Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Fisher в 09 Април, 2020, 11:22:08
-
Колеги , попадна ми един интересен усилвател Thomson PA 428 T - усилвателя бе е с допадаща ми ретро визия , но с проблем.След известно търсене на схема установих, че Томсъна е копие на Wzmacniacz Unitra PA 428, популярен полски усилвател /взмачняч/ от 70-те години, нещо кат нашия Студио хайфай 2х35.
Проблема се оказа дефектен потенциометър на усилването стерео 2х50к/2 по 47кОм/....привидно лесно решим .
Потенциометъра се оказа 2х50к с извод на 5к , тоест всяка секция с 4 извода 0-5-50к плюс подвижния извод.
Оказа се че 5кОм извод е вързан към тонкорекциите и е мн.важен за правилната работа на взмачнячя.
Такъв потенциометър обаче не намирам.
Моля за съвет как да се стравя с проблема или някой ако има за продажба подобен потенциометър да се обади.
Прилагам снимки. :hi:
-
Офф,
Имам 10 килоиграма потенциометри.
Как да рабера кой да ти препоръчам
Ми снимай го да го видим.
-
Само да поправя колегата- оригиналът е ТОМПСЪН-а, а копието е полското изчадие, което даже не дава да му изговориш и името! ??? За потенциометъра- като няма такъв с междинен извод се слага обикновен. Ся ако колегата чува разни неща, това е отделен въпрос. Но мисля, че няма да се промени кардинално звука. Другото- вместо да показва схемата, колегата да беше пуснал една снимчица на пустия потенциометър. все някой може и да има такъв из боклуците си. А опит за ремонт на потенциометъра правен ли е? Щото понякога и тове се оказва възможно.
-
ditronix ме изпревари със секунда по въпроса за кокошката и яйцето, а и по втората част съм съгласен с него.
-
Този ако ти харесва, ще ти го пратя. Има 3 допълнителни извада през равни интервали, а иначе е 2Х47к.
-
Този май е линеен, а ще трябва да е логаритмичен. Ако пък е логаритмичен направо ще заспи! Начини да се постави много, ще се подбере допълнителния извод измежду трите налични и готово!
-
Поздрав на отзовалите се, потенциометъра го мъкнах да го показвам на едно моми продавачки в Елимекс, послего разглобих в опит даго поправям,сега някъде го забутах и не ми е под ръка да го снимам,но утре ще опитам.А на вид е като стършеловия , но не е линеен а логаритмичен,извода на 5 кОм е точно по геометричната среда на дъгата на потенциометъра.Демек като го врътна до средата подвижния край се изравнява с извода на 5 кОм.
Благодаря на Стършела, при липса на нещо по добри като краен вариант ще стане,засега опитвам да открия логаритмичен с повече от три извода на секция.
Относно офертата на rolling_heads -визията като потенциометъра та Стършела,стерео,оста около 6мм да стърчи поне 2 см, но с поне 3 плюс 1 доп извод,като доп.извод да е в зоната около 5-6 кОма.
Относно името - усъмних се това да е оригинала щото усилвателя е Томсон, не е Томпсън...което ми звучи като полска измишльотина за износ. Иначе го има и като CONTINENTAL EDISON PA-428,което чини ми се по бива да е оригинал. :hi:
-
Много красиво изделие. Точно това си е оригинала. Каква е тази марка '' Томпсън''? Точно '' Томсън'' си е истинското. Даже не рядко освен във Франция ги има и производство Япония. Вашия made in Poland ли е? Континентала би трябвало да е Полски.
-
Fisher, потенциометъра който ти предлага "styrshel"-ла е точният за това място. Ако оста е малко дълга, може да се отреже внимателно и не е вярно, че трябва да е логаритмичен. Изводът, се използва за корекция на звука при малка мощност, тъй наречения "Loudness".
-
Може ли да качите схемата на усилвателя?
-
Иска ми се да ви предложа едно много старо "лекарство" за потенциометри, превключватели и всякякви метални и графитни контакти, която съм научил от по-стар от мен техник: в екстакционен бензин се разтваря медицински вазелин до консистенция "боза", ама не много гъста. Със спринцовка може да се обработва без разглобяване. Едновременно и смазва. Аз съм ползвал успешно и боров вазелин. След "терапията" потенциометри, ключове "заспиват" и работят много дълго (години) без хъркане и пукане. Голям ефект има при дългите многопинови превключватели за запис при магнетофони и касетофони. След дълго съхранение се долива бензин, иначе се сгъстява. Със спирт не става - много кратък ефект.