Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Fisher в 20 Март, 2019, 08:48:18
-
Колеги бих искал да попитам мога ли да получа изправено напрежение 24 в ако използвам два трафа, които дават по 12 в изправено съгласно долната схема? Трябва ми +-24в със средна точка и по-голям ток, а имам два трафа по 12в.
После .... удачно ли е да ползвам две компютърни захранвания, изходните напрежения на които са свързани последователно с цел да получа +-24в със средна точка ток 7-8 ампера?
Имах някакви спомени, че преди време тук се коментира подобен въпрос , но не откривам инфо за плюсовете и минусите на подобно свързване затова питам отново.
-
С последователно свързани две компютърни захранвания по 12 V става, но трябва да се премахне зануляването им, и двете кутии да не се допират една с друга, иначе едното захранване става окъсено.
Може да се остави зануляване само на едното захранване.
-
Разбира се, че може. Освен това не е необходимо да слагаш два греца, просто свързваш вторичните на двата трафа последователно и синфазно и слагаш един грец, средата ще си я вземеш от връзката между двете вторични.
С мнението на колегата Радко също съм съгласен. Нулата на едното трябва да се махне, но не ти препоръчвам такова захранване. Най-малкото мосфетите на това захранване може да сдадат.
-
Аз бих препоръчал на едното компютърно захранване (което ще дава отрицателното напрежение) да се прекъсне връзката между черните проводници и земята. Плюсът на 12В да се свърже към минуса на другото захранване. Двете земи (кутиите) да се свържат заедно и фазата и нулата на двете да се свържат заедно, за да се захранват с един кабел. За съжаление, компютърните захранвания не дават голям ток от 12В изход, като основната мощност е към 5 и 3,3. Може да се преправят, но това е тема на друга тема...
-
Трябва ми +-24в със средна точка и по-голям ток, а имам два трафа по 12в.
Не става ясно дали ти трябва +24/0/-24 или 24в между + и - ???
-
Трябва ми +-24в със средна точка и по-голям ток, а имам два трафа по 12в.
Не става ясно дали ти трябва +24/0/-24 или 24в между + и - ???
Съвсем ясно става , след като обаче не се вади от контескта.... :D :D :D
Иска се -12;0;+12V или 24V със средна точка...
Схемата си е наред, ама трябва да се сложи един диод , за всеки случай да няма уравнителни токове
от несиметрия на трансформатори...за запознатите
-
„Разбира се, че може. Освен това не е необходимо да слагаш два греца, просто свързваш вторичните на двата трафа последователно и синфазно и слагаш един грец, средата ще си я вземеш от връзката между двете вторични."
Напълно съм съгласен с колегата vtc.
Не препоръчвам свързването на две компютърни захранвания последователно.
Ако колегата Fisher напише какво би искал да захранва, ще може да му се
даде доста по-компенентна информация.
-
С импулсни няма да стане. Няма как да се справиш с уравнителните тоци. Неможеш да ги сфазираш просто казано. Има едни на меанвел например които са направени да работят заедно, но между тях се свързва допълнителен проводник. Обратна връзка, така електрониката се самосинхронизира и няма уравнителни тоци. При трафовете също текат уравнителни тоци, но ако закачиш греца на двата трафа заедно, е по добра идея. Единия полупериод ще дърпа от единия траф другия полупериод от другия траф. Така тока ще се разпредели между тях.
-
Това би трябвало да свърши работа .
-
Това би трябвало да свърши работа .
Магически удвоител на напрежение.
Питащият така и не пожела да напише дали иска 24 волта, които са формирани на база +12 и - 12 волта, или иска +24 и - 24 волта и средна точка с нулев потенциал.
Предложената схема ще даде +12 волта и -12 волта спрямо земя (средната точка на трансформатора и общия край на кондензаторите).
-
Това би трябвало да свърши работа .
Не е съвсем същото - тази схема е с един трансформатор с две
еднакви вторични намотки, свързани последователно.
Ако се използват два отделни трансформатора е важно да се
свържат последователно и СИНФАЗНО вторичните им намотки.
-
„Разбира се, че може. Освен това не е необходимо да слагаш два греца, просто свързваш вторичните на двата трафа последователно и синфазно и слагаш един грец, средата ще си я вземеш от връзката между двете вторични."
Напълно съм съгласен с колегата vtc.
Ей това "синфазното"(хич не говоря за само за начала и краища) как ще стане ???
При малка разлика в напреженията на трансформаторите , теква уравнителен ток , после идва момента в който напреженията не трябва
да се разминават и по фазово закъснение!!!
За сигурна работа залагам 100% на схемата с двата греца :)
-
Не съм прочел колегата fisher да иска удвоител на напрежение :),
Или точно това иска ??????
-
Потвърждавам, най-добре е да се използва схемата
с двата греца.
Но все пак е важно какво ще се захранва в крайна сметка.
-
Схемата с двата греца, дава двуполярно захранване 12V, със средна точка
или 24V без средна точка....
-
После .... удачно ли е да ползвам две компютърни захранвания, изходните напрежения на които са свързани последователно с цел да получа +-24в със средна точка ток 7-8 ампера?
НЕ; Не е удачно
Става "удачно" тогава, когато се направят всички синхронизации и се блокират уравнителните токове;
Това е само на първо четене... :reader: :reader:
-
Мисля ,че се подразбира ,първичнити са паралел
-
Разбира се, че може. Освен това не е необходимо да слагаш два греца, просто свързваш вторичните на двата трафа последователно и синфазно и слагаш един грец, средата ще си я вземеш от връзката между двете вторични...
Надявам се така да е по-ясна схемата...
-
Мисля ,че се подразбира ,първичнити са паралел
Нищо не подразбирам докато не видя схема.....
коригирана ...в лявата си част с един трансформатор който в дясната се "раздвоява"
Схемата на Bat Koce ще работи! :good:
-
Ееееее, оспамихте темата на човека! Няколко пъти чета за уравнителни токове! Какви уравнителни токове в последователно свързани и сфазирани източници? Токът при последователно свързване е един и същ за всички във веригата.
Няма проблем да се свържат последователно и компютърни захранвания, след като изхода е изправен и филтриран стига масите да не се обединят!
-
Токът при последователно свързване е един и същ за всички във веригата.
Това е съвсем вярно;
И може би тук трябва да вметнем че когато вътрешното съпротивление на захранващите източници не е еднакво, и ги свържем
последователно именно за да е тока еднакъв през единия се случва явлението "уравнителен ток".... :)
-
Няма проблем да се свържат последователно и компютърни захранвания, след като изхода е изправен и филтриран стига масите да не се обединят!
Колега и последователно и паралено съм ги връзвал и такива общи постановки без конкретни схеми изобщо не признавам
-
Абе момчета, какви са тези синхронизации на импулсните, какви изравнителни токове ви мъчат??? Как ви хрумнаха тези теории???
В повечето случаи, когато се синхронизират импулсни захранвания, те са модули, които се включват в слотовете на един захранващ блок. Тези модули не са еднакви, а единият 'мастър', другият 'слейв', и обикновено не са свързани последователно, а паралелно... Това се прави за изравняване на мощностите на двата модула. Когато са свързани последователно, тогава няма нужда от изравняване на мощностите - те по принцип са си равни, ако напреженията на двете захранвания са еднакви. Ако пък става въпрос за двуполярно захранване със средна точка, което има товар също със средна точка, тогава двете захранвания работят практически поотделно, като това, че имат общ проводник, не променя нищо...
Това с изравнителните токове при трансформаторите - и него нещо не го схващам... Ако трансформаторите са еднакви, тогава няма никакъв проблем. Обаче, ако не са еднакви, тогава - пак не виждам проблем...
-
повечето случаи, когато се синхронизират импулсни захранвания, те са модули, които се включват в слотовете на един захранващ блок. Тези модули не са еднакви, а единият 'мастър', другият 'слейв', и обикновено не са свързани последователно, а паралелно... Това се прави за изравняване на мощностите на двата модула.
И гледам аз по дъното на моите слотове където са вързани мастъра и слейва и какво да видя: Диоди...Не знам защо са там.
Ще приема че при вашите слотове на общия за двете захранвания борд са забравили да ги сложат.
Обаче, ако не са еднакви, тогава - пак не виждам проблем...
Ето тук е добре да направите справка с "Ръководство за лабораторни упражнения по електрически машини" за ВУЗ
Там виждат..
-
А сега де!!!
Спори ли се с радио? Не, ама не пречи да опитам...
За какво са диодите? Дали са за синхронизация? Не, но въпросът е по-скоро риторичен...
Първо, имате ли представа колко от елементите в един захранващ блок са нужни и колко са излишни? Но това е тема на друга тема...
Изходните съпротивления на импулсните захранвания - как се смятат? ДелтаU/делтаI... Там е работата, че U практически не се променя поради обратната връзка, която го стабилизира. Стига да не се достига до ограничаване на тока или мощността от схемите, които са предвидени точно за това. Значи, в първо приближение, изходните съпротивления на блоковете са 0. А съпротивлението на товара е много по-голямо... Ако обаче се случи по някаква причина токът в товара да е по-голям от максималния на някое от захранванията, тогава ще задейства защита или ограничение на напрежението на това захранване. Защити има разни - в някои случаи захранването спира и няма да тръгне без рестарт на захранването, в други се опитва да тръгне след определен период и ситуацията се повтаря периодично, а в други - просто се ограничава напрежението до стабилизиране на тока до тока на защита. Е, ако захранването спре, тогава другото продължава да работи и върху спрялото се получава напрежение, обратно на нормалното за него. Ето затова са диодите - за да гарантират, че няма да има обратно напрежение върху спрялото захранване... Добре, ама да попитам - пробвали ли сте да подадете обратно напрежение на някое захранване? Ако не сте - ще кажа, че винаги вътре се отпушва диод, който не допуска такова обратно напрежение. А защо ги слагат тези външни диоди? Ами така, по принцип, с 'копи/пейст', както слагат и много други вериги и елементи, без да има нужда от тях... Не че няма изключения от правилото, но те са изключения. Но всичко това е авариен режим, а не нормална работа, при която токът на товара е далеч от тока на ограничение в захранванията, а те пък са еднакви...
А за трансформаторите - чудно какво пише в ръководството за лабораторни упражнения по ТЗУ на ВМЕИ, но ако го е писал някой дървен философ като онези, дето ни водеха ТЗУ, тогава защо пак, след толкова години, да го чета??? В смисъл, че аз мога да го напиша сам и то доста по-добре...
-
:o
-
:D :D :D :bravo: :bravo: :bravo:
-
Много благодаря за отговорите, бях в командировка вчера и нямаше как да се включа в дискусията с пояснения. :hi:
Ще ми трябва и време да осмисля и анализирам отговорите - за да питам ако имам неясноти.
Иначе на въпроса - за какво ми трябва тази постановка - трябва ми +-12в или 0-24в за захранване на радиостанция Р123. Имам 2 бр. и трябва да им измисля захранване .При пробите ползвах два акумулатора свързани последователно и радиостанцията "харчеше" около3-5 ампера в приемен режими 7-8 в предавателен.
-
относно СИНФАЗНОТО свързване на първичните и вторичните намотки на трафовете - дайте съвет? на моите трафове не личи, къде е начален и краен извод на намотките? Единия вариант който се сещам е да ги свържа и да меря индуктивността - ако се е увеличила двойно значи са синфазирани, ако не - не са.После -има ли значение топологията, разположението на трафовете как са разположени един спрямо друг и на какво разстояние.
-
Давам съвет.
1. Свържи първичните им намотки паралелно. Няма значение кое е начало и кое край.
2. Избери си по един край на вторична намотка от всеки от трансформаторите и ги свържи.
3. С волтметър за променливо напрежение измери между свободните краища на вторичните намотки какво напрежение имаш. Ако е 24 волта, то си уцелил посоките, ако е нула или близо до нулевата стойност, то разкачи единия край на едната вторична намотка и закачи другия. Премери пак.
Ти успя.
-
Или си определи началата на намотките. И краищата съответно. С една батерийка и стрелкови прибор. Ако трафовете се еднотипни, просто си заплюваш по едно начало на всяка намотка и толкова- изводите им няма как да бъдат разбъркани.
-
Компютърни захранвания спокойно се връзват последователно, имам в момента така работещи въртят едни перки.
-
По начертаната схема на BatKoce по-горе могат да се опростят още нещата.
Става още по-просто с два диода вместо с греца - единния диод към +С за положителното напрежение и другия диод противофазно на първия към -С за отрицателното напрежение.
-
Иначе на въпроса - за какво ми трябва тази постановка - трябва ми +-12в или 0-24в за захранване на радиостанция Р123. Имам 2 бр. и трябва да им измисля захранване .При пробите ползвах два акумулатора свързани последователно и радиостанцията "харчеше" около3-5 ампера в приемен режими 7-8 в предавателен.
Венци, здравей,
Имам същата радиостанция. Обръщам внимание че захранването иска 26V, и не иска средна точка.
Станцията успешно я захранвам с импулсно захранване на PHOENIX CONTACT - 24V; 10A.
Ако искаш повече инфо ще пиша кой е модела, но предварително уточнявам че това е скъпо захранване.
Мисля че е най-добре да си направиш едно читаво външно захранване с един трансформатор ако възнамеряваш да я ползваш
дълго време
-
За еднополярно напрежение - това:
-
Схемата на BatKoce си е добре - 24V ще има на изхода. :good: :good:
Следва въпроса двата трансформатора могат ли да работят с номинален ток какъвто се иска ?
И е съвсем редно да сложим няколко (2 примерно :D :D) предпазителя за тези трафа...
Също е добре в паралел на електролитния кондензатор да има и светодиод с резистор.....
Евентуално един ключ от страна 220V AC , може би и защита от пренапрежение
Ама какво ли разбирам от мухата слон стана - ще се опитам да не го правя повече ;)
-
От мухата - слон
:) Е когато трансформаторите са чужди мухи много,ако обаче вземат че изгорят следва въпроса "Кой плаща ?"
и що се отнася до мен , аз имам чистата съвест че съм дал правилен съвет...
-
То остави трансформаторите, ами да не вземе да изгори станцията...
Нали знаете, че ако трансформаторите са за 12В, на празен ход ще дадат малко повече... След изправянето може се получи докъм 40В на входа на станцията ако не и са включени силовите стъпала, дали ще издържи? При натоварване ще падне малко, но колко - трябва да се пробва...
То питащият май не е съвсем наясно - 4А при 24В за си 100Вата. Значи трансформаторите трябва да са поне по 60 Вата единия. И ако станцията не носи на голямо напрежение, ще трябва да се направи някакъв стабилизатор след греца и филтъра. С голям радиатор...
-
То остави трансформаторите, ами да не вземе да изгори станцията...
Нали знаете, че ако трансформаторите са за 12В, на празен ход ще дадат малко повече... След изправянето може се получи докъм 40В на входа
Абе не знам; На мен това не ми случва..Айде :drinks:
"Мощни" трябва са трафата като цяло към 0,12кVA на трафче....
И накрая стигаме до там че на изхода на захранването виси станция :master2: , или
защо не трябва да се препоръчват "не-изпипани" в детайли схеми... :writer:
-
@Fisher
Едно АТХ захранване + тоя модул
https://www.zahranvane.com/%D0%97%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/DC-DC-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/boost-12-19V-QSKJ
и си готов! Връзваш го на 12в и му врътваш врътката докато стигнеш 24в на изхода. Тока не му е малък хич.
Ако импулсни те устройват. Иначе за преработка само на АТХ захранване трябва да пренавиеш импулсния траф и да излъжеш следящата схема на всички напрежения
Преди да излязат тия модули за без преарботка на трафа, сливахме 12 и 5 в с бързи мощни диоди ама хич не си е работа
-
Щом ще е радиостанция, варианта с импулсно отпада. Така ще шуми, че нищо няма да се чува с тая станция. Специалните захранвания за радиостанции са много скъпи. Траф, грец и голям филтриращ поне 10000Мф. А напрежението ще си дойде в норма тая станция харчи на приемане бая.
-
Те такова трябва.
-
Те такова трябва.
:good: :bravo:
-
Щом ще е радиостанция, варианта с импулсно отпада. Така ще шуми, че нищо няма да се чува с тая станция. Специалните захранвания за радиостанции са много скъпи. Траф, грец и голям филтриращ поне 10000Мф. А напрежението ще си дойде в норма тая станция харчи на приемане бая.
По каква причина едно добре изпълнено импулсно захранване ще има по-висок коефициент на пулсации от едно параметрично такова? Има лабораторни захранвания, които са със спектрална чистота на генерираното напрежение, по-висока от чистотата на качествена батерия. В общия случай батериите не са чак толкова "тихи" източници.
Докато напрежението дойде в норма, да не се отвори тема "Помагайте с ремонта на Р123"? ;)
Ако станцията е ценност за питащия, то да помоли някого, срещу някакви стотинки, да му сглоби едно качествено импулсно захранване и да се приключва със сагата. Иначе темата е занимателна, повече такива дискусии са нужни.
-
Така ще шуми, че нищо няма да се чува с тая станция. Специалните захранвания за радиостанции са много скъпи.
Ето ту ще споменем че оригиналното захранване на Р123 фактически е автономен инвертор
доколкото си спомням(мързи ме да го отварям) и е много "застраховано" от "външен импулсен шум"
С проходни танталови кондензатори за изходните групи напрежения
-
спектрална чистота на генерираното напрежение, по-висока от чистотата на качествена батерия.
Колега това ФИЗИЧЕСКИ НЕ Е ИЗПЪЛНИМО.
Уверявам те от името на сертифициран орган за контрол в БСА
-
В темата за момент се появи схема на захранващия модул на станцията. Нека пак да се появи, моля, за да стане още по-дискусионно.
-
:good: :bravo:
Журнал «Радиолюбитель» № 4 за 1992 год стр. 22.
Vaklin,за това ли говориш?Аз го пях пуснал,но после си изтрих поста понеже беше доста "критичен"
Да слагаш импулсно на това радио е като на свинче звънче.Грантирано ще оглушее.
-
Колега това ФИЗИЧЕСКИ НЕ Е ИЗПЪЛНИМО.
Уверявам те от името на сертифициран орган за контрол в БСА
Ще се съглася...
-
спектрална чистота на генерираното напрежение, по-висока от чистотата на качествена батерия.
Батерията колега няма спектър
Как ти хрумна да свържеш нещо което не генерира шум(батерия), към спектрален анализатор
и да го сравниш с друго което генерира шум към същия анализатор
Първото има спектър права линия
Приемам съгласието - Да се греши е човешко :good: :drinks:
-
Колеги напомням че Р123 е танкова радиостанция
Търпи тормоз, танк, танкисти, динамо и лоши акумулатори...
Трансформаторите в захранването на Р123 са тороидални,
на изхода има големи дросели, а "изходните" кондери са проходни - Военна машина
-
Колеги напомням че Р123 е танкова радиостанция
Търпи тормоз, танк, танкисти, динамо и лоши акумулатори...
Трансформаторите в захранването на Р123 са тороидални
Те са в импулсното,по малки и леки стават.Честотата е около 1 кхц или малко повече.Желязото е пермалой.
Те ти схемата в списанието.Танкистите вътре не пипат.Ремонтираха ги в Търговище навремето.
Цялата страница от списанието.
[attach=1]
-
Батерията колега няма спектър
Как ти хрумна да свържеш нещо което не генерира шум(батерия), към спектрален анализатор
и да го сравниш с друго което генерира шум към същия анализатор
Първото има спектър права линия
Приемам съгласието - Да се греши е човешко :good: :drinks:
Е, чак толкова дълбоко не ги приемам нещата, но щом е необходимо, то ще дам пояснения.
В батерията протичат химичми процеси, които не са стационарни, а са по-скоро импулсни. При акумулаторите се обарузват газови балончета, които в даден момент се отделят, самите те имат различни характеристики при различна плътност на тока, които характеристики се обуславят от факта, че обичайно електролитът се разбърква (хомогенизира) само от Брауновото движение и ред други такива факти. Всяко такова отклонение от количеството електрони в готовност, както и от възможността за осигуряване на стабилен поток електрони, се проявява като шум.
Но не, подчертавам, не ми е интересна темата и ще се въздържа от дискусия. Връщаме се на въпроса "Как да гръмнем една радиостанция?"
-
В батерията протичат химичми процеси, които не са стационарни, а са по-скоро импулсни. При акумулаторите се обарузват газови балончета, които в даден момент се отделят, самите те имат различни характеристики при различна плътност на тока, които характеристики се обуславят от факта, че обичайно електролитът се разбърква (хомогенизира) само от Брауновото движение и ред други такива факти. Всяко такова отклонение от количеството електрони в готовност, както и от възможността за осигуряване на стабилен поток електрони, се проявява като шум.
Това е вярно, но трябва се съобрази факта че това са "микро-импулси" на молекулярно ниво...
Връщаме се на въпроса "Как да гръмнем една радиостанция?"
:D :D :D
Оценявам подобаващо черния хумор... :hi: :hi: :hi:
Може би с голяма пушка да я :--- :--- ;)
-
Шума в анодна батерия е микроволти,мерил съм.За оловни акумулатори не знам,хайде да не спамим :spam:
По горе сложих схемата на захранването на Р-123.Влиза 26 волта,излизат много напрежения.Отоплителното е най-критично.
-
Сега сериозно:
Остава да убедим колегата Fisher да ползва схемата предложена от LZ2XL или
друго сигурно решение...
Шума в анодна батерия е микроволти,мерил съм.За оловни акумулатори не знам
Можем да направим тема за това - Да видим резултатите; За мен би било интересно
-
Това той ще го реши коя да ползва.Схемата е работеща.Въобще добре е да се навие трансформатор с изправители за нужните напрежения и да се махне тоя инверторен блок.Да се захрани директно.
-
и да се махне тоя инверторен блок.Да се захрани директно.
Много енерго-емка работа. Това опитах първо....И е най-добрата идея в известна степен(когато ползваш станцията в домашни условия може би).
Колегата Fisher обаче в един момент от време е осъзнал че за да пусне станцията
му трябва едно външно захранващо блокче 220V AC/24-26V DC ... :)
-
Ето една фабрична схема на захранващ блок, в който
се използват два еднакви трансформатора.
Фрагмент от принципната схема на полският преносим
лампов радиоприемник „Szarotka 2".
-
То остави трансформаторите, ами да не вземе да изгори станцията...
Нали знаете, че ако трансформаторите са за 12В, на празен ход ще дадат малко повече... След изправянето може се получи докъм 40В на входа на станцията ако не и са включени силовите стъпала, дали ще издържи? При натоварване ще падне малко, но колко - трябва да се пробва...
То питащият май не е съвсем наясно - 4А при 24В за си 100Вата. Значи трансформаторите трябва да са поне по 60 Вата единия. И ако станцията не носи на голямо напрежение, ще трябва да се направи някакъв стабилизатор след греца и филтъра. С голям радиатор...
Малките трафчета по около 200-300 грама и няколко вата имат разброс от 40 процента на изходното напрежение при ненатоварено спрямо натоварено състояние. Тук драма няма, защото след тях слагат параметричен стабилизатор напр. 7812 или 7805 Трафовете от 25-30 вата с тегло 500-600 грама дават по-малък разброс около 20 процента. Тук се слагат стабилизатори с транзистор с ценер към базата върху радиатор от десетина кв. сантиметра нагоре. Още по-големите трафове дават обаче още по-малък разброс, напр. от 100-120 ватов траф с обичайно тегло кило до кило и двеста може да се опчаква да дава разброс под 10 процента. Още по-тежките и мощни трафове дават разброс още по-малко дори 5 процента, най-мощните даже 1-2 процента.
Имайки в предвид, че става въпрос за захранване на радиостанция предвидена да работи от акумулатори възниква и втори важен момент. Върховото напрежение е 1,41 пъти това на средното номинално за даден траф на 50 херца. Сиреч налага се изглаждане на пулсациите с кондензатори след греца от 10-20 000 микрофарада нагоре.
-
И пак греда, уважаеми фенове. Кондензаторите, колкото и големи като капацитет/размер/тегло да са те, в един прекрасен момент ще се заредят до максималната стойност на променливото напрежение, която се намира на върха на синусоидата му. Измервателните уреди показват ефективна стойност на напрежението, която е равна на максималната, разделена на корен от 2. Ефективната стойност е тази, която дава ефект, носи топлина и т.н. Тук не стана ясно "трафчетата" колко дават на изхода, за да се очаква 26 волта постоянно напрежение след изправяне и под динамичен товар от 3 до 10 ампера, какъвто бе споменаван.
При работа в танкови условия има акумулаторни батерии, които работят като естествен товар/кондензатор, но не позволяват напрежение в който и да е момент да превиши някаква определена граница, като се отчете и коефициентът на пулсации, който всъщност показва преминаването на тази граница в някоя от посоките.
10 ампера да се стабилизират с параматрчиен стабилизатор е явна отживелица. Трудно ми е да кажа, защо пишешите тук считат, че импулсните захранвания, ако са добре изпълнени, имат сериозни недостатъци, при положение, че параметричните са бавни като стабилизация, шумят, някои се самовъзбуждат, всички греят много и т.н.
-
10 ампера да се стабилизират с параматрчиен стабилизатор е явна отживелица. Трудно ми е да кажа, защо пишешите тук считат, че импулсните захранвания, ако са добре изпълнени, имат сериозни недостатъци, при положение, че параметричните са бавни като стабилизация, шумят, някои се самовъзбуждат, всички греят много и т.н.
Никой не твърди, че импулсните захранвания са лоши захранвания. Не е проблемът в пулсации на изхода или някаква друга нестабилност. Аз също обичам импулсните захранвания и от доста време се занимавам с ремонта им...
Радиолюбителите мразят импулсните захранвания, защото по различни начини излъчват директно в ефира радиосмущения, които пък пречат на радиоприемането, особено в близост до захранването...
Аз просто лекичко се опитах да вметна, че за да се получи 24 - 26В на изхода, трансформаторите не трябва да са 12 волтови. Нямах представа, че всъщност радиостанцията е лампова и че към нея има инверторен захранващ блок, направен с германиеви транзистори... Сега, вече като знам - трябва да се вземе някакъв трансформатор от стар лампов телевизор примерно и да му се навият нужните вторични намотки за да се получат директно напреженията за захранване на станцията.
-
Напрежението колектор-база е най-високото пробивно напрежение в един транзистор! Напрежението колектор-емитер при висяща база е ВИНАГИ по-ниско! При база свързана достатъчно нискоомно към емитера клони към напрежението колектор-база. Освен това напрежението колектор-база няма как да се сумира с обратното напрежение емитер-база. Това е съвсем друг параметър. Т.е. пикова стойност на колекторите на тези транзистори се очаква по-малка от 35 волта. В зависимост от схемата на изпълнение на захранването, може да се очаква таван на захранващото напрежение за безопасна работа под 20 волта.
Като цяло, като виждам част от съветите които се леят в темата, само мога да се надявам питащият да се обърне към някой с достатъчно опит в тази област, който да му направи читаво захранване. И действително, аз бих прескочил вградения инвертор изцяло, и бих реализирал изцяло линейно стабилизирано захранване за исканите от станцията напрежения. Но това определено не е работа по силите на начинаещ любител.
-
Така както е по схемата която си дал,няма да заработи никога.Трябва двете вторични намотки да се свързани последователно.От там нататък имаш два варианта - Грец или схемата с средна точка.Ако общата мощност на трансформаторите е голяма,по-удачен е вторият вариант;в този случай диодите трябва да са поне стоволтови.Но така или иначе двете вторични намотки трябва да са свързани синфазно,както бе посочено по-горе.