменти в различните цифри. Но това е първи проект, давай по този начин та да не ти мине мерака преди да си започнал, после вече ще имаш много време за модификации и подобрения.
Относно +5 волта - не знам конкретния клонинг на Пик кит 3 как е, моя клонинг си подаваше 5 волта и си работеше защитата от претоварване на въпросната линия, но нямаше възможността да се регулира това напрежение плавно в диапазона от 1 до 5 волта както имат оригиналните пик кит 2.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 08 Октомври, 2017, 14:17:33
То в самата схема има възможност да се превключва между общ катод/анод. Има джъмперче.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: ahedproductions в 08 Октомври, 2017, 14:19:46
Така става като подходиш по този начин. Ако искаш да научиш, да проумееш и да умееш - карай по естествения път на нещата - почети, разбери, опитай, запомни. Няма преки пътища към умението, не може да прегазиш през тревата и да заобиколиш завоя.
Иначе само ще има въпрос след въпрос тук, всички ще се опитват да поправят грешките и да запълнят празнините в знанието, а това няма да продължи дълго.
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: kolev в 08 Октомври, 2017, 15:27:35
Аз за сега съм доволен. Доста схеми съм имал желание да направя, но като видя че е с микроконтролер и съм се отказвал. Не е въпроса в писането на програмата, въпросът е че не мога, нямам с какво и не знам как да го програмирам. Сега разбирам че не е било нещо космическо и много сложно, просто трябва да му се отдели нужното време. Същото е и с писането на кода. Съгласете се, че не мога да почна да уча да пиша програми при положение, че не знам например кое краче на интегралата за какво е. Има много четене в цялата работа, много експерименти много успехи и неуспехи. Всичко е въпрос на време, а времето е основното нещо което липсва в повечето случай. Все пак помощта която ми оказвате ми е много полезна и мисля, че темата има на къде да се развие още. :)
Титла: Re: Питане за микроконтролер и програматор
Публикувано от: veso74 в 09 Октомври, 2017, 20:05:06
Kolev, дано съобщението ми да ти е като някакъв стимул, но часовникът, който си запланувал да правиш, работи  :yes:
Време за "изработка" при мен: примерно 25-30 мин (половината "пропиляно" време - в търсене на микроконтролер, индикаторче, бутони и прогаматора из кутии с чаркалаци).

Прилично отделено време и в неколкократни записи и проверки на записания код и мое недоумяване защо записаното се различава от прочетеното .... (вдигнат е CP fuse  :crazy:, но от недолюбване на PIC-ове така става. Четене трябва ...).

Индикаторчето е много стар тип: HP5082-7414 (4 цифри ОК, с не-много висока яркост за съвремените изисквания), но понеже беше с готови връзки, за теста е ОК. MCU е 16F628A, без проблем се програмира с JDM програматор.

Малко неудобно ми е решението на автора със завъртяните на 180 гр. цифри за "минути" поради невъзможността да използвам примерно готов индикатор с 4 х 7 сегм. LED,  но това лесно ще се реши с 4 единични индикатора и външни връзки, както е на схемата.

На снимката по-долу: показание 12:41 часа, където "десетичните точки" на 2-3 цифра мигат секундно ("хванал" съм ги на снимката угасени), а при завътране на двете последни цифри ще отбелязват разделителя межди часове и минути ( : ).

Сглобявай, програмирай, използвай и напред към следващите интересни конструкции с микроконтролери пожелавам!  :good: