Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: Любо Божков в 13 Май, 2018, 20:33:55
-
Днес, докато ровех по разни стари шасита за да търся кондензатори за мостра за шаблони, ми попаднаха няколко кондензатора с лого КФК, от шаси най-вероятно на "Орфей". Кондензаторите са изпълнени както първите модели на "Ворошилов" - в бакелитова тръбичка, залети от двете страни със смола. Надписите са в някакъв сив цвят, много лесни за триене. От снимката едва ли ще се види нещо, за това прилагам графична разпечатка.
Та питането ми е дали това не е "Кондензаторна Фабрика Кюстендил", която по късно да е преобразувана в Завод за кондензатори?
-
Я да попитам какво означава пръстена до единият извод, бях чувал че това е външният електрод на кондензатора и се свързва на маса или на по ниският потенциал? Така ли е?
-
Към маса, този извод е свързан към най горния слой на рулото и екранира вътрешната му част.
пп На новите модели е чертичка /като зак минус/ към единия извод.
-
Да, така и аз го знам, а и от фабричните изпълнения на практика.
-
Така е,има и с три извода където има вътрешна екранировка.Срещат се рядко.
-
Към маса, този извод е свързан към най горния слой на рулото и екранира вътрешната му част.
пп На новите модели е чертичка /като зак минус/ към единия извод.
Това не го знаех. Стирофлексните също имат обозначителен пръстен. Значи на маса. Благодаря.
-
Най-общо казано - свързват се към по-нискоимпедансната точка от двете. Защото при прехвърлящи кондензатори нито един от двата извода не е на маса. Т.е. там външния край на фолиото трябва да е към анода на предходната лампа а не към решетката на следващата. Имайте предвид че не винаги на 100% чертите и знаците по корпуса обозначават външен край на фолиото. При много от новите кондензатори не е така.
-
"При много от новите кондензатори не е така." Кажи на простосмъртните как е?!
-
Е как е? Казал съм, или няма ивица, или ако има някакъв знак то той не означава външен край на фолиото, а нещо специфично за конкретния производител и е различно за всеки.
/>От клипа могат да се взаимстват идеи за определяне на външния край на фолиото на кондензаторите.
-
Да се включа и аз, ДА При много от новите кондензатори маркировката на външния извод е произволно сложена, понякога отговаря понякога- НЕ.
Митко, много точно ви е отговорил,направете си тестерче ако искате да знаете кой е наистина външния извод.
Предпоалагам, че тая чертиччка вече я слагат по някакви други причини а не за да маркират извода както е било едно време. При някои марки вътрешния извод е маркиран с черта.
Даже и при старите понякога има сгрешени, та не може да си сигурен освен ако не го измериш кондензатора. Пък и много ментета на извести марки неполярни се навъдиха, там не само маркировката не се спазва ами и съдържанието и типа много варират.
Мисля, че имаше и по прости тестерчета по схеми от лампово време..
-
Има по-прости разбира се, изобщо не препоръчвам да се прави 1:1 тази от клипа, казвам само идеята да се заимства. А може и да се намерят из нета по-прости. Гледам някои ги тестват като ги свързват между входа и маса на усилвател с голямо усилване.