Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: styrshel в 09 Август, 2021, 19:06:07

Титла: Въпрос за ЧМ Детектор
Публикувано от: styrshel в 09 Август, 2021, 19:06:07
Възможно ли е ЧМ детектора да се настрои, като вместо ЧМ сигнал 10,7 МХц, се подаде АМ сигнал 10,7МХц и чрез настройката се търси минимум?
Титла: Re: Въпрос за ЧМ Детектор
Публикувано от: shri в 09 Август, 2021, 21:39:26
Не, честотния детектор представлява честотноамплитуден преобразувател с АМ детектор.  Неговия кръг е настроен на максималната честота от честотната лента. Идеята е, при промяна на честотата подавана на него, той си променя резонанса и се получава амплитудно затихване. Което се подава на Амплитудния детектор и той детектира всъщност така получения сигнал с променлива амплитуда която се променя в синхрон с промяната на честота на входа на детектора. Ако подадеш АМ честотния детектор няма да работи как ще го настроиш тогава. При настройката на ЧМ детектора търсиш мястото където се получава максимално качествен изходен сигнал не резонанс както при АМ детектора.
Титла: Re: Въпрос за ЧМ Детектор
Публикувано от: NHB в 09 Август, 2021, 23:38:12
Честотният детектор е преобразувател честота-напежение, който работи относително линейно в тесни граници на входната честота. При амплитуда на входа, по-висока от някаква определена стойност, напрежението на изхода почти спира да се влияе от амплитудата на входния сигнал и зависи само от честотата му. Това е толкова по-вярно, колкото по-точно е настроен детекторът. В този смисъл, ДА, при надкритична амплитуда на входния АМ сигнал, честотният детектор би трябвало да може да се настрои точно по минимума на детектираното напрежение на изхода. Това е обаче философски отговор на философски въпрос... Иначе, за да се настрои точно честотен детектор, е нужен немодулиран (е, не пречи ако е модулиран) сигнал с точна честота (10.7 или колкото там е нужно) и волтметър. Сигналът се подава на входа, а волтметърът се свързва на изхода. При настройване(промяна на резонансната честота) на кръга на детектора, напрежението на изхода се променя и е 0, когато настройката е точна. Тази нула може да е абсолютна, а може да е относителна - примерно средата на захранващото напрежение или към каквото там е привързан пасивният край на схемата на детектора...
Титла: Re: Въпрос за ЧМ Детектор
Публикувано от: GRIDLIC в 10 Август, 2021, 14:46:54
В книгата на Максим Илиев "Радиопоправки" пише че може да се използва АМ Сигнал-генератор за настройка на честотен детектор. Обяснено е че този метод не е особено точен защото АМ сигналгенераторите не са толкова прецизни по отношение на честотата. Честотата трябва да се следи с цифров честотомер. Ако става въпрос за настройка на лампов приемник, там ще видите схеми за включване на милиамперметъра към симетричен и несиметричен дробен детектор.
Титла: Re: Въпрос за ЧМ Детектор
Публикувано от: styrshel в 10 Август, 2021, 16:13:22
Благодаря за отговорите. Преди няколко дни ремонтирах немско радио от 1955г. и там в описанието беше посочена такава настройка, но на схемата нямаше номерация на L-C кръговете, така че в мен остана малко съмнение. Сега виждам че тази настройка  е много удобна за мен, тъй като не разполагам с друго освен АМ модулиран генератор, а ухото е много чувствително за слаби  звуци, което ме навежда на мисълта, че тази настройка е достатъчно прецизна за концертен приемник и най важното лесно изпълнима.