Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: ahedproductions в 04 Февруари, 2019, 11:48:03
-
Здравейте сандъкчии!
Както ви казах тук https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=164.msg93228#msg93228 поръчах това предавателче от Филипините. Дойде бързо, добре опаковано. Сглобихме го с малката и ... не тръгна. След известно търсене открихме причината - кварца за 9.162М е некачествен и не може да се възбуди от CD4060B. Не забравяйте, че този чип е старичък и невинаги може да възбуди модерните кварцове. Пробвах с няколко други на близки честоти, които имах - тръгнаха. То и този тръгва, но с малко помощ - пипваш му корпуса за миг с поялника и запалва! :) Сложих кварца за американските честотни канали, които са през 10кХц - работи много стабилно. Добра пркатика е да не се натоварва веригата на ООВ с новите кварцове и по тази причина замених R7 с 4.7Мом. Втория проблем се видя веднага след пускането - изходния транзистор грееше значително. Токът на покой е около 60мА, което прави 720мВат консумация на предавателя като цяло. Да видим колко ще изкара. Смених транзистора с 2N2222А в метален корпус и му запоих една медна плочка за охлаждане - сега върви топличък, но не и горещ. Звучи супер, за съжаление не съм снимал клип, но го измерих в работата.
Изходната мощност е 13.8mW в носещата или 55.2mW пиково, което прави 7,7% КПД :D Е, ако махна светодиода ще порастне...
Ето схемата с маркираните обсъждани компоненти:
[attach=1]
Това е хармоничния състав до 5-и хармоник. Както се очаква - недобре, PLL-а си реве здраво, но без особенно значение. Изходното звено добре потиска хармониците.
[attach=2]
Ето го разгънато
[attach=3]
Ето и няколко снимки:
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
Ще се опитам да снимам в къщи клипче, като сколасам. Като цяло - препоръчвам го! Направено е добре. Постъпил е умно, като е направил крайното стъпало в линеен режим, тъй като източника му е толкова пълен с хармоници, че ако го беше направил в клас D или С нямаше с нищо да може да му отфилтрира изхода. Недостатък - грее. Ако искате повече мощност, може да шунтирате R6 с 100нФ керамичен, носещата нараства 2 пъти по напрежение, т.е. пиковата ще скочи 4 пъти до малко под 200 миливата. Но НЕ ПРАВЕТЕ това с оригиналния транзистор! Само с 2222, той може да понесе това. НЕ премахвайте R6, той дава преднапрежение и ще излезете от линейния режим, като ще забълвате хармоници и ще закриви.
Бъдете здрави и щастливи!!!
Билян
-
Привет,
Много добре се е получило с направените корекции. Още когато пусна темата за купуването на предавателчето, бях попаднал на една тема в английски форум точно за този модел. Този проблем с кита, е още от конструирането и изпълнението. Китайците са го копирали, но не са вдянали тънкостите. Ето тук също разискват този проблем, който се появи и при теб. Има и в допълнение за стабилизиране на режима му.
http://www.antiqueradios.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=344806
Каква програма използваш за смъкване на характеристиките?
Тук има написано, което ще ти е полезно като информация.
http://www.radionecks.co.uk/viewtopic.php?f=11&t=1566
-
Не е програма, а това -
[attach=1]
Тези бъркат, транзистора не е в клас С. Да му бяха измерили на базата със спрян осцилатор. С предложената схема за твърд байъс ще прецакат ООВ, намаля се не само с 66% заради емитерния резистор, но и твърдия байъс пречи да се мести работната точка със загряването. Лош ход. Така си е добре.
-
Ехааа......уреда е великолепен! Не всеки има възможност да работи с такъв клас техника. Сега за схемата, транзистора работи в клас В но имат предвид от където китайците са краднали идеята. И понеже са изрязали голяма част от самата работеща част на трансмитера. Направили са нещо полу- скопено. А всичко тръгва от тази схема. Китайците са махнали всичко свързано с аудио входа, но и изходната част са изрязали.
-
Хм...не виждам връзка. В тази частична схема виждам крайно стъпало в клас С и сериен модулатор. В предавателчето схемата е коренно различна. Предавателчето не е китайско, први се от любител на Филипините, който има малък онлайн магазин за фенове на DIY. Не мисля, че е копие на каквото и да е. PLL схемата е класическа, аудио предусилвателя също, но останалото е рядко срещано в такива малки схеми. Смесителя е ключов, умно решение, но и нож с две остриета. Компенсацията идва под формата на изходно стъпало в относително линееен режим със силна ООВ по ток, чрез която ефективно да се изолира цялата щракалка преди него чрез натоварването му с ВЧФ от 5 ред. Проблемът е, че докато при натоварване с 50 ома филтърът си работи както е замислен, то като му се бодне една дълга жица за антена, която е ядски далеч от 50 ома активни на 1.5МХц, филтърът просто няма да работи. Замислям да пробвам нещо - да инжектирам сигнала в електрическата мрежа. Много е слабичък, няма да се разпространи въобще надалеч, но поне мога да натоваря предавателя с 50-тина ома.
[attach=1]
С това може би ще има шанс да заработи много добре за домашно ползване. И без това се измъчих в опитите си да направя някаква смислена домашна антена, за сега неуспешно. Ще пробвам горния вариант и другия - инжекция само в нулата. Там има шанс да е по-добре откъм шумове и брум. Ще видим.
-
Такова нещо трябва да можеш да го докараш в резонанс дори само на ухо с приемник на максимум:
http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/VLF-LFLoopAerial.htm
-
Да, така е, но има една уловка. Вече 2 лупа съм опитал - и двата ги резонирам успешно. Но Q фактора е толкова висок че лентата се свива до 800Хц - 1кХц, далеч под необходимото. А като натоваря лупа да му разширя лентата и магнитната съставна в пространството рязко пада. Трябват ми едни чисти 10кХц лента, а това не е проста задача в тези размери.
Тук е и големия проблем - все мога да измисля с какво да компенсирам твърде малкия размер на една антена за дадена честота, обикновенно индуктивното натоварване изяжда реактивната съставка от една силно капацитивна малка антена за СВ. 3-метровия вертикал клони към -j4000 което си е напълно реализуемите 427мкХн. Но обмяната на енергия е заключена предимно между капацитета на антената и тази индуктивност, в страни от честотата на резонанса загубите растат рязко.
-
Здравей,
Ами то няма и как по друг начин да е. Ако не е с висок Q фактор - не става. Когато е с висок Q фактор е много теснолентова - няма цало щастие при магнетик луп, но ако честотата е достатъчно стабилна (не плава при предаване) и не се мести (разбирай ти не я местиш), би трябвало да свърши работа. Това си е големия проблем на всички малки по размери антени, включително и скъсените вертикали, дори и да ги скъсяваш капацитивно (което за средни вълни си е "малко" непрактично). Най-ефективната антена от малките си остава магнетик лупа, друг е въпроса на теб дали ти върши работа.
Поздрави,
lz3sf