Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: bluelemon в 13 Декември, 2019, 16:37:49
-
Привет! Искам да си взема някакъв радио тунер обаче не ми е много ясно как да го избера, кои са качествени и т.н. Намерих ето тук този потребител продава доста тунери https://bazar.bg/ads/user/2120628 (https://bazar.bg/ads/user/2120628), на най-различни цени и различни по възраст. Ако на някой му се занимава да ги погледне и да даде акъл от към цена, качество и рентабилност ще съм благодарен. :drinks:
-
:good:
Аналогов или цифров ?
Таван на предвидената сума ?
Цвят ( ако има и други компоненти в основен цвят, например черен ) !
Марка ( ако има и други компоненти с преобладаваща марка сред тях ) !
Размери ( ако ще са един над друг, то понякога е дразнеща разлика в размер на 10..20 мм ... поне мене ме дразни над 5 мм ) !
Всичко има на нашият онлайн пазар и лесно може да се избере .....
Лично аз се разделям с перфектен Harman Kardon TU950 ,купуван за много пари, н бездействащ от също много години, поради използване на ресийвър в основната система .....черен и качествен, но нямам време да го кача за продажба из нета !
-
Ами точно затова съм дал линк към човек, който продава поне 5-6 тунера. Има и аналогови и дигитални. Цените са му между 30 и 100 лв обявени. Нямам кой знае какви претенции за цвят или размер. Място имам.
Ето няколко варианта
https://bazar.bg/obiava-27088457/toshiba-st-t25-stereo-hifi-tuner-vintage
https://bazar.bg/obiava-25899143/itt-5000-stereo-hifi-vintage
https://bazar.bg/obiava-26418475/dual-ct-1260-1-stereo-tuner-1983god
https://bazar.bg/obiava-27096312/jvc-stereo-tuner-fx-330lbk
-
ако искаш по-хубав звук си купи аналогов тунер с врътка, от по-старите модели. Там нямаш много филтри и операциоанни усилватели след тунера, които да изместват фазата и да внасят нелинейност. Ако искаш удобство си купи цифров, който помни много станции.
-
https://bazar.bg/obiava-25899143/itt-5000-stereo-hifi-vintage
:good:
-
Адски много тунери има чак се омагьосах. Общо взето май ще заложа на външен вид и цена. Всички тунери ли имат изход за усилвател, защото ще го пускам през ламповия усилвател? Последно се спрях на 3 аналогови и 3 дигитални. Ще приложа линкове. Моля за мнения и съвет кой би бил най-лесен за употреба, безпроблемен и т.н. Благодаря!
https://bazar.bg/obiava-24172792/tuner-dual-ct-19
https://bazar.bg/obiava-26995562/monarch-str7000
https://bazar.bg/obiava-20200669/tensai-akai-tt-3445-am-fm-stereo-tuner
https://bazar.bg/obiava-26278486/tuner-grundig-t-7200
https://bazar.bg/obiava-24644651/tuner-denon-tu-260
https://bazar.bg/obiava-24815321/yamaha-t-420-tuner-am-fm
-
Привет, щом ще го ползваш за лампов усилвател, важно е да може да се променя изходното ниво. Трябва да има - output level. Тунерите, които са с фиксирани нива, може да не паснат на усилвателя. Проверяваш и тези основни параметри
Чувствителност: напр. 1.8uV (FM), 300uV (MW)
Съотношение сигнал/шум: напр. 75dB (FM), 50dB (MW)
Изкривявания: напр 0.8% (FM)
Селективност: напр 80dB (FM), 30dB (MW)
Честотен обхват: напр. 20Hz до 15kHz (FM)
Изход: напр. 650mV (FM), 200mV (MW)
Точно за този изход е важно да може да се променя напрежението.
Гледаш им pdf, параметрите.
Реално не ти трябва, които са с крайни стъпала.
И подобни тунери на снимката.
-
Колега за лампов усилвател си направи лампов тунер. Аз правя сега един, ползвам МЧУ и УКВ блока от "Мелодия" То си е всичко готово, само да го поставиш в кутия. УКВ блока е пренастроен на западен стандарт. Ползвам фабричен полярен стереодекодер производство на BLAUPUNCT.
-
Ами взе да ми се избистря вече. Не бих се наел да си правя сам, просто няма да имам време. Освен всичко нямам и нужните знания и апаратура. Спрях се на 3 тунера. Мисля че и трите отговарят на критериите. Със сигурност пазарлък ще има. Идват и празници :) Според вас дали някой от трите си заслужава повече от другите? Или да си харесам някой по цена и външен вид и да стрелям.
Сега като гледам, някои модели май са с вграден усилвател, който на мен май не ми трябва.
Loudspeaker - This model requires external speaker(s). - това значи ли че трябва задължително да има говорители закачени или просто че няма вградени такива?
https://bazar.bg/obiava-20200669/tensai-akai-tt-3445-am-fm-stereo-tuner
https://bazar.bg/obiava-27189423/fisher-rs-1022-fisher-resivar-oshte-namalen
https://bazar.bg/obiava-18749115/tuner-kenwood-kt-6500
-
И моите 5 стотинки по темата, което не означава, че ще ти бъда полезен, но поне ще се замислиш какви са съществените неща в тунера.
- Външният вид го остави на последно място - ще го слушаш а няма да го гледаш! Ако приема гадно и те дразни, каква ще бъде файдата, че те кефи на вид.
- Аналоговите тунери НИКАК не са по-добра оферта от цифровите - много е важно да се знае конкретния модел с какъв тип елемент за настройка е. Трябват ти снимки под капака или стабилно сервизно описание. Голяма част от дори такива сериозни тежки машини са с гадния променлив кондензатор с полимерен диелектрик. Каквото и да се случва, не се оказвай с такъв тунер в ръце! Тези кондензатори имат лоши параметри и много кратък живот. Не е рядкост бързо да започне да пращи при настройка.
- Съществено нещо което трябва да знаеш е, че радиочестотната апаратура на тези години (над 30 години) е претърпяла сериозна саморазстройка от стареене (кондензатори, феритни сърцевини и т.н.). Без адекватна настройка при професионалист с нужните апаратура и опит, ще доведе до съмнително качество на прием, и ще зависи най-вече на късмета ти на какво ще попаднеш.
- Съществените параметри на радиотунерите са подредени по важност по следния начин:
1. Динамичен диапазон на смесителя. Смесителя е един от най-важните блокове в радиотунера. Той е този който най-лесно се претоварва от силни сигнали и това се отразява много зле на качеството на приемане в градска среда. Например, приемаш радио N joy примерно с мощност 400 вата, но до него на скалата се намира предавателя на националното радио с мощност 10 киловата. Силният сигнал претоварва смесителя, той генерира всякакви продукти от смесването които не трябва да съществуват, и приема на твоето любимо радио се влошава значително. Та, добре е смесителя да е изпълнен със полеви транзистор с два гейта, или ако е биполярен то поне да е смесвъне в два електрода на транзистора а не в един. Самоосцилиращ смесител пък е абсолютно нежелателен, но едва ли ще попаднеш на такъв.
2. Чувствителност - за градска среда не се подвеждай да търсиш висока чувствителност - всичко под 7 микроволта е добре.
- Трябва да се подготвиш с истинска антена за радиотунера. Радиотунера няма шанс да ти достави удолоствие, ако го караш да раоботи с парче кабел. Трябва да си вземеш (или конструираш) добре съгласувана с входа на тунера антена. Например най-лесно от коаксиален кабел може да си направиш полувълнов затворен дипол. Последният обаче трябва да бъде съгласуван с коаксиалния кабел до тунера. Това може да направиш както с балун трансформатор (например от тези стандартни букси за телевизор 75 - 300 ома) или с U-коляно оразмерено правилно от коаксиален кабел.
- Също така понякога рутери и интернет кабели предизвикват много неприятен фонов шум при хубав стерео прием. Ще трябва и това да се съобрази при разположението на тунера.
- Според мен не ти трябва да се регулира изходното ниво! Ако е високо - ще сложиш делител, ако е ниско - абе едва ли има шанс да ти дойде ниско!
