Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: FAMICOM_87 в 12 Февруари, 2019, 01:43:28
-
Това мониторве/телевизор не пали подсветката , намерих документацията.
Измерих напреженията от конектора свързващ дънната платка с повишаващата за подсветката в PDFa е с това име : "Z4 INV15-431"
пин 1 - 12V
пин 2 - 12V
пин 3 - 5V (BKLT_EN) предполагам значи "backbite enable"
пин 4 - 0.03V (BKLT_ADJ) предполагам значи "backbite adjust"
пин 5 - GND
пин 6 - GND
Всичко по платката зиглежда наред без надути кондензатори
Странното е че до сега е работил с не оригинално захранване (трансофрматор с изправител на 13.5V 1.5A) Вместо с оригиналното си захранване на 12V 4A
-
според мене не стига високото напрежение до лампите изопщо, но нямам с какво да измеря да съм сигурен
-
Пин3 би трябвало да бъде backlight enable-виж данните на чипа,който е използван в инвертора. Там ще видиш какво е нивото за задействане-може да е ниско или високо.След като го откриеш трябва да направиш опит за задействане на инвертора-като симулираш нужното ниво.Добре е да откачиш предварително този пин3,за да не се повреди схемата ,която го управлява.Ако има изтощени лампи инвертора се задейства и след това се изключва.Не може всички лампи да са дефектни .Ако изобщо не светва нито една лампа значи има проблем в инвертора-чип,трансформатор или високоволтов кондензатор.
-
Има и един друг момент-сваляне защитата на чипа използван в инвертора .Прави се много внимателно ,за да не се усложни положението.Това пак е свързано с търсене на информация за конкретния чип.Най-често тя се намира на руски сайтове за ремонт на ТВ техника.
-
Темата е доста стара, ама снощи пак се захванах да го поръчкам и стигнах до проблем в захранващата част (страница 6 от 6) , вижте по схемата в документацията. Там всичките напрежения са ми ок по точките (2.5V, 3.3V, 5V, 8V) обаче там където трябва да е 33V ,при пускане на копчето стига за секунда две до 27V максимум и почва постепенно да спада и се спира на 10V оставайки така, а като изключа от копчето спада до 0 постепенно.
Този симптом винаги се проявява така дори с гола платка без нищо вързано за нея .
Поради някаква причина вече съм забравил съм махнал диод D501 там близо до тази точка дето би трябвало да имам 33V и го няма , замених го с квото имах под ръка, ама симптомите са същите с и без него, разликата е, че с него волтажа спада по-бързо след като изключа от копчето там на онаиз точка.
-
В прикачения файл не виждам схема на въпросния блок захранване на подсветката. Трябва да видиш за повредена лампа. Пада ти напрежението защото се вклюва защита. Евентуална причина дефектна лампа или повреда в трансфертера. Повредено трафче например. Друг вариант с универсално захранване за подсветка, китайците продават да си тестваш лампите дали са здрави.
-
В прикачения файл не виждам схема на въпросния блок захранване на подсветката. Трябва да видиш за повредена лампа. Пада ти напрежението защото се вклюва защита. Евентуална причина дефектна лампа или повреда в трансфертера. Повредено трафче например. Друг вариант с универсално захранване за подсветка, китайците продават да си тестваш лампите дали са здрави.
това не е захранването на лампите, ами на цялата дънна платка виж на страница 8ма се оказва със заглавие долу в информационното каренце дясно "7.POWER" и там пише "Sheet 6 of 6"
и за това съм ви подвел за номерът на страницата :blush:
ето там нещо не е на ред в точката дето трябва да дава 33V, като вече описах в горният пост :help:
-
В практиката ми се е случвало по един необясним начин да запалват лампите когато сложа диод последователно на шината 12 в отиваща за захранване на инвертора. Съвсем необяснимо е теоретически.