Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Любо Божков в 22 Декември, 2023, 14:07:12

Титла: Въпрос за междинночестотни филтри
Публикувано от: Любо Божков в 22 Декември, 2023, 14:07:12
   В някои от довоенните радиоприемници, като IМЧФ се използва такъв с три настройваеми кръга. Първият кръг е включен в анодната верига на смесителната радиолампа, вторият не е включен, а третият е към решетъчната верига на усилвателя на МЧ. До сега си мислех, че това е направено за да се променя силата на връзката чрез превключването на първия и втория трептящи кръгове в анодната верига. Но в попадналите при мен приемници такъв превключвател липсваше. Нещо повече, активният край на средният кръг в някои от случаите не беше изведен, а при „Адмирал 621“ не беше монтирано и изводно перо на основата на филтъра. В книгата  „Устройство и ремонт на радиоприемниците - част 1, 2  А. Сокачев, М. Проданова“ е написано, че връзката на анодния кръг се изпълнява в няколко варианта - непосредствено, автотрансформаторно и трансформаторно. Възможно ли е под трансформаторно да са имали в предвид този вариант? Ако е така с какво се подобрява формата на резонансната крива на филтъра? Явно тази конфигурация на IМЧФ се е използва и в западните приемници от това време, тъй като тези филтри са били вносни на българския пазар, но до сега това схемно решение не ми е правило впечатление.
   Моля колегите, по-запознати с въпросната материя да обяснят.
Титла: Re: Въпрос за междинночестотни филтри
Публикувано от: ikarlo в 22 Декември, 2023, 14:16:08
Виж схемите на руските транзисторни приемници (например ВЕФ) и ще видиж филтри със съсредоточена селекция. Понеже в тях се използват отделни екранирани бобинки, кръговете са свързани с дискретни кондензатори с малък капацитет. Във филтрите, които показваш на снимките, бобините са в общ екран и са свързани индуктивно. Не е необходимо средния кръг да има друга връзка, освен индуктивната.
Титла: Re: Въпрос за междинночестотни филтри
Публикувано от: Любо Божков в 22 Декември, 2023, 14:25:29
Филтрите със съсредоточена селекция са ясни. Въпросът е какво е предимството на този филтър, с какво подобрява формата на кривата и не на последно място как е правилно да се настрои?
Титла: Re: Въпрос за междинночестотни филтри
Публикувано от: lz2xl в 22 Декември, 2023, 15:54:35
Ако качествения фактор на двата основни кръга не е достатъчен да се постигне търсената характеристина понякога добавят трети между тях.
Титла: Re: Въпрос за междинночестотни филтри
Публикувано от: ikarlo в 22 Декември, 2023, 16:29:08
Съществуват схеми на ФСС с над 7 кръга, напр. Р22. По въпросите за филтрите може да се препоръча Э.Ред, "Справочное пособие по высокочастотной схемотехнике", както и много други.
Опитах да я прикача, но май не се получи, закачил съм другата му книга, където също се разглеждат филтрите.