- Аз препоръчвам тунер с PLL или друг тип цифрова настройка. Добре е да бъде от висок клас. И е много важно да си наясно, че минавайки от обикновения дръжкофон с телескопична антена, много повече започват да бият на очи проблемите със сигнала в ефира, и със сигурност този тунер освен еуфория и радост, ще ти носи и разочарование.
Успех! При избора търси снимки под капака на тези модели от мрежата, и търси схемите.
Фишера изглежда добре, и е с прилично име марката, Кенууд пък се славят с добри тунери. И двата обаче са аналогови - трябва да се види как са реализирани.
-
Истината е, както са тръгнали нещата FM обхвата с години ще умре. Норвегия вече, в по голямата си част не излъчват на FM. Преминават на дигитално DAB. Другите държави и те предприемат тези стъпки, Швейцария, Великобритания, Дания и др. С две думи, да им се порадваме още на тези тунери, защото се очертава да не може нищо да се хваща с тях. Като ни натиснат западните държави, ще стане така както и с телевизията.
-
Благодаря на всички! Реших да взема Technics ST-S505 на първо време пък ако се зарибя да слушам радио може да вложа повече в нещо яко аналогово. Ето едно линкче с много яки снимки на въпросната машинка.
https://insidehifi.blogspot.com/2013/12/technics-st-s505.html
-
Благодаря на всички! Реших да взема Technics ST-S505 на първо време пък ако се зарибя да слушам радио може да вложа повече в нещо яко аналогово. Ето едно линкче с много яки снимки на въпросната машинка.
https://insidehifi.blogspot.com/2013/12/technics-st-s505.html
Тунера е добър, както паламетрите така и от представянето му. Има много позитивни отзиви за него.
The ST-S505, the little brother of the sleeper ST-S707, is a very compact, low-profile digital tuner with 4 varactors (the electronic equivalent of gangs) for FM and 2 for AM. The IF section has 4 ceramic filters, 2 of which (CF101 and 104) are used for the Wide IF mode and all 4 of which are used in Super Narrow mode. Our panelist Ray says that the ST-S505 "has surprisingly good selectivity in the Super Narrow IF position, good enough to rate this tuner a budget DXer. In side-by-side comparisons with a stock Pioneer TX-9800 and a stock Kenwood KT-815, the little ST-S505 was able to pull tough signals with effectively equal ability." The ST-S505's specs quote 25 dB adjacent channel selectivity, not up to McIntosh or Onkyo caliber but quite good. The specs for IF and spurious rejection are also pretty good, but image rejection is just fair. Ray continues, "Audio performance is adequate with full frequency range projected but with little depth to the image. The output stage is rather unusual, with no buffer amp but passive de-emphasis after the uPC1161C3 MPX chip. This means the load impedence will affect frequency response. That load should be at least 33 K ohm. This tuner is not a modifier's delight, as the power supply is quite wimpy and there is just no room in its little box, but it may be a good candidate for one of Bill Ammons' Filter Adder Boards. One notable surprise, the external AM loop antenna plugs into a phono jack. Not having the stock antenna (everyone seems to lose these), I plugged in a Radio Shack small tunable AM loop. WOW! AM like the olden days. Recently the ST-S505 has been going for less than $50 on eBay - a bargain for an overachieving tuner."
-
Това само може да ме радва. origo е замесен тук. :)
Сега остава въпроса с антената. Имам една стайна антена с усилвател, тя може ли да свърши работа? Ако не къде мога да видя подробност как да си направя сам. Благодаря!
-
Здравей, активната антена, ако е с коаксиален изход не пречи да я тестваш, но концепцията на активните антени за съжаление принципно е сбъркана - слагат малък приемен елемент, и разчитат да повдигнат нивото на сигнала с активно стъпало. Истината обаче е, че така усилват както сигнала, така и шума. Освен това отново активното усилвателно стъпало е податливо към претоварване от сигналите от силните предаватели, и генерирането на боклук който да смути приема на по-слаби предаватели. Естествено, нищо не губиш да тестваш приема с активната антена, просто ако не те удовлетвори като качество, следва да пробваш с направата на съвсем евтина от достъпни материали пасивна антена за УКВ.
Тук ще ти представя моят проект за такава антена който използвам и съм много доволен от резултатите.
Ето тук пускам резултатите от калкулатора за дипол проектиран за честота равна на средата на УКВ радио обхвата:
VK5DJ's YAGI CALCULATOR
Yagi design frequency =97.80 MHz
Wavelength =3065 mm
Radiator diam =8 mm
RADIATOR
Folded dipole 1483.2 mm tip to tip.
A half wave 4:1 balun uses 0.75 velocity factor RG-6 (foam PE) and is 1150 mm long plus leads
FOLDED DIPOLE CONSTRUCTION
Measurements are taken from the inside of bends
Folded dipole length measured tip to tip = 1483mm
Total rod length =3008mm
Centre of rod=1504mm
Distance BC=CD=717mm
Distance HI=GF=709mm
Distance HA=GE=748mm
Distance HB=GD=788mm
Distance HC=GC=1504mm
Gap at HG=15mm
Bend diameter BI=DF=50mm
If the folded dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is 96.2MHz and K is 0.952
Ето мерките на сгънатия дипол и съгласуващото U коляно:
[attach=1] [attach=2]
Т.нар. "сгънат дипол" който е приемния елемент на антената изработваш от 75 омов коаксиален кабел оформен според геометричните данни дадени от калкулатора. Измерваш парче с дължина според данните 3 метра и 8 милиметра, режеш оголваш по 1 сантиметър и усукваш добре централно жило и оплетка. Това парче коаксиал използваш като "дебел проводник" т.е. свързваш оплетка и централно жило заедно в двата края. Това е за да избегнеш необходимостта от дълга алуминиева или медна тръбичка от която да оформиш дипола. После спазваш най-вече разстоянието между двата края които са ти "изхода" на дипола и сгъваш с нужния радиус на закръгление. Вероятно ще ти трябват някакви носещи материали които да крепят извитите краища с близка до правилната геометрия аз използвам картон, но е грозно, може да се помисли за нещо по-красиво (задължително обаче диелектрик).
Съгласуването на дипола с коаксиалния кабел и входа на тунера става с т.нар. U-коляно което е изпълнено от същия 75 омов коаксиален кабел с който ще свържеш и цялата антена към тунера. Дължината на коляното се измерва прецизно, защото от нея зависи и честотния диапазон в който работи. След това свързваш всичко както е показано на графиките и получаваш желаната антена. Дипола в повечето случаи работи по-добре ориентиран вертикално (заради вертикалната поляризация на излъчване в градовете), но това подлежи и на доуточняване опитно. Обикновено не е необходимо да бъде навън, достатъчно е да се закачи вътре пред прозореца. Дори да не е достатъчно висок прозореца, за да обхваща цялата дължина на дипола това не е фатално, но може ако се стремиш да приемаш по-качествено някои станции да му намериш място и на балкона. Естествено трябва да видиш от коя страна на сградата ти (ако имаш достъп) е по-добър сигнала, защото при УКВ радио приемането във високия диапазон от качество отразените сигнали значително влошават чистотата и изкривяванията при стерео прием.
-
Благодаря! Намерих си антената с усивател и ще я пробвам да видим какво ще се получи. Сетих се че преди години бях абонат на булсат и на покрива имам сателитната чиния. Аз съм на последен етаж. Кабела от чинията влиза точно до тунера. Въпроса ми е мога ли да ползвам същия кабел и примерно на покрива да боцна една ей такава антена https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html (https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html) че и цената и е добра. Пише само че трябва преобразувател ама гледам и те са стотинки. :drinks:
origo варианта с дипола е супер, обаче бая големичка става антената, а и трябва да и търся място. Не съм я отписал още като вариант, но ако става с по горната антена ще бъде бързо и лесно.
П.С. Забравих да питам. В АМ обхвата нещо читаво хваща ли се?
-
Въпроса ми е мога ли да ползвам същия кабел и примерно на покрива да боцна една ей такава антена https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html (https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html) че и цената и е добра. Пише само че трябва преобразувател ама гледам и те са стотинки. :drinks:
В АМ обхвата нещо читаво хваща ли се?
При монтаж на покрив,антената от Викиват е напълно достатъчна за приемане на радиостанциите, които излъчват за района на Пловдив. Няма нужда от усилватели.
С качествен тунер няма да има никакви проблеми.
На АМ има много смущения и може да се каже, че няма почти нищо интересно за слушане, освен от радиолюбителска гледна точка.
-
:hi:
-
Многоелементната антена има насочена диаграма. За Пловдив не е особено удачна, че излъчването е от няколко локации: РРТС Здравец, Белащица, Младежки хълм. Аз си слушам с мн. добро качество с парче жица висяща от прозореца на 11 ет (16 етажен блок до панаира) или с антената за АМ, без дори да правя някакво съгласуване. искам да кажа, че сигналът е с достатъчна сила за моите лампови 70 годишни апарати. С по-добрите приемам добре, т.е. съвсем нормално за слушане предаватели от Пазарджик, вр. Ботев и Асеновград, а с не-добро качество приемам и от Карлово, Панагюрище, Хасково, Снежанка (Студенец) Насочената антена ще ти даде голяма разлика в сигнала от различните посоки на излъчване. В този смисъл тази антена от Викиват ми хареса като идея - тя е също сгънат дипол с диаграма на приемане на 360 град., и впредвид цената и си струва да се опита. Кабелът от сателита можеш да ползваш, ако разбира се е читав и не е дърт и нацъвкан. Сугласувай антената с фидера. На АМ няма какво да слушаш качествено, а за да чуеш изобщо някоя станция освен смущения са нужни специални мерки, за което има подробни теми във форума. Зависи и колко е висок блока ти - не си написал.
-
Ползвам отворен дипол , с дължина на двете рамена , по 60 см ., и симетричен кабел .
Всичко хващам , което може да се хване в моя район . Включително и 5 сръбски станций.
Насочената антена , , за мен е неудачна . Дава предимство на 2-3 предавателя , а останалите почти изчезват . :hi:
-
Да! Антената от Викиват е идеална! Не съм я пробвал, но трябва да е добре! Съгласуването с кабела е задължително! Може пак да стане с U-коляно оразмерено правилно, а не е изключено антената да има в комплекта и балун трансформатор за съгласуване.
Приемането с кабела за сателитна ще стане, в случай, че не е повреден. Диелектрика между централно жило и оплетка трябва да е разпенен. При измерване с отворен край с омметър на обхват 200 мегаома не трябва да показва утечка. Ако не - нов кабел.
Приема с метър кабел провесен може и да е добре за лампови моно приемници, но за стерео прием с достатъчн за Hi-Fi качество според мен си трябва истинска антена. Поне в София в Дружа е така. Ако няма да слушаш само БНР естествено, там мощността компенсира нуждата от читава антена.
За насочена антена не съм говорил никога. Вертикално разположен дипол също приема от 360 градуса. Тази от Викиват не съм сигурен с каква поляризация приема когато е хоризонтална, и какво ще стане ако я монтираш вертикално! Не забравяйте поляризацията на повечето станции в София е вертикална, сигурен съм, че и в Пловдив е така, а неправилно ориентирана според поляризацията антена може да доведе до над 50% по-слаб сигнал. Успех!
-
Оказа се че тази антена от викиват принципно си има балун, който се монтира в пластмасовата кутиика, но го нямат никъде наличен. Има само антената. Викиватците изведнъж вдигнаха и цената. :) Тука разни приятели като разбраха за моето радио увлечение и взеха да вадят едни антени от мазета и тавани. :yes: Въпроса е с някаква стара ТВ антена без преработка мога ли да хвана добър сигнал? В крайна сметка мога и да я преработя. Ако имате читава схема на такава антена мога да пробвам. Ето една снимка на едната която мога да взема.
П.С. В крайна сметка мога да си поиграя. Тунера светне ли в зелено стерео сигнала значи съм в играта :)
-
... Въпроса е с някаква стара ТВ антена без преработка мога ли да хвана добър сигнал? ...
Да, едни големи 5-елем. Яги-та за 5-ти канал (93,25-99,75), използвани за приемане на TV в Шуменски регион. Параметрите им са точно за 88-108 MHz, дори само сгънатия вибратор да вземеш от там. Около 1,50 m е.
-
Най-елементарната за изработка FM-антена е отворен дипол с две алуминиеви тръбички с диаметър около 10мм и дължина по 75см.
http://lz4ny.eu/dipol-calculator/
-
И аз да кажа. Повече от 10 години ползвам дипол като на Радио208 закован вертикално към стената (зад пердето) гледаща към мижавия ретранслатор на Правец, отстоящ въздушно на 7-8 км. И нямам проблеми. Две ал. тръбички хванати към суха чамова летвичка, 3-4 метра коаксилен кабел и това е...
-
Да, това изглежда много лесен вариант. Мога да взема две такива тръбички от стара антена. Единственото което ме притеснява е понеже ще е напокрива, там ми е най-удобно, няма ли опасност при гръмотевични бури да стане греда? :master2:
-
При пряко попадение нямаш спасение.
За статика: затвореният вибратор е закъсен, отвореният - не. При използване на съгласуване/симетриране с феритен балун, имаш доп. закъсяване и от него. И добрата част е, че най-вероятно входът на тунера ти се предава трансформаторно или автотрансформаторно от антенното грездо към първия RF-усилател. (Може да провериш това с омметър).
По-скоро съм имал проблеми с изравнителни токове по оплетката при ел. инсталация в "земно/нула" на етажа и "земно" на покрива при заземен/занулен контакт/апаратура, заземление на антенното съоръжение на покрива/"заваряване" и свързване електрически на носещата на антената към арматурата на блока.
-
Набързо можеш да си направиш антена от коаксиалния кабел. Има предимства, както и недостатъци, но в града. слушане на "силни" и "средни" по ниво станции едва ли ще откриеш разлика с други, едноелементни такива антени.
Двата елемента са с дължини λ/4 или 75 или малко по-късо, напр. 72 см. Направи вертикалната за УКВ (а втората във вертиклана поляризация се превръща в първата).
-
Да, може да пробвам този вариант. Имам място на терасата. Мога да го монтирам директно на една PVC тръба, която е хваната за стената. При този вариант има ли нужда от балун? С такава букса ще стане ли http://kvazer.com/rf-adapters/279-saglas-u-vo-300-75ohm-rse.html
-
Отвореният дипол/вибратор е 75 Ohm, затвореният: 300. Нуждаят се симетриращо устройство към несиметричен фидер - коаксиален кабел, за да не се изкривява диаграмата Заграждащото гърне/тръба метална/ в случая върши това. (Затвореният - и от съгласуващо).
-
FM-антена е отворен дипол с две алуминиеви тръбички с диаметър около 10мм и дължина по 75см.
Вместо тръбички съм използвал мостов кабел 2 квадрата. колкото е общата дължина .Единия проводник го изваждам като запазвам целоста на изолацията Втория проводник който ползвам за дипол в средата внимателно го срязвам и двата края ги подгъвам и там запойвам антеноотвода. Ефекта е много добър
-
Да нещо такова ще е в зависимост от това какво имам подръка. Отказах се от варианта на покрива, че малко ми е спек. Помня как бегах до къщи като още гледах булсат да дърпам антената. Даже измислих много ловко как да я скрия в лайсната на касата на вратата. Верно няма да е на открито, но ще пробвам различни местоположения да видя има ли разлика в приемането. То толкова е замърсен ефира че не знам... Рокинрол! :drinks:
-
... То толкова е замърсен ефира че не знам ...
Няма страшно, честотната модулация е устойчива към смущения :) Пробвай, и да се похвалиш после ::).
-
Ами да се похваля. :D Спретнах един бърз отворен дипол от мостов кабел. Вързах го с коаксиален кабел и го симетрирах. Хващам всичко пловдивско перфектно. И разни други станции, но с не толкова добро качество, поради факта че антената е в къщи. За сега съм много доволен. Ако реша да ловя нещо по-надалече ще трябва на покрива. Благодаря на всички и весело посрещане на празниците! :hi: