Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: evgenyiy в 05 Юли, 2018, 10:40:33
-
От известно време гледам схемата която е постната на този сайт http://www.radiolamps.ru/articles/pp/tubeamp_24.html .И тези дни понеже бях по свободен я реализирах всички елементи са за модификацията с 6Ф5П,усилвателят тръгна но се получава едно пръщене при по високо усилване което се чува от говорителя.Отначало помислих че е от говорителя но се оказа че не е от него тъй като другия усилвател работи добре,шемът го отпеделям като(пръцкане от говорителя).Въпросът ми е на какво може да се дължи това , когато свържа крайните лампи от пентодно в триодно свързване няма такъв проблем.Изходния трансформатор който ползвам е от Хармония 20.
-
Може би опит за самовъзбуждане или проблем в трафа или лампата.
Пробвай да намалиш напрежението на 2-ра решетка.
Увеличи стоиността на резистора на 2-ра решетка.
-
Имам два трансформатора и с двата прави така ,решетъчен резистор съм пробвал 10к проблемът остава,напрежението на решетката с делител съм го смъквал до 180V няма резултат.
-
По принцип за лъчевият тетрод напрежението на втора решетка го оставям на 50% от анодното.
Сложи електролит след решетъчното съпротивление.
-
Ето какво направих пускам коригирана схема резултат няма,при това положение тока на крайните лампи е 22mA след корекция на катодния резистор която не е отразена на схемата тока на крайните е 40mA на лампа.Пробвах и други лампи резултат пак няма.
-
Заради този симетриращ потенциометър 1к, преднапрежението на лампите е много ниско, токът е голям! При голям сигнал напрежението на първа решетка става положително и лампата се насища!!! Ше опечеш изходния траф!
Махни потенц. 1к и двата резистора по 10к от катодите. Дай на маса резисторите 470к и катодния резистор сложи 100-120 ома.
-
И това го пробвах по-рано разлика няма дори бих казал че е малко по-зле,при такова свързване крайните лампи имат около 10mA разлика в постояннотоковия режим.
-
Според мен няма да навреди да свържеш последователно на всички първи решетки по един резистор 1килоом. Запоен максимално близо до изводите на лампите. Съответно да екранираш добре всички сигнални вериги (най-вече входните) и да държиш далеч от тях проводниците които те свързват към изходните трансформатори. Много е вероятно проблема да е в самовъзбуждане.
-
Добавянето на резистори не промени нищо не е самовъзбуждане или пищене според мен просто при по-силно ниво на входния сигнал в едно с музиката се чува и пръщене.
-
Намали напрежението на екранната решетка до 100в.
Ако можеш го пробвай.
-
Капацитета на прехвърлящите е много голям, понякога претоварва по ниските честоти. Опитай със 100 нано и по малко. Ако има запас по усилване катодния резистор го раздели и включи кондензатора на долния а горния е за ООВ.
-
Ако имаш предвид втората решетка на пентода пробвах и 90V пак без резултат,пробвал съм без катодния кондензатор както и с кондензатори 100nF,да намаля прехвърлящите беше едно от първите неща който направих.
-
Днес пробвах с по-високо захранващо напрежение 290V като вторите решетки на пентодите ги преместих след филтриращия резистор на предусилвателя който подбрах за напрежение 210V каато е по схемата резултат отново няма,след това ги вързах директно на захранването пак без резултат.
-
Пробвал ли си с обратна връзка?
-
Да направя обратна връзка от изхода към входа ли имаш предвид.
-
да
-
Пробвах с обратна връзка и с нея не се получава променя се усилването само,пробвах да променяи съпротивлението на резисторите на първата решетка на пентода увеличих го до 10К пак безуспешно.
-
да
Катода на първия триод - на маса директно . Първа решетка на същия - на средния край на потенциометъра - директно .
Вторите решетки на ЕЛ 34 , сложи делител , и ги остави на 100волта .,и не слагай кондер на маса, към тях
Прехвърлащите към двете крайни , ми се виждат големи . 0, 22, или 0, 1мкф., ги направи .
-
Схемата е на първата страница няма EL34 с 6Ф5П е усилвателя.
-
Ако не ти представлява трудност , промени схемата на драйвера- този трябва добре да се балансира.Ако не държиш точно на тази схема.
Не всичко публикувано в интернет е чиста монета.
ето вариант;
-
Схемата е на първата страница няма EL34 с 6Ф5П е усилвателя.
Същото препоръчвам , и с тия лъчеви тетроди , от първата схема .,
-
Виж как е направено крайното стъпало в REVOX , с подобни лампи, по-точно с ECL86. Съвета ми е да го реализираш така.
[attach=1]
-
Ще пробвам схемите само малко да се освободя че тези дни ми е натоварено
-
Дълго време нямах възможност да се занимавам с хобито ми но сега съм малко по свободен поне за сега.Въпреки дългото ми отсъствие отново се опитвам да подкарам схемата от първата страница като последно направих промени така че да е както на Revox-а резултата без промяна.Не знам вече какъв може да е проблема чудя се дали да не пробвам с друга лампа например 6Ф3П.
-
Настройван ли е тока на краините лампи да е еднакъв?
Измери съпротивлениети на всяко рамо на анодните намотки,след това по закона на ом i=u/r,настрой еднакъв ток на двете рамена.Ако не се получи явно нещо не е наред предусилвателя.
Надявам се че си го пуснал в клас ;А:
-
В търсенето на неизправности в усилватели и всякаква друга апаратура много помага използването на осцилоскоп. Всеки дава някакви идеи, ама без осцилограма си е стреляне на сляпо...
-
По принцип такова стъпало се прави с мачвани лампи. Като гледам, колегата го сглабя с квото има под ръка. Та, едва ли са му еднакви токовете на крайните лампи. Аз не видях да е писал че го е мерил тока, камо ли да го настройва. То по тези схеми няма и такава опция. Още повече, че на Ревокса е с фиксирано преднапрежение.
Вариант за ползване на НЕмачнати лампи е с автоматично преднапрежение, с отделни катодни резистори за всяка лампа, шунтирани с тример със стойност поне три пъти по-голяма от катодното съпротивление. Така ще може да си ги настрой с еднакъв ток. Правил съм го и работи перфектно. :)
-
Проблемът на автора е цитирам 'пръщене' и 'пръцкане' от говорителя и то при по-високо ниво. Много се съмнявам, че това е свързано точно с тока на покой...
-
Крайните лампи не са мачнати.Тока на покой се регулира по схемното решение от първата схема,като естествено тока на покой и на двете крайни лампи е регулиран да е еднакъв.А какво мислите за схемното решение от прикачения по-долу файл?
-
Твърдо не,хората отдавна са го измислили.
-
Крайните лампи не са мачнати.Тока на покой се регулира по схемното решение от първата схема,като естествено тока на покой и на двете крайни лампи е регулиран да е еднакъв.А какво мислите за схемното решение от прикачения по-долу файл?
Тази схема е кофти по 2 начина едновременно!
1) Как по-точно се грижи за изравняването на токовете?
2) Тази схема включва серийно на изходните лампи цялата динамична характеристика на стабилизатора, който постоянно ще се бори да подържа тока на лампите константен, изменяйки напрежението върху себе си, следователно върху катодите, следователно преднапрежението върху решетките.
Това е пълна глупост. :)
-
Ще си позволя да изразя малко по-различно мнение...
Въпросната схема определено има смисъл, представлява и всъщност работи като мощен диференциален усилвател. В катодите стабилизаторът работи като генератор на ток, точно както в нормалните схеми на диференциален усилвател. Обърнете внимание и на това, че анодните товари също са отделни трансформатори. Друг е въпросът, че за нормалната работа на схемата е нужно и двете крайни лампи да са твърдо в клас А, отделно за стабилността на стабилизатора (генератора на ток) без никакви кондензатори не мога да предвидя така дали ще се изпълнява. А балансирането на схемата (изравняването на токовете на покой) би трябвало да се направи с промяна на преднапреженията на решетките.
-
Ето още една схема на фабричен амп с ECL86. Rogers Cadet III. Тук е с автоматично преднапрежение.
В момента имам един такъв за ремонт, но нямам 2 бр. крайни лампи. :)
[attach=1]
[attach=2]
Може да "пръщи" и "пръцка' при по-високи нива и от входното стъпало. Например от прекалено голямо усилване.