Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: Любо Божков в 11 Декември, 2020, 21:15:45
-
Искам да управлявам импулсно активен товар при захранващо напрежение около 300V и ток около 10 – 15А. Подходящи ли са транзисторите IRFP460 (MOS-N FET,500V20A,280W,16C,<0,27OM), или IRFP360 (MOS-N-FET,400V,23A,280W, 0,2ОМ), или ще ми препоръчате някои други? Имам и някакви драйвери TC427CPA, закупувани преди много години. Драйверите (ако са подходящи), ще се управляват от операционни усилватели.
П.П. Каква честота (или минимална продължителност на импулса) мога да постигна с тази елементна база?
-
Пооогледай се за по-нови генерации транзистори. По принцип и наличните ще свършат работа, но ще ти трябват според мен поне по два в паралел. Драйверите- ТС4427- са повторители. Ако се налага инвертиране на управляващия сигнал- ползваш ТС4426. И са задължителни в случая!Не е необходимо да ги клатиш с ОУ, ако ще ползваш микропроцесор, един -два драйвера се управляват директно от изход на процесора. Те формират управляващите импулси така, че транзисторите в необходимия момент да се отпушват на 100%, за да се постигне и ниското съпротивление на прехода им в отпушено състояние- около 0,2 ома. Наскоро тоя урок го взех по трудния начин- опитах да управлявам крайни MOS-FET-и директно от процесора. Уж стана, ама като опитах с два транзистора започна забавлението. Че по едно време и климатика изключи. Гледам- не се пипат транзисторите. Та от тук-от там се стигна до истината. Ако мога по-късно, ако остане малко време, ще се огледам за по-нови поколения MOS-FET-и, абсурдно е да няма такива. Може да отвориш сайта на APHA & Omega semiconductor. Китайци са, но произвеждат истинска стока, ползвам техни транзистори. По спомен имаха едни едни таблици с производсвата си, от дето може да се ориентираш.
-
За напрежение 300 и нагоре волта, е логично да се употребят ИГБТ транзистори. Няма да пиша защо, вярвайте ми :drinks:
FGH40N60SMD са добър избор.
Трябва ли да имаме галванично разделяне на управление от силова част. Ако "ДА", оптодрайвери или траф, ако "НЕ"- IR2110
Оптодрайвери - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/43560/
Питай ако има нещо неясно.
-
Благодаря много за изчерпателните отговори. Опторазделянето не е задългително, но за експериментите определено е плюс. Запазвам си правото за допълнителни въпроси, когато започна с лепенето. :master2:
За мен е по-лесно да пазарувам от Елимекс. Ето техните оферти:
-
Не , не , не от Елимекс НЕ взимай! освен ако не искаш на всяко пускане да сменяш на килограм . :negative:
Само от Комет ,Фарнел ,Маузер
-
Точно! Любо, не вземай особено мощни елементи от ЕЛИМЕКС! Все още! Напоследък явно се мъчат да променят политиката си на внос на полупроводникови елементи, но толкова пъти съм си патил, че все още не пипам нищо такова от там! КОМЕТ същия ден, в който направиш поръчката, разбира се ако е до 14 часа, за да могат да приготвят стоката, ще я натоварят на куриера и на другия ден ще е при теб. Ако те нямат наличности, до два дни изтеглят от ФАРНЕЛ от Англия и по каталожни цени ще получиш всичко.
-
ОК. Поръчах на Комет. :drinks:
-
Аз има въпроси...
Тези мосфети, които имаш, обикновено работят в PFC стъпала с честота до към 100KHz, но с какви операционни усилватели смяташ да ги управляваш , та се притесняваш за честотата, която могат да постигнат транзисторите?
Този активан товар 10А, да не би да е лампа или нагревател? Ако е така, измери съпротивлението му с оммер на студено, сметни чрез него началния ток и тази стойност използвай за ориентир при избор на транзистори.