Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: kortex в 28 Септември, 2020, 17:25:00
-
Намерих един стар Български трифазен електромер Електра от 60 и някоя година :) Та стори ми се интересно че пише ,, със спирачка ,, Това какво е ? Нещо като защита като вържеш кабелите на обратно да не въти назад или? Гледам главните соленоиди са с доста дебели намотки за разлика от другите които работят като спирачка или нещо ... Също са свързани отделно от главните ... Как работи ? :flag_of_truce:
-
Кратка лекция за обществото.
Електромерите имат УСЛОВНА посока. Тя зависи от свързването им. Когато сключваш договор, там се определя дали си доставчик, потребител, или и двете. За да се избегнат злоупотреби, то ако си потребител, няма как да си доставчик. Което предполага електромерът да върти само в посока "дава" за продавача и "взема" за потребителя (потребител на сръбски е потрошач, т.е. съсипва нещо полезно, само за сведение).
Размяна на фазите най-много да те вкара в преразход. Размяна на посоката на токовите вериги може да те направи от консуматор в генератор. Тук електромерът се е погрижил това да не стане.
-
Обърнете внимание, че за разлика от битовите електромери, този измерва само реактивна мощност. Не знам дали спирачката има нещо общо с това, и на какъв принцип работи.
-
Не, няма общо. Спирачката си е спирачка. Реактивната мощност показва дали честно консумираш енергия или си във вреда на обществото. Някога, ако не полагаш грижи за баланса на напрежението, като коменсираш индуктивния това с капацитивен такъв, то плащаше на "Енерогото" за това, че му се налага да коригира напреженията в крайните точки. Ако прекомпенсираш с капацитета, то не следва да ти се зачете като бонус, защото вече си нанесъл моментна вреда, като си понижил напрежението и хората не са могли да ползват качествен продукт.
Темата е сложна и всеобхватна. Кратката версия е, че токът не ти се продава, а ти се предоставя услуга по доставка на електроенергия. Плащаш за самата услуга, като ако влошаваш параметрите на стоката, то плащаш и за услугата по възстановяването им. Ако подобряваш параметрите, то си е за твоя сметка, освен ако не си сключил договор да предоставяш услуга по подобряване на тези параметри. Но двете действия не са взаимноанулиращи се. Затова има "спирачка".
-
Принципът на работа на спирачката е чисто механичен. Не позволява на диска да се върти в посока, която е обратна на допустимата. Няма общо с посоката на свързване, която може да е или взема или дава. Важното е да не върти в обратната на посоката на свързване.
-
Съвременните статични електромери работят в 4 квадранта, като за всеки си има отделен интегратор. Там ефективно има 4 превключвателя, вместо да има спирачки. Като енергията се определи в кой квадрант е, то се включва съответните два интегратора.
Възможните варианти са активна взема/дава и реактивна взема/дава, като може да се работи във всяка от четирите възможни хипотези.
-
Изрових тази прашасала тема и ми направи впечатление, че верен отговор няма. А той е, че има магнитче, което спира диска, когато ток не тече. Иначе, след всяко изключване на консуматора, диска по инерция може да навърти няколко амперчаса. Магнитчето създава минимален съпротивителен момент, който е отчетен при калибрирането на електромера.
-
Правилно, и за сведение на Ваклин, механичните електромери си се връщат честно и безкористно назад, ако отдаваш енергия към мрежата.