Форум за любителите на Стара електроника
Нови технологии => Микроелектроника, инструменти, Направи сам => Темата е започната от: biser4u в 17 Декември, 2022, 12:35:05
-
Здравейте.
Попадна ми импулсно захранване 12 волта, 100вата, 8,5ампера. На платката му има тример, позволяващ достигане на напрежение от 14,6 волта.
Наличен ми е соларен контролер за акумулатори 12/24в.
Искам да попитам,възможно ли е неговото свьрзване като контролер за зареждане на акумулатор(75Ah). Изходът на импулсното към входа на солара.
Знам,че някои соларни контролери окъсяват изводите си при достигане на зададеното напрежение.
Възможно ли е също така някаква регулация подобна на лм317 и мощен пнп транзистор(имах такова зарядно) :)
-
Соларния контролер какъв е? ШИМ или МППТ
И защо през него ще зареждаш акумулаторите? Ако е МППТ, то ще стане работата...без никакви преработки, но трябва да видиш какви напрежения допуска МППТ контролера на входа си, т.е. дали 14.6 няма да е малко.
-
Соларен контролер 12/24V, 10A с вградено зарядно устройство за зареждане на акумулатори от фотоволтаични слънчеви соларни панели.
Технически Характеристики:
Тип: PWM
Работно напрежение : 12/24 V
Максимален ток : 10 А
Защита от презареждане : 16 V
Защита от разреждане : 11 V
Погледнах в контролера, плюсове те са на обща точка. Минусите се комутират през три мосфета.
Тук на село отглеждаме животни. Нужно е захранване за електропастир, рутер, две-три камерки. Имам соларен панел с контролер и акумулатор от автомобил.
Нямам постоянно електрозахранването по мрежата. Идеята ми е когато съм на село и има ток, да включвам примерно посоченото по горе захранване на мястото на соларния панел.
Сега през зимата почти няма слънце.
-
Соларен контролер 12/24V, 10A с вградено зарядно устройство за зареждане на акумулатори от фотоволтаични слънчеви соларни панели.
Технически Характеристики:
Тип: PWM
Работно напрежение : 12/24 V
Максимален ток : 10 А
Защита от презареждане : 16 V
Защита от разреждане : 11 V
Погледнах в контролера, плюсове те са на обща точка. Минусите се комутират през три мосфета.
Тук на село отглеждаме животни. Нужно е захранване за електропастир, рутер, две-три камерки. Имам соларен панел с контролер(посочения на картинката) и акумулатор от автомобил.
Нямам постоянно електрозахранване по мрежата. Идеята ми е когато съм на село и има ток, да включвам примерно посоченото по горе захранване на мястото на соларния панел.Може евентуално и с някакво реле..
Сега през зимата почти няма слънце.
-
Соларния контролер окъсваш изводите няма да свърши работа при това импулсно.
Същото импулсно през съпротивления 1,2 ома 10w става за зареждате(подръжка при минусови температури) на разреден акумулатор през зимата при 13,7в за през ноща.Нещо подобно на stend-by режим.
Старите контролери за фотоволтаици окъсваха,повечето нови не го правят.
Това синето "чудо" и половината от ампеража с зор ще го кара при загряване на транзисторите. Тези се продаваха на Илиенци при китаиката,издържаха първите няколко месеца.
-
Ако захранващият блок и панелът не могат да се свъжат директно в паралел, можем да ги свържем през диоди. Ако искаме да избегнем загубите в диодите, може да ги заменим с прибор, наречен "идеален диод". Например:https://stselectronics.eu/en/product/ideal-diod-pid100/ (https://stselectronics.eu/en/product/ideal-diod-pid100/), https://www.zahranvane.com/Ideal-diode-8A (https://www.zahranvane.com/Ideal-diode-8A).
Не разбрах, какво означава контролерът да си окъсява изводите и защо го прави?
-
Добре.А не би ли могло да се свърже зарядното към контролерът през диод и резистор, като на зарядното напрежението е 13,7 примерно.Като остават постоянно включено импулсното.
-
Здравейте Бисер защо няма снимки на това което имате и какво искате.
От моделистите знам за немско зарядно Graupner AkkuLadder схемата е много проста може би по тази схема и вие да си направите зарядно без соларния контролер направо към акумулатора така си мисля. Но няма достатъчно информация за какво ви е дори не сте драснали схемата която искате да пробвате на един лист да я снимате с телефона.
-
.
Не разбрах, какво означава контролерът да си окъсява изводите и защо го прави?
За панела е без значение дали ще работи накъсо. При старите контролери входящия мосфет окъсява + - на входа от към панела. Мощноста на панела се разсейва на радиатора.
-
За панела е без значение дали ще работи накъсо. При старите контролери входящия мосфет окъсява + - на входа от към панела. Мощноста на панела се разсейва на радиатора.
Това може да е проблем! Тогава трябва да търсим контролер, който не е такъв или да направим свой контролер. Ако се използва резистор, както предлага питащият, ще разхищаваме напразно енергия от мрежата и ще намалим надежността, като загряваме ненужно елементи от системата...
-
Импулсното захранване директно трябва да зарежда акумулатора, може през диод. Контролерът няма да има нищо против
-
Импулсното захранване директно трябва да зарежда акумулатора, може през диод. Контролерът няма да има нищо против
Добре. С какво напрежение?
-
Бисерчо - всеки добър контролер за зареждане на акумулатор от соларни панели си има алгоритъм по който работи. Погледни например контролерите на Виктрон.
Защо мислиш, че може със същия успех да поставиш просто един захранващ блок и готово :-[
С това захранване може да "спасиш" аварийно ситуацията ако се наложи. Как...вече са ти написали колегите. :drinks:
Вариант 2 - купуваш истински хубав контролер на Виктрон. Ако няма слънце, му забиваш захранването на входа и с него зареждаш ПРАВИЛНО акумулаторите.
https://shop.chepakov.com/solaren-kontroler-victron-mppt-7515
Линка е само за да прочетеш информацията. Цените не са добри в Чепъков :D
Вариант 3 - купуваш си истинско зарядно устройство. Може пак от Виктрон, и ако прочетеш ще разбереш защо ги препоръчвам. Във същия сайт има информация, а пък ако четеш малко на английски, направо в официалния сайт на Виктрон.
Всичко това е задължително ако искаш да имаш дълъг и безпроблемен живот на акумулаторите. Другото е компромис.
Успех! :drinks:
-
Това би ли свършило работа
Това е контролер за зареждане на оловно-киселинни батерии с зарядно устройство и соларни панели до 30 Amp. Автоматично контролира зареждането и разреждането на батерията. Може да зарежда оловно-киселинни акумулаторни батерии 6-48VDC.
Спецификации:
Контролно напрежение: DC 6V-60VDC.
Контролен ток: 0-30A (Max).
Прецизна точност на управление: 0.1VDC.
Тип на изхода: Директен изход.
Напрежение Грешка: 0.1VDC.
Размер: 79 * 45 * 2,2 милиметра.
Характеристики:
Индикация на процента на заряд.
Регулируем времеви интервал.
Индикатор за работно състояние.
Поддържа UART програмиране.
Автоматична защита на батерията.
Задаване на параметри:
1. Натиснете бутона „SET“ за 3 секунди. LCD ще изведе „SET“ .
2. Превключете различните параметри с кратко натискане на бутона 'SET'.
3. Задайте стойността на параметъра чрез кратко натискане или продължително натискане (бързо увеличаване, намаляване) на бутоните "НАГОРЕ" - "НАДОЛУ".
4. Повторете стъпка 2 и стъпка 3, ако е необходимо да зададете други параметри.
5. Запазете и излезте от менюто за настройка, като натиснете бутона „SET“ за 3 секунди след задаване на всички параметри.
Функция за автоматично управление на зареждането:
Задайте горно пределно напрежение volt-HI: 'UP'; Долно гранично напрежение volt-LI: 'dn'.
Релето се включва и зарядното устройство или слънчевия панел започва да зарежда (индикатора свети червено), когато текущото напрежение на батерията е по-малко от долното гранично напрежение 'dn'. Релето се изключва и зареждането спора (индикатора свети зелено), когато текущото напрежение на акумулатора е повече от горното гранично напрежение
В алито струва 5.70 долара..
-
Напъна ли сивите мозъчни клетки да прочетеш туй дето ти казах? :)
Явно не си, иначе нямаше да питаш.
-
Ами напънах се малко честно казано, и установих че повечето от днешните зарядни за акумулатор представляват точно това-импулсен блок като източник на ток, и контролер(регулатор) на зарядния процес... :D
-
Малко си се напънал :)
Именно контролера е важен, или по-точно неговия алгоритъм.
А това от Али-то е просто решение, което е по-добре от нищо, но е на светлинни години от адаптивния алгоритъм на Виктрон.
Но акумулаторите са си твои, ти си решаваш как да ги използваш :drinks: