Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: bluelemon в 15 Януари, 2020, 14:38:52
-
Привет! Понеже реших да се огледам и да сменя изходните трафове на усилвателя, в момента е с два броя от акорд, та реших да се допитам. Някой ползвал ли е трафове на тази фирма. Това е сайта https://www.iwistao.com/collections/output-transformers (https://www.iwistao.com/collections/output-transformers) Всъщност предполагам ще има разлика в звученето с хубави трансформатори? Приемам и други предложения за изходници на добри цени. Поне да кача нивото една идея. :drinks:
Усилвателя е SE с EL84 от тази тема https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12108.msg84931#msg84931 (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12108.msg84931#msg84931)
-
Изходните трансформатори на ламповия усилвател са един от най-важните му детайли. Те обаче притежават набор от параметри които са особено важни и за съжаление не стават ясни какви са за трафовете предлагани от китайците.
- Важно е какъв е магнитопровода - достатъчно тънки ламели и от качествена силициева ламарина. Китайците не забелязах да упоменават каква е дебелината на ламелите, а материала е загатнат, но не е сигурно какъв е.
- Необходимото предавателно отношение - това приемаме, че го има, написани са първичните импеданси при съответния товар.
- Собствена индуктивност на първичната намотка. Това е грубо казано като стойността на изходния кондензатор при полупроводников усилвател. Ако първичната индуктивност е недостатъчна ще имаш проблем при постигането на добри ниски честоти. И не само, че ниските ще са недостатъчни, но и ще бъдат с ясно изразени нелинейни изкривявания което е нежелателно.
- Коефициент на магнитна връзка между намотките - това е факторът който основно определя представянето на трансформатора при високи честоти. Това се постига чрез подходящо секциониране на трансформатора. Т.е. първичната се разделя например на 3 части, а вторичната на две части и се навива - една част първична, една част вторична, после още една част първична, после втората част вторична и накрая последната част първична. Така се осигурява достатъчно добро предаване на високите честоти. Не намерих данни за секциониране при китайците.
Трафовете от Акорд от своя страна са доказани и добре известни като параметри. Имат секционирана първична на две части между които части е навита вторичната. Доказано в триодно свързване свирят от около 30 херца до 15к. В пентодно свързване като, че изкарват по-добри високи - до около 20к, но пък ниските им получават завал под 100 херца. Та само от сайта на китайците, не съм сигурен, че с техните трафове ще постигнеш по-добро представяне на ламповия. Не се връзвай сляпо на написаните там параметри - не се знае как са правили измерванията. Аз мога да ти покажа, как акордските при измерване в нискоомна верига вадят 2 пъти по-широка честотна лента, но е важно какво дават при клатене с лампа нали така. Успех!
У нас Бисер Билчев навива хубави изходни трафове - аз лично не съм ги виждал или използвал, но гледам, че ги ценят. Водят се Дракона и Попа, но не мога да им намеря сайта. Имаха чифт за EL84 и беше на поносима цена, потърси или колеги да дадат линк ако открият или помнят нещо.
-
Хм ей тук намерих някакви цени http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=13&t=18042 не знам колко е актуална темата. Номер 6. са 65лв чифта.
-
Аз си бях купил от там преди години но не съм доволен.Ако искаш купи си и пробвай.
Че и за анод беше маркиран проводника от горният край на намотката ,а трябва да е до ядрото.
-
Като изключим паразитното излъчване, според мен е по-добре към анода на крайната лампа да е извода от горе на намотката. Поради това, че има по-нисък капацитет към маса (при заземен магнитопровод).
-
Разгледай тези 4 и 8 омови:
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_002/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-002/ (https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_002/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-002/)
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_001/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-001/ (https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_001/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-001/)
Не ме питай за отзиви, нямам представа, а и не съм фен на ламповите усилватели :D
Мога да съдействам за безплатна доставка.
-
Благодаря за предложението! Поразрових из интернет и намерих този сайт където усилвателя е почти като моя (ползвах гугъл преводач). https://www.audiovideo.fi/opas/putkivahvistinrakennusohje-se-84-brachyera-osa-2/ По надолу има измервания с осцилоскоп на полския траф и нещата не са розови. И двата хамънда са с по добри резултати. Естествено и по скъпи. :hi:
-
Като цяло навиването на хубав захранващ трансформатор е работа, а проектирането и навиването на висококачествен изходен трансформатор е изкуство. Ако се ограничаваш до цена 50 лева на тек, май ще е трудно да купиш траф който да надмине акордските. То е как са секционирани намотките, как са изолирани, абе тънка работа си е, и не е евтина. Ако си запален може да си навиеш и сам такива трафове под ръководството на достатъчно добре запознат любител в тази област. Не случайно ламБите не са за всеки, ако се цели във високия клас по качество.
-
Да, май взе да ми се избистря. За сега ще изчакам докато не реша да си взема два хамънда някой ден. :drinks:
-
Разгледай тези 4 и 8 омови:
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_002/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-002/ (https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_002/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-002/)
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_001/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-001/ (https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_001/transformatori-ss-zakrepvane/indel/tgl-5-001/)
Не ме питай за отзиви, нямам представа, а и не съм фен на ламповите усилватели :D
Мога да съдействам за безплатна доставка.
От тези Indel, няколко познати които си купиха са особенно доволни.
-
Ето още инфо https://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/323707-tgl5-002-output-transformer-low-frequencies.html
За сега оставам с акордските. По натам ако ми попадне нещо ще действам. :master2:
-
Ами аз отдавна ти казах - в пентоден режим очаквай по-лошо представяне в ниските честоти, но доста по-добро във високите, и обратно. Ако направиш този експеримент с Акордските ще получиш много сходни резултати. И като цяло пак казвам - трафовете които ще ти осигурят и добро поведение в ниските и във високите не струват 100 - 200 лв. чифта.
-
Да. Явно не напразно цените са високи за качествените трафове. Одеве го пуснах от ултралинейно в триоден режим и определено ми харесва повече (първоначално не чувах голяма разлика между режимите). Не забелязвам някаква загуба на мощност, но аз и не го слушам много силно. И с ватата на иглите си поиграх тия дни. За сега така ще е. Поздрави! :drinks: