Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: -JonnS- в 15 Юни, 2021, 19:03:01
-
Търся схема на импулсноото захранване от снимките: ST-41A. Виждал съм го монтирано на различни компютри от серията Правец 8х.
Моето е от 8с, но някой доста се е позабавлявал с него. :(
Подозирам, че подменените кондензатори не са с нужния какпацитет, а сваляните диоди по схема не са този тип.
Бих искал да го възстановя в оригинален вид.
Гугъл нещо мълчи по темата.
-
Здравей, всичко си е там, но както каза тези не са правилния вид. По стойност вероятно съвпадат. От снимките се вижда, че всичките електролити са заминали и са за смяна. Подмениги с такива от компютърно захранване или нови но такъв модел. Те са с подходящи параметри за импулсно захранване. За Диодите не знам трябва да са мощни шотки, а дали са оригиналните или не няма значение за работата на захранването стига да отговарят по ток и напрежение. Ако са повредени можеш да замениш със някакви от импулсно захранване с подходящи параметри по ток и напрежение. Греца в горещата страна сигурно е здрав, ако не може да замени със всякакъв за подходящия ток и 400 Волта напрежение например. Кондензаторите на него, двата електролита също са за смяна.
-
Здравей, имам работещо ST-41A на моят Правец-8М. Мога да съдействам със стойностите на елементите.
-
Ако до края на седмицата не се намери схемата, ще се възползвам от предложението Ви. Благодаря!
-
Свалих схемата на захранването, прилича на истинска, не можах да се справя с пъвичните намотки на трансформатора.
В архива е схемата и платката в формат съответно Splan 7.0 и Sprint Layout 6.0, и текстови файл с липсващите стойности на елементи.
Приятел ми подари захранване от Правец 8х, надявах се да бъде като моето, но не би :(
Моля за идея за свързването първичните намотки на трансформатора /за пълнота на схемата/, както и стойностите на липсващите елементи.
Благодаря.
-
Виж какви стойности имам при мен. Кажи ако трябва още нещо - сега съм го разглобил.
R1 - и при мен е 1,5R / 3W (1R5/3W)
R4 - 180k 5% (кафяво сиво жълто златно) - при мен се мери 178.8к
R24 - също липсва
C19 - 1000uF/16V
C20 - 1000uF/16V
C23 - 1000uF/16V
D1-D4 - 1N4006
D5 - 1N4006
D6 - PS1010R 1000V 1.0A Fast
D14 - по същят начин и при мен - резистор 47R
D15, D16 (предполагам имаш предвид D16, D17, тъй като D15 e ценер) - FR153 200V 1,5A Fast
Още:
D22 - при мен е DXRP302 200V 3.0A Fast
R28 - 68R - в паралел на R27 (-5V и маса)
За първичната намотка не съм сигурен, че мога да помогна.
-
Коригирах схемата, платката със стойностите предоставени от simeon_ivanov, за което искренно му благодаря! :drinks:
Тези дни ще пробвам да заапусна захранването, ще пиша за резултата.
-
C21 се дублира. Смени C21 на вързаният за L2 на C22.
-
Разгледах малко по-подробно T1. Ето как мисля, че е. Извод 3 е общ за три намотки. 2,6R към извод 4 (по-тънък проводник с жълт лак), 0,1R към извод 5 (по-дебел проводник с жълт лак) и 0,1R към P1 (проводник с червен лак).
[attach=1] [attach=2]
Номерацията на изводите от 6 до 10 на платката са обозначени в обратен ред. Не съм ги променял в схемата.
[attach=3]
-
Има нещо сбъркано - намотката 1,2 през R13 (10ом) и през намотката 4,3 дават накъсо захранването.
-
Да мисля, че си прав.
[attach=1]
-
Подмених всички кондензатори без C5 C6 /нямах налични/, диодите в греца, като на мястото на D16 D17 монтирах временно BYV26E. /каквито имах/ Успешен първи запуск под товар с лампи 5v: 6.3v 0.3A; 12v: 13.5v 0.18A. Напреженията на изхода +5.1v, +11.8v, -4.4v, -9.8v
Следващата стъпка е да натоваря блока на ~50% мощност и да проверя температурния режим след продължителна работа.
Благодаря на всички колеги за помощта при ремонта на захранването, на Любо Божков, simeon_ivanov че намериха грешките в схемата.
Особенна благодарност на Симеон, че демонтира импулсния трансформатор от работещото си захранване, да уточни първичните му намотки.
-
Много добре до тук.
Забелязах още няколко неточности по схемата. C4 беше обозначен като C1. C10 липсваше. Промених номерацията на изводите на Т1 от 6 до 10 и от S1 до S6.
[attach=1] [attach=2]
-
Замених BYV26E с HER303, корпуса е DO27 /не бях обърнал внимание/ наложи се да монтирам единия по-високо от другия. Отрицателните напрежения вече са в норма: -4.93v и -11.62v.
След продължителна работа на ~50% натоварване бяха загряли импулсния транзистор и диода по +5v до около 55гр.
Вече включих Правец 8С към захранващия блок, предстои да наситя дъното с RGB, джойстик и сериен интерфейс.
Благодаря на всички колеги за помощтта. :drinks:
-
Имам такова захранване на 8а и един ден забелязох,че компютъра почва да забива , не зарежда правилно нищо,общо взето прави разни простотии.Оказа се че след две три минутна работа на захранването напреженията се завишават и то много петте волта стават съм 9-10 и всички други напрежения! Веднага го замених с друго и всичко си дойде на място! Явно господ е помогнал да не изгори нищо по дъното или периферията!Че какво ли не смених-кондензеторите всички и оптрона,но никакъв резултат явно резистор може да си сменя стойността незнам???
В началото на запускането напреженията са си в норма перфектни и много бавно почва да ги вдига???Дали е натоварено или ,не проблема си е на лице.
Давайте идеи.
Още преди години бях му махнал тиристора защитния и работеше без него,и сега няма кой да укаси при вдигане на напрежетието за да задейства защита ,но не е проблем щом съм го хванал навреме.
Искам да възстановя оригиналната платка,за сега съм сложил от модерно АТ-захранване което е много по добро и стабилно.
-
Да се обадим и аз по темата(писах някъде за подобно такова).
Нещо подобно ми работи на Правец 8м. От към обратни връзки,разположение на детайлите и др.. изглежда подобно на снимките от първите постове.
Даваше ми по-високи напряжения без товар,при 5 в изход стигаше до 7,отрицателните -12 бяха -9 . Прерових всичко,смених транзисторите,опотрона,конзензаторите с читави и ефект нямаше.При регулиране на тримера напряженията играеха в различни посоки,плюсовете се вдигаха,минусите падаха Накрая след всичко сменено,пробвано и на изкуствен товар просто го включих към дъното. Веднага всичко проработи,напряженията си дойдоха на мястото и дъното "пропя".
Мойто също е правено в Тайван,схема не намерих,чак реших че импулсния траф прави номера. Накрая всичко се оказа заради товара,При определен товар на всяко едно изходно напряжение,импулсното работи в зададените параметри които при измерване без товар здраво лъжат
-
Той товара е друг решим проблем,по принцип е хубаво на изходите да има нискоомни резистори за изкуствен товар на празен ход,ама китайците не винаги и не навсякъде където трябва са ги слагали!При мен не се регулира нищо от тримера , най-вероятно имам проблем с обратните връзки в изходната част към оптрона или в самия входен генератор.Писах поста само от пръв поглед каквото констатирах,не съм се занимавал подробно с захранването,но този тример според мен трябва да регулира напрежениятя в някакви граници от няколко волта.Не вярвям да е прекъснал,не съм го мерил.Но май всичко е възможно при тия дъртотии.От ликаж в трафа до изсъхнали кондензатори и прекъсващи резистори.Това с регулирането е стара технология и вече не се използува в съвременните захранвания.Най добре е да го преработя седин тл431 да управлява стабилни 5 волта,че те са най важни за старите ттл-ки!
Понеже в телевизорите масово от 20-години сменяхме кондензатори по захранванията и най вече в първичната част малките и даже изходни-филтриращи съм наясно какви поразии правят.Затова при мен ги смених всички независимо дали са добри или не.
-
Схемата от първата страница е напълно объркана, но се вижда, че захранването е с тиристор като регулиращ елемент - такива са захранванията на телевизорите Акай с процесор Онва, Електрон 380, София 83 и много други. При тях е характерно, че изключването на силовия транзистор става през електролитен кондензатор и изправността на точно този кондензатор е от ключово значение за работата на захранването. При влошаване на кондензатора, захранването престава да може да се регулира и вдига изходните си напрежения. По схемата от първата страница, кондензаторът е С8 220 uF, нищо, че всъщност веригите там са неверни. Дори да си го сменял преди време, смени го пак. На това място новите китайски кондензатори издържат съвсем кратко...
-
Може ли да работи Правец без /-5/волтовото напрежение ???
глупав въпрос,но имам страхотно мини захранване без това напрежение ако е нужно мога да го направя от /-12/волта с един 7905.
Не съм пробвал за това питам ако напрежението е помощно за стандарт за разшерителни платки ,ще може и без него.
-
Няма начин, -5V e нужно за паметта. Обаче максималния ток който се изисква е само 250 mA, така че можеш лесно да го направиш.
-
Схемата от първата страница е напълно объркана...
При свалянето на схемата очаквах, че свързването на Q1 и Q2 ще наподобява това на 5v-то захранване от снимката, в крайна сметка стигнах до публикуваното на сайта. Има вероятност да съм допуснал грешки, поради което прилагам снимки на платката от двете страни по които съм правил опроводяването. Надавам се някой колега със необременен поглед да ме поправи ако греша, в крайна сметка да има правилна схема която да помага на колегите в ремонта.
-
Намерих няколко разлики...
Захранването е доста нетипично построено. Особено нетипично е направена обратната връзка, логиката й е обратна на разпространените схеми. Но всичко е направено старателно и има множество защитни механизми, които липсват в обикновените схеми.
-
При тази схема, ще помоля @lopesbroko да провери D5 дали не се е превърнал от полупроводник на пълен проводник. Той е шунтиран с нискоомен резистор и трябва да се извади поне единият му крак за проверката. Ако не е това, да се проверят транзисторите, които съставят тиристора(Q1 и Q2), ценерът D10 и елементите около тях. Кондензаторът С8, който предположих че трябва да се замени, няма да е дефектен. В това захранване нещата са по-различни... Ако се прекъсне обратната връзка през оптрона, захранването ще даде по-ниски изходни напрежения - примерно 4.5 вместо 5В. Има измервателна намотка в първичната страна, която регулира по нормалния начин чрез ценера D10, а токът през транзистора на оптрона, колкото е по-голям, толкова по-високи стават изходните напрежения. При ниски изходни напрежения токът на оптрона е голям, а при нормални - намалява до 0.
-
Доста дъна са пострадали по света не само в България заради тази тъпа и проста схема която в незнаен момент може да си измени напреженията!За това намерих от мини фортронско захранване платка която монтирах в оригиналната кутия.Дава свръх стабилни и нормални напрежения Без глупостта да се натоварва за да даде правилните напрежения!Както старите зехренвения от онова време.Не,че не мога да го направя оригиналното захранване,но ме е страх да го монтирам като знам,как смених всички чипове на едно 8М заради превишено захранване работило в старите собственици.В днешно време захранвашите брокове са добре защитети и стабилни,изчистени!Ако са от марков производител-още по добре !
-
Може ли да работи Правец без /-5/волтовото напрежение ???
глупав въпрос,но имам страхотно мини захранване без това напрежение ако е нужно мога да го направя от /-12/волта с един 7905.
Не съм пробвал за това питам ако напрежението е помощно за стандарт за разшерителни платки ,ще може и без него.
Само едно ли имаш или няколко (дай марката)? Аз също се навих на слагам импулсно на моя Правец 82 и сега търся нещо малко и без вентилатор. Намерих едно, обаче е ново и марково, така че ще ми излезе над 100 лева, а няма да е зле да се мине по-евтино. И то няма -5V, така че и аз ще сложа един 7905.
-
колко ампера на 5 и 12 волта трябва да има захранването за нормална работа на компютъра ?
-
При пълни слотове с TTL карти +5V на Правеца стига че и минава 3 ампера, въпреки че на импулсното на Епъла пише 2,5А.
На +12V не го видях да надвиши 1А даже и когато чете от дискета. На импулсното на Епъла го дават 1,5А.
Всички измервания са в тази тема (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16477.msg123130#msg123130).
-
Имам две ... ,но и двете нямат -5 волта , единия вариант го има в базар-а ...
имам едно delta dpsn-50eb
но не знам от къде да си вземеш друго такова
[attach=1]
[attach=2]
има захранвания на Циско
Cisco 34-0874-01
ADP-30RB
такъв използвам за други компютри , за АтариСТ ...
"Cisco адаптер"
тях ги има в базара , имаше по 20 , сега са ги вдигнали май
[attach=3]
[attach=4]
-
Първото е идеално - ще търся такова.
Второто не става - само 0,2А на -12V не са достатъчни. Според надписа на импулсното на Епъл трябват 0,25А за -12V и 0,25А за -5V. Ако няма -5V и ще се взема от -12V посредством 7905 стабилизатор, то тогава на -12V трябва да може да помпи поне 0,5А.
-
Западните захранвания ,едно,че са стабилни ,са и от ново покуление - дават над 10 ампера на петте волта което е предостатъчно за Правец.Моето даже не му закачих вентилатора,защото ,не загрява почти.Даже при няколко часова работа на Правеца!Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!Даже му монтирах и светодиод контролен вътре и мини модул за -5 волта изграден с 7905 и един филтриращ кондензатор!
За сега свири и п е е !Оригиналният боклук работи за сега,но знам ли кога ще рещи да завиши напреженията си и да ми направи-беля.Сменял съм всички чипове до един на един 8М от такова захранване - Не благодаря!
Новите захранващи блокове са с бързи викокоамперни диоди - качествени,ако са маркови ,още по добре.Значи са изпълнени и с качествени електролитни кондензатори и гарантират по-дълъг живот!Пък и са проектирани да работят денонощно включени под напрежение,а при нашите Правец условия ще ги ползуваме по час два най много и то след това се изключва от контакта!
Проекта е сигурен стига да се намери подходяща малка платка от качествено захранване.
АТХ-може да се стартира като се укаси зеления кабел от куплунга към маса за постоянна работа!Не епроблем да се преработи!
-
Аз поръчах едно RT-65B (https://eshop-bg.com/produkt/%d0%b7%d0%b0%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-rt-65b-5vdc-5a-12vdc-2-8a-12vdc-0-5a/) от магазина на колегата NKK. Мисля че ще стане.
-
Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!
Защо е този ценер? Имаш ли представа какво точно правиш?
-
Защо е този ценер? Имаш ли представа какво точно правиш?
Ами какво да прави човека - стабилизира с ценера! :D :D :D
-
Ами какво да прави човека - стабилизира с ценера! :D :D :D
Логично, нали! Ама, никак не е смешно...
Все пак, нека видим какво точно е направил, дали не е нещо друго, а не това, което си мислим.
-
Обяснявам стореното!!!
Модерните атх-захранващи блокове,дават 3.3 волта които не са нужни за Правец8.За това реших да махна елементите които ги създават!Просто разпоих ненужните части.
За да бъде стабилно и да работи самото захранване първичната му част взема информация /обратна връзка/чрез галванично разделящ оптрон от изходните напрежения.По този начин ги следи да са точни.Когато аз премахнах елементитне които правят 3.3 волта захранването спря!
За да го излъжа да тръгне отново съборих част от петте волта на 3.3 с резистор и ценер към маса!Колкото обратната влъзка да си мисли,че ги има!Съответно захранването тръгна коректно.
След това сформирах -5 волта с един стабилизатор за отрицателно напрежение-7905 като на входа му подадох-12 волта дадени фабрично от самото захранване.
Запоих кабели с куплунг за Правец.
Просто 3.3 волта не ми трябваха и ме дразнеха и ги премахнах-това е.Захранването ще си работи и без тази намеса, просто кабелите за 3.3 волта ще останат неизползувани!Но мен ма дразнеха и го подкарах без тях.
-
Просто е трябвало да направиш делител с резистори от 5в. Като си сложил ценер си премахнал обратната връзка, ако нещо стане с 5те в., ШИМът няма да реагита, защото на входа за ОВ си подал стабилно напрежение, което не зависи от изходното!!!
Дори още по-лошо, това напрежение от ценера по всяка вероятност не е температурно стабилно, и това ще доведе до промяна на всичките ти напрежения в зависимост от градусите!
-
Просто 3.3 волта не ми трябваха и ме дразнеха и ги премахнах-това е.Захранването ще си работи и без тази намеса...
Колегата styrshel ти е обяснил точно какво си натворил и ти е подсказал най-правилното решение с делител от изхода за 5 волта защото дори и да го беше оставил с 3,3-те волта, резултата пак щеше да е същият - липса на обратна връзка.
-
Сега, нямам реална представа какво си направил. Какво си направил и какво си мислиш, че си направил, са две отделни неща. По принцип, в повечето захранвания обратната връзка следи само 5В и 12В, като тежестта на 5те е значително по-голяма. Вероятно не си променил нищо по обратната връзка, особено щом захранването още работи.
В захранването има една схема, която наричат 'Волтич Монитор'. Нейната задача е да следи дали напреженията са в зададения толеранс, реализирана е със специализиран чип или с няколко компаратора, свързани каато прозоречен компаратор за всяко от следените напрежения. Тази схема издава сигнала 'Пауър Гууд', като понякога този сигнал е обвързан и с функцията да спре захранването, ако напреженията са извън толеранса... Мога да предположа, че с резистора и ценера си излъгал волтич монитора, ако е това, направил си добре, така всичко е наред.
Ако, обаче, обратната връзка на захранването по напрежение наистина е зависела от 3.3В и там си сложил ценер, тогава си направил велика глупост. По принцип, обратната връзка трябва да знае колко е напрежението на изхода за да вземе мерки - ако е ниско - да увеличи коефициента на запълване и обратно - ако е високо - да го намали. Това е елементарно обяснение, реално е по-сложно, но в момента не ти трябва повече... Ако там сложиш ценер, това би объркало сметките. Би могъл да те спаси фактът, че обратната връзка следи повече от едно напрежение и примерно следенето на 5те волта може да е с достатъчна тежест в схемата.
Ако покажеш снимки от двете страни на платката, може да се види как стоят нещата реално, така само си говорим.
От доста време се занимавам с ремонт на силова електроника, като съм бил шеф на сервиз на две фирми за ремонт на медицинска апаратура. Занимавал съм се с подбор на кадри за сервиз, провеждал съм интервюта и смея да твърдя, че имам сериозни наблюдения... Хората, които разбират от компютри, много рядко имат представа от това, как работи хардуерът. Разбират обикновено само софтуерната страна. Затова, бих посъветвал пишещите в този раздел да създават теми за ремонт на захранвания, монитори и подобни на тях в раздела за ремонт на телевизори, защото там четат хората, които реално разбират от тези неща...
-
Пауър-гут го има още в ат-захранващите блокове,даже някой дъна си го търсят. :) :) :)
-
Правилно,следи се най строго 5-те волта,от обратната връзка!НЕЯ НЕ СЪМ Я ПИПАЛ.При този модел схема която преработих ,захранването гледа дали ги има или не тези 3.3 волта, така,че не съм направил глупост с ценера,можеше и резистор да сложа към маса вместо ценер.Пробвах и с резистор стартира.Много захранващи блокове съм ремонтирал през годините и съм наясно с импулсните захранвания!Даже с оптрон на всяко изходно напрежение и какви ли не.Имам сервиз за телевизори-електроника от 90-те години още , и също работя като инж-медецински и хемодиалидни апарати в МБАЛ-Добрич.
Виждал съм и съм оправял захранвания от-до.В хемодиализни апарани имам по 1000 вата захранване дето всичко се следи с процесорни монитори на изходите,не от мижави компаратори като в китайските компютърни захр. Или с едно 431 няколко резистора и опртон както са ефтените варианти.
-
Поздрави от мен (Невен Бекриев) Коста от Добимед!
-
Аз съм страшно доволен от преминаването към импулсно RT-65B (https://eshop-bg.com/produkt/%d0%b7%d0%b0%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-rt-65b-5vdc-5a-12vdc-2-8a-12vdc-0-5a/) на моя Правец 82. Пасна в кутията на старото сякаш е проектирано за него и като се затвори алуминиевия капак изобщо не личи че нещо е сменяно.
Иначе КПД-то на захранването се вдигна от 39% на 68%. Сега при пълни слотове компютъра харчи само 25W, а преди беше 45W и след 15-20 минути можех да пържа яйца върху него. Също няма вече люлеене на картината когато монитора e отгоре и кадровата честота не е 50 Hz.
Също не е нужен допълнителен 7905 стабилизатор и подложка за него, тъй като могат да се вземат от старото.
-
Супер е станало!!! А -5В как получихте от захранването?
-
Вземам го от -12V и го прекарвам през 7905. (Вижда се на долната снимка завъртян на лявата стена на захранването върху бялата порцелановата подложка.)
-
на 2-ра страница като говорите за тези ... потенциално опасните стари захранвания ,кои точно захранвания се има вредвид
тези с "черните кутии" със снимка на което почва темата или и тези на които слагам снимка сега ?
-
Това последното на снимката е практически не убиваемо.
-
Това последното на снимката е практически не убиваемо.
:good: Правено е като по учебник, единствено онова българско недоразумение, черният мрежов филтър дава фира.
-
Много са здрави струва ми се че са същите като изотските стандартна схема/в260/ или тда1060 и краен транзистор.Масово използувани елементи през 80-те години.Само дето изотските имат едни 30-волта за монитора и няман -5 волта.Аз лично преработих едно изотско за правец.Мрежовите филтри подмених с по-съвременни елементи и е ОК.
-
Загледах се в темата защото и аз в момента оправям едно такова захранване с проблеми в + и - 12в и се оказа че въпреки че е същия модел, захранването е различно. Не много, но различно. Моето пише че е произведено от SENSTRON ELEC CO.
Прикачам снимки.
-
Само формата на двата радиатора е различна. Г-образния топлоотвод към външната стена на кутията със сигурност е подобрение.
-
Загледах се в темата защото и аз в момента оправям едно такова захранване с проблеми в + и - 12в и се оказа че въпреки че е същия модел, захранването е различно=
Моето почти същото,разположението на елементите е еднакво. Без товар от самото дъно дава всякакви напряжения извън нормата. Вместо -12 е около -9, 5 волда показват към 6-8 v. При товар на всички изходи всичко си идва в нормата. Работи на Правец8М.
-
И какви точно проблеми има с +/- 12V ? Точно там вероятността за проблеми е близка до 0.
-
Разпада им се +12V под товар заради заминали електролитни кондензатори. Имах същия проблем със захранването на моя Епъл II+ след като го взех: цък! (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16436.msg122795#msg122795)
Като го гледам това е много близко до оригиналния дизайн на Род Холт.
-
При +/- 12в изкарва около +/- 11в.
Засега подменям кондензатори
-
Когато е изключено от дъното това е нормално. На моето дава +11,6 и -10,5 волта. Когато обаче го включа към дъното на Епъла стават +12,4 и -12,6.
-
Включено е към товар. Направих си товар(много лампички) който за всяко от напреженията ги товари на около 50% от тока по спецификация. Оставям го да работи поне половин/един час.
От време на време премервам напреженията да видя има ли промяна и дали захранването е издържало на напъна ..
-
При +/- 12в изкарва около +/- 11в.
Засега подменям кондензатори
Като свършат кондензаторите, почни съпротивленията...
-
Здравейте,
Ще подменям кондензаторите на моето захранване за Правец 8м.
Мисля все пак да купя: https://www.amazon.fr/Computer-Breakout-Benchtop-Adapter-Transfer/dp/B0851KF2CR/ref=dp_prsubs_sccl_3/257-6802880-8863115
Бих искал да сложа допълнителна защита на изходните напрежения +5,-5,+12,-12 - никога не се знае какво може да стане дори със сменени кондензатори.
Няма да запоявам ATX конекторът и ще сложа бушони съотвестващи по волтаж и сила на тока както индикарани на самото захранване.
Какво мислите за тази бушон карта?
-
За един бушон нали няма значение дали е сложен на -5 или +5 ?
-
Няма значение, ако захр. напрежение е само едно.
Но ако захр. напрежения (спрямо маса) са повече от едно, тогава има значение къде е сложен.
-
Смених кондензаторите на моето ST-41 захранване от Правец 8М.
Сложих един механичен диск и товаря само 12V и 5V. Напреженията са 5.08V, 11.00V, -10.99V, -4.56V.
Казва слабо "цък" при пускане.
Вижда ми се занижено 12-те волта? И 12V и 5V ползват обща неутралана линия. Така е от 40 мин и не мръдват напреженията. Дискът е ок ама той мисля може да си работи и на 11V.
Да го тествам на компютъра или трябва да се тества още?
-
Тествай го на компютъра и пак измери напреженията докато е включено на компютъра.
-
Здравейте,
Виждам на моето захранване SENSTRON ST-41A има нещо за регулиране VR, което предполагам значи voltage regulator. Даже има дупка на кутията да го въртиш с отверка без да я отваряш. Възможно ли е това да е да се регулират напреженията? Или само едно от тях? По схемите какво се казва? На снимката е долу в средата с кръстчето.
-
За да може да се правят изводи захранването трябва да е под товар. Импулсно захранване на празен ход не се мери. Закачи го на компа и измери отново напреженията. От един волт нищо няма да стане на компа. Това е за регулиране, но след като 5 волта са в норма мисля няма нужда да го въртиш.
-
Западните захранвания ,едно,че са стабилни ,са и от ново покуление - дават над 10 ампера на петте волта което е предостатъчно за Правец.Моето даже не му закачих вентилатора,защото ,не загрява почти.Даже при няколко часова работа на Правеца!Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!Даже му монтирах и светодиод контролен вътре и мини модул за -5 волта изграден с 7905 и един филтриращ кондензатор!
За сега свири и п е е !Оригиналният боклук работи за сега,но знам ли кога ще рещи да завиши напреженията си и да ми направи-беля.Сменял съм всички чипове до един на един 8М от такова захранване - Не благодаря!
Новите захранващи блокове са с бързи викокоамперни диоди - качествени,ако са маркови ,още по добре.Значи са изпълнени и с качествени електролитни кондензатори и гарантират по-дълъг живот!Пък и са проектирани да работят денонощно включени под напрежение,а при нашите Правец условия ще ги ползуваме по час два най много и то след това се изключва от контакта!
Проекта е сигурен стига да се намери подходяща малка платка от качествено захранване.
АТХ-може да се стартира като се укаси зеления кабел от куплунга към маса за постоянна работа!Не епроблем да се преработи!
А може ли схемата на ползването на 7905? Защо са нужни кондензаторът и диода? Има компоненети наречени current limited power distribution switches като например TI TPS204xB/TPS2055B които мисля могат да лимитират силата на токът до 250ma. Ето още един LP2952: https://datasheet.octopart.com/LP2952IMX-Texas-Instruments-datasheet-17535583.pdf Те могат ли да се ползват?
-
Здравейте,
Търсих в Интернет и виждам, че за -12V до -5V може да се ползва TSR 2-2450 вместо LM7905. По-скъп компонент е, но има по-добро КПД и ще топли по-малко. Как ви се струва?
-
Здравейте,
Търсих в Интернет и виждам, че за -12V до -5V може да се ползва TSR 2-2450 вместо LM7905. По-скъп компонент е, но има по-добро КПД и ще топли по-малко. Как ви се струва?
Не си заслужава, тъй като Правеца дърпа само 10mA от -5V шината (виж тук (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16477.msg123130#msg123130)). Това означава че загубата от LM7905 е само (12V - 5V) x 0.01A = 70mW.
Специално при Правец 82, ако искаш да намалиш греенето, сменяш цялото линейно захранване с импулсно, което сваля консумацията с цели 20W, както съм описал малко по-горе: цък! (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16130.msg124111#msg124111)
-
Купих 65B. А как се слага 7905?
Пин 1 към COM на 65B, там ще са два кабела общо - един за 7905 и един за конекторът към дъното.
Пин 2 входен се свързва към V3 на 65B, който -12V
Пин 3 изходен към конекторът за дъното за кабел -5
-
Да, само да не забравиш да го изолираш със слюда или керамична подложка, тъй като корпуса на 7905 не е маса:
-
Четох, че може да се добаввят кондензатори:
(–12 V input)
+
|
[ C1: 10 µF ]
|
Pin 2 (Input) -------------+-------------------------------------+
| |
| ----
--- C3: 0.1 µF (optional) ---- C2: 10 µF
| ----
| |
Pin 1 (GND) --------------+-------------------------------------+----------- GND
Pin 3 (Output) ---------------------------------------------------+----------- (–5 V output)
| Position | Value | Voltage | Type |
| ----------------- | ------ | ------- | ------------ |
| Input | 10 µF | 25 V | Electrolytic |
| Output | 10 µF | 10 V | Electrolytic |
| Output (optional) | 0.1 µF | 50 V | Ceramic |
С цел да се намали евентуален шум.
-
От къде може да се купи 7905?
-
Къде ли не може? Няма как да не намериш 7905, това е такава често срещана част.. :)
-
Тук има дори български.
https://nnelectronic.com/search.php?phrase=7905&x=20&y=15
-
Може и нещо такова:
Mean Well RT-65B Outputs
------------------------
+5V Output --------------------+----[470µF, 10V Electrolytic]----+-----> To Apple II +5V rail
+12V Output --------------------+----[220µF, 16V Electrolytic]----+-----> To Apple II +12V rail
-12V Output --------------------+----[100µF, 25V Electrolytic]----+----> To 7905 Regulator Input (-12V rail)
7905 Regulator (-5V Output)
|
+----[10µF, 10V Electrolytic]----+-----> To Apple II -5V rail
Имам предвид, че и другите напрежения може да се филтрират, не само това от 7905.
-
Четох, че може да се добаввят кондензатори:
...
Няма нужда от допълнителни кондензатори, тъй като си има както в импулсното на изхода, така и на входа на дъното на Правеца до самия куплунг. Това се отнася и за 4-те захранващи шини.
-
Това на снимката горе е пример как не се прави !
Задължително е да се сложат филтриращи керамични кондензатори максимално близо до изводите на 7905 (изход-маса и вход-маса).
Иначе има голяма вероятност 7905-цата да започне да генерира и да изгори от прегряване !
Това че сега работи не значи че няма да се случи (вEрвайте ми ) .
-
...
Това че сега работи не значи че няма да се случи (вEрвайте ми ) .
Това май от личен опит го казваш и като се има предвид че може да повреди паметта ако стане, ще ти повЕрваме. 8)
От къде може да се купи 7905?
Можеш да го вземеш от старото захранване, заедно с изолиращата подложка и двата 470nF кондензатора. При мен е различно, защото оригиналното вече го бях подарил на колега от форума.
-
Това на снимката горе е пример как не се прави !
Задължително е да се сложат филтриращи керамични кондензатори максимално близо до изводите на 7905 (изход-маса и вход-маса).
Иначе има голяма вероятност 7905-цата да започне да генерира и да изгори от прегряване !
Това че сега работи не значи че няма да се случи (вEрвайте ми ) .
Генериране от 7905!? Това ще да е нещо ново за мен. Може ли малко разяснение как това генериране довежда до прегряванеи и дефектиране.
-
Генериране от 7905!? Това ще да е нещо ново за мен. Може ли малко разяснение как това генериране довежда до прегряванеи и дефектиране.
Не съм гледал вътрешната схема на 7905 и 7805 ( не са еднакви) но съм изпитвал ефекта върху пръстите си преди 30+ години ,от тогава се научих да ги слагам .Прегледах преси малко документацията на стабилизаторите и там също пише че е задължително да се монтират кондензатори ако товара и филтриращите кондензатори са далече от регулатора . Гледам че има и филмчета в нета по случая с генерациите.
Иначе надали ще изгори ,по скоро ще включи термалната защита но си спомням че и напрежението беше повишено когато осцилираше (макар и да беше измерено с Ц20 :) )
-
Генериране от 7905!? Това ще да е нещо ново за мен. Може ли малко разяснение как това генериране довежда до прегряванеи и дефектиране.
Приеми го за истина. Случва се и задължително трябва да се спазват указанията по даташийт
За разлика от тези 7805 и т.н. ЛМ317 е значително по-стабилна и безпроблемна.
Препоръчвам нейното използване където е възможна замяна
-
Кондензаторите на Вх.и Из. към маса трябва да ги има.
и то близо до схемата. При липса или под 100nF схемата
се възбужда и на изхода има около 1kHz.Особено 7905 на
Ботевград те дори и без товар излизаше 6v. 80те години
тези схеми масово се ползваха до 1А и с раширение до 3А
зависи от транзистора Пиша това по памет