Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Любо Божков в 14 Март, 2023, 18:26:38
-
В сп. Радио и телевизия, кн. 8 — I959г. в статията за клавишния блок на радиоприемника "Орфей", П. Илиев е записал, че до 2 МHz са използвани феритните сърцевини "Manifer 1", а над 2 МHz - "Manifer 11".
В сп. Радио и телевизия, кн. 10 — I963г. в статията за радиоприемника "Мелодия 10" Баньо Петков е дал за материала на ядрата:
МЧ - АМ, антенен филтър - Manifer 141
Входни и хетеродинни бобини за ДВ, СВ и феритна антена - Manifer 110
Входни и хетеродинни бобини за КВ, МЧ - ЧМ - Manifer 220
Вярно е, че размерите и конструкцията на ядрата са различни, но не намирам нищо за обозначенията им. Дали става дума за различни начини на обозначение, или за напълно различни материали? Предполагам, че ядрата са български.
-
... Предполагам, че ядрата са български.
Съмнявай се. "Manifer 1" в "R 999 F" (https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=9489), Hungary, 1960–1963
-
:hi:
-
Това са били материали на Триделта Германия - https://www.tridelta-weichferrite.de/produkte/werkstoffe/
В момента правят само манганоцинкови феритни и смеси за силовата електроника, за импулсни захранвания и т.н., но едно време са правели и радиоферити.
Също така техен клон прави и твърди ферити вече над 70 години - https://www.tridelta-hartferrite.com/
В историческата секция има снимка от 1951г., на която са изобразени Манифер отливки, някои несъмнено са бобинни ядра - https://www.tridelta-hartferrite.com/files/content/images/historie/Manifer-Bauteile-50er-Jahre.jpg
Тук правят защити от свръхнапрежение - https://tridelta-meidensha.de/en/products/
Постоянни магнити... - https://tridelta-magnetsysteme.de/en/
-
Тук https://www.pentod.com/search.html?phrase=Manifer+340&x=3&y=2 намерих, че в системата на СИВ са произвеждани в KWH ГДР. И толкова. Нищо за фирмата и производството и, да не говорим за каталози.
А в нашите книжки (Градивни елементи за електронна апаратура - част 1 1987 Б.Щипалов) намерих това:
-
Здравейте, Любо,
Вероятно вече сте решили задачата, но наистина ясно съобщение, че тези сърцевини са се произвеждали в България, не открих. Говорим за 50-60-те години, и може би, завод Ворошилов. Ако те са се произвеждали в някой от цеховете зад завода, трябвало е някакъв лиценз. Тогава заводът е произвеждал високоговорители.
В руската и американската литератури означенията са различни.
В един каталог от 1970 г. има данни за сърцевини със същото означение и по-големи номера. Ако представлява интерес, сканирал съм съдържанието и частта с феритните сърца.
-
Вярно е, че размерите и конструкцията на ядрата са различни, но не намирам нищо за обозначенията им. Дали става дума за различни начини на обозначение, или за напълно различни материали?
Здравей Любо,
По презюмция, има ли различно означение, значи сместа за ядрата е различна и от там - характеристиките, иначе защо да се главоболят да им пишат различни номера? :drinks:
Поздрави,
lz3sf
-
... Ако представлява интерес, сканирал съм съдържанието и частта с феритните сърца.
:hi:, а има ли още нещо за резбовите ферити след 47 стр.?
-
На последните 48 и 49 страници за тази глава са дадени новите и старите техни номенклатурни номера и друга информация, съгласно чертежите от предната страница. Това е информацията за трите вида сърца.
Следва главата за феритни антени.
-
На последните 48 и 49 страници за тази глава са дадени новите и старите техни номенклатурни номера и друга информация, съгласно чертежите от предната страница. Това е информацията за трите вида сърца.
Следва главата за феритни антени.
В общи линии това, което са дали са размери - ако ферити се избират само по размери, все едно са пирони или гайки и болтчета.... ама надали. С две думи е далеко от нещо, което да разбереш характеристиките на въпросния ферит. Давам за сравнение нещо, което дава достатъчно добра информация:
https://www.fair-rite.com/materials/
Може и по-подробно за различните матеряли, примерно матерял 73 на въпросната фирма:
https://www.fair-rite.com/73-material-data-sheet/
Е на това му викам добра информация за ферита. Междудругото, има бългърски производител на ферити: https://samel90.com/bg/products/ferrites
Но и те не дават кой знае каква информация какво точно произвеждат. В интерес на истината са много малко фирмите, които дават толкова подробна информация, като тези по-горе. Една по-достъпна европейска фирма би била Ferroxcube:
https://www.ferroxcube.com/en-global/ak_material/index
https://ferroxcube.home.pl/prod/assets/3e27.pdf
Може да се поръчат от TME.
Поздрави,
lz3sf