Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: BLADE в 26 Март, 2013, 23:22:22
-
Здравейте, каня се да купя пишеща машина и се чудя има ли начин разположението на клавишите да се промени на Bulgarian Photenetic? От години ползвам това разположение и няма как тепърва да се уча. Благодаря предварително.
-
Интересно ми е за какво ще я използваш?
(http://www.download.bg/upl/attachments/usb_typewriter_660x495.9818.jpg)
-
На последния въпрос мисля, че и аз мога да отговоря - за писане :)
А на въпроса на BLADE - да, възможно е да се смени подредбата на шрифта на машината, но е доста пипкава работа. Правил съм го веднъж. Буквите са запоени за буквените лостове и могат да се демонтират и монтират повторно с поялник. Но това е тънка работа, защото след операцията трябва да са пак на едно ниво, за да е равен шрифтът. По сложен е въпросът с промяната на подредбата на клавиатурата, защото пласмасовите клавиши не се свалят лесно от кавишните лостове. Но тъй като няма фабрично произведени пишещи машини с фонетична кирилица, единствената възможна стратегия е да се вземат две български машини Марица (могат да се купят много евтино) - едната с клавиатура на латиница, а другата - на кирилица, и кирилските букви от едната да се монтират на буквените лостове на другата съобразно нейната латинска клавиатурна подредба. При което лостовете с препинателни знаци, цифри и други символи си остават, без да се местят. Както казах, работата е малко пипкава, но това е единственият начин да се сдобиеш с пишеща машина с българска фонетична кирилска клавиатурна подредба. При това твоята машина ще бъде единствената в света с такава подредба :drinks:
-
Няма ли да е по-лесно да свикнеш с подредбата по БДС?
С лявата ръка пишеш гласните букви, с дясната - съгласните :good: (е, с малко изключения)
-
Аз на компютър още от началото съм си свикнал да пиша по БДС и ми е много лесно и еднакво лесно като пиша и на англиийски.
-
Според мен, зависи от машината. Може да се намери евтина електронна пишеща машина, която с известно модифициране да се подкара с фонетична клавишна подредба.
По друг начин (труден) стои въпроса за механична пишеща машина.
Текстът обаче, на някоя архивна машина може да се докара с някои по - качествен лазерен принтер.
Възможностите са много. Според мен, най-евтиният вариант е, да се свикне с клавишната подредба на обикновената пишеща машина. :)
-
Така е. Ако човекът иска да пише на механична пишеща машина (има такива хора), най-лесно е да си вземе една и да се научи да ползва клавиатурата по БДС. Научаването не е трудно и е шанс собственикът да се научи да ползва десетопръстната система. Трябва да кажа, че това е извънредно ефективен начин на писане (аз мога да напиша 50 страници за 1 ден с такава клавиатура, само че на компютър). Причината е, че българската клавиатурна подредба е създадена (още през 1907 г.) специално с цел улеснено писане, като за целта са използвани статистически таблици за честотата на отделните звуци в речта и най-често използваните букви са сложени на най-лесния за ползване втори ред на клавиатурата. Освен това гласните са вляво, а съгласните вдясно, което създава много приятен ритъм на писане, характеризиращ се през повечето време с редуване на двете ръце. От друга страна английската клавиатурна подредба е много неудобна и нерационална, защото е произволно нахвърляна. Ако трябва да уточним, не е съвсем произволна - и там са използвани статистически таблици (през 1873 г.), но целта е била не лесното писане, а избягване заклещването на буквените лостчета, като буквите, които често са съседни в думите, са сложени на далечни краища на клавиатурата. Въпреки това тази неудобна клавиатура се налага заради своето първенство не само в САЩ, но и в доста други държави, и вече 140 години се използва в почти всички европейски, американски, африкански и пр. държави в различни варианти. Мисля, че само в Белгия имат различна клавиатура, подобна на нашата.
Малко се увлякох, но реших да сложа малко детайли по една малко позната тема. Още нещо, сетих, че всъщност има и пишещи машини с фонетична клавиатура, направена специално за български език - произвеждани са от фирмата Хамънд.
-
Аз пък на компота винаги съм писал на БДС и така съм си свикнал. На английски пиша по-трудно, а фонетичната - АБСУРД! Но хора разни, ето че някои са толкова свикнали на латиница че вече не си знаят името. Не мога само да си обясня защо това се е случило? Защо болшинството от хората са свикнали да пишат на фонетична, вероятно от времето когато са чатили като луди в Мирк-ата и други подобни чатове където не е имало кирилица, и са привикнали... не знам.