Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: lz1tka в 14 Февруари, 2020, 09:33:54
-
Отдавна се канех да си направя такова за захранване на лампи.
Засега няма да обсъждам филтрация.Ползвах най просто без чип импулсно.Няма tl431 на изхода.
Пренавита вторична на трафа(прекалих с навивките).Трафа не грее под товар!За товар са ползвани 1,2 ко 1 w съпротивления с разна стойност, от 9,6 до 18 ко.
Сглобих два варианта,големия изкарва 170в/50 ма(не е товарено докрай).
Малкия 180в/10 ма (платка от просто 5 в импулсно 2 А )
Трябва да се подберат стойности на съпротивленията,за опит и така са в нормални граници.
Прекалих с вторичната,без ценера вдига над 350В и гърми силовия транзистор :).
Изходното напряжение се покачва помалко дори под товар(на голямото импулсно,малкото държи безпроблемно),това е заради прекаляване с навивките на вторичната.При 250в ценер и изход,проблема изчезва.
Диоди на трафа FR107.
-
Дали не е по- добре да се навържат изходните кондензатори на три такива -има ги продават се готови. Като смениш резистор в делителя напрежението става примерно 220-250v. Захранвам 40W поялник с постоянен ток с такъв (поялника ми стана дълговечен)- държи до 150W товар. 3x250V ето ти 750V. http://technomagic-kj.com/?q=browser/detail/423/1787/%D3%ED%E8%E2%E5%F0%F1%E0%EB%ED%EE+%E7%E0%F5%F0%E0%ED%E2%E0%ED%E5+SUPER+BESLEME
-
Дали не е по- добре да се навържат изходните кондензатори на три такива -има ги продават се готови.....
И това е начин,въпроса е на кого за какво му трябва.
При мен целта е захранване на две 6н2п с аноден ток 5 ма.
Габаритите и тежина съшо са от значение за проекта.
Друг е въпроса че имам 40 бр 5 в импулсни и нямам нужда да купувам други.
Проекта работи,остава или да се донавие за 6,3в за катодно(право)напряжение или друга готова платка с лека промяна в изходното напряжение.
Дали да ползвам процесор за да имитирам 50 херца и синусоида за катодното 8)
Не съм открил топлата вода но ми е омръзнало от големи и тежки трафове. Схемата за проста обратна връзка я качих за да се види от хората колко лесно може да се промени изходното напряжение(в определени граници)в почти всяко обикновено импулсно.
Ще си правя друго лампово стъпало с импулсно захранване.
Знаеш как е,като те засърбят ръцете чудеса твориш.
-
Помислих, че става дума за 4x ГУ-50 :)
-
Здравей,
Шумотевицата ще е зловеща. Виж този линк - https://www.dos4ever.com/battery/battery.html В т.13 е схемата, малко е сложно, но е мислено да не шуми. А накрая в т.15 има две по-прости схеми.
-
Здравей,
Шумотевицата ще е зловеща. Виж този линк - https://www.dos4ever.com/battery/battery.html В т.13 е схемата, малко е сложно, но е мислено да не шуми. А накрая в т.15 има две по-прости схеми.
Благодаря за статията. :good:
Схемите са нормални,детска игра да се събере т.13.
В това изправяне дори грец не съм сложил, камоли осцилоскопа да закача :D. Всичко е просто тест как ще се държи транзистора и трафа.
Специално писах за най простите импулсни. Ясно е че ще бълват какво ли не. ;)
-
:good: :master2:
-
Ако целта е да генерира минимум излъчени смущения и да извади максимална ефективност, не бих препоръчал нищо друго освен резонансен осцилатор на Ройер с превключване в нулата на напрежението. Това е най-добрият вариант, и в работата си където трябва за най-чисто изходно напрежение и минимум излъчени смущения правя тази схема.
Ето като идея осцилатора на Ройер с биполярни и полеви транзистори:
[attach=1] [attach=2]
Тук предлагам изправител с капацитивен или индуктивно-капацитивен фиртър:
[attach=3]
Резонансната честота се подбира чрез стойността на капацитета паралелно на първичната намотка и индуктивността на първичната намотка. Подбира се да работи на около 40 килохерца, но при необходимост може да се понижи честотата, на цената на по-големи размери. Всички процеси в схемата се развиват с близка до идеалната синусоидална форма. Регулирането е най-добре да стане преди осцилатора, като обратна връзка се вземе от изхода. При необходимост е възможно да се направи още по-добра филтрация на изхода.
Точно тази схема се използва най-често за управление на луминесцентни тръби със студен катод, като тези за подсветката на по-старите лаптопи. По тази причина тук там по магазините може да се намери китайско производство такъв осцилатор. За малки мощности вероятно ще трябва само закачането на един подходящ изправител и филтър и работата е "в джаза". Казвам го като идея, при необходимост от безшумно повишаващо импулсно захранване.
Успех!
-
Да, и това е хубаво, само да не мърда напрежението на източника, че с него всичко отива. А и тук КПД не е много добро, формата зависи от товара. Електронния преобразувател е идеален, защото се саморегулира както по товар, така и по източник.
-
Резонансната схема на Ройер е доста стабилна в широк диапазон на входни напрежения. Именно за това и препоръчвам регулирането при промяна в напрежението на батерията да става линейно преди самия преобразувател. Самия преобразувател е с доста прилично КПД поради резонансната си работа. В общия случай може да се очаква КПД около 85%. Ако се добави линейно регулиране естествено КПД ще падне. Все пак когато се търсят минимални излъчени смущения за прием на АМ обхвати за мен на първо място е излъчването на схемата а на второ КПД. Формата на изходното напрежение е слабо зависима от товара, не е толкова мека изходната характеристика, разбира се тази форма не е и критична за работата на преобразувателя.