Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: emanuilis в 29 Ноември, 2018, 22:02:14
-
Колеги, това е включено последователно на първичната намотка на малък захранващ трансформатор.
Дефектирало е и прекъсва веригата.
Имате ли идея какво е?
Може ли да го елиминирам от схемата и какви рискове крие това?
Благодаря!
-
Термична защита , ако си е свършила работата може и да е оцелял трансформатора . Може и без нея , НО трябва да разбереш какво го е натоварило до толкова ,че да прекъсне защитата защото ще си замине и трансформатора .
-
Благодаря!
На какъв принцип е изградено, т.е. мога ли да го възстановя от други елементи?
-
Термо предпазител, не се възстановява. Купува се нов такъв - 130С/2А/250V и заменя. Обикновено се кербова, не се запоява, защото има голяма вероятност да прекъсне при запояването. Не е за препоръчване да се елиминира, ако изгори трафчето няма да голяма загуба, но проблема е че може да се подпали нещо и щетите ще са много по-сериозни.
-
Ясно. Благодаря!
p.s. имам подозрение, че се касае за аморфно изменение на изграждащата го структура, т.е. остаряване. Донякъде и затова попитах на какъв принцип е изградено...
-
Работи си и без него. Много се надявам да се касае за остаряване...
-
Едно време ги нямаше тези термични предпазители значи може и без него. Обаче ако са предвидили бушон. Вържи за проба последователно 100 Ватова крушка с нажежаема жичка на първичната (на мястото на бушона) да поработи известно време на празен ход ако не загрява - значи трафа е здрав.
-
Почти 100% съм сигурен че не е прекъснало от остаряване. Обикновено съдържа сплав топяща се при ниска температура, която се стапя при необходимост и прекъсва веригата. Не се ползват толкова от скоро. Имам Филипс от края на 60-те който има такъв предпазител в първичната на трансформатора. И той си свърши работата, като малък бях решил да захранвам една халогенка от този траф с което го претоварих, и ако не беше този предпазител щеше трафа да си е отишъл. Естествено в момента е без него, но е хубаво да си сигурен че всичко е наред, и най-малкото да го замениш със стандартен стопяем че иначе ако окъси първичната ще стане страшно.
-
но е хубаво да си сигурен че всичко е наред, и най-малкото да го замениш със стандартен стопяем че иначе ако окъси първичната ще стане страшно.
Това е вярното решение в случая. Просто и безопасно.
-
В руските с вити магнитопроводи не се срещаха преди. Сега само в китайски трафове ги има понеже желязото е кофти и грее поначало. Чак страшно :) ако е 4W струва 5 лева целия. Прекъсва самия проводник ако е мощен изгаря предпазителя. Друг е въпроса че трафа става неизползваем и отива в кофата.
''Колеги, това е включено последователно на първичната намотка на малък захранващ трансформатор.''
-
В руските с вити магнитопроводи не се срещаха преди. Сега само в китайски трафове ги има понеже желязото е кофти и грее поначало. Чак страшно :) ако е 4W струва 5 лева целия.
Руските трафове бяха вечни ако се използват по предназначение. Сега китаеца ги навива с икономия на меден проводник и с прогнозирано изгаряне. Имат голям ток на празен ход и модерно, както се казва- планирано остаряване :---
Затова задължително предпазител в първичната и спим спокойно :)
-
Медноалуминиев проводник със съмнително качество на изолацията :)
-
Снощи работи с часове и нямаше признаци на загряване.
Преди това е стоял дълго, вероятно години, на „празен ход“ и не му е обърнато внимание преди аз да забележа, че не работи.