Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: GRIDLIC в 04 Октомври, 2021, 14:57:37
-
Здравейте търся високоговорител и подходящ плат за този Телефункен. Предложения на лични. https://www.radiomuseum.org/r/telefunken_d770wkk_d_770_wkk.html
-
Тези препарати като Терминатор и др. няма ли да повредят кутията или трябва да се шкури?
-
Здравейте, тьрсих в Радио-Музея кинематична схема на кордите на тези модели Радиоприемници: TELEFUNKEN D707, D770. Вьзможно е и в други Апарати от този период от време 1939-1941 да има подобна схема на кордата. Това е тази схема с голямото колело на снимката на вьздушния кондензатор. Ако има някой подобна схема да ми я качи. Не че ме затруднява да проследя пьтя на всички корди. Да ги вьзтановя и да кача снимки за Форума. Какьв е този допьлнителен модул с лампи който е монтиран от горе? В моя приемник няма такьв.
-
Руснаците имат тема: Рейтинг за това Радио. Сега разбрах защо е тьрсено толкова много това радио. Това за което питах по нагоре изглежда е пьрвия смесител. Пишат че радиото е с двойно предназначение за Граждански и Военни цели. Чувствителност 2-3 микроволта. Много тясна честотна лента на МЧУ. Много добра селективност. Цитат: Качеството на звука на 770 е свързано с няколко основни фактора:
- набор от схемни решения за обработка на сигнала преди и след детектора;
- комплект схемни решения за електрозахранване и заземяване;
- качество на високоговорителите http://rf.kievrus.com/viewtopic.php?f=562&t=4978 Схема на кордите: https://www.radiomuseum.org/forum/telefunken_restauration_d770wkk_d_770_wkk.html#google_vignette
-
Тази приставка е с лампи серия новал. Някой е слагал допьлнително тази приставка на снимката. Тези лампи не са сьществували 1939г. По интересното е друго, бутоните които са от долу. Това са кьсовьлнови лупи които обхващат точно определени части от скалата. Ако някой може да свали снимката с графиката на действие на бутоните да я разгледам по добре ще му бьда благодарен.
-
Поради факта че мрежовия трансформатор е с много изводи описвам подробно кой извод за какво се използва. Над превключвателя на напреженията за мрежовия трансформатор има една гетинаксова плочка със 6 букси. На схемата е отбелязана с пунктир. На най горните две букси постъпва захранващото напрежение от ключа на потенциометъра, като лявата букса е общ край на трансформатора а дясната за моста по схема. Под тази букса след моста има трета букса за предпазителя. Средната букса е маса за външен грамофон. Долните две хоризонтални букси са изводи от първичната намотка за захранване на мотора на грамофона. Съпротивление на първичната намотка: Между общ край и лява букса за грамофон 53 ома. Между общ край и дясна букса за грамофон 116 ома. Съпротивление на цялата първична намотка 142 ома за 220V. Разликата в сметките се дължи на на факта че не е измерена тази част от намотката която е за 240V. Причината е че тези проводници директно отиват на превключвателя на напрежение. Друга причина е че при включване на трансформатора през 40 ватова лампа консумацията започна да се вдига постепенно при извадени всички лампи на шасито, за да не се товари трансформатора от отоплителната намотка, и при извадена AZ12. Тоест работа на трансформатора на празен ход! След няколко включвания и изключвания (за да не прегрява първичната намотка нищо че е през лампа) влагата в трансформатора се изпари и консумацията падна значително, (жичката в 40 ватовата лампа свети много слабо). Другото което е че при ръждясали ламели загубите в магнитопровода се увеличават. Четох някъде във форума че ламелите след като се изшкурят от ръждата могат да се потопят в нитроглицеринов лак. Но той разлагал някой материали и се препоръчваше друг лак.
-
Благородно ти завиждам, пожелавам ти и други стойностни апарати. Какъв високоговорител постави. Пусни снимки в какво състояние е.
Относно приставката с лампи серия новал, тя е слагана в днешно време май от един руснак (може да потърсиш има видео), за да има този прекрасен модел и УКВ. Много ми допада, вместо да загрози с някакви съвременни варианти, е сложил УКВ модул от 50-те години и така е използваем и днес.
Графиката на действие на бутоните на D770WKK в ПДФ формат: