Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: slavi в 15 Юни, 2021, 22:00:15
-
Колеги, на някой да му се намра изтриваща глава за касетофон с постоянен магнит? Май от нашите бяха Монтана, Огоста или не помня вече кои бяха?. Впрочем, няма толкова значение от какъв и разбира се, не даром?
Ако може, предварително снимка с размерите, може и на лични slavi.boev@abv.bg.
-
Ако ти вършат работа -ти ги подарявам :) .
-
Колега благодаря, но доколкото резбирам от снимките това са "истински" глави?! Търся изтриваща глава с постоянен магнит, които се ползват в евтините, непретенциозни касетофони.
-
Не знам какво разбираш под глава с постоянен магнит. Това е парче постоянен магнит, което се притиска към лентата в режим запис
-
Да, за това става въпрос. Просто търся за един експеримент.
-
Имам един портативен, който не може да се въдстанови, но не помня с какво изтриване беше. Ще погледна.
-
Точно с такова магнитче е! Как ще го вземеш? Даже ще ти пратя целия - по точно каквото е останало. :)
-
bojitchko благодаря! Но тези дни размислих, че не си заслужава усилията да откривам топлата вода? Явно, щом хората са го правили става в някаква степен, но при толкова други занимавки скоро едва ли ще имам време, а моята идея ще изисква много усилия и време. Така, че "замразявам" пректа, пък да сме живи и здрави, може пак да се потърсим?!
Пак благодаря!
Да считаме, че засега темата е затворена.
-
Идеята да се трие с постоянен магнит има само негативни ефекти върху качеството на записа после. Не оставяш лентата размагнитена, а постоянно намагнитена в някоя от посоките. Това води до повишено ниво на НЧ шум като минимум. Вярно, в случай на батерийно захранван уред, ще спести малко ток.
-
Сега се зачетох...
Тези глави не са прост магнит, примерно по тях не залепват железни стружки и не привличат отвертката... В структурата на повърхността, която при изтриване контактува с лентата, се редуват много участъци, намагнитени с различна полярност. Всеки следващ участък в посока на движение на лентата е с по-нисък интензитет от предния, така интензитетът намалява експоненциално до 0 при последния участък. Лентата се размагнитва почти както при главите с намотка